Γενικά Τιτιβίζει αλλά δεν κελαηδάει

mikemilias

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2018
Μηνύματα
25
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλημέρα. Εχω να εμφανιστω αρκετούς μήνες. Ευχομαι να είστε όλοι καλά καί εσείς και τα πουλάκια σάς. Μετα την απότυχημενη προσπάθεια για αναπαραγωγή (πρώτη Μού) έχει να μήνα περίπου έχασα τον υπέροχο αρσενικό μου μάλλον λόγω ηλικίας.η στεναχώρια πολλή μεγάλη.φυσικα την επομένη πήγα και αγόρασα μετά από πολύωρη έρευνα ένα καινούργιο.υο οποίο τα έλεγε υπέροχα. Μια βδομάδα μετά πήγα να τον καθαρίσω αφαιρέθηκα και Μού την έκανε. Εκει να δεις στεναχώρια. Ξανα μάνα πήγα πήρα ενα 5 μηνών το οποίο ήμουν σίγουρος ότι τα έλεγε. Εχει δέκα μέρες τώρα το μόνο πού κάνει είναι να τιτιβιζει. Τρωει συνέχεια αυγοτροφη με τα σπόρια τού πού είναι επώνυμα δεν πολύ ασχολείται. Ειναι αρκετά δραστήριος αλλά προσπαθεί να κελαηδισει και κομπάζει. Απο κάτω έχω την θηλυκιά η οποία κελαηδαει χαμηλόφωνα αλλά εξαιρετικά αλήθεια σάς λέω. Τι να κάνω για να κελαηδισει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Κατ' αρχήν θα πρέπει να βεβαιωθούμε αν είναι εφικτό για το φύλο του.
Θα πρέπει δηλαδή να ξέρουμε αν είναι αρσενικό.
Σε περίπτωση που η απάντηση είναι θετική τότε είναι θέμα ημερών ή στη χειρότερη εβδομάδων για να αρχίσει το τραγούδι του.
Για ένα αρσενικό ακόμη και νεαρό καναρίνι (πάνω από 7 μηνών) είναι ιδανική η εποχή για να αρχίσει το τραγούδι.
Όσο για το θηλυκό που κελαηδά.. Καλύτερα να προσπαθήσεις να το σταματήσεις.
Όλο αυτό είναι ένδειξη αλλαγής διάθεσης και είναι κρίμα αυτή την εποχή να μπερδευτεί και να μπει σε αναπαραγωγή.
 
για την θηλυκιά τι μπορώ να κάνω;
Λόγω θερμών για την εποχή ημερών και την πέραν του φυσιολογικού παρουσία του ήλιου και άρα και του έντονου φωτισμού τα πουλιά μπορούν να μπερδευτούν και να παρουσιάσουν λάθος ορμονικές τάσεις ετοιμότητας.
Για αν αποφύγουμε ανεπιθύμητες καταστάσεις. όταν παρατηρούμε παρόμοιες συμπεριφορές ή άλλες που γενικά μας θυμίζουν αναπαραγωγή όπως για παράδειγμα σκίσιμο χαρτιών, συγκέντρωση υλικών, κελάηδημα θηλυκών, ταΐσματα ζευγαριών να μεταφέρουμε τα πουλιά σε πιο σκοτεινά σημεία για μερικές μέρες μέχρι να αλλάξει ο καιρός και να εναρμονιστεί με τις συνθήκες που πρέπει για την εποχή.
Ένα πιο σκοτεινό λοιπόν και πιο κρύο σημείο... αν ασφαλώς υπάρχει... είναι αρκετό για να μας δώσει λύσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα από πολύ μικρό μουρμούριζε αλλά τώρα που είναι 8 μηνών το χει εξελίξει πολύ το τραγούδι του. Παίζει όμως όπως είπε ο κύριος Γιάννης να μην είναι αρσενικό, ψαξου
 
Εμένα από πολύ μικρό μουρμούριζε αλλά τώρα που είναι 8 μηνών το χει εξελίξει πολύ το τραγούδι του. Παίζει όμως όπως είπε ο κύριος Γιάννης να μην είναι αρσενικό, ψαξου
Παιδιά από το πετ που το αγόρασα το άκουσα σίγουρα να κελαηδαει για αυτό καί το πήρα.
 
Παιδιά από το πετ που το αγόρασα το άκουσα σίγουρα να κελαηδαει για αυτό καί το πήρα.

Δώστου του τον χρόνο του να προσαρμοστεί. Εάν είναι αρσενικό θα σου κελαηδήσει.
Ο ένας δικός μου, παρά το γεγονός οτι στο μαγαζί όπου τον αγόρασα τον είχα άκουσει να χαλάει κόσμο, 'οταν τον 'εφερα στο σπιτι και στις ανέσεις του:) τιτίβιζε μονο.. Ξεκίνησε μετά από 3-4 εβδομάδες ενώ το κελάηδισμα του ωρίμασε σε βαθμό που πλέον εκπλήσσομαι, μετά τις 6-7 εβδομάδες.
 
Έχει περάσει πτερόρροια; βλέπεις πουπουλάκια στον πάτο του κλουβιού;

Αναφέρομαι για όταν τον αγόρασα τον περασμένο Απρίλιο.
Η αλλαγες χωρου τα επηρεαζουν και αυτα. Ακομη και ο τροπος και χρονος που απαιτει η μεταφορα απο το pet-shop η των εκτροφεα στο σπιτι μας.
Εδω ακομη και στο κλουβι να αλλαξεις θεση μπορει να του παρει κανα δυο μερες για να επανελθει στα φυσιολογικα του. Τουλαχιστον αυτα εχω συμπαιρανει απο την παρατηρηση των μικρων μου φιλων.

Αυτη την στιγμη απο τα 4 καναρινια μου δυο εχουν ολοκληρωσει πτερροροια και ηδη εχουν ξεκινησει να συνθετουν το τραγουδι τους και τα αλλα 2 ολοκληρωνουν. Oμως και αυτα κελαηδουν σιγα σιγα. Απλα σε μικροτερη συχνοτητα απο τα πρωτα.

Ειναι πολυ ομορφο να βλεπεις οτι μερα με την μερα η κατασταση βελτιωνεται :)
 
Δώστου του τον χρόνο του να προσαρμοστεί. Εάν είναι αρσενικό θα σου κελαηδήσει.
Ο ένας δικός μου, παρά το γεγονός οτι στο μαγαζί όπου τον αγόρασα τον είχα άκουσει να χαλάει κόσμο, 'οταν τον 'εφερα στο σπιτι και στις ανέσεις του:) τιτίβιζε μονο.. Ξεκίνησε μετά από 3-4 εβδομάδες ενώ το κελάηδισμα του ωρίμασε σε βαθμό που πλέον εκπλήσσομαι, μετά τις 6-7 εβδομάδες.
Σάς ευχαριστώ και πάλι πολύ χρήσιμα τα λόγια σάς και καθησυχαστικα. Ελπιζω όλα να πάνε καλά και θα πάνε καί νά σάς ενημερώσω για τα νεότερα. Οσο για την θηλυκιά Μού κελαηδαει τόσο γλυκά και όμορφα πού τρομάζω. Ομως είναι σίγουρα θηλυκιά γιατί πέρσι Μού έκανα αυγά. Ευχαριστώ και πάλι.
 
Back
Top