Αναπαραγωγή Τα gouldian πεταξαν κατω νεοσσους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
έχω διαβάσει πως, στην περίπτωση που αντιμετωπίζουμε κάτι τέτοιο, πρέπει να απομακρυνθεί ο γονιός που δημιουργεί το πρόβλημα(τοποθετώντας χώρισμα στο κλουβί)και οι νεοσσοί να μείνουν με τον άλλον.. Δίνοντας του όλα τα εφόδια για να ταίζει!
αν και ο άλλος δεν ταίζει, τότε οι επιλογές μας είναι ή να χρησιμοποιήσουμε κοινωνικούς σπίνους(ως παρένθετους γονείς) ή να ταίσουμε εμείς οι ίδιοι τους νεοσσούς.
είπα να το γράψω..
 
Παιδιά κάποιος από τους δύο τα ταιζει. Όσα πετάει έχουν φαγητό. Αλλά δεν ξέρω αν τα πετάει και ο πατέρας. Έχει τόση ώρα και δεν βγήκε καθόλου. Κάθεται.
Είναι αρκετή ή ζέστη του πατέρα; Έχω διαβάσει πως ο πατέρας διατηρεί την θερμοκρασία.. Δεν ζεσταίνει.

Την θυληκια την απομακρυνω τελείως ή βάζω χώρισμα; Το κλουβί αυτό μπορεί να μπει χώρισμα.
 
Τώρα είναι ή μάνα μέσα. Ο πατέρας βγήκε χωρίς να πετάξει. Θα δω ακόμη μια φορά και αν πετάξει θα βάλω χώρισμα.
 
Βρήκα ένα παγωμένο. Το λυπήθηκα. Έβαλα χώρισμα. Τα άφησα με το πατέρα. Με το αυγο το γόνιμο δεν ξέρω τι γίνεται. Μπορεί ο πατέρας να το ζεσταίνει; Κάθεται κανονικά.
 
Βρήκα ένα παγωμένο. Το λυπήθηκα. Έβαλα χώρισμα. Τα άφησα με το πατέρα. Με το αυγο το γόνιμο δεν ξέρω τι γίνεται. Μπορεί ο πατέρας να το ζεσταίνει; Κάθεται κανονικά.

Μα σαφώς αφού κάθεται πάνω του το ζεσταίνει. Εύχομαι όλα να πάνε καλά απο εδώ και πέρα. Πάντα μου φαίνονταν απο τα πιο δύσκολα πουλιά στην αναπαραγωγή τους τα γκούλντιανς.
 
Μήπως καλύτερα να την φύγω τελείως; Γιατί βλέπει και κτυπαει στα κάγκελα. Απέναντι της είναι ή φωλιά.
 
Μήπως καλύτερα να την φύγω τελείως; Γιατί βλέπει και κτυπαει στα κάγκελα. Απέναντι της είναι ή φωλιά.

Δοκίμασε Αριάδνη να κάνεις αυτό που νιώθεις, απο τη στιγμή που δεν έχουμε ακόμη βοήθεια απο γνώστες και το κακό συνεχίζεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αλλο πρόβλημα τώρα. Ο αρσενικός βγηκε τώρα που νύχτωσε να κοιμηθεί στο κλαδάκι. Προφανώς περίμενε την θυληκια να μπει γιατί ένα χώρισμα τους χωρίζει. Οπότε έφυγα το χώρισμα και κάθησε η θηλυκια. ☹ Θα ελέγχω το βράδυ και θα σηκωθω το πρωί που βγαίνει ο ήλιος. Γιατί αυτή όταν βγει από την φωλιά θα αρχίσει να πετάει πουλια. Θα την φύγω αύριο από το πρωί. Θα την πάρω άλλου να μην την βλέπει ο αρσενικός. Να καταλάβει πως αυτός πρέπει να ασχολείται και να μένει και τα βράδυα.
 
Είναι σαφές πώς κάτι έχει στρεσσάρει πολύ την θηλυκιά και για αυτό έχει αυτή την συμπεριφορά. Τι είδους φωλιά της έχεις διαθέσει και μπορεί με τέτοια ευκολία να πετάει τα μικρά έξω; Δεν σε προτρέπω να τους αλλάξεις φωλιά καθότι η ώρα είναι ακατάλληλη και πιθανών να αγχωθεί περισσότερο από κάτι τέτοιο. Υποψιάζομαι πως δεν χωράνε και οι δυο γονείς μέσα στην φωλιά γιαυτο ο ένας βγαίνει έξω. Συνηθως η επώαση και η φροντίδα γίνεται εναλλάξ.
 
Τους χωράει. Ολη μέρα σχεδόν κοιμούνται μαζί. Έχω βάλει την φωλιά και τις διαστάσεις της στην αρχή του θέματος. Μου την σύστησε ο εκτροφέας. Έχει σκαλοπάτι λέει και δε θα πετάνε μικρά. Τα τσιμπάει από το πόδι και τα πετάει.

Κάποιος έκανε νέο θέμα. Θα περάσω το θέμα που λέω.

https://community.petbirds.gr/threads/Τα-gouldian-κανουν-στην-άκρη-ένα-αυγο.25779/#post-304868
 
Γνωμη μου, μην ασχολεισαι τοσο με το τελευταιο αυγο και αν επωαζεται. Εδω μιλαμε οτι θα χαθουν 3 πουλια ΚΑΙ το αυγο, εγω θα το "θυσιαζα". Νομιζω τα γκουλντιαν ταιζουν και τη νυχτα, με επιφυλαξη.

Σε τι κατασταση βρισκονται τωρα;
 
Γνωμη μου, μην ασχολεισαι τοσο με το τελευταιο αυγο και αν επωαζεται. Εδω μιλαμε οτι θα χαθουν 3 πουλια ΚΑΙ το αυγο, εγω θα το "θυσιαζα". Νομιζω τα γκουλντιαν ταιζουν και τη νυχτα, με επιφυλαξη.

Σε τι κατασταση βρισκονται τωρα;
Ταιζουν και την νύχτα; Α Παναγία μου. Την τελευταία φορά που τα είδα είναι ή θηλυκιά στην φωλιά και ο πατέρας εκτός φωλιας. Εβαλα δύο κεραμικές λάμπες γύρο.

Την άφησα να μπει επειδή ο αρσενικός δεν μπήκε να καθήσει. Την έβλεπε που ήταν στην άλλη μεριά του κλουβιου και πρέπει να μπερδεύτηκε. Τι να κανω;
 
Ταιζουν και την νύχτα; Α Παναγία μου. Την τελευταία φορά που τα είδα είναι ή θηλυκιά στην φωλιά και ο πατέρας εκτός φωλιας. Εβαλα δύο κεραμικές λάμπες γύρο.

Την άφησα να μπει επειδή ο αρσενικός δεν μπήκε να καθήσει. Την έβλεπε που ήταν στην άλλη μεριά του κλουβιου και πρέπει να μπερδεύτηκε. Τι να κανω;
Να περιμενεις. Αφησε την να ηρεμησει, ακομα και στρεσσαρισμενη μπορει να χτυπησει το καμπανακι της μανας. Αλλα εσυ σε επαγρυπνηση.
"Η φύση έχει προβλέψει ώστε όταν η αναπαραγωγική περίοδος ξεκινάει τους χειμωνιάτικους μήνες που η νύχτα είναι μεγάλη και η μητέρα πρέπει να ταΐσει τους νεοσσούς και την νύχτα για να καταφέρουν να επιβιώσουν, να στολίζει την άκρες του ράμφους των νεοσσών με φωσφορίζοντα σημάδια που ακτινοβολούν την νύχτα!"
https://community.petbirds.gr/threads/Γκούλντιαν-gouldian-erythrura-gouldiae.1927/
 
Back
Top