Αναπαραγωγή Τα lovebirds μου δεν μπαινουν στην φωλια που τους εφτιαξα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jojo369
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jojo369

PB New Member
Εγγραφή
1 Οκτ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδια είμαι καινουριο μέλος στο site του ΡΒ εχω 2 Lovebird εδώ και λίγους μήνες και πρόσφατα τα έβαλα σε ένα πιό άνετο και ευρύχωρο κλουβί και τους έβαλα και φωλιά οπου την έστρωσα με κλωστές απο το πετ σοπ ομως την νυχτα τα Lovebirds μου δεν μπαινουν στην φωλιά τους και δεν ξερω τι να κανω;
 
Καταρχην καλως ηρθες!
Τη φωλια την χρησιμοποιουν οχι για να κοιμουνται το βραδυ, αλλα για να γεννησει το θηλ. αυγα κ κ σε αυτην την περιπτωση την στρωνουν μονα τους με υλικο που τους δινεις!

Τα δικα σου τα χεις λιγους μηνες, φορανε δαχτυλιδι για να καταλαβεις την ηλικια τους;
Στα λαβμπερντς το φυλο δεν ξεχωριζει οπτικα

Καλυτερα να βγαλεις τη φωλια
 
οχι δεν φορανε δαχτηληδη αν ενοιs εκοινο που ειναι στο ποδι. Ποτε ομωs πρεπει να ξανα βαλω τη φωλια;
 
απλα ισως ειναι νωρις ακομα... και τα δικα μου αργισανε να μπουνε μεσα.. σου συνηστω να βγαλεις τα νυματα απο τη φωλια και να τα αφησεις στον πατο του κλουβιου για να τα βαλουν αυτα.. κι εγω ειχα βαλει λιγο πρυωνιδι στη φωλια και αχυρα στον τατο... και ολο το πρυωνιδι το εβγαλαν απο τη φωλια.. Δεν αφησαν ουτε ενα.. και βαλανε τα αχυρα μεσα.. Τους εκανες διατροφικη προετοιμασια για να πυρωσουν;
 
στα Lovebirds δεν βάζουν νιμεσ και κλωστές στη φωλιά... Βάλε λιγο καθαρό πριονίδι...η ακόμα καλύτερα βάλε μερικά ξυλάκια στο κλουβί και αυτά απο μόνα τουσ θα τα σπάσουν και θα μεταφέρουν στη φωλιά...

Αμα δεν θα μπουν τοτε σημαίνει οτι δεν είναι έτοιμα ακόμα...
 
αυτο ειναι λαθος τα λοβ στρωνου κανονικα φωλια... Τα Budgies ειναι αυτα που δεν βαζουν τιποτα... Δηλαδη τα δικα μου ειναι φενομαινα; τα δικα μου εχουν γεμιζει ολη τη φωλια και οχι μονο κοβουν και χαρτια ακομα και βαζουν... εχουν δημιουργησει ολοκληρο στρωμα... σου συνηστω να βαλεις ινες απο κοκοφυνικα που πουλανε στα πετ σοπ... και διαφορα αχυρα μπορεις να βαλεις ακομα και κομματια απο χαρτι κουζινας... αστα ολα στον πατο κ βγαλε απο τη φωλια ο,τι εχεις βαλει εσυ.. και αστα καμια εβδομαδα.. Κι να δεις ο,τι ακομα δεν εχουν ενδιαφερον βγαλε η φωλια και ξαναπροσπαθησε αλλη φορα.. Δεν εχει σημασια ο χρονος.. αλλα μπαινουν αμεσως στη φωλια.. αλλα μπαινουν μετα απο μηνες...
 
παιδια σημερα ειδα προοδο, πειγα εξω στο κλουβι τουs φυσουσε λιγο αερακι και τα εψαξα να τα βρω πανω απο τι φωλια οπου κουρνιαζουν σηνηθωs ομωs τα ειδα μεσα τι λετε να κανω να τι βγαλω; βασικα κι αλλεs φορεs αλλα ηοτε μαζι!
 
αφου μπηκανε η γνωμη μου ειναι να την αφησεις τη φωλια...



ομως δεν μου απντησες σε κατι... Τους εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια; Εχεις στο κλουβι τους σουπιοκοκαλαο... Τους δινεις αυγο καθε 2 μερες.. και φρουτα λαχανικα;">;/
 
τους εχω σουπιοκοκαλο και δεν τουσ δινω αυγο αλλα αυγοτροφη τωρα θα αρχησω να τους δινω και φρουτα και λαχανικα!
 
α εν το μεταξι πηρα μια οριζοντια φολια και την εκανα καθετη αλλα διστηχως δεν ξερω πως να κανω το βαθουλωμα μεσα και το αφισα ετσι. εχετε καμια ιδεαγια το πως να την κάνω;
 
εμενα παντως τα δικα μου εχουν βαλει τοσα πραγματα μεσα που εχουν καλυψει και το βαθουλομα. Για τα δικα σου δεν ξερω ς μας πει καποιος πιο εμποιρος.
 
Back
Top