Διατροφή Τι τροφη μπορω να δωσω στο παπαγαλακι μου;

Γιατί δεν επιτρέπεται να πίνουν νερό από τη βρύση;
Εγώ του δίνω και δεν παρατηρώ τίποτε κακό. Μήπως μακροπρόθεσμα πάθει επιπλοκές;
 
Γιατί δεν επιτρέπεται να πίνουν νερό από τη βρύση;
Δεν είναι απόλυτο αυτό. Αν το νερό της βρύσης στην περιοχή σου είναι καλό, αν δηλαδή το πίνουν οι κάτοικοι της περιοχής αλλά και εσύ ο ίδιος, τότε δεν χρειάζεται κάτι διαφορετικό για τα πουλιά. Αν το νερό μιας περιοχής δεν πίνεται και οι κάτοικοί της πίνουν εμφιαλωμένο, τότε είναι καλύτερα να πίνουν και τα πουλιά από αυτό. Αυτό που έχει μεγάλη σημασία όσον αφορά στο νερό, είναι η συχνή αλλαγή του. Το νερό χρειάζεται αλλαγή κάθε μέρα και μάλιστα σε καθαρή ποτίστρα, διότι αποτελεί ιδανικό περιβάλλον για την ανάπτυξη βακτηριδίων, ειδικά εάν μέσα σε αυτό υπάρχουν υπολείμματα τροφών, διάφορα συμπληρώματα διατροφής ή ακόμη και περιττώματα. Σε συνδυασμό μάλιστα με την υψηλή θερμοκρασία, μπορεί να αποδειχτεί πολύ επικίνδυνο για την υγεία των πουλιών όταν δεν αντικαθίσταται καθημερινά.
 
Παρολου που το νερο εδω που μενω πινεται:) απο τοτε που διαβασα οτι το νερο απο τη βρυση δεν επιτρεπεται ειδικα αν εχει χλωριο ☹ του βαζω εμφιαλομενο(εχω παρει ενα μπουκαλι που ειναι μονο για το νερο του το εχω εξω απο το ψηγειο και του βαζω απο εκει 😉! Αλλο θεμα απο τοτε που μου ειπατε να βαζω το παπαγαλο απο νωρις για υπνο(οταν δει ο ηλιος) τωρα που ειναι 8:15 καλυψα το κλουβι με ενα πανι(αυτο το κανω καθε βραδυ για να κοιμηθει συνηθως τον καλυπτα 11:00 το βραδυ οταν ξαπλωνα και εγω)αλλα βλεπω οτι ειναι ξυπνιος ακομα! Καλα εκανα και τον εβαλα ας πουμε για υπνο;
 
αλλα βλεπω οτι ειναι ξυπνιος ακομα! Καλα εκανα και τον εβαλα ας πουμε για υπνο;

Καλα εκανες! Θα συνηθισει και θα μαθει να κοιμαται σε λιγο καιρο!
Βλεπεις, στη φυση τα πουλια κοιμουνται μολις δυσει ο ηλιος 😉
Και καλα κανεις επισης που τον σκεπαζεις, για να εχει ησυχια
 
Καλο ειναι να μην ειναι στο ιδιο δωματιο με την τηλεοραση.
Αν αυτο δεν γινεται, τοτε τουλαχιστον να μην παιζει δυνατα
 
Επειδη ειναι δυσκολο να τον βαλω σε δωματιο χωρις τηλεοραση☹ γιατι θελω να τον προσεχω🙄 θα βαζω την τηλεοραση σιγα!:D
 
Τριφονα να προγραματισεις να του παρεις μερικα μικρα (ξυλινα αν γινετε )παιχνιδακια... Ειναι φτηνα αλλα αμα δεν μπορεις φτιαξτου εσει... Οχι ολα μαζι με μια μεσα στο κλουβι του σταδιακα και να τα αλλαζεις ανα περιοδο για να μην τα βαριετε...
αν φοβατε καποιο θα το κρεμασεις μακρια να το βλεπει και καθε μερα θα το πηγαινεις ποιο κοντα. Για να μην φοβιθει... μπραβο σου για τις ερωτησεις σου και για την φροντιδα που του δινεις...
 
Ο Μπιλ επρεπε να κοιμαται ηδη... Δεν ειναι νυχτεριδα.. :D

Aνεστη λυθηκα στα γελια με αυτο που ειπες... 😀 πολυ καλο
Οντως φιλε μυ Τρυφωνα δεν εχεις τον ΜΠΑΤΜΑΝ τετοια ωρα να φροντισειςνα κοιμαται το πουλακι σου, και αν σου ειναι ευκολο να τον σκεπαζεις κιολας με ενα σεντονι και το πρωι να το βγαζεις. :)
Μπραβο φιλε ενδιαφερεσαι αρκετα και μαρεσει!
Να πω και κατι γενικο, για οσους δινουν εμφιαλωμενο, το νερο της βρυσης με το εμφιαλωμενο απο πολη σε πολη αλλαζουν καποιες βασικες μοναδες του, οπως το ph και η σκληροτητα, οταν εχουμε εναν παπαγαλο που εχει πιει για αρκετο διαστημα εμφιαλωμενο, δεν μπορουμε να του το κοψουμε κατευθειαν, γιατι μπορει να προκαλεσει εντερικες διαταραχες, πρεπει να του το κοψουμε σταδιακα, ελατωνοντας το εμφιαλωμενο με νερο βρυσης σιγα σιγα :)
 
Σωστα λες σιγα σιγα η αλλαγη του νερου! Σημερα του πηρα μια μπανιερα(χειμονιατηκα να μου πειτε)και απο αυριο θα του βαζω αυγο να τρωει(σφιχτο με το τσοφλι γαι να φαει γιατι διαβασα χρειαζεται ζωτικες βιταμινες κατι τετοιο!😕)τωρα τρωει πεπονι(εμωω αυτες τις μερες)! Μολις βρω ελευθερο χρονο θα αρχισω να τον εκπαιδευω να βαζω το χερι μου μεσα με τρωφη για να μαθει να τρωει απο το χερι μου και αλλα. Για τα παιχνιδια θα αγορασω ή μπορει να φτιαξω αλλα επειδη το κλουβι μου φαινεται καπως μικρο προσεχω να μην το γεμησω παρα πολυ☹! Αλλα τωρα θα παω να δω σε κανενα pet shop για πιο μεγαλο κλουβι! Επισης σημερα ρωτησα για θυληκο παπαγαλακι και μου ειπαν 20 ευρο και οτι το βαζω κατευθειαν με το αλλα(τι μπουρδες λενε πρεπει να διαβασουν τιποτα απο εδω για να ξερουν τι τους γινετε! Μηπως εχει κανενας απο εσας θυληκο Budgie και δεν το θελει(δεν το θελει λεμε τωρα απλως εχει πολλα) να μου το δωσει;
 
Να ρωτησω και κατι αλλο εχω ενα παιχνιδι για το παπαγαλακι μου που ειναι για το ραμφος του και δεν παιζει καθολου μαζι του δεν το φοβαται για το εχει χρηιμοποιησει του ριχνει μια ψιλοδαγκωνια μαι στο τοσσσσσσσο!☹
 
Τωρα εχει γινει το πρωτο βημα για την εξημερωση του, μπραβο!
Σε λιγο καιρο θα ανεβει στο χερι σου και μετα θα αρχισεις να τον βγαζεις εξω απο το κλουβι.
 
Ωραια τωρα του δινω τυρι και το τρωει:D αλλα αν παω να τον χαιδευσω παει να με δαγκωσει☹!
 
Σιγα σιγα, υπομονη και αγαπη. Ολα θα γινουν με τον καιρο!
Μην τον πιεζεις πολυ γιατι θα σε "αντιπαθησει" ;)
 
Σας ειχα πει οτι θελω να παρω ενα θυληκο Budgie και μου ειπατε για 30 μερες να τα εχω μακρια γιατι μπορει το καινουριο παπαγαλακι να ειναι αρρωστο αλλα αν δεν τα βαλω μαζικαι τα βαλω κατευθιαν μαζι πειραζει;Εκτος απο οτι μπορει να αρρωστησει κατο αλλο;
 
Back
Top