Αναπαραγωγή Τα gouldian πεταξαν κατω νεοσσους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Παιδιά καλημέρα.. Χθες βγήκε ένα πουλάκι. Και σήμερα πήγα κοίταξα την φωλιά. Οι γονείς μέσα και από κάτω τους δύο πουλάκια και δύο αυγά. Λέω μα που πήγαν τα αλλά. Κοιταω κάτω στο πάτο. Ακόμη δύο μικρά. Ήταν ζωντανά. Τα ζεστανα στην παλαμι μου και τα έβαλα πίσω. Έτσι θα γίνεται; Γιατί τα έριξαν κάτω; Τι μπορώ να κάνω για να μην ξανά συμβεί;
 
Ωχ δεν έχω ιδέα από αυτά. Πρέπει όμως να είσαι έτοιμη για τάϊσμα στο χέρι. Είσαι;
 
Εεε όχι. Διάβασα πως τα gouldian πετάνε αυγά, πουλιά.. Αλλά δεν διάβασα τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτωσεις
 
Πάντως οι γονείς κάθονται και τα ζεσταινουν. Κίνηση να τα ταισουν δεν είδα. Θα παρακολουθησω αν δω και δεν τα ταιζουν θα προσπαθήσω να το κάνω εγώ.
 
Την πρώτη μέρα δεν ταΐζουν. Σήμερα έσκασαν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το ένα χθες. Τα υπόλοιπα σήμερα μάλλον. Δεν ξέρω αν βγηκε κανένα απόγευμα. Είχα εξετάσεις και δεν ήμουν σπίτι.
 
Χωρίς να τα ενοχλήσεις κοίτα τους πρόλοβους αν είναι γεμάτοι (κάπως κίτρινοι και φουσκωμένοι). Τους έχεις βάλει αυγό ή αυγοτροφή για να ταΐσουν;
 
Έχω βάλει ναι. Δεν είναι κίτρινοι. Φαίνονται ότι δεν έφαγα. Βγήκαν από την φωλιά και απομακρύνθηκα. Θα πάω να δω σε λίγο αν τα ταισαν..
 
Χωρίς να τα ενοχλήσεις κοίτα τους πρόλοβους αν είναι γεμάτοι (κάπως κίτρινοι και φουσκωμένοι)
αυτό είναι και το πιο σημαντικό! αν όχι, πιστεύω πως πρέπει να πάρεις δραστικό ρόλο στην συνέχεια. Για τάισμα στο χέρι!
μία πολύ καλή και φθηνή τροφή είναι της King hand rearing 300ml(3,00€), αλλά υπάρχει και το σενάριο να φτιάξεις μόνη σου μείγμα. Για πιο οικονομικό!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν είναι κίτρινοι. Φαίνονται ότι δεν έφαγα.
κρίνοντας από τα γραφόμενα της Αριάδνης(ότι είναι ατάιστα).. Εγώ θα τα έβαζα πάλι στην φωλιά, μεχρι να περάσει η πρώτη μέρα, μιας και τα γκούλντιαν δεν ταίζουν την πρώτη και στην συνέχεια θα ακολουθούσα κατά γράμμα τις συμβουλές της Πωλίνας..σωστός χώρος, σωστή θερμοκρασία χώρου, σωστή θερμοκρασία της κρέμας ταίσματος(39-40οC), μία καλή κρέμα νεοσσών και θα το πάλευα! αν είμαι λάθος, παρακαλώ πολύ διόρθωσε με,Μαρία μου..☹
 
Αλλά δεν διάβασα τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτωσεις
Αν δεν υπάρχει άλλη φωλιά να φιλοξενήσει τα μικρά και οι γονείς να πετούν τα μικρά έξω από τη φωλιά τότε το τάισμα γίνεται μονόδρομος...
Ελπίζω όμως πως μετά την επιστροφή και το καλό τάισμα... Πως όλα θα πάνε καλά.
 
😕 Κατά λάθος ή ζητάς βοήθεια από την Τζωρτζίνα;
μάλλον κάτι έκανα και σε στενοχώρησα.. Ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση.
θέλω όμως να πω πως αν και εκτρέφω καναρίνια, διαβάζω και ενημερώνομαι τόσο για τους παπαγάλους όσο και για γκούλντιαν, που τα λατρεύω! αν εκφράζοντας την αποψη μου και πέρνοντας θέση στο θέμα της Αριάδνης,έκανα λάθος..ζητώ ταπεινά συγνώμη! Δεν θα επαναληφθεί.. Δεν θα ξαναμιλήσω!☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το μόνο πουλάκι που τάισα ήταν τον Λάζαρο. Εβαζα αυγο, αυγοτροφη και καπιρα και τον ταιζα. Αλλά είχε αναπτυχθεί λιγο. Αυτά είναι πολύ μικρά.
Μένω σε χωριό και είναι δύσκολο μου να βρω pet shop. Μακάρι να μην χρειαστεί και να τα ταισουν.
 
μάλλον κάτι έκανα και σε στενοχώρησα.. Ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση.
θέλω όμως να πω πως αν και εκτρέφω καναρίνια, διαβάζω και ενημερώνομαι τόσο για τους παπαγάλους όσο και για γκούλντιαν, που τα λατρεύω! αν εκφράζοντας την αποψη μου και πέρνοντας θέση στο θέμα της Αριάδνης,έκανα λάθος..ζητώ ταπεινά συγνώμη! Δεν θα επαναληφθεί!☹
Κάνεις λάθος και δεν ξέρω και γιατί :) και τι πρέπει να εξηγήσω 😕
 
μάλλον κάτι έκανα και σε στενοχώρησα.. Ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση.
θέλω όμως να πω πως αν και εκτρέφω καναρίνια, διαβάζω και ενημερώνομαι τόσο για τους παπαγάλους όσο και για γκούλντιαν, που τα λατρεύω! αν εκφράζοντας την αποψη μου και πέρνοντας θέση στο θέμα της Αριάδνης,έκανα λάθος..ζητώ ταπεινά συγνώμη! Δεν θα επαναληφθεί!☹
Καλά κανεις και μιλάς. Η Μαρία δεν σου θύμωσε απλά ρώτησε για να μαθει αν υπάρχει άλλος τρόπος. Αν την ηξερες θα καταλαβαινες πως δεν θα θυμώσει ποτέ. Μονο να συμβουλέψει.
Αν δεν υπάρχει άλλη φωλιά να φιλοξενήσει τα μικρά και οι γονείς να πετούν τα μικρά έξω από τη φωλιά τότε το τάισμα γίνεται μονόδρομος...
Ελπίζω όμως πως μετά την επιστροφή και το καλό τάισμα... Πως όλα θα πάνε καλά.
Γιαννη δεν με αφήνουν να κοιτάξω. Κάθεται μια αυτή και μια αυτός. Όταν πάω να ανοιξω δεν μετακινούνται. Και μια-δυο φορές που δοκιμασα σπρωξω γύρισαν να δαγκώσουν. Περιμένω μήπως τους πετύχω και τους δύο έξω. Δεν θέλω να τα ενοχλω.
 
Back
Top