Γενικά Τι έχεις περάσει με εμένα ρε Φλάφυ

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Γεια σας με λενε Φλαφυ και το αφεντικο μου(και καλα. Σιγα μην τον αφηνα τοσο ευκολα) ειναι ενα μικρο παιδακι που νομιζω πως τον λενε Μιχαλη. Οταν με πηραν ειμουν 2 μηνων.Αυτο το παδακι λιπον τωρα μου φαίνεται λιγο χαζουλι... Την πρωτη μερα δεν με αγγιξε και με αφησε να ξεκουραστω(παλι καλα) αλλα απο την επομενη εγινε χαμος.. Εγω τον φοβόμουν ακόμα αλλα αφτος εβαζε ενα γαντι στο χερι του και με επιανε με το ζόρι να βγω εξω να φαω κεχρι απο το χερι του..Απορω δεν καταλαβαινει οταμ τον δαγκώνω οτι δεν θελω να με πιανει ετσι.. Οταν τον δαγκωνα μου ελεγε να μην δαγκωνω κα οτι ο κ. Χριστος ( ο εκτροφέας μου) του ειπε να με πιανει ετσι... Τον πρωτο μηνα επισης ηταν κατι αλλο χειροτερο... Δεν μου ειχε μπολακια για μπολ αλλα μου τα εβαζε σε αυτα του κλουβιου με αποτελευσα να μην μπορω να φαω...Αλλο που με ειχε και σε μικρο κλουβι...;Νταξει τωρα ομως τα εκοψε αυτα(λιγο αργα γιατι τωρα ειμαι 6 μηνων αλλα τελος παντον😈)Τωρα πια χρησιμοποιεί μια αλλη μεθοδο για να με ηρεμήσει που μου αρεσει περισσότερο... Καθετε με το χερι του στην πορτα με κεχρι και περιμενει να ερθω εγω... Το προτιμαω αυτο ειναι η αληθεια κ θα δει οτι οπου νανε θα κατεβω πιο κατω για να παω να φαω απο το χερι του... Επισης τωρα μου εβαλε φαγητακι σε μπολ(πριν κανα 3μηνο) και νερακι σε μπολ (επισης) αλλα το καλυτερο ειναι ενα οτι μου πηρε μεγαλο κλουβι. Επισης κατι αλλο που μου την σπαει ειναι οτι εχουν εναν σκυλο που γαυγίζει και με πριζει... Θα σας εχω φωτο απο κατω... Ειμαι κουκλος το ξερω αλλα θα το δειτε και μόνοι σας
 

Συνημμένα

  • 1546622331063-421866926_600x800.webp
    1546622331063-421866926_600x800.webp
    35,9 KB · Προβολές: 118
  • IMG_20190103_182236_600x800.webp
    IMG_20190103_182236_600x800.webp
    28,8 KB · Προβολές: 102
  • Screenshot_2019-01-05-10-18-45_450x800.webp
    Screenshot_2019-01-05-10-18-45_450x800.webp
    36,2 KB · Προβολές: 121
  • Screenshot_2019-01-05-10-19-09_450x800.webp
    Screenshot_2019-01-05-10-19-09_450x800.webp
    12,1 KB · Προβολές: 123
"επίσης μερικές φορές αφήνει το κλουβί μου ακαθάριστο για μέρες" 😛

Να σου ζησει... Πανέμορφο!
Ισχυει 😂
[automerge]1546681966[/automerge]
"επίσης μερικές φορές αφήνει το κλουβί μου ακαθάριστο για μέρες" 😛

Να σου ζησει... Πανέμορφο!
Ευχαριστω πολυ
 
Γειά σου φλαφυ ναι πραγματικά είσαι κουκλάκι. Να σε χαίρεται ο Μιχάλης κ είμαι σίγουρη πως σ αγαπάει πολύ κ μην ανησυχείς εδώ στο petbirds που έμπλεξε θα μάθει πολλά όπως όλοι μας δηλ
 
Μπραβο φλαφλυ που εχεις εναν πιτσιρικα μπαμπα που εχει αρχιση και καταλαβενη οτι δεν εισαι κουρδιστο παπαγαλακι αλλα ενας ζωντανος οργανισμος με τις αναγκες του και τις στιγμες του. Μπραβο φλαφλυ που τοσο καιρο εκανες υπομονη και δεν τον εκλεισες στην απομονωση θα μαθη. Μπραβο φλαφλυ που δεν του εκοψες κανενα κοματι απο το δαχτυλο του ετσι για να μαθη. αλλα να σου πω κατι κι'εγω ρε φλαφλυ που καποτε ημουν σαν τον μπαμπα σου. Οταν εμας τους ανθρωπους δεν μας ποιανουν οι εγωισμη οτι τα ξερουμε ολα, και εχουμε μαθη να ακουμε η ζωη σας θα γινει καλητερη. ετσι που λες φλαφλη ολοι καναμε τα λαθη μας, και παντα θα ευχαριστουμε τους ανθρωπους που μας ξυπνησαν ακομα και με σκληρα λογια διοτι καταλαβεναν τον εγωιστικο λυθαργο μας. Πρεπει να σου πω ομως και μια λεπτομερια που με εκανε φλαφλυ να πω οτι ο μιχαλης ειναι μαγκακος. Ξερεις αυτο με το ακαθαρτο κλουβι. Περιμενα να το προσπεραση η να εδινε μια απλη δικαιολογια, το παραδεχτηκε ομως αμεσως. αρα φλαφλυ περιμενω να μας πεις την επομενη φορα, οτι επιτελους καθαριζη τακτικα το κλουβι μου. Φλαφλυ να μας ενημερωνης συχνα για την πορεια του μιχαλη διοτι και το κειμενο σου ηταν μοναδικο. Κλεινωντας φλαφλυ θελω να σου πω οτι οπως εγραψες εσυ για τον μιχαλη, ετσι πριν χρονια θα εγραφε και ο πρωτος παπαγαλος μου για εμενα, αλλα βλεπεις οπως για εσενα υπαρχει το φορουμ για να σε προστατευη ετσι και για τον γωγο υπηρξε αρχικα ο φιλος μου αντωνης 'erithracus' που μου προτεινε και το φόρουμ. Να εισαι καλα φλαφλυ και καλη χρονια μιχαλη
 
Μπραβο φλαφλυ που εχεις εναν πιτσιρικα μπαμπα που εχει αρχιση και καταλαβενη οτι δεν εισαι κουρδιστο παπαγαλακι αλλα ενας ζωντανος οργανισμος με τις αναγκες του και τις στιγμες του. Μπραβο φλαφλυ που τοσο καιρο εκανες υπομονη και δεν τον εκλεισες στην απομονωση θα μαθη. Μπραβο φλαφλυ που δεν του εκοψες κανενα κοματι απο το δαχτυλο του ετσι για να μαθη. αλλα να σου πω κατι κι'εγω ρε φλαφλυ που καποτε ημουν σαν τον μπαμπα σου. Οταν εμας τους ανθρωπους δεν μας ποιανουν οι εγωισμη οτι τα ξερουμε ολα, και εχουμε μαθη να ακουμε η ζωη σας θα γινει καλητερη. ετσι που λες φλαφλη ολοι καναμε τα λαθη μας, και παντα θα ευχαριστουμε τους ανθρωπους που μας ξυπνησαν ακομα και με σκληρα λογια διοτι καταλαβεναν τον εγωιστικο λυθαργο μας. Πρεπει να σου πω ομως και μια λεπτομερια που με εκανε φλαφλυ να πω οτι ο μιχαλης ειναι μαγκακος. Ξερεις αυτο με το ακαθαρτο κλουβι. Περιμενα να το προσπεραση η να εδινε μια απλη δικαιολογια, το παραδεχτηκε ομως αμεσως. αρα φλαφλυ περιμενω να μας πεις την επομενη φορα, οτι επιτελους καθαριζη τακτικα το κλουβι μου. Φλαφλυ να μας ενημερωνης συχνα για την πορεια του μιχαλη διοτι και το κειμενο σου ηταν μοναδικο. Κλεινωντας φλαφλυ θελω να σου πω οτι οπως εγραψες εσυ για τον μιχαλη, ετσι πριν χρονια θα εγραφε και ο πρωτος παπαγαλος μου για εμενα, αλλα βλεπεις οπως για εσενα υπαρχει το φορουμ για να σε προστατευη ετσι και για τον γωγο υπηρξε αρχικα ο φιλος μου αντωνης 'erithracus' που μου προτεινε και το φόρουμ. Να εισαι καλα φλαφλυ και καλη χρονια μιχαλη
Τέλειο κειμενο.. Σασ ευχαριστουμε πολυ
[automerge]1546698150[/automerge]
Να τον χαιρεσαι!
Ευχαριστω πολυ!
[automerge]1546698172[/automerge]
Γειά σου φλαφυ ναι πραγματικά είσαι κουκλάκι. Να σε χαίρεται ο Μιχάλης κ είμαι σίγουρη πως σ αγαπάει πολύ κ μην ανησυχείς εδώ στο petbirds που έμπλεξε θα μάθει πολλά όπως όλοι μας δηλ
Ευχαριστουμε πολυ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Nα σου ζήσει ο μικρούλης.
Λογικα φοβάται ακόμα λόγω των "επεισοδίων" με το γάντι. Τον Ερνέστο μια φορα πριν καιρό χρειάστηκε να τον πιασω για να του δώσω φάρμακο και δεν το έχει ξεχάσει, ακόμα δεν έχω μετά από χρόνια, κερδίσει πάλι την εμπιστοσύνη του εντελώς.
Δεν ξεχνάνε και είναι πανέξυπνα, οπότε θέλουν την υπομονή τους :)
Σύντομα θα έρθει μόνος του στο χέρι σου και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.
 
Εντυπωσιακή και αξιέπαινη αποδοχή μιας πραγματικότητας που όλοι μας εδώ με υπομονή προσπαθήσαμε να καταδείξουμε από την πρώτη στιγμή!

Σου αξίζουν συγχαρητήρια για τον λόγο αυτό @Μιχαλης Χαν. Είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα τα πάτε ακόμη καλύτερα με τον φίλο μας τον "Φλάφυ τον Μαχητή" 😉:)👍
 
Καλησπέρα Μιχάλη! Η ιστορία σας αν και με πισωγυρίσματα και εμπόδια φαίνεται ότι θα εκτυλιχθεί αίσια και ευχάριστα από εδώ και πέρα! Και μας την περιέγραψες αναλυτικά και με κωμικό ύφος!:D Δεν μπορώ να μην σου αναγνωρίσω την αυτογνωσία σου και την θέληση σου για βελτίωση και επανόρθωση των σφαλμάτων, που άθελα σου φυσικά, έκανες! Συγχαρητήρια και μπράβο για αυτό! 🙂 Είσαι απλά μικρός και η απειρία και ο υπερβάλλων ζήλος και ενθουσιασμός οδηγούν σε λάθη, τα οποία εν μέρει δικαιολογούνται. Όλοι ανεξαιρέτως οι άνθρωποι κάνουν λάθη. Από αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι, όπως και εσύ! Σου εύχομαι καλή συνέχεια με τον λατρεμένο σου φτερωτό φιλαράκο Fluffy και να καταφέρεις να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του, που θα αποτελέσει τα θεμέλια μιας καλής μεταξύ σας σχέσης και επικοινωνίας! Να διαβάζεις πάντοτε προσεκτικά και να εφαρμόζεις τις πολύτιμες και καλοπροαίρετες συμβουλές των μελών και όλα θα πάνε καλά!😎👍
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2019-01-08-13-58-36_450x800.webp
    Screenshot_2019-01-08-13-58-36_450x800.webp
    16,9 KB · Προβολές: 38
  • IMG_20190108_135348_600x800.webp
    IMG_20190108_135348_600x800.webp
    35,7 KB · Προβολές: 47
Ευχαριστουμε
[automerge]1546954597[/automerge]
Οριστε και μια φωτογραφια απο την προοδο μας... Τωρα που εβγαλα το χερι μου απο μεσα καθεται στην πορτα του κλουνιου και μου φωναζει διοτι θελει την συντροφια μου.
 

Συνημμένα

  • IMG_20190108_152613_600x800.webp
    IMG_20190108_152613_600x800.webp
    43,8 KB · Προβολές: 27
Φηλο αγχονετε και φεθγει αλλα περιμενω να ερθει... Ηταν στο απο κατω ξυλο αλλα τωρα εδω κα 5 μερες ανεβηκε στο πιο πανω...
 

Συνημμένα

  • IMG_20190123_134748_600x800.webp
    IMG_20190123_134748_600x800.webp
    22,2 KB · Προβολές: 17
Υπαρχουν και στιγμές που δεν θέλει ενόχληση. Τότε θα ήταν καλύτερο να τον αφήνεις να ηρεμεί και να δοκιμάζεις αργότερα. Θέλει πολύ υπομονή. Σήμερα, πέντε χρόνια μετά, ο Ερνέστο όταν θέλει να μείνει μόνος του (και συμβαίνει, οπως συμβαίνει και στους ανθρώπους συχνά) δεν έρχεται σε μένα ούτε με βίντσι. Πρέπει να το σεβόμαστε και να μη συνεχίζουμε την προσπάθεια, αφήνοντάς το για αργότερα :)
 
Back
Top