Γενικά Τι έχεις περάσει με εμένα ρε Φλάφυ

Γενικά οι τροφές και ο τρόπος μαγειρέματος τους, που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση δεν επιτρέπεται να δίνονται σε κατοικίδια ζώα, πόσο μάλλον σε παπαγάλους. Τώρα το Youtube δεν αποτελεί σωστό μέσο αναζήτησης πληροφορίων γιατί ο κάθε ανίδεος ανεβάζει ότι του κατέβει για να κάνει τον έξυπνο. Γι αυτό το λόγο αποφεύγουμαι να μιμούμαστε αυτά που βλέπουμε εκεί χωρίς πρώτα να τα φιλτράρουμε.
 
Ρε παιδιά είναι φυσιολογικό... Ο Φλαφυ δεν είναι σχετικα καθόλου δραστήριος... Ναι μεν περνάει πτεροπορια (νομίζω) αλλά να κάθετε συνέχεια σε ένα ξυλάκι και να φεύγει από εκεί μόνο για φάει και νερό... Αντε και μερικές φορές τα μεσημέρια παίζει λίγο με το παιχνίδι του... Το παλιό μου παπαγαλάκι (lovebird) ήταν Πολύ περισσότερο δραστήριο.. Τι μπορώ να κάνω;
 
Ρε παιδιά είναι φυσιολογικό... Ο Φλαφυ δεν είναι σχετικα καθόλου δραστήριος... Ναι μεν περνάει πτεροπορια (νομίζω) αλλά να κάθετε συνέχεια σε ένα ξυλάκι και να φεύγει από εκεί μόνο για φάει και νερό... Αντε και μερικές φορές τα μεσημέρια παίζει λίγο με το παιχνίδι του... Το παλιό μου παπαγαλάκι (lovebird) ήταν Πολύ περισσότερο δραστήριο.. Τι μπορώ να κάνω;
Πτερορροια, ζέστη, όλα αυτά μειώνουν τη διάθεση για παιχνίδι.
Όταν κάθεται εκεί που λες, ειναι φουσκωμένος; Κοιμάται;
 
Πτερορροια, ζέστη, όλα αυτά μειώνουν τη διάθεση για παιχνίδι.
Όταν κάθεται εκεί που λες, ειναι φουσκωμένος; Κοιμάται;
Όχι δεν κοιμάται ούτε είναι φουσκωμένος απλος κάθετε σε αυτό το μέρος και δεν κάνει τίποτα κοιτάει γύρω του. Γενικά το σπίτι είναι δροσερό οπότε δεν φταίει η ζέστη πιστεύω
 
Όχι δεν κοιμάται ούτε είναι φουσκωμένος απλος κάθετε σε αυτό το μέρος και δεν κάνει τίποτα κοιτάει γύρω του. Γενικά το σπίτι είναι δροσερό οπότε δεν φταίει η ζέστη πιστεύω
Κοιμάται ένα 12 ωρο το βράδυ σε μέρος χωρίς φασαρία και φώτα;
Έχει παιχνιδάκια μέσα στο κλουβί για να μπορεί να παίζει και να μην βαριέται;
 
Κοιμάται ένα 12 ωρο το βράδυ σε μέρος χωρίς φασαρία και φώτα;
Έχει παιχνιδάκια μέσα στο κλουβί για να μπορεί να παίζει και να μην βαριέται;
12 ώρες όχι δεν κοιμάται γιατί υπάρχει φασαρία.. Κοιμάται από 8 ώρες και πάνω... Υπάρχουν δύο παιχνίδια παίζει με το ένα με το άλλο δεν τον έχω δει να παιζει
[automerge]1560455995[/automerge]
Κοιμάται ένα 12 ωρο το βράδυ σε μέρος χωρίς φασαρία και φώτα;
Έχει παιχνιδάκια μέσα στο κλουβί για να μπορεί να παίζει και να μην βαριέται;
Επίσης εδώ και καιρό τι κάνει απλός ήθελα να δω αν θα εξελιχθεί
 
12 ώρες όχι δεν κοιμάται γιατί υπάρχει φασαρία.. Κοιμάται από 8 ώρες και πάνω... Υπάρχουν δύο παιχνίδια παίζει με το ένα με το άλλο δεν τον έχω δει να παιζει
[automerge]1560455995[/automerge]

Επίσης εδώ και καιρό τι κάνει απλός ήθελα να δω αν θα εξελιχθεί
Η πτερορροια από μόνη της καταπονεί τα πουλάκια, αλλά και το γεγονός ότι δεν κοιμάται αρκετά νομίζω ότι παίζει ρόλο. Βρες τρόπο ώστε να κοιμάται τουλάχιστον 11 ώρες. Κατά τα άλλα, αν δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά του-να κοιμάται δηλαδη ή να κάθεται φουσκωμένο- και αν οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.
 
Η πτερορροια από μόνη της καταπονεί τα πουλάκια, αλλά και το γεγονός ότι δεν κοιμάται αρκετά νομίζω ότι παίζει ρόλο. Βρες τρόπο ώστε να κοιμάται τουλάχιστον 11 ώρες. Κατά τα άλλα, αν δεν έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά του-να κοιμάται δηλαδη ή να κάθεται φουσκωμένο- και αν οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.
Αμα του βάλω από πάνω κανένα μαύρο πανί θα σκάσει... Ήσυχα θα κοιμηθεί μόνο στο μπαλκόνι που δεν το θέλω
 
Αμα του βάλω από πάνω κανένα μαύρο πανί θα σκάσει... Ήσυχα θα κοιμηθεί μόνο στο μπαλκόνι που δεν το θέλω
Μπορείς να το σκεπάζεις με ένα λεπτό πανακι, όχι από όλες τις πλευρές. Διαφορετικά μπορείς το βραδυ, αν υπάρχει η δυνατότητα, να τον μεταφερεις σε ένα ήσυχο δωμάτιο.
 
Μπορείς να το σκεπάζεις με ένα λεπτό πανακι, όχι από όλες τις πλευρές. Διαφορετικά μπορείς το βραδυ, αν υπάρχει η δυνατότητα, να τον μεταφερεις σε ένα ήσυχο δωμάτιο.
Δεν έχουμε κάποιο μέρος ησυχω που να μπει... Να του αφήσω ανοιχτή την μεγάλη πλευρά που κοιταει προς το τοιχο ή την μικρή πλευρά που κοιτάει το τσαμι του πατσουριου;
 
Ααα... Δεν πάει άλλο. Αυτός ο Μικρός τρελάθηκε.. Συνήθως καθόταν και έπαιζε μαζί μου κάνα 30 λεπτό το πολύ... Σήμερα έκατσε ένα δυορο... Την μια ώρα μόνος του και την άλλη με την μητέρα του.. Χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά έδειχνε στην μητέρα του τι να κάνει για να με εκπαιδεύσει βήμα βήμα... Της φώναξε και λίγο αλλά καλά της έκανε διότι δεν με έβαλα να κοιμηθώ στης 8 (με έπιασε ο Μιχάλης να κλείνω τα μάτια μου ένα μεσημέρι).. Με κούρασε πολύ παντός και μετά έκατσα ήπια τον Βόσπορο και έφαγα τον αμπακο και ξεκουραζομουν κοιτοντας τον... Αλλά δεν έχει παράπονό... Τόση ώρα που έκατσε μαζί μου τον άφησα ώστε να με πάει μέχρι την αρχή τον δαχτύλων του προς τα έξω. Πάρτε και μια φώτο για το πόσο κούκλος ειμαι
 

Συνημμένα

  • IMG_20190615_174242_800x800.webp
    IMG_20190615_174242_800x800.webp
    53,3 KB · Προβολές: 39
Μιχάλη το κλουβί του είναι αρκετά βρώμικο όπως και η κίτρινη πατήθρα. Ασχολείσαι με το πουλί κάθε μέρα και θα έπρεπε να αστράφτουν όλα. Τη σχάρα (κι όπου αλλού έχει κουτσουλιές όπως πχ στις πατήθρες) την καθαρίζουμε κάθε μέρα με βρεγμένο σφουγγάρι βουτηγμένο σε νερό με πολύ λίγο ξίδι κι επίσης αλλάζουμε χαρτί στο πάτωμα.
 
Αντε ωραία... Όλα μια χαρά... Κουκλάκι είναι...

Μόλις γυρίσεις από κατασκήνωση, πάρε και καμιά πατήθρα από φυσικό ξύλο...
Έχω πάρει πολλες αλλά... Η μία δεν στεκόταν όρθια και κουνιόταν από μόνη της είτε ήταν μικρή για να βγάλω της δυο και να βάλω μια που να φτάνει από την μία πλευρά στην άλλη ή με το που ο Φλαφυ ανέβαινε κουνιόταν η πατήθρα πάνω κάτω με αποτέλεσμα ο Φλαφυ να φοβάστε και να φεύγει
[automerge]1560633842[/automerge]
Μιχάλη το κλουβί του είναι αρκετά βρώμικο όπως και η κίτρινη πατήθρα. Ασχολείσαι με το πουλί κάθε μέρα και θα έπρεπε να αστράφτουν όλα. Τη σχάρα (κι όπου αλλού έχει κουτσουλιές όπως πχ στις πατήθρες) την καθαρίζουμε κάθε μέρα με βρεγμένο σφουγγάρι βουτηγμένο σε νερό με πολύ λίγο ξίδι κι επίσης αλλάζουμε χαρτί στο πάτωμα.
Χαρτι στο πάτωμα βάζω αν και όχι συχνά(μια φορά την εβδομάδα. Τώρα για τις πατήθρες τις καθαρίζω αλλά βρομίζουν γρήγορα... Αυτό με το ξύδι δεν το ήξερα... Θα τα πλύνω ώλα αύριο το πρωί (πολύ πρωί γιατί φεύγω 8 η ώρα οπότε 7:45 θα το ξυπνήσω αλλά θα λυπουμε από το σπίτι οπότε θα μπορεί να κοιμηθεί αν και κοιμάται από της 8)τωρα 2 εβδομάδες το κλουβί θα μείνει βρόμικο γιατί η μητέρα μου φοβάται να το καθαρίσει μην της φύγει... Ο Θεός βοηθός στο πως θα το βρω 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θελει καθαρισμο το κλουβακι συχνό, είναι ταλαιπωρία ίσως, αλλά είναι πλεον ευθύνη μας να τα έχουμε σε καθαρό μέρος. Ετσι κι εσύ πρέπει να ανασκουμπωθείς. Να ξοδέψεις μερικές απ' τις ελεύθερες ώρες σου (και εννοώ όχι αυτές που είσαι ήδη μαζί του) για να ασχοληθείς μαζί του.

Τις ξύλινες πατήθρες μπορείς να τις προσαρμόσεις είτε δένοντας τες στο κάγκελο για να μην κουνιούνται είτε με άλλον τρόπο (εγώ είχα φτιάξει "τυλίγματα" από φλούδες δέντρων και "χόντραινα" την πατήθρα εκεί που έμπαινε ανάμεσα στα κάγκελα).
 
Εφαγεεεεε. Γι; Πρώτη φορά που του δίνει φτιάξα το αιχνιδι μέσα σε 5 λεπτά ξέσκισε δύο χαρτόνια που είχα βάλει στον σπαγκο και έφαγε από λίγο μηλοο
Αντε μπράβο αρχίζει να "παίρνει μπροστά" ο Φλαφυ :)
 
Back
Top