Γενικά Την υπέροχη Σμαράγδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kristy74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το έβγαλα το κάρβουνο καλού κακού.. Προσεγμένη.υγιέστατη και πανέμορφη είναι όντως παιδιά.. 😊
Άκυρη η ονομασία τουλάχιστον του αντί στρες όντως..η Ανατολή της έδινε ούτως η άλλως ένα συμπλήρωμα μια φορά τον μήνα.. Θα το συνεχίσουμε κι εμεις..σαν διατροφικό συμπλήρωμα θα της το δώσουμε για λίγες μέρες..🙂
 
Το έβγαλα το κάρβουνο καλού κακού.. Προσεγμένη.υγιέστατη και πανέμορφη είναι όντως παιδιά.. 😊
Άκυρη η ονομασία τουλάχιστον του αντί στρες όντως..η Ανατολή της έδινε ούτως η άλλως ένα συμπλήρωμα μια φορά τον μήνα.. Θα το συνεχίσουμε κι εμεις..σαν διατροφικό συμπλήρωμα θα της το δώσουμε για λίγες μέρες..🙂
Χριστίνα, καλησπέρα! Μπορεί να είναι και η πτερόρροια, αλλά και το ότι πλησιάζει η εποχή του ζευγαρώματος... Να παρακολουθείτε τις κουτσουλιές!)
 
Και ήθελα να ρωτήσω αν είναι εποχή ζευγαρώματος η αν έστω πλησιάζουμε.. Δεν πήγε το μυαλό μου στη Σμαράγδα όμως.. Τα άλλα μου με έχουν βάλει σε σκέψεις.. Τις παρακολουθώ τις κουτσουλιές της Ανατολή.. Με ανυσηχησε λίγο πως σε σύγκριση με του Αστέρη μου φαίνεται λίγη η ποσότητα του στερεού μέρους.. Του Αστέρη είναι τεράστιες σε σύγκριση με της Σμαράγδας. Γι'αυτό ανυσηχω κιόλας μήπως δεν τρώει αρκετά... Τωρα εντομεταξη για τις μέρες που θα παίρνει τις βιταμίνες του είπα να μη της δώσει τίποτα άλλο εκτός από τη τροφή της.. Θα ανεβάσω αργότερα φωτό από τις κουτσουλιές της για να μου πεις και εσύ που τις γνωρίζεις καλητερα..🙂
 
Και ήθελα να ρωτήσω αν είναι εποχή ζευγαρώματος η αν έστω πλησιάζουμε.. Δεν πήγε το μυαλό μου στη Σμαράγδα όμως.. Τα άλλα μου με έχουν βάλει σε σκέψεις.. Τις παρακολουθώ τις κουτσουλιές της Ανατολή.. Με ανυσηχησε λίγο πως σε σύγκριση με του Αστέρη μου φαίνεται λίγη η ποσότητα του στερεού μέρους.. Του Αστέρη είναι τεράστιες σε σύγκριση με της Σμαράγδας. Γι'αυτό ανυσηχω κιόλας μήπως δεν τρώει αρκετά... Τωρα εντομεταξη για τις μέρες που θα παίρνει τις βιταμίνες του είπα να μη της δώσει τίποτα άλλο εκτός από τη τροφή της.. Θα ανεβάσω αργότερα φωτό από τις κουτσουλιές της για να μου πεις και εσύ που τις γνωρίζεις καλητερα..🙂
Η αλήθεια είναι πως είναι λίγο κρυψίνα, δηλαδή πάει και τρώει στα κρυφά, την έχω πιάσει πολλές φορές να το κάνει. Μερικές φορές, επειδή δεν θέλει να μπει μέσα στο κλουβί, πάει και τσιμπάει ίσα-ίσα, ώστε με την πρώτη κίνηση να μπορεί να φύγει από εκεί μέσα) Περιμένω φωτό κουτσουλιών)
 
Το είδαμε κι εμείς αυτό Ανατολή.. Τη πρώτη βδομάδα δεν την είχε δει να τρώει όσο ήταν στο ίδιο δωμάτιο.. Ούτε να πίνει νερό.. Και αν τη πετύχαινε καμία φορά μπαίνοντας.. Με το που τον έβλεπε απομακρυνόταν..όταν τη βγάλαμε από το κλουβί για να τη δελεασουμε να μπει παλι.. Της βάλαμε σταφύλι και μήλο.. κατέβηκε στο ύψος του.. Τσίμπησε μια ρογα χωρίς να βάλει το σώμα της μέσα και ανέβηκε γρήγορα γρήγορα στο ξύλο πάλι για να το φάει. Έφτασε αργά το απόγευμα μέχρι να αποφασίσει να ξαναμπεί.. Προχτές πάντως που ήμουν εκεί έτρωγε μια χαρά τους σπόρους της..όλα μαζί της τυχαν της κακομοίρας μωρέ..άλλαξε σπίτι.. ανθρώπους.. Κλουβί. Έκανε ολόκληρο ταξίδι. Εχει και τη πτεροροια τώρα σαν να μη φτάνουν όλα τα άλλα.. Το βραδάκι θα ανεβάσω τις κουτσουλιές.. Θα βρει τα νερά του το κοριτσάκι μας και θα ηρεμήσει Ανατολή.. Να μη μου ανυσηχεις..🙂
 
Έχει ήδη ηρεμήσει αρκετά το κοριτσάκι μας.. καμιά φορά πια όταν της μιλάμε.. Κάθεται και ακούει με προσοχή.. 😊
rsz_img_20190929_122529.webp
rsz_img_20190929_122500.webprsz_img_20190929_122454.webp
Κάναμε και μπανάκι το πρωί μετά από αρκετό καιρό.. Δεν το δέχτηκε από την αρχή καλά. Προς το τέλος τα πήγαμε καλύτερα..ήταν σχετικά σύντομο αλλά θα το κάνουμε όλο και πιο συχνά.. ρίχνει πολλά πούπουλα εντομεταξη..🙄
Μετά το μπάνιο πάντως περασε αρκετή ώρα να χτενίζει και να φτιάχνει τα φτεράκια του το κοριτσάκι μας..
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
😍
 
Ευχαριστούμε παιδιά.. Εκτός από πολύ όμορφο είναι και πολύ καλό πουλάκι. Εχει ηρεμήσει αρκετά. Έχει αρχίσει και τρώει πολύ καλά. Έχει αρχίσει και προσαρμόζεται άψογα μπορώ να πω στους ρυθμούς του καινούργιου της σπιτιού.. 😊
Είναι και πολύ ήσυχη πια συν όλα τα άλλα.. Ενώ πριν έβαζε τις φωνές στα καλά καθούμενα.. Εδώ και μέρες πια ούτε που ακούγεται η ψυχούλα μου.. Κάνει γλυκές φωνουλες μόνο...😛 ..
Ήθελα να σε ρωτήσω Ανατολή.. Τη σκέπαζες το βράδυ καθόλου για να κοιμηθεί; Της βάζουμε ένα ριχτάρι και αφήνουμε μόνο τη πρόσοψη του κλουβιου ανοιχτή.. Το δέχεται μια χαρά κουρνιάζει και κοιμάται.. Αν και είναι σε δικό της δωμάτιο τη νύχτα χωρίς φώτα και φασαρίες της το βάζουμε.. Τη μέρα της το αφήνουμε μόνο στη πλάτη του κλουβιου αλλά δεν φαίνεται να το θέλει και πολύ.. Οπότε σκεφτόμουν μήπως δεν της είχες κάποιο πανακι πριν και ανχωνεται τώρα που της βάζουμε.. 😁
 
Ευχαριστούμε παιδιά.. Εκτός από πολύ όμορφο είναι και πολύ καλό πουλάκι. Εχει ηρεμήσει αρκετά. Έχει αρχίσει και τρώει πολύ καλά. Έχει αρχίσει και προσαρμόζεται άψογα μπορώ να πω στους ρυθμούς του καινούργιου της σπιτιού.. 😊
Είναι και πολύ ήσυχη πια συν όλα τα άλλα.. Ενώ πριν έβαζε τις φωνές στα καλά καθούμενα.. Εδώ και μέρες πια ούτε που ακούγεται η ψυχούλα μου.. Κάνει γλυκές φωνουλες μόνο...😛 ..
Ήθελα να σε ρωτήσω Ανατολή.. Τη σκέπαζες το βράδυ καθόλου για να κοιμηθεί; Της βάζουμε ένα ριχτάρι και αφήνουμε μόνο τη πρόσοψη του κλουβιου ανοιχτή.. Το δέχεται μια χαρά κουρνιάζει και κοιμάται.. Αν και είναι σε δικό της δωμάτιο τη νύχτα χωρίς φώτα και φασαρίες της το βάζουμε.. Τη μέρα της το αφήνουμε μόνο στη πλάτη του κλουβιου αλλά δεν φαίνεται να το θέλει και πολύ.. Οπότε σκεφτόμουν μήπως δεν της είχες κάποιο πανακι πριν και ανχωνεται τώρα που της βάζουμε.. 😁
Υπέροχα νέα! Μπράβο, παιδιά!) Πριν τη δώσουν σε εμένα, ξέρω ότι οι παλιοί ιδιοκτήτες την είχαν συνέχεια σκεπασμένη με μαύρο πανί, τάχα για να μην φωνάζει. Εγώ δεν την σκέπαζα. Στο δωμάτιο των πουλιών έχω ένα φωτάκι νυχτός, οπότε κοιμούνται στο μισοσκόταδο όλα, για να μην παθαίνουν νυχτερινό πανικό.
 
Κατάλαβα Ανατολή μου.. ευχαριστώ.. Της είχαμε ένα λιλά ριχτάρι και δεν έδειχνε να την ενοχλεί.. Προχτές όμως το πήρα να το πλύνω και της έβαλα ένα άλλο σκούρο καφέ..ψιλο φρίκαρε όταν το είδε και δεν της το βάλαμε τελικά...όλη μέρα μια χαρούλα ήταν χωρίς πανακι.. Οπότε είπα και στον φίλο μου να μη της το ξαναβάλει. Για τη νύχτα δεν ήμουν σίγουρη όμως.. Μήπως το ήθελε.. Δεν είναι στο απόλυτο σκοτάδι όμως.. Της αφήνει φωτάκι στο χωλ.🙂
Μια χαρά τα πάει το κορίτσι μας..χαρηκα πολύ γιατί είδα τεράστια διαφορά από το προηγούμενο σαββατοκύριακο που είχα να τη δω. Έχει αρχίσει εμφανώς πια να βρίσκει τους ρυθμούς της.. 😊
 
Σήμερα ήμουν πάλι όλη μέρα σχεδόν με το Σμαράγδα.. Βγήκαμε και έξω. Έχει πλέον μάθει το κλουβακι της.. Κάνει δυο-τρεις γύρους στο δωμάτιο και πάει πάλι εκεί για όλη την υπόλοιπη ώρα.. Ακόμα και όταν πλησιάζουμε στο κλουβί για να της βάλουμε τροφή η να το καθαρίσουμε δεν φεύγει όπως έκανε στην αρχή.. Απλά πάει λίγο πιο κει η πετάει χαμηλά ακριβώς από πάνω του και προσγειώνεται αμέσως.. Βγαίνει αρκετά συχνά και όταν είναι μόνη με τον μπαμπά της όμως. Του έβγαζε λίγο τη ψυχή μέχρι να πάρει την απόφαση να μπει πάλι μέσα.. Αλλά το αλλάζει αυτό σιγά σιγά.. Τώρα μπαίνει αρκετές φορές στο κλουβί πριν έρθει η ώρα να τη κλείσουμε.. Τρώει και φεύγει.. Ευτυχώς που δεν μπορεί να αντισταθεί εύκολα στις λιχουδιτσες δηλαδή..🙂
Εδώ και κάτι μέρες εντομεταξη έχει πάρει αρκετές φορές τροφή από το χέρι του φίλου μου.. Μέσα από το κλουβί αλλά και έξω..σήμερα που ήμουν εκεί της καθάρισε μηλο.. Πήγε κοντά και της πρόσφερε ένα κομμάτι..στην αρχή πάει να το πάρει. Το τσιμπολογαει λίγο χωρίς να το πάρει και μετά νευρίασε η χαζή.. Πέταξε χαμηλά φωνάζοντας.. Μετά πάει και κάθεται πάνω στο κλουβί.. Και του κουνούσε τα φτερα νευρικά. Το πήρε όμως τελικά από το χέρι του παρόλο που της είχε βάλει και το υπόλοιπο στη ταιστρα.. Είναι μια πολύ όμορφη και πολύ ανεξάρτητη κουκλίτσα.. Φοβισμένη είναι λιγο ακόμα. Αλλα είναι και πολύ τολμηρή επίσης..
Την έχουμε ερωτευτεί... 😍
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και θέλει να το πάρει γιατί της αρέσει.. Φωνάζει όμως μη παίρνουμε και πολύ αέρα.. 😁
Και εδώ περνούμε τον μεσημεριανό υπνάκο μας.. Τριζουμε το ραμφακι μας και σηκώνουμε το ποδαράκι..🙂

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

😍
 
Υπέροχα νέα! Και πάλι 1000000000 ευχαριστώ) Είναι σε πολύ καλά χέρια και την βλέπω ευτυχισμένη Χριστίνα, πλησιάζει η περίοδος αναπαραγωγής, οπότε θα είναι λίγο δύστροπη, να είστε προετοιμασμένοι) Αλλά δεν κρατάει πολύ, οπότε σύντομα θα γίνει και πάλι ήρεμη) Αχ, πόσο χαίρομαι
 
Μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς να τη βοηθήσει να περάσει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα η περίοδος αυτή Ανατολή μου;
Κάνει αρκετά συχνά μπανάκι και έχουμε σταματήσει και το αυγό.. Δεν είμαι αρκετά ενημερωμένη όσο αφορά τα ορμονικά τους δυστυχώς..φροντίζουμε επίσης και κοιμάται αρκετές ώρες..
 
Back
Top