Γενικά Τη σμαραγδένια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
... Της φτιάχνω χάρτινη μπαλιτσα με λιχουδια μέσα. Την τραβάει με το πόδι, τρώει τη λιχουδια, μετά κόβει τα χαρτονακια και τα φοράει γύρω από το σώμα της. Στα παιχνίδια με τα καλαμάκια, λύνει σε μισή ώρα όλους τους κόμπους, πέφτουν τα καλαμάκια όλα κάτω από τη σχάρα και μένει μόνο ένα σχοινί να κρέμεται. Σε αυτό το σχοινί γατζωνεται, κι ενώ κρέμεται, κάτι σαν pole dance φαντάσου, κόβει το σχοινί σε μικρά κομμάτια από κάτω προς τα πάνω. Χαίρομαι απίστευτα που είναι τόσο δραστήρια και έξυπνη και προσπαθώ να της φτιάχνω συνέχεια κάτι καινούργιο γιατί πραγματικά διαφέρει από τα άλλα, αλλά που να της βάλω παιχνίδι και να πάω στη δουλειά; ! ; 😱
χμ!🤔
Χρειάζεται λίγο σκέψη το θέμα της μικρής Ζωή...
Αντικατέστησε τη μπαλίτσα από στρογγυλά χαρτονάκια, με μπαλίτσες που θα διαμορφώσεις πχ
από μια σελίδα τετραδίου (σφίγγοντας την και ίσως καλύτερα έχοντας ελάχιστη υγρασία=λίγες σταγόνες νερού) ή χρησιμοποίησε αντί φύλο χαρτιού, λαδόκολλα φαγητού (βρεγμένη και σφιγμένη) στο σχήμα μπάλας.
Ή φτιάξε κρύπτες τροφής, με κομμένες χάρτινες αυγοθήκες. Αυτά μου έρχονται πρόχειρα τώρα στο μυαλό...
Το είδος του σχοινιού που χρησιμοποιείς οπωσδήποτε θα πρέπει ν΄αλλάξει, γιατί καταλήγει επικίνδυνο.
Καλύτερα να βρεις δερμάτινα, ακατέργαστα κορδόνια για να δένεις ότι χρειάζεται.
Μπορείς πχ να κατασκευάσεις και μια μπάλα από δερμάτινο κορδόνι, η οποία θα έχει πολλούς κόμπους και δεσίματα ώστε να περνά την ώρα της...
 
Από λαδόκολλα ήταν η πρώτη μπαλιτσα της και μέσα είχα κρυμμένα σπορακια. Αλλά, αφού έτρωγε τα σπορακια άρχιζε να κόβει σε ψιλά κομματάκια τη λαδόκολλα και φοβόμουν μήπως φάει κανένα κομμάτι. Οπότε το σταμάτησα. Για ποιο λόγο να είναι βρεγμένη;

Αυτό το δερμάτινο κορδόνι που λες πώς είναι; Έψαξα στο Google και μου βγάζει μόνο εκείνα τα σχοινακια με τα οποία φτιάχνουν κρεμαστά για τον λαιμό. Μάλλον δεν εννοείς αυτά, ε;
 
*Δεν θα φάει, τους αρέσει να την κόβουν μικρά κομματάκια
**Όταν βραχεί μαλακώνει και παίρνει καλύτερο σχήμα (την δίνεις αφού στεγνώσει)
***Δερμάτινο κορδόνι,
L-25582.jpg

.χωρίς χρώμα και λούστρο, που θα πλύνεις και θα αφήσεις να στεγνώσει... Ναι, κάνουν και για κοσμήματα.
δες στο βίντεο του Μάριου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το σχοινακι θα ψάξω να το βρω αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξη.
Τελευταία ερώτηση. Αυτές τις χάρτινες αυγοθηκες που λες, πως μπορώ να τις καθαρίσω πριν τις δώσω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
πως μπορώ να τις καθαρίσω πριν τις δώσω;
Ψέκασε τες ελαφρά με νερόξυδο (ή και όχι...) και βάλτες στους 180c σε προθερμασμένο φούρνο για 15 λεπτά
Δερμάτινα κορδόνια πιστεύω πως αν πας στο Kapalıçarşı θα βρεις ή και σε είδη ιππασίας (εγώ εκεί το αγοράζω).
 
Ενα κουβάρι από δερμάτινο κορδόνι ήταν ένα από τα δώρα της Σισσυ στον Ερνέστο. Μας βόλεψε πολύ με τον μικρό και για διάφορες "κατασκευές" όταν όμως μας προέκυψε η δεινοσαυρίτσα με υπομονή και πάθος το έκανε... Οδοντογλυφίδες. Τουλάχιστον κράτησε αρκετά 😛
 
Ζωη δεν ξερω τι εκπαιδευση τα περνας αλλα τα πουλακια σου εχουν ιδιαιτερες ακροβατικες τασεις 😛
Με τη συγκεκριμένη Αντώνη εγώ περνάω από εκπαίδευση και σε καθημερινή βάση μαλιστα.
Μόλις ανακάλυψα και δεύτερο τρόπο χρήσης της κούνιας. Κάθεται στην πατηθρα και σκύβει το κεφάλι για να της το ξύσει η κούνια. Το ίδιο ακριβώς κάνει και ο Σαχαμπ από μωρό. Εμένα δεν με αφηνουν ποτέ να τους ξυσω το κεφαλάκι. Έχω αποτύχει σαν παπαγαλομαμα. Ευτυχώς το στερνοπουλι μου είναι πιο τρυφερό και ξεσπάω εκεί.
 
Εχουν κανει κομμα οι παλιοι σωσε τον ποντικομικρουλη! 😛
Ανέβηκε τελικά στην κουνια για να χαϊδευτει καλύτερα. Δες εδώ! Έτοιμη να πέσει είναι 😣
IMG_20190916_144113_8~2.webp
Εμένα δεν μου κάνει ποτέ τέτοια κόλπα 😐
 
Κλασσική η στάση ξυσίματος που παίρνουν στις συγκεκριμένες κούνιες 🤪 🤣 Τελικά όλα τους τα ''ίδια'' κάνουν! 😊
Παρότι εκνευρίζομαι που ξυνονται στην κούνια και δεν θέλουν να τα ξυσω εγώ, λιώνω όταν παίρνουν αυτή τη στάση 🤩
 
Back
Top