Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
Με μεγάλη ανυπομονησία θα ήθελα να μάθω τι τροφή δίνετε στους παπαγάλους σας. Δηλαδή σπόρους η κροκέτες (pellets) και τι μάρκα, τι τρώνε από φρέσκια τροφή, τι τους μαγειρεύεται αν το κάνετε και πιο είναι το ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής που ακολουθείται. Έτσι θα έχουμε μαζεμένες τις διατροφικές συνήθειες και θα βοηθηθούμε έτσι ώστε ο ένας να μάθει από τον άλλο κάτι πού ίσως μέχρι τώρα το αγνοούσαμε.Ας ξεκινήσω πρώτα εγώ με τη διατροφή του Πάρη.

Ο Πάρης κατά βάση τρώει κροκέτες Versele-Laga Premium Petfood
Στο link υπάρχει και μια μέθοδος να του τροποποιήσετε την διατροφή του αν τρώει μόνο σπόρους. Σπόρους του δίνω μόνο το βραδάκι αλλά είδα και έπαθα να μάθει να τρώει κροκέτες.Από σπόρους του αρέσουν οι Versele-Laga Premium Petfood

Λοιπόν καθημερινά τις πρωινές ώρες τρώει φρούτα και λαχανικά αλλά κανένα δεν του αρέσει συνεχώς αλλά εγώ του δίνω και ας μη θέλει αν και πολλές φορές τρελαίνεται με το ίδιο που δεν ήθελε την προηγουμένη ημέρα.
Τώρα διανύει την περίοδο του μπρόκολου, σέλινου και από φρούτα πάντα τρώει δαμάσκηνα, σταφύλια, αχλάδια και τώρα εκτός από αυτά θέλει μάνγκο και μήλο.
Αύριο μπορεί να μη θέλει κανένα αλλά προσπάθησα από μικρό να τον εισαγάγω σε διαφορετικές γεύσεις.

Συνήθως το απογευματάκι του δίνω γλυκοπατάτες που διάβασα σε πολλά ξένα site ότι είναι πολύ καλή τροφή για παπαγάλους. Τις βράζω σε νερό. Προσπάθησα να τις δώσω σε κύβους αλλά δεν ήθελε,έτσι τις πολτοποιώ και του βάζω μαζί ότι δεν θέλει να τρώει π.χ καρότο σε μικρά κομματάκια ένα τικ μέλι και ότι άλλο θέλετε μπορείτε να βάλετε. Καλό είναι να σας βλέπει όταν τις φτιάχνετε και από περιέργεια θα φάει. Εμένα τρελαίνεται. Περιμένει πως και πως κάθε απόγευμα.

Του δίνω λίγο κοτόπουλο και κίτρινο τυρί μία φορά την εβδομάδα αν και δεν του αρέσουν πολύ.

Επίσης ένα άλλο σνακ που του δίνω το απόγευμα για λιχουδιά αλλά και σαν επιβράβευση είναι το birdie bread ένα είδος μπομπότας και βάλτε μέσα ότι θέλετε από φρούτα λαχανικά σπόρους και ότι φανταστείτε. Το βάζω στο ψυγείο και του δίνω ένα κομμάτι κάθε μέρα, του αρέσει πολύ. Εδώ η συνταγή που τη βρήκα όμως στα αγγλικά. [URL="http://greekfood.about.com/od/greekbreadspitas/r/bobota.htm]Simple Greek Cornbread - Plain Bobota - Easy Recipe for Cornbread - Greek Bread Recipes - Dairy-Free Cornbread[/URL]

Στη φωτογραφία φαίνεται το birdie brerad (ψωμί πουλιών)Μπομπότα
 

Συνημμένα

  • Resize of icons 001.webp
    Resize of icons 001.webp
    31,1 KB · Προβολές: 540
Κωσταντινε ακουγεται τελεια η διατροφη του Παρη!:D Συγχαρητηρια!

Ο Φοιβος τρωει pellets της Pretty Bird τα amazon-cockatoo species specific τα οποια ειναι συγκεκριμενα για τα ειδη παπαγαλων που ανεφερα διοτι εχουν πολυ χαμηλα λιπαρα διοτι αυτα τα δυο ειδη παρουσιαζουν ταση για παχυσαρκια. Αυτον τον καιρο δοκιμαζει και τα Nutribird σαν αυτα που τρωει ο δικος σου και σε λιγες μερες θα σας γραψω πως πηγε η δοκιμη της μιας εβδομαδας, μεχρι στιγμης πηγαινει καλα!

Επισης τρωει φρεσκα φρουτα και λαχανικα εποχης καθε μερα. Ως τωρα ετρωγε μπροκολο, λαχανο, κουνουπιδι, σπανακι, κοκκινη πιπερια, μπανανα, πορτοκαλι, μηλο, καροτο και ροδι που ειναι απο τα αγαπημενα του και θα ακολουθησουν τα καλοκαιρινα που βγαινουνε σιγα σιγα οπως ροδακινα κερασια κ. Α. Που του αρεσουνε... επισης του δινω φρεσκο καλαμποκι μαζι με τη ροκα το κοβω σε ροδελες και τρελαινεται οταν το βλεπει...

καποιες φορες ελαφρως βρασμενο ρυζι ειδικα στην αρχη που δεν ετρωγε λαχανικα πριν τον παρω για να τον βοηθησει να μην εχει νερουλες κουτσουλιες επισης του αρεσει πολυ. 1-2 φορες την εβδομαδα ενα αμυγδαλο που ειναι πολυ καλη πηγη ασβεστιου. κοτοπουλο δεν θελει να το βλεπει μπροστα του... 2 φορες του εδωσα και το εφτυσε και εκανε ''ewww'':D και τιναζε το κεφαλι του...

και λιγο αυγο καποιες φορες...

γενικα αλλαζει ορεξεις ευκολα και καποιες φορες τρωει πραγματα που θεωρητικα δεν του αρεσανε και οταν τα βαρεθει τρωει αλλα πιο πολυ...

Αυτο με το ψωμι για πουλια το εχω ξαναδιαβασει αλλα δεν το εχω δοκιμασει διοτι θα κανω την κουζινα χαλια και βαριεμαι να την καθαρισω...

Υ. Γ. Ξεχασα να γραψω το αγαπημενο του κασερι 2 φορες περιπου την εβδομαδα ενα μικρο κομματακι (τρωει απο αυτα με χαμηλα λιπαρα χωρις αλατι σχεδον) που το χρησιμοποιω και σαν κινητρο για την εκπαιδευση που κανουμε...
 
Oreo post ekanes Kosta , exei evdiaferon to thema...Poli kala frontizis ton Pari...bravo!

Tha po ki ego gia ta dika mou Cockatiels... Tous dino trofi Prestige Premioum tis Verselle-Laga (tis Vitakraft pou pira kpote den tous arese)...Posotita: peripou 2-3 koutales supas o kathenas...Ta pellets omos den tous exo parei akoma...tha dokimazo mia stigmi, omos den ksero an tha sinithisoun... Tous dino mia fora tin vdomada ligo karidia, trimena h oloklira katharismena...tous aresi poli... kai mia fora stis 10 meresperipou vrasto augo trimeno me frigania... (1 augo gia 2 poulakia)...to tsofli tou vrasmenou augou kano mikra komatakia kai tous vazo mesa se ena mikro piataki, pou exoune ammo me trimena koxilia...

Vevea laxanika kai frouta kathe mera...omos prospatho na mi tous dino parapano apo 3 idi frouton h laxanikon tin imera...diavasa oti mporei na prokalei provlimata me stomaxi...Ta pio sinithismena einai mila, axladia, marouli, mproklo, spanaki, karoto (pio sixna trimeno)...portokali den trone...omos kapou kapou to vazo... Simera proti fora h Maira dokimase anana...o Riki omos oute dipla den irthe... :)
Dino mia fora to mina peripou sporakia pou exoune vgalei rizoula... (ksero prepei na ta doso pio sixna..☹)

Apo tiria den dino tipota...den ksero ti tiri akrivos na doso...emis panta mono feta exoume sto psigio kai to tiri tou tost... Gia kotopoulo proti fora akouo...Papagalo-kanibalo exeis Kosta! :D Omos dino ta vrasta makaronia...ena makriiiiiiiiiiiiiiiiiii...po afinoun na stegnosi kai meta tsibane ligo... (O Riki perrisotero troei)...

Kai apo ta "snack" perno 1-2 fores to mina diafora stikakia me sporous...Se 4 ores den menei tipota!
...auta mexri tora...omos sigoura tha dokimaso ta pellets...
Gia pite ki alloi gia na paroume idees :)

Stin fotografia trimenno augo me frigania)
 

Συνημμένα

  • DSC01823.webp
    DSC01823.webp
    49,4 KB · Προβολές: 491
Εγώ του Μάνι του δίνω φόρμουλα και λίγο μήλο! 😀 :D
Έκανα φοβερό ποστ! Σας έφαγα! :D

Το κοτόπουλο χρειάζεται Πωλίνα γιατί δίνει πρωτείνες. Αλλά αραιά και που και μικρή ποσότητα.
 
Den to iksera! Pos to dinoume to kotopoulo? Vrasto? Mporo na dino apo kotosoupa?

Ναι απ' όσο ξέρω βραστό. Πάντως έχω διαβάσει και κάτι ιστορίες για παπαγάλους που κάθονταν στο τραπέζι με την οικογένεια και έτρωγαν ότι έτρωγαν όλοι!
 
Προσωπικά τους δίνω μείγμα Vitapol, και Prestige fruit mix. 2 φορές την εβδομάδα τρώνε έτοιμα μικρά γευματάκια της Prestige (Mexican spicy noodle mix και Hawaiian sweet noodle mix). Τα pellets είναι της Kaytte (Rainbow chunky) και κάθε δεύτερη μέρα τους δίνω φρούτο και σαλάτα εποχής. Κάθε Κυριακή προσφέρω γαλουπούλα καπνιστή ή κοτόπουλο βρασμένο, και κάθε δεύτερη Παρασκευή αρακά, καλαμπόκι, κόκκινη πιπεριά. Το μόνο που υπάρχει ενα αφθονιά είναι τα πελλετς και τα υπόλοιπα τα προσφέρω μόνο οταν είμαι παρών. Βέβαια αν είναι καλά ''παιδία'' πέρνουν και την έξτρα λιχουδία τους.
Φιλικά
 
Galopoula kapnisti; Epetrepete? Exei poli alati, piperi nomizo...Paei; Pos tin dinis? Se ti posotita?

επιτρεπονται ολα απο λιγο... 😉

εκτος τα γνωστα απαγορευμενα αβοκαντο, κρεμμυδια, καφε, κακαο, αλκοολ. Μαγειρεμενο το κρεμμυδι δεν πειραζει αλλα εγω δεν του δινω.

κι ο Φοιβος πολλες φορες τρωει λιγο απο τα φαγητα μας οπως θα εχετε δει ισως στις φωτο του στο αλμπουμ του. :D
 
Πωλίνα δεν τους δίνω και 1 κιλό :D Όπως είπε και ο Ανέστης μικρές ποσότητες. Απο την φέτα για τοστ το ενα τέταρτο μαξιμουμ.
 
Γρηγόρη τα μικρά γευματάκια δεν τα ήξερα. Διάβασα τώρα τι περιέχουν και είναι καλά. Όμως δεν νομίζω ότι τα έχω δεί στο pet που ψωνίζω. Θα τους πω να μου φέρουν να δω αν θα τα τρώει. Ευχαριστώ.
 
Γρηγόρη τα μικρά γευματάκια δεν τα ήξερα. Διάβασα τώρα τι περιέχουν και είναι καλά. Όμως δεν νομίζω ότι τα έχω δεί στο pet που ψωνίζω. Θα τους πω να μου φέρουν να δω αν θα τα τρώει. Ευχαριστώ.

Είναι πολύ καλά πιστεύω γιατί είναι ακριβώς οτι είπα γευματα. Περιέχουν τα πάντα πιστεύω. Στην αρχή βέβαια δεν τα έτρωγαν αλλά μετά κάτι έγινε :D. Χρωστάω και 1 στον Νάσο να δώ πότε θα του τα στείλω.
 
Ρίξε μια ματιά εδώ Ανέστη. Exotic Wings & Pet Things Shoppe

Απο πετ σοπ (σπάνιο πράγμα όμως στα Γιάννενα :D) τα κάνω παραγγελεία

Είναι με λίγα λόγια έτοιμα ατομικά γεύματα που περιέχουν μακαρόνια, πιπεριές, αρακά, φασόλια κτλ κτλ κτλ που τα βάζεις με λίγο νεράκι σε φούρνο μικροκυμμάτων και είναι έτοιμα μέσα σε 3 λεπτά περίπου
 
δεν καταλαβα τα παραγγελνεις μεσω πετ σοπ; 😕 ακουγονται πολυ ωραια και θα ηθελα κι εγω να παρω αλλα αν ερχονται απο εξω μαλλον λιγο δυσκολο...
 
δεν καταλαβα τα παραγγελνεις μεσω πετ σοπ; 😕 ακουγονται πολυ ωραια και θα ηθελα κι εγω να παρω αλλα αν ερχονται απο εξω μαλλον λιγο δυσκολο...

Τα παραγγέλνω στο πετ και τα φέρνει μόνο για μένα. Δύσκολο να τα βρείς στην πόλη μου αυτά. Είναι ''πολύ ειδικευμένα αυτά'' λένε... Τι να πείς, μερικά κακά της επαρχίας...

Θα τον βρείς τον δρόμο σιγά σιγά Κώστα 😀
 
κι εδω τα ιδια παιδια. Για πελετς δεν εχουνε ακουστα, απο εμενα τ'ακουσανε πρωτη φορα που εμπαινα και ρωτουσα και με κοιτουσανε καλα καλα... αλλοι λεγανε δεν υπαρχουν τετοια πραγματα... Μονο μια κυρια τα ηξερε αλλα δεν ειχε η εταιρεια που την προμηθευε.
φαντασου τωρα να παω μεσα στο μαγαζι και να ζητησω τετοιο πραγμα τι εχω να ακουσω... :D
 
αυτα που λετε ταδα και γω σε ενα πετσοπ στη γλυφαδα τωρα προσφατα.
αν λεμε τα ιδια ειναι σαν μικρα πλαστικα ταπερ και εχουν μεσα διαφορα, λεει στις οδηγιες οτι θελουν φουρνο μικροκυματων κλπ αρα μαλλον τα ιδια λεμε.
αλλα τον ρωταγα αυτον αν αυτο ειναι σαν λιχουδια η σαν πληρες γευμα και δεν ηξερε!
εκει παντος ειχε αρκετα πραγματα που δεν τα βρισκουμε συχνα και το καυχιοταν αυτος οτι εγω εχω πραγματα που τα φερνω μονο εγω σε ολη την ελλαδα, δεν ειχε και τελιως αδικο αλλα ειχε πολυ γελιο ο τυπος,

γρηγορη αμα αρχισαν να τα τρωνε εσενα δε μου χρωστας τιποτα!
 
Eμενα παιδια ο πιπις μου(ζακο)τρωει απ ολα.
Τρελενεται οταν μας βλεπει να τρωμε και θελει να δοκιμασει
παντα του εχω στο κλουβι σπορακια φρουτα και παλετς
 
Back
Top