Γενικά Τι έχεις περάσει με εμένα ρε Φλάφυ

Δεν εχει γινει μια φορα αλλα γινεται εδω και μια εβδομαδα
Υπαρχουν και στιγμές που δεν θέλει ενόχληση. Τότε θα ήταν καλύτερο να τον αφήνεις να ηρεμεί και να δοκιμάζεις αργότερα. Θέλει πολύ υπομονή. Σήμερα, πέντε χρόνια μετά, ο Ερνέστο όταν θέλει να μείνει μόνος του (και συμβαίνει, οπως συμβαίνει και στους ανθρώπους συχνά) δεν έρχεται σε μένα ούτε με βίντσι. Πρέπει να το σεβόμαστε και να μη συνεχίζουμε την προσπάθεια, αφήνοντάς το για αργότερα :)
 
Δεν εχει γινει μια φορα αλλα γινεται εδω και μια εβδομαδα
Τότε πρεπει να του δώσεις χρονο. Εχετε κανει βήματα αλλά υπάρχει ακόμα δρόμος πολύς. Αφηνε ανοικτό το κλουβάκι αλλά μη βαζεις το χέρι σου μέσα να δεις αν θα έρθει αυτός στην πόρτα να φάει απ' το χέρι σου. Γενικά, δοκίμαζε μικρά βήματα, γιατί έχουμε να κάνουμε με πολύ καχύποπτα πλασματάκια που η εμπιστοσύνη τους κερδίζεται πολύ δύσκολα αλλά χάνεται πανεύκολα.
Οταν βλέπεις ότι "αποσύρεται" οταν σε βλεπει, μην επιμένεις, το πολύ πολύ κάτσε κάπου κοντά στο κλουβί και μίλα του ήρεμα. Μπορεί να φταίει οτιδήποτε, να περνάει πτερρόροια και να είναι νευρικός, να τον έχει επηρεάσει η αλλαγή του καιρού ή οτιδήποτε άλλο. Εσύ, βράχος, μην απογοητεύεσαι και μην βιάζεσαι :)
 
Καλημερα
Σημερα εμαθα απο την μητερα μου οτι μια μερα χωρις εγω να το ξερω εβαλε τον φλαφυ σε ενα μικρο χορο που εχουμε και του εβαλε με Ανοιχτή την χουφτα το χερι της απανω στα ποδια του και ανεβηκε.. Μετα απο λιγο η μητερα μου τον πειρε εξω και τον αφησε μισο μετρο εξω απο το κλουβι. Ο φλαφυ πηδηξε και μπηκε παλι μεσα ομως ή μητερα μου του ξαναεβαλε το χερι της μεσα και τον πειρε(παλι με την χουφτα)και τον εβγαλε εξω και ο φλαφυ ντι ν πηδηξει μεσα πηγε και πήδηξε στον ομω της για κανα 30 λεπτο και οποτε εβαζε η μητερα μου το χερι της στον ομο ανέβαινε αλλα οταν τον πηγεναι προς το κλουβί εφευγε κι πηγεναι παλι στον ομω της.. Σωστο ή λαυος αυτο που εκνε ( το εχει κανει 1 εβδομαδα μετα πιυ αρχισα την μεθοδο την δικη σας
 
γεια σου μιχαλη. το γεγονος οτι οταν λειπεις στο σχολειο φανταζομαι, εχεις πισω στο σπιτι εναν ανθρωπο στην συγκεκριμενη περιπτωση την μητερα σου, να ασχολειται με τον παπαγαλο σου ειναι πολλη θετικο. Πρωτον ο παπαγαλο σου εχει παρεα. Δευτερον οι ενεργειες τις μητερα σου και η ολη αντιδραση του φλαφυ οπως μας τις περιγραφεις μου δινουν την εντυπωση οτι η μητερα σου εχει καταλαβη πολλη καλα, μαλλον απο τις δικες σας συζητησεις για το τι διαβαζεις στο φορουμ, για το τι πρεπει να κανει. μας περιεγραψες πολλη ομορφα οτι δεν ξεκολαγε απο πανω της αρα αυτο δειχνει οτι την εμπιστευεται, και εμενα μου δινουν την εικονα οτι περνουν πολες ωρες μαζι που αυτο ειναι πολλη θετικο. αλλο ενα θεμα ειναι και η κοινονοικοποιηση του φλαφυ με τα μελη της οικογενειας. αρα μιχαλη κατα την γνωμη μου ολα καλα.
 
Ωραιες φωτο
 

Συνημμένα

  • IMG_20190126_125628_600x800.webp
    IMG_20190126_125628_600x800.webp
    10,3 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20190126_125425_600x800.webp
    IMG_20190126_125425_600x800.webp
    16,3 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20190126_125449_600x800.webp
    IMG_20190126_125449_600x800.webp
    17,9 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20190126_125418_600x800.webp
    IMG_20190126_125418_600x800.webp
    18,9 KB · Προβολές: 38
Καλησπέρα Μιχάλη! Με χαροποιούν τα όμορφα στιγμιότυπα που ζείτε οικογενειακώς και είναι πολύ ενθαρρυντικά! Ανταμείβεστε για την υπομονή και την προσπάθεια σας! Αν συνεχίσετε έτσι, θα έχετε σίγουρα περισσότερες εξελίξεις και πρόοδο! Μπράβο σας!✌
 
Εχθε; Τον ειδα για πρωτη φορα να πεταει.. Ειχα βαλει των σκυλο σε ενα κλουβι στα 10 μετρα απο τον παπαγαλο(ο οποιος ηταν πανω στον ομω μου)και να τον βλεπεις να πεταει και να καθετε μισο μετρο μακρυα απο τον σκυλο και να τον κοιταει στα ματια και τον προλαβα τελευταια στιγμη...Αυτα...
 
Προσοχή σ' αυτές τις πτήσεις και ιδιαίτερη προσοχή σε οποιαδήποτε επαφή με το σκύλο.
Οταν λετε προσοχη στης πτυσει; Τον σκυλο απο τωρα θα τον εχω στο μπαλκονι...
[automerge]1549551942[/automerge]
Επιση; Εφαγε για πρωτη φορα λιγη μπριζολα μονο απο το χερι μου
 
Προσοχή στις πτήσεις εννοώ να μην χτυπήσει πουθενά ή βρει κανένα παράθυρο ανοιχτό και τον ψάχνετε. Το να βγάλετε μόνιμα το σκύλο στο μπαλκόνι δεν είναι λύση ούτε είναι σωστό εφόσον έχει μάθει να ζει μόνιμα μέσα. Επιπλέον σύμφωνα με τον καινούριο νόμο για τα κατοικίδια απαγορεύεται η διαμονή σκύλων στα μπαλκόνια. Και τα πρόστιμα πλέον είναι βαρβάτα. Καλύτερα όταν βγάζετε τον Φλάφυ από το κλουβί ο σκύλος να μεταφέρεται σε άλλο δωμάτιο.Απλά.
Όταν λες έφαγε μπριζόλα τι εννοείς;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσοχή στις πτήσεις εννοώ να μην χτυπήσει πουθενά ή βρει κανένα παράθυρο ανοιχτό και τον ψάχνετε. Το να βγάλετε μόνιμα το σκύλο στο μπαλκόνι δεν είναι λύση ούτε είναι σωστό εφόσον έχει μάθει να ζει μόνιμα μέσα. Επιπλέον σύμφωνα με τον καινούριο νόμο για τα κατοικίδια απαγορεύεται η διαμονή σκύλων στα μπαλκόνια. Και τα πρόστιμα πλέον είναι βαρβάτα. Καλύτερα όταν βγάζετε τον Φλάφυ από το κλουβί ο σκύλος να μεταφέρεται σε άλλο δωμάτιο.Απλά.
Όταν λες έφαγε μπριζόλα τι εννοείς;
Ειχα ενα κοματακι μικρο μπριζολα και του εδωσα και δοκιμασε... Τον σκυλο τον βγαζω σε ενα μπαλκονακι το οποιο ειναι κλεοστο με νάιλον και ετσι δεν εχει πρόβλημα...
 
Ειχα ενα κοματακι μικρο μπριζολα και του εδωσα και δοκιμασε... Τον σκυλο τον βγαζω σε ενα μπαλκονακι το οποιο ειναι κλεοστο με νάιλον και ετσι δεν εχει πρόβλημα...
εχεις δει καπου να τρωνε μπριζολα οι παπαγαλοι; Ποιος σου ειπε οτι επιτρεπεται;
 
γεια σου φιλε μιχαλη. Πρωτον θα σου πω κι'εγω οτι δεν συμφωνω με την πριζολα. συγουρα ηταν μαγειρεμενη με το αλατακι της τα μπαχαρικα της, για ανθρωπινη καταναλωση, αντε το πολη μια μπουκιτσα στο σκυλακι σου, ετσι για την λυγουρα, που και αυτο δεν ξερω αν επιτρεπεται. Οκ εγινε μια φορα, μην το ξανακανης δεν ειναι παιχνιδι και μην το μαθενης σε τροφες που δεν πρεπει. καταλαβενω την χαρα σου και τον αινθουσιασμο για τις νεες εικονες του φλαφυ αλλα αυτο θα συμβενη απ'εδω και περα. ας σου μεινει οτι δεν πειραματιζομαστε με την τροφη.
 
εχεις δει καπου να τρωνε μπριζολα οι παπαγαλοι; Ποιος σου ειπε οτι επιτρεπεται;
Το εχω δει να το τρωνε παπαγαλακια στο youtube αλλα ουτος ή αλλος δεν του αρεσε γιατι το δοκιμασε και μετα έφυγε...
[automerge]1549560385[/automerge]
Το εχω δει να το τρωνε παπαγαλακια στο youtube αλλα ουτος ή αλλος δεν του αρεσε γιατι το δοκιμασε και μετα έφυγε...
Φυσικά δεν ειχε πανω τιποτα απλος εψησα ενα μικρο κομματι μονο για αυτον που ουτε καν το εφαγε...
 
Το εχω δει να το τρωνε παπαγαλακια στο youtube αλλα ουτος ή αλλος δεν του αρεσε γιατι το δοκιμασε και μετα έφυγε...
[automerge]1549560385[/automerge]

Φυσικά δεν ειχε πανω τιποτα απλος εψησα ενα μικρο κομματι μονο για αυτον που ουτε καν το εφαγε...

οτι βλεπουμε στο internet η utube δε σημαινει οτι ειναι κ σωστο! Για αυτο κ ειμαστε εδω κ λεμε λεμε και συζηταμε!
 
Back
Top