Ασθένειες Τι έχει το μάτι του κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Natalie08
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οπως το φανταστηκα!Εμενα ο δικος μου ειχε το ιδιο προβλημα μετα απο λιγο καιρο αφου τον πηρα και η πτηνιατρος μου ειπε αλοιφη tobrex , σε 3 μερες ηταν μια χαρα.Πρεπει να αρχισεις ομως να μην γινει χειροτερα!
 
@giannisvlg Oκ ευχαριστω πολυ! Αν δεν μου το ελεγες δεν ξερω τι θα γινοταν!
[automerge]1609952362[/automerge]
Και πως θα του την βαλω; Αφου δεν ειναι ημερο ακομα
 
Αστο μια βδομαδα και μετα καντο!Να καταλαβει λιγο το χωρο του και μετα.Δε θα γινει κατι μεχρι τοτε μην αγχώνεσαι.Δεν ειναι κατι σημαντικο απλως ειναι ελαφρα πρησμένο αλλα μελη μπορει να σου πουν να μη το κανεις καν!
 
Επισης εγω θεωρω οτι το κιτρινο(lutino) εχει προβλημα στο ματακια που φαίνεται.Θα σου προτεινα αλοιφη tobrex αν μπορεις βαλτο μας μια κοντινη φωτιγραφια!

Τι πρόβλημα έχει το λουτίνο στα μάτια του? Εγώ δεν βλέπω τίποτα ανησυχητικό.
 
Ειναι λιγο πρισμενο το βλεφαρο.Το χειλος του ματιου ειναι λιγο πιο μεγαλο και απο το αλλο ματι.Εμενα ηταν ακριβως ετσι και η Δουκακη μου ειπε tobrex αλοιφη 4 μερες.Ειμαι σιγουρος οτι προκειται για το ιδιο προβλημα που ειχε το δικο μου.Τωρα δεν επιμένω απλως θεωρω οτι θα επρεπε να του βαλει να φύγει!Να πως ηταν ο δικος μου:Screenshot_20210107-093351_Photos.webp
Νταξει δεν παιρνω και ορκο απλα βλεπω λιγο πρησμένο στο δερματσκι στο ματι.🙂
 
@Dimitris Zacharakis Ευχαριστω κι εγω το παρατηρησα
[automerge]1610190996[/automerge]
Παιδια, φοβαμαι λιγακι γιατι η μαμα μου λεει οτι μαλλον εχει πριστει και το αλλο ματι. Πηραμε τηλ το πετ σοπ και μας ειπε για αρχη να του βαλουμε στο ματακι του χαμομηλι, αν χειροτερεψει τοτε αντιβιοση. Ψαξαμε και στο διαδυκτιο και ελεγε το ιδιο, πηραμε σε εναν συγγενη μας που ξερει απο παπαγαλακια και μας ειπε το ιδιο. Τι να του βαλω, χαμομηλι, torbex ή αντιβιοση;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@giannisvlg Kαλη ιδεα για αρχη αλλα ειναι αγριο ακομα και νομιζω οτι η τακτικη να το πιανουμε με μια πετσετα το τρομαζει περισσοτερο οποτε σκεφτομαι να του δωσω αντιβιωση..
 
Καλό θα ήταν, μιας κ από νωρίς μπήκατε σε διαδικασίες με γιατρούς δυστυχώς κτλπ..εάν υπάρχει η δυνατότητα κ για οικονομικούς λόγους αλλά και επειδή μένεις επαρχία, να έψαχνες για κάποιον πτηνιατρο που ειδικεύεται στα πουλάκια. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιος πτηνιατρους στο Ηράκλειο αλλά όχι απαραίτητα για τώρα, αλλά γενικότερα να ξέρεις ότι οι συμβουλές που θα σου δώσουν είναι έγκυρες.. Τα πετ σοπ δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν μελλοντικά, στο λέω πολύ φιλικά αυτό κ σαν συμβουλή, εάν θέλεις κράτησε την 😊
(Υπάρχει λίστα με πτηνιατρους εδώ στο φόρουμ και οι αξιολογήσεις για τον κάθε γιατρό ξεχωριστά).
 
Καλό θα ήταν, μιας κ από νωρίς μπήκατε σε διαδικασίες με γιατρούς δυστυχώς κτλπ..εάν υπάρχει η δυνατότητα κ για οικονομικούς λόγους αλλά και επειδή μένεις επαρχία, να έψαχνες για κάποιον πτηνιατρο που ειδικεύεται στα πουλάκια. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιος πτηνιατρους στο Ηράκλειο αλλά όχι απαραίτητα για τώρα, αλλά γενικότερα να ξέρεις ότι οι συμβουλές που θα σου δώσουν είναι έγκυρες.. Τα πετ σοπ δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν μελλοντικά, στο λέω πολύ φιλικά αυτό κ σαν συμβουλή, εάν θέλεις κράτησε την 😊
(Υπάρχει λίστα με πτηνιατρους εδώ στο φόρουμ και οι αξιολογήσεις για τον κάθε γιατρό ξεχωριστά).
@Sina Συμφωνώ απόλυτα. Τα πετ σοπ δεν ειδικεύονται στις παθήσεις των πτηνών, μόνο στις πωλήσεις.
Τι να κανω δηλαδη; Να το παω σε εναν πτηνιατρο; Επισης υπαρχει περιπτωση να χειροτερεψει (σε σημειο δλδ να τυφλωθει κτλ);
 
@Natalie08 δεν μπορώ να σου απαντήσω εγώ με σιγουριά, αν κ δεν νομίζω. Η τυφλωση ίσως να είναι κάτι ακραίο. Ψάξε εδώ στο φόρουμ ή και στο ίντερνετ ακόμη για πτηνιατρους κοντά σου να πας το πουλάκι για έναν έλεγχο.
Ακόμα και τίποτα να μην είχε το ματάκι του, όπως κάνουμε εμείς έλεγχο στον γιατρό έτσι πρέπει να κάνουν κ εκείνα.
 
Back
Top