Ασθένειες Τι βιταμινες μπορω να δωσω στα lovebirds;

ΘΕΜΗΣ

PB Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
348
Πόλη
Ξάνθη
θα ηθελαν α μαθω αν υπαρχουν τιποτα βυταμινες που μπορω να παρω για να διατηρουντε σε καλη κατασταση τα Lovebirds... εχω ακουσει για κατι πολυβιταμηνες.. αυτες χρησεμευουν σε αυτο το σκοπο;



α και επισης τη δοσολογια που χρειαζετε να βαζω στο νερο τους κτλ...
 
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τους προσφερεις ολα τα απαραιτητα στη διατροφη τους για να παιρνουν απο κει βιταμινες
Υπαρχουν πολυβιταμινες, αυτην τη στιγμη θυμαμαι το multi vit της bogena, υπαρχει ειδικο για παπαγαλους, οδηγιες υπαρχουν μεσα στη συσκευασια
Multi-vit for birds
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ωραια σε ευχαριστω ανατολη... εννοειτε πως καθε μερα τους δινω πολλα φρουτα και λαχανικα αλλα θθελω να τους δωσω και κατι παραπανω εστω μια φορα στη ζωη τους...
 
Εγω εχω τις πολυβιταμινες που ανεφερε η Ανατολη. Τις χρησιμοποιω πιο πολυ τωρα στην πτερροροια και για 2 μερες οταν τους κανω διατροφικη προετοιμασια. (για αναπαραγωγη)
 
και εγω πιο πολυ για την πτερορια το θελω διατροφικη προετοιμασια τους κανω απο τωρα...
 
μπορω να το ζητησω και σαν πολυβιταμινες για παπαγαλακια;
 
καλυτερα δες πιο θελεις και πηγαινε ζητα το συγκικριμενο για να μην σου δωσουν οτι θελουν. 😉
 
εγω πηγαινω χρονια στο συγκεκριμενο μαγαζι... ειναι κτηνιατροι και ξερουν απο φαρμακα οποτε θα τους πω να μου δειξουν ποια ειναι και θα διαλεξω ενα απο τα 2.,...



μπορω να τους δινω. Για συμπληρωμα; Εννοω δεν ειναι φαρμακο για συγκεκριμενη χρηση. ετσι;
 
μπορω να το ζητησω και σαν πολυβιταμινες για παπαγαλακια;



Ετσι θα το ζητησεις γιατι ειναι πολυβιταμινη για παπαγαλους 😉
Δεν ειναι φαρμακο, ειναι συμπληρωμα διατροφης!
Προσοχη να μην υπερβαινεις την δοσολογια

εγω πηγαινω χρονια στο συγκεκριμενο μαγαζι... ειναι κτηνιατροι και ξερουν απο φαρμακα οποτε θα τους πω να μου δειξουν ποια ειναι και θα διαλεξω ενα απο τα 2.,...


ε τοτε αφου εχεις εμπιστοσυνη και ειναι καλοι θα σου πουν αυτοι τις λεπτομερειες..
 
ναι 3 με 5 σταγονες να βαζω η 2 με 3? εσεις εισται πιο καταονητοι απο τις οδηγιες...
 
μπορω να το ζητησω και σαν πολυβιταμινες για παπαγαλακια;

Άλλο το multi-vit και άλλο το muta-vit. To multi-vit μπορείς να το χρησιμοποιείς καθ'όλη τη διάρκεια του έτους. Το muta-vit είναι πιο πολύ για τη πτερόρροια.

ναι 3 με 5 σταγονες να βαζω η 2 με 3?

Τις οδηγίες χρήσεως θα ακολουθήσεις.
 
τοτε θα παρω το multi vit γιατι θελω να το χρησιμοποιω γενικα... λεω να το χρησιμοποιω μια φορα το μηνα για μια εβδομαδα.. Τι λετε και εσεις;
 
εγω αυτο που κανω ειναι να τους βαζω 2-3 μερες την εβδομαδα καθε βδομαδα.
 
δεν εχω προβλημα να το κανω αυτο απλα νομιζα πως δεν κανει καθε εβδομαδα...
 
δεν ειναι φαρμακο πολυβιταμινες ειναι και αν τους βαζεις 2-3 φορες την βδομαδα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
 
νομιζω καθε βδομαδα ειναι πολυ, μια φορα τον μηνα ισως ειναι καλυτερα😕, ας μας πει κ καποιος που ξερει σιγουρα
 
ωραια αυτο ηθελα να ακουσω... Εγω αλλαζω καθημερινα το νερο... καθε μερα σηνεχωμενες πρεπει να βαζω βυταμινες. Ας πουμε εσυ βαζεις μερα παραμερα η 3 μερες συνεχωμενα;
 
δεν ειναι φαρμακο πολυβιταμινες ειναι και αν τους βαζεις 2-3 φορες την βδομαδα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Νομιζω 2-3 φορες την εβδομαδα ειναι υπερβολη. Καλο ειναι μια φορα τον μηνα να τις χρησιμοποιουμε.
 
Back
Top