Γενικά Τη βοήθεια σας σχετικά με έναν Eclectus που θέλω να αγοράσω

Αναστάσιος P

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2017
Μηνύματα
42
Πόλη
Πάτρα
Καλημέρα!
Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας σχετικά με ένα παπαγάλο που θέλω να αγοράσω. Μου αρέσει πολύ να είναι ομιλιτηκος κ μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στον Eclectus.
Από ότι διάβασα είναι ομιλιτικοι, απλά είναι κάποιοι που μου λένε ότι δεν μιλούν.Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με αυτό, παρακαλώ πολύ να με βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλώς ήρθες!
Με το καλό να αποκτήσεις τον παπαγάλο που επιθυμείς.
Έχουν αναπτυγμένη ικανότητα ομιλίας. Ρίξε μια ματιά και στην λίστα https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/ .
Αν επιτρέπεται, ποιο ήταν το στοιχείο που βάρυνε στην απόφασή σου, σε σχέση με τους άλλους ομιλητικούς τους Γκρίζους και τις Αμαζόνες;
 
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ.
Μου αρέσουν πολύ τα Eclectus κ για τα άλλα που μου αναφέρεις, μου είπαν ότι είναι πιο δύσκολα κ ιδιαίτερα αν λείπεις ώρες από το σπίτι.Από African είχα ξεκινήσει κ εγώ.
 
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Πριν κάνεις το "μεγάλο βήμα" για την απόκτηση παπαγάλου, καλό είναι να διαβάσεις πολύ!
Όλοι οι παπαγαλοι μαραζώνουν αν μένουν πολλές ώρες μόνοι τους.
Δεν είναι δηλαδή μόνο οι Αφρικανικοί γκρίζοι έτσι.
Απλά το συγκεκριμένο είδος μαδιέται πιο "εύκολα".
Πρέπει να ξέρεις ότι ο παπαγάλος είναι ένα ζώο που ζεί πολλα πολλά χρόνια και πρέπει να του αφιερώνεις χρόνο καθημερινά.
επίσης θέλει καλή διατροφή και ποικιλία.
Οι Εκλέκτους είναι πολύ έξυπνοι παπαγάλοι με γλυκό χαρακτήρα που γίνονται καταπληκτικά μέλη της οικογένειας.
Επίσης έχουν πολύ καλή ικανότητα ομιλίας (που είναι και το ζητούμενο σου, αν και πρώτα πρέπει να δεις αν σου κάνει ο χαρακτήρας του).
 
Καλά είναι πανέμορφα πουλιά δεν συζητιέται.
Όσο για τις αυτοκαταστροφικές τάσεις, μπορεί οι afriacan να είναι πρωταθλητές αλλά κάθε έξυπνο πουλί μπορεί να πέσει θύμα των ψυχολογικών του. Κανένα δεν πρέπει να μένει πολλές ώρες και μέρες μόνο του.
Βασικά αυτό που λένε το "παιδί και το σκυλί, όπως τα μάθεις" , βάλε και το πουλί :)
Έχουν ανάγκη από σταθερό πρόγραμμα και δυνατότητες απασχόλησης για να εκτονώνουν την ανία τους. Όχι άλλοτε με "τα μούτρα" πάνω τους και μετά να εξαφανιζόμαστε.
Μια και πολύ καλά κάνεις και το ψάχνεις εκ των προτέρων, διάβασε λίγα πράγματα για την ψυχολογία τους
https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-επιθετικότητα-των-παπαγάλων.9489/
https://community.petbirds.gr/threa...μβολή-τους-στην-ανάπτυξή-των-παπαγάλων.17867/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διακήρυξη-των-δικαιωμάτων-ενός-παπαγάλου.17678/
 
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας κ τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί λίγο γιατί ο καθένας μου λέει διάφορα...
Π.χ Οι Eclectus δεν μιλάνε ή μόνο το αρσενικό μιλάει.
Μου αρέσει πολύ κ ο Ζακο γιατί το κριτήριο μου πάνω από όλα είναι η ομιλία.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας κ τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί λίγο γιατί ο καθένας μου λέει διάφορα...
Π.χ Οι Eclectus δεν μιλάνε ή μόνο το αρσενικό μιλάει.
Μου αρέσει πολύ κ ο Ζακο γιατί το κριτήριο μου πάνω από όλα είναι η ομιλία.

Έχω διαβάσει -χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία- ότι οι Εκλέκτους είναι το δεύτερο καλύτερο είδος στην ομιλία :)
Αλλά πραγματικά μην κολλάς εκεί.
Ωραίο είναι να μιλάει ο παπαγάλος, αλλά σημασία έχει να σου ταιριάζει σαν προσωπικότητα!
Επίσης δεν παίζει ρόλο απο ότι ξέρω το φύλο :)
 
Δεν έχεις άδικο σε αυτό, απλά πιστεύω ότι πέρα από τα στάνταρ που έχει ένας παπαγάλος, ο χαρακτήρας του διαμορφώνεται κ με το πως θα το μάθεις κ εσύ.
 
Να πάρεις το είδος που σου αρέσει ώστε να εισαι σίγουρος ότι δεν θα αλλάξεις γνώμη. Αν ομως λείπεις όλη μέρα από το σπίτι και δεν μένει άλλος στο σπίτι δυστυχώς δεν είναι σωστό να έχεις έναν παπαγάλο μόνο του διότι σύντομα θα αποκτήσει πρόβλημα ανεξάρτητως του είδους.
 
Επίσης,το καθένα έχει την δική του ξεχωριστή ομορφιά κ ιδιαιτερότητα, για αυτό κ για μένα προσωπικά μου είναι ψιλό δύσκολο να διαλέξω.
Απλά βάζω πάνω από όλα το κυριότερο κριτήριο για μένα που είναι η ομιλία κ προσπαθώ να συλλέγω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για να καταλήξω στην αγορά τους.
Ευχαριστώ πολύ κ πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές σας κ βλέπω ότι είναι ένα από τα ωραιότερα κ καλύτερα φόρουμ!
 
Συνήθως 8~9 ώρες.
Τις υπόλοιπες θα είμαι σπίτι κ στον ελεύθερο χρόνο μου κ στα ρεπό μου,θέλω να το παίρνω μαζί μου στο άλογο που έχω.
Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό.
 
Συνήθως 8~9 ώρες.
Τις υπόλοιπες θα είμαι σπίτι κ στον ελεύθερο χρόνο μου κ στα ρεπό μου,θέλω να το παίρνω μαζί μου στο άλογο που έχω.
Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό.
Και που θα πηγαίνετε με το άλογο και τον παπαγάλο; Ρωτώ απο καθαρή περιέργεια. Αλλά, ειναι και το θέμα της ασφαλείας του πουλιού...
 
Στην αρχή μέχρι να εξοικειωθεί, στο σταύλο. Μετά ίσως μαζί μου στην βόλτα με το άλογο.
 
Συνήθως 8~9 ώρες.
...
9 ώρες είναι πολλές για να είναι μόνος του, είναι σχεδόν όλη του η ημέρα αν βάλεις και τις 10-12 που πρέπει να κοιμάται. Αν σκέφτεσαι σοβαρά να αγοράσεις παπαγάλο επειδή το θέλεις πολύ, δες μήπως μπορείς να πάρεις 2 του ίδιου είδους ανεξαρτήτως φύλου ακόμη καλύτερα κι αδέρφια. Τότε θα ήταν καλύτερο για τα πουλιά.
 
Καλώς ήρθες Αναστάσιε!
... Δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί λίγο γιατί ο καθένας μου λέει διάφορα...
Πρέπει να λάβεις υπ όψιν σου πως ο καθένας μιλάει αναλόγως των εμπειριών και των γνώσεων του (εφόσον έχει), θα πρέπει να αξιολογήσεις λοιπόν ποιος σου λέει και τι...Αυτό μπορείς να το κάνεις αφού διαβάσεις και αποκτήσεις κάποιες γενικές γνώσεις ο ίδιος πάνω στο είδος που σ΄ενδιαφέρει. Και πάλι θα πρέπει να γνωρίζεις πως το κάθε πουλί έχει τον δικό του χαρακτήρα, ο οποίος διαμορφώνεται και από το ''ποιος'' ιδιοκτήτης το έχει στην κατοχή του...
Σκοπεύεις να πάρεις πουλί ταϊσμένο στο χέρι;
Στην αρχή μέχρι να εξοικειωθεί, στο σταύλο. *Μετά ίσως μαζί μου στην βόλτα με το άλογο.
... Αν ναι, *κάποια στιγμή ίσως καταφέρεις να το κάνεις και αυτό 😉 , αλλιώς μάλλον ξέχασε το:)
 
9 ώρες είναι πολλές για να είναι μόνος του, είναι σχεδόν όλη του η ημέρα αν βάλεις και τις 10-12 που πρέπει να κοιμάται. Αν σκέφτεσαι σοβαρά να αγοράσεις παπαγάλο επειδή το θέλεις πολύ, δες μήπως μπορείς να πάρεις 2 του ίδιου είδους ανεξαρτήτως φύλου ακόμη καλύτερα κι αδέρφια. Τότε θα ήταν καλύτερο για τα πουλιά.

Δεν αμφιβάλλω σε όλα αυτά που μου λέτε, αλλά αν είναι έτσι οι εργαζόμενοι με λίγα λόγια δεν μπορούν να αποκτήσουν;

Από που μπορώ να δω ότι αφορά την εκπαίδευση τους;
 
Δεν αμφιβάλλω σε όλα αυτά που μου λέτε, αλλά αν είναι έτσι οι εργαζόμενοι με λίγα λόγια δεν μπορούν να αποκτήσουν;

Οι εργαζόμενοι που ζουν μόνοι τους πιστεύω πως είναι καλύτερο να έχουν τουλάχιστον 2 μαζί. Αυτό είπα Αναστάση.
 
Καλώς ήρθες Αναστάσιε!

Πρέπει να λάβεις υπ όψιν σου πως ο καθένας μιλάει αναλόγως των εμπειριών και των γνώσεων του (εφόσον έχει), θα πρέπει να αξιολογήσεις λοιπόν ποιος σου λέει και τι...Αυτό μπορείς να το κάνεις αφού διαβάσεις και αποκτήσεις κάποιες γενικές γνώσεις ο ίδιος πάνω στο είδος που σ΄ενδιαφέρει. Και πάλι θα πρέπει να γνωρίζεις πως το κάθε πουλί έχει τον δικό του χαρακτήρα, ο οποίος διαμορφώνεται και από το ''ποιος'' ιδιοκτήτης το έχει στην κατοχή του...
Σκοπεύεις να πάρεις πουλί ταϊσμένο στο χέρι;

... Αν ναι, *κάποια στιγμή ίσως καταφέρεις να το κάνεις και αυτό 😉 , αλλιώς μάλλον ξέχασε το:)
Οι εργαζόμενοι που ζουν μόνοι τους πιστεύω πως είναι καλύτερο να έχουν τουλάχιστον 2 μαζί. Αυτό είπα Αναστάση.
Κατάλαβα,έχετε δίκιο αυτό είναι το πιο ιδανικό.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top