Ασθένειες Τι έχει το μάτι του κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Natalie08
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το θεμα ειναι οτι η περισσοτεροι κτηνιατροι δεν εχουν ιδεα για τα πτηνα και πολυ απλα υο παιζουν τζοκερ(στο λεω εκ πειρας εχω χασει πουλι ετσι).Την διαγνωση που σου εκανε την κανουμε και εμεις απο εδω μεσα χωρις δυσκολια μαλιστα!Υπαρχει γιατρος στο Ηράκλειο αν θες να το σκεφτεις..
 
Παιδια νομιζω οτι το ματι του χειροτερευει.. Ειναι σαν να πηγενει προς τα αριστερα, θα σας στειλω μια φωτο αργοτερα για να καταλαβετε τι εννοω. Μενουμε ακομα στο θεμα της αλοιφης ή της αντιβιωσης;
 
@Natalie08 καλησπέρα! Πρέπει να το δει πτηνιατρος το πουλάκι, σας έχουν ρωτησει και τα παιδιά αλλά ας ρωτησω και εγώ, ήταν κάποιος από τους 2 πτηνιατρους που υπάρχουν στην λίστα του φόρουμ; Αν όχι πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον από τους δυο άμεσα, αν ναι εγώ θα πήγαινα και σε δεύτερο γιατρό.
 
@christina07 καλησπερα! Ξερω οτι πρεπει να το δει γιατρος και το πηγαμε αλλα δεν ειναι πτηνιατρος του φορουμ.
Αν όχι πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον από τους δυο άμεσα, αν ναι εγώ θα πήγαινα και σε δεύτερο γιατρό
Η αληθεια ειναι οτι προτηνα στην οικογενεια μου εναν απο τους δυο πτηνιατρους του φορουμ αλλα μπορει να δυσκολευτουμε να παμε γιατι δεν μας βολευει τις πιο πολλες φορες τις καθημερινες. Απο τον πρωτο που πηγαμε περιμενουμε αποτελεσματα και αν δεν μπορει να μας βοηθησει, ευχαριστως να παμε και σε δευτερο γιατρο. Αλλα μπορω να κανω κατι εγω για να το κανω εστω και λιγο καλυτερα το ματι του;
 
αλλα δεν ειναι πτηνιατρος του φορουμ.
Κοίτα, οι γιατροί δεν είναι του φόρουμ με την έννοια ότι δεν είναι μέλη του φόρουμ. Είναι προτεινόμενοι από το φόρουμ ως γνώστες παθολογίας πτηνών, ακριβώς επειδή οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν έχουν γνώσεις σε πτηνά.
 
Μπορείς να παρεις εάν θες και ένα τηλέφωνο να δεις τις ώρες και τις μέρες που μπορείς να πας, ρώτησε τους και για σαββατοκύριακο αν δεν μπορείς καθημερινές. Εάν τους περιγράψεις την κατάσταση ίσως μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν.
 
Μας πηρε πριν λιγο ο γιατρος και μας ειπε να του παρουμε ενα φαρμακο να το βαζουμε στο νερο του και να το πινει, δλδ κατι σαν αντιβιωση. Μας ειπε επισης οτι αυτο το παθενουν τα συγκεκριμενα παπαγαλακια. Πιστευετε οτι ετσι θα γινει καλυτερα το ματι του ή να παρω την γνωμη και ενως αλλου γιατρου απ το φορουμ;
 
@giannisvlg δεν ξερω θα ρωτησω την μαμα μου γιατι αυτη εδωσε το τηλεφωνο της στον κτηνιατρο και θα σας ενημερωσω οταν μαθω και θα σας πω
[automerge]1610975418[/automerge]
Παρατηρησα οτι το ματι του σαν να καλυτερευει λιγακι, δλδ πριν λιγο που τον ειδα δεν ηταν ετσι τα ματακια του. Εχει κοκκινο ακομα αλλα πιστευω οχι τοσο οσο ειχε πριν.
 
Eχω καλα νεα! Το ματακι του κοκατιλ μου γινεται σταδιακα καλυτερα χωρις να του δωσω κανενα φαρμακο! Η αληθεια ειναι οτι θα παρουμε το φαρμακο του γιατρου για καλυτερη αποδωση και για να ειμαστε σιγουροι οτι ολα θα πανε καλα 😄
 
Συμπτώματα στα μάτια κάνει και η ψιττακωση απ οσο γνωρίζω. Είναι σημαντικό να εξεταστει και αυτό και τα άλλα πουλάκια από ειδικό σε καθε περίπτωση. Περαστικά
 
Παιδια, ο γιατρος μας ειπε να χωρισουμε τα παπαγαλακια για να πινει μονο αυτο που εχει προβλημα το φαρμακο. Εγω δεν θελω να τα χωρισω αλλα αν ειναι τοσο αναγκαιο θα το κανω, λετε οτι επηρεαζει το αλλο πουλακι το φαρμακο και να τα χωρισω ή να τα αφησω ετσι; Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω αλλο μεγαλο κλουβι για να τον βαλω αν ειναι να τα χωρισω, εχω μονο ενα πολυ μικρουλι για τα budgie που ειχα παλια. Τι θα κανω;
 
Xρειαζομαι βοηθεια γαιτι η θεραπεια πρεπει να αρχισει απο αυριο, εχετε αλλες γνωμες πως να τα χωρισω χωρις να χρειαστει να τα ταλαιπωρισω και ειναι απαραιτητο το χωρισμα; Παρ ολο που δεν θα ειναι για πολυ χωρισμενα, ο γιατρος ειπε 5 μερες τουλαχιστον.
 
παρά να παίρνει και το 2ο αντιβίωση χωρίς λόγο.
Γιώργο δεν είναι σίγουρο ότι πρόκειται για αντιβίωση. Έχουμε ρωτήσει αρκετές φορές ποιο είναι το φάρμακο, ποιος είναι ο γιατρός που το έδωσε, ποια η γνωμάτευση που έκανε αλλά δεν έχουμε πάρει απάντηση. Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο εμείς;
 
Back
Top