Γενικά Την υπέροχη Σμαράγδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kristy74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς να τη βοηθήσει να περάσει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα η περίοδος αυτή Ανατολή μου;
Κάνει αρκετά συχνά μπανάκι και έχουμε σταματήσει και το αυγό.. Δεν είμαι αρκετά ενημερωμένη όσο αφορά τα ορμονικά τους δυστυχώς..φροντίζουμε επίσης και κοιμάται αρκετές ώρες..
Το αυγό μην το σταματάτε, παιδιά, καλό είναι να τρώει έστω μία φορά την εβδομάδα. Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά σε αυή τη φάση, δυστυχώς! Απλά δεν τα ενοχλούμε και πολύ και, εάν τύχει να κάνει αυγά από μόνη της, αφήστε την να τα κλωσσίσει, μην τα αφαιρείτε, διότι δεν θα σταματήσει, θα συνεχίσει να κάνει και άλλα, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να εξαντληθεί και μπορεί να να πεθάνει... Το μπανάκι είναι πολύ καλό, συνεχίστε το)
 
Σου έχει κάνει εσένα ποτέ πριν αυγά Ανατολή μου;
Σε εμάς όχι, δεν έχει κάνει. Απλά ήταν πολύ επιθετική κατά την προηγούμενη περίοδο αναπαραγωγής, είχα φωλιές στα κοκατίλ και στους Αλεξανδρινούς και κόντεψε να σκοτώσει μια κοκατιλίνα μου μέσα σε μια φωλιά, στο τσακ την πρόλαβα... Από τις ορμόνες της δάγκωσε όλα τα κοκατίλ στα πόδια, ξέρεις, εκείνα είναι πολύ κοινωνικά και πήγαιναν κοντά στο κλουβί της, και εκείνη νευρίαζε και τα άρπαζε...Αυτό με τα αυγά, να τα αφήνουμε να τα κλωσσάνε, το κάνω στα δικά μου, είναι συμβουλές από αμερικάνους και αυστραλούς ειδικούς, και όντως, είδα βελτίωση στη συμπεριφορά των θυληκών, γιατί διαφορετικά συνεχίζουν και κάνουν αυγά και εξαντλούνται και πεθαίνουν. Οπότε, αν τυχόν σας κάνει κάνενα αυγουλάκι, αφήστε την να το κλωσσίσει, θα κάνει περίπου 20 με 25 μέρες, μετά θα τα βαρεθεί και θα τα παρατήσει μόνη της, θα επιστρέψει στον υπέροχο εαυτό της και όλα καλά)
 
Κατάλαβα Ανατολή.. Και εγώ κάπου εδώ είχα διαβάσει πως είναι καλό να τα αφήνουμε τα αυγά. Ελπιζω να μη μπει καν σ αυτή τη διαδικασία. Αν τύχει παρόλο αυτά θα το ξανά συζητήσουμε.. 😁
Σ' ευχαριστώ πολύ Ανατολή μου..🙂
 
Κατάλαβα Ανατολή.. Και εγώ κάπου εδώ είχα διαβάσει πως είναι καλό να τα αφήνουμε τα αυγά. Ελπιζω να μη μπει καν σ αυτή τη διαδικασία. Αν τύχει παρόλο αυτά θα το ξανά συζητήσουμε.. 😁
Σ' ευχαριστώ πολύ Ανατολή μου..🙂
Δεν σε ρώτησα, ο Αστέρης πως είναι; Το θέλουμε για γαμπρό! Αν και όταν, φυσικά.
 
Όλα καλά φαίνονται πια με το αναπνευστικό του.. Θα πίνουμε την αντιβίωση όμως μέχρι και τη Τετάρτη.. Δεν μπορείς να φανταστείς Ανατολή μου πόσο καλοβολο και ήσυχο πουλάκι είναι η ψυχούλα μου.. Μακάρι να γίνει καλά καλά και να ταιριάξει με το κοριτσάκι μας. Γιατί όχι;
Προς το παρόν τον έχω σε καραντίνα εδώ γιατί φοβάμαι και για τα μικρά μου.. Θα τον κρατήσω ωστόσο σε καραντίνα μέχρι να σιγουρευτώ πως είναι όλα καλά με την υγεία του.
 
Μια χαρά είναι η μικρούλα.. Τώρα έρχεται αυτή και παίρνει τη τροφή από το χέρι..χωρίς φωνές και νεύρα..🙂
Έρχεται μέχρι εκεί που φτάνει να το πάρει τεντώνοντας το λαιμό της.. Το τσακώνει γρήγορα γρήγορα και φεύγει πάλι..σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντισταθεί στο μήλο, από λαχανικά δεν τρώει και πολλά πράγματα ομως και στεναχωριέμαι.. Μια χαρούλα είναι πανέμορφη όπως πάντα.. Την πιάνει που και που και βάζει τις φωνές.. Αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ ήσυχο και καλό πουλάκι.. Θα προσπαθήσω το Σάββατο να ανεβάσω φωτογραφίες..🙂
 
Ναι.. Ετσι νομίζω κι εγω.. Προοδο έχει κάνει σίγουρα. Έχει ηρεμήσει και σίγουρα δεν φοβάται όσο μας φοβόταν..
Να ρωτήσω και κάτι ήθελα παιδιά... Μιας και έχω το θέμα τώρα του Αστέρη με τα σκουλίκια.. Το έψαξα λίγο αλλά δεν έχω βγάλει και συμπέρασμα.. Δίνουμε προληπτικά στα πουλάκια φάρμακο για τα παράσιτα όντως η μόνο σε ειδικές περιπτώσεις; Στα μικρά ας πούμε έδωσα καλού κακού..σκεφτόμουν μιας και έχω το φάρμακο μήπως να το βάζαμε και στη Σμαράγδα.. Διάβασα ότι συνιθιζουν να το δίνουν μια φορά στο δίμηνο για πρόληψη.. ισχύει κάτι τέτοιο;.. Εσύ @anatolia της εδινες όσο την είχες;
 
Ναι.. Ετσι νομίζω κι εγω.. Προοδο έχει κάνει σίγουρα. Έχει ηρεμήσει και σίγουρα δεν φοβάται όσο μας φοβόταν..
Να ρωτήσω και κάτι ήθελα παιδιά... Μιας και έχω το θέμα τώρα του Αστέρη με τα σκουλίκια.. Το έψαξα λίγο αλλά δεν έχω βγάλει και συμπέρασμα.. Δίνουμε προληπτικά στα πουλάκια φάρμακο για τα παράσιτα όντως η μόνο σε ειδικές περιπτώσεις; Στα μικρά ας πούμε έδωσα καλού κακού..σκεφτόμουν μιας και έχω το φάρμακο μήπως να το βάζαμε και στη Σμαράγδα.. Διάβασα ότι συνιθιζουν να το δίνουν μια φορά στο δίμηνο για πρόληψη.. ισχύει κάτι τέτοιο;.. Εσύ @anatolia της εδινες όσο την είχες;
Καλησπέρα! Υπέροχα τα νέα σας Εγώ της έδινα μόνο βιταμίνες κάθε 30 μέρες, όπως σε όλα μου τα πουλιά. Οι κουτσουλιές της ήταν οκ, έτρωγε καλά, όλα φάινονταν φυσιολογικά, οπότε δεν θεώρησα ότι πρέπει να την δώσω κάποιο άλλο σκεύασμα. Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να συμβουλευόμαστε έναν πτηνίατρο σε αυτές τις περιπτώσεις, νομίζω, για να μην προκαλέσουμε χειρότερη ζημιά, ε 😉
 
Η πτεροροια μας εντομεταξη μου φαίνεται πως κοντεύει να τελειώσει επιτέλους..σπάνια βρίσκουμε κάποια πουπουλάκια στο κλουβί.. Και καθόλου μεγάλα φτερά πια..λέμε ότι έχει ολοκληρωθεί η πτεροροια όταν σταματάνε να πέφτουνε παιδιά η όταν έχουν βγει όλα τα καινούργια φτερά;
Ακόμα έχει αρκετά καρφακια η κακομοίρουλα μας πάντως..
Συνήθως το Σάββατο βγαίνει έξω από το κλουβί που είμαι και εγώ εκεί αλλά και που μπορεί να βγει από το πρωί.. Οπότε μέχρι την ώρα του ύπνου να βαρεθεί και να μπει πάλι μέσα.. 😁

1IMG_20191217_183324__1576610547_14918-(1).webp2Screenshot_2019_12_17_18_28_50_286_com.miui.gallery__1576610664_56845.webp3Screenshot_2019_12_17_18_28_32_954_com.miui.gallery__1576610751_69499.webp

😍
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Χρόονια Πολλά Ανατολή μου.. Καλή Χρονιά και από ο το κοριτσάκι μας..
 
Back
Top