Διατροφή Τι αυγοτροφή δίνουμε στα κόκκινα λιποχρωμικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης diager
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

diager

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2009
Μηνύματα
35
Πόλη
Εύοσμος
Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Στα ασπροκόκκινα μωσαικά κατά τη περίοδο της αναπαραγωγής χρησιμοποιούμε ουδέτερη αυγοτροφή την οποία και δίνουμε στους νεοσσούς για 40 περίππου μέρες και μετά αφού βάλουμε χρωστική συνεχίζουμε και τη χορηγούμε. Στα κόκκινα λιποχρωμικά τώρα, η αυγοτροφή που χρησιμοποιούμε είναι ουδέτερη και βάζουμε χρωστική ή χρησιμοποιούμε κόκκινη αυγοτροφή βάζοντας πάλι χρωστική;
 
καλη χρονια, για ασπροκοκινα μωσαικα πρεπει να δινεις για 45 μερες αυγοτροφη για ασπρα και μετα για κοκκινα μαζι με χρωστικη, για τα κοκκινα θα δινεις αυγοτροφη παντα για κοκκινα μαζι με χρωστικη (καταξανθινη μαζι με καροτινη)
 
Πολλοί εκτροφείς που θέλουν να φτιάχνουν την δική τους αυγοτροφή, χρησιμοποιούν το ρασκ ή το κους -κους μαζί με ΟΥΔΕΤΕΡΗ αυγοτροφή σαν βάση, για όλα τα λιποχρωμικά πουλιά. Εκεί προσθέτουν τα πρόσθετα που εκείνοι θέλουν και ταυτόχρονα και τις χρωστικές ουσίες στις αναλογίες που επιθυμούν. Ο τρόπος παροχής ανάλογα την κατηγορία των πουλιών, ΕΝΤΟΝΟΥ ή ΜΩΣΑΙΚΟΥ πτερώματος, είναι για τα μεν ΕΝΤΟΝΟΥ μια εβδομάδα πριν το πρώτο αυγό, για δε τα ΜΩΣΑΙΚΟΥ μετά την ολοκλήρωση του πρώτου και βασικού πτερώματος των νεοσσών, που σημαίνει γυρο στις 45-50 ημέρες. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η λεγόμενη ουδέτερη αυγοτροφή δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ίδια με την αυγοτροφή για λευκά. Οι αυγοτροφές που φτιάχνονται για τα λευκά πουλιά έχουν αυξημένη ιδιαίτερα την βιταμίνη Α για τους γνωστούς λόγους. Αυτό δεν είναι επιθυμητό για την μετέπειτα διαδικασία "βαφής" των κόκκινων (έντονων ή μωσαικών) διότι δρα με αρνητικό τρόπο στην απορρόφηση της χρωστικής.
 
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η λεγόμενη ουδέτερη αυγοτροφή δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ίδια με την αυγοτροφή για λευκά. Οι αυγοτροφές που φτιάχνονται για τα λευκά πουλιά έχουν αυξημένη ιδιαίτερα την βιταμίνη Α για τους γνωστούς λόγους. Αυτό δεν είναι επιθυμητό για την μετέπειτα διαδικασία "βαφής" των κόκκινων (έντονων ή μωσαικών) διότι δρα με αρνητικό τρόπο στην απορρόφηση της χρωστικής.

Άρα κ. Μάκη θέλουμε μια τελείως "ουδέτερη" αυγοτροφη... όπως;
 
Άρα κ. Μάκη θέλουμε μια τελείως "ουδέτερη" αυγοτροφη... όπως;

Δεν θα σου πώ Μάρκα. Θα δίνεις πάντα προσοχή στην ανάλυση της αυγοτροφής. Κάτι...VIT A = 1.000.000 ή 2.000.000 I.U θα τις αποφεύγεις. Μπορείς να αγοράζεις αυγοτροφές υψηλής πρωτεϊνικής απόδοσης (16-18%) που θα περιέχουν VIT A=19.000 έως 35.000 I.U. Υπάρχουν γνωστές φίρμες που έχουν τέτοιες αυγοτροφές, αν και κάποιες απο αυτές γράφουν "για λευκά". Οταν όμως η Α είναι σ'αυτές τις χαμηλές τιμές, , ας γράφουν ότι θέλουν. 😉
 
Παρεμπιπτόντως η αυγοτροφή να είναι ξηρή ή πατέ?

Εννοώ αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους.
 
εγω Μπαμπη μετα απο χρονια αλλαγων μια ξηρη μια μαλακη, φετος πηρα την ξηρη,θα δω πως θα παω φετος και αναλογως πως θα παω φετος θα πραξω και του χρονου,... Νομιζω πως με την ξηρη πηγαινα καλυτερα, φυσικα για μια καλη αναπαραγωγικη χρονια δεν παιζει ρολο μονο η αυγοτροφη αλλα και πολλα αλλα πραγματα
 
βλεπωντας το ποστ του κ. Μακη. Θα ηθελα να ρωτησω, αν η ουδετερη αυγοτροφη εχει αυγο, γιατι εχω διαβασει σε συσκευασια γνωστης εταιρειας οτι δεν εμπεριεχει, ετσι μου δημιουργηθηκε η απορια αν κανει για το μεγαλωμα νεοσσων mosaic;Επισης αναγραφει α=60000ΙΕ , οχι ΙU ειναι το ιδιο; κανει ή να βρω καποια αλλη; Πρεπει να δεινω μαζι και αυγο ξεχωρηστα και ποσες μερες διατηρειται η αυγοτροφη στο κουτι αφου ανοιχτει και αν θελει ψυγειο;τελος δεν ξερω αν επιτρεπετε απο τους κανονισμους, αλλα εστω και στο inbox αν επιτρεπεται απο καποιον που εχει mosaic να μου προτεινει καποια αυγοτροφη; Ελπιζω να μην σας κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα με απασχολει πολυ το θεμα.
 
Για ποιο σκεύασμα μιλάς @CANARIANOR ; Μπορείς να το αναφέρεις.
 
Νομίζω ότι δεν περιέχει τον κρόκο του αυγού που χρωματίζει... Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη..
 
το θεμα ειναι οτι εχει μεγαλη περιεκτηκιτητα της βιταμινης Α και η συσκευασια αναφερει οτι δεν εχει καθολου αυγο οποτε αναρωτιεμαι αν κανει για ται"σμα νεοσσων mosaic
 
ναι κανει, τις πρωτες 45 μερες αυτη χρησιμοποιουν οι εκτροφεις μωσαικων για να ειναι ολα τα πουπουλα των νεοσσων και τα φτερα τελειως ασπρα, μετα τις 45 μερες βαζουν χρωστικη και αυγοτροφη για κοκκινα
 
ευχαριστω πολυ Παναγιωτη. Ξερεις να μου πεις αν δινουν μαζι και αυγο βρασμενο και καθε ποσες ωρες αλλαζουν την αυγοτροφη απο το κλουβι;
 
Στα λευκά δεν δίνεις χρωστικές τις πρώτες 40-45 μέρες. Ο κρόκος του αυγού "βάφει" οπότε θα πρέπει να τον αποφύγεις.

Την αυγοτροφή στο τάισμα των μικρών την αλλάζεις όταν τελειώσει. Συνήθως μία με δύο φορές την ημέρα.
 
αν ειναι πατε τοτε θελει αλλαγη καθε μερα, η το πολυ μερα παρα μερα, αν ειναι ξηρη οπως η δικη σου τοτε και 5 μερες δεν εχει προβλημα, αρκει να μην βαλεις μεσα κατι υγρο
 
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η λεγόμενη ουδέτερη αυγοτροφή δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ίδια με την αυγοτροφή για λευκά. Οι αυγοτροφές που φτιάχνονται για τα λευκά πουλιά έχουν αυξημένη ιδιαίτερα την βιταμίνη Α για τους γνωστούς λόγους. Αυτό δεν είναι επιθυμητό για την μετέπειτα διαδικασία "βαφής" των κόκκινων (έντονων ή μωσαικών) διότι δρα με αρνητικό τρόπο στην απορρόφηση της χρωστικής.
και για να μαθαινουμε εμεις οι νεοι! Ευχαριστουμε
 
Back
Top