Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

Μια άλλη απορεία που έχω, είναι όσον αφορά τις ποσότητες..Ανάλογα με το μέγεθος εξαρτάται πόσο θα φάει! Αλλά η αναλογία ποιά είναι σε μικρούς, μεσαίους και μεγάλους παπαγάλους;
 
Μια άλλη απορεία που έχω, είναι όσον αφορά τις ποσότητες..Ανάλογα με το μέγεθος εξαρτάται πόσο θα φάει! Αλλά η αναλογία ποιά είναι σε μικρούς, μεσαίους και μεγάλους παπαγάλους;

Αναλογια απο ποια τροφη; Η βασικη πρεπει να ειναι διαθεσιμη 24 ωρες και τα φρουτα λαχανικα διαθεσιμα για ενα 3ωρο-4ωρο και λιγο λιγοτερο το καλοκαιρι με την πολυ ζεστη.
 
Κι εγω εχω μια απορια! Γιατι ενω τρωνε λαχανικα, δοκιμαζουν οτι τους βαζω, γιατι τα φρουτα δεν τα πλησιαζουν; Το μονο φρουτο με το οποιο ασχοληθηκαν ειναι το ροδι (πιο πολυ παιξαν νομιζω παρα εφαγαν:D) Εχω διαβασει οτι στη φυση βασιζονται περισσοτερο στην οραση τους (η οποια ειναι οξυτατη) παρα στην οσφρηση τους για την ανευρεση τροφης, γιατι τα φρουτα τα βλεπουν με μισο ματι;😛 κ δεν τα θελουν; Μηπως ειναι τα δικα μου δυσκολα; Οσοι εχετε κοινα παπαγαλακια τρωνε φρουτα;
 
Παντζαρι το βολβο(βρασμενο) κανει να φανε; για τα παντζαροφυλλα ξερω οτι επιτρεπεται, τα δικα μου τους αρεσουν, αλλα ο βολβος; ξερει κανεις;
 
Αν τρώει περισσοτερο λαχανικά κ φρουτα κ λιγοτερους σπορους τι γινεται;
 
Παντζαρι το βολβο(βρασμενο) κανει να φανε; για τα παντζαροφυλλα ξερω οτι επιτρεπεται, τα δικα μου τους αρεσουν, αλλα ο βολβος; ξερει κανεις;

Κανει... :) και βολβους και φυλλα.
 
Η Λόρα τρώει κατα κύριο λόγο ηλιόσπορους, αλλά και ό,τι άλλο βλέπει στο τραπέζι μας :D Σαλάτες και τέτοια δεν της κάνουμε είναι η αλήθεια, αλλά πάντα έχει φρουτάκια και λαχανικά, τρελαίνεται για κουνουπίδι, μαρούλι, αγγουράκι... Και από φρούτα σχεδόν όλα :)
Επίσης της αρέσουν πολύ τα μακαρόνια και το κοτόπουλο! Προχθές πήγα στο pet-shop και πήρα ένα μείγμα σπόρων και αποξηραμένων φρούτων (Vitakraft Amazonian Food) για να εμπλουτίσω την 24ωρη διατροφή της και -για καλή μου τύχη- το παιδί γνώριζε για τα pellets και θα μου φέρει γιατί ψάχνει και αυτός για τον δικό του παπαγάλο :)
 
Εχετε δοκιμάσει να δώσετε ψάρι στους παπαγαλους σας; Φιλη μου μου έλεγε οτι πρίν απο χρόνια που ειχε μεγάλο παπαγάλο του έδινε ψάρι και το τιμούσε ιδιαιτερα!
 
Εγώ του έδωσα μια μέρα ψάρι, το έφαγε στην αρχή, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι τρελάθηκε κιόλας.. Να ρωτήσω κάτι άλλο, τον έπιασα να πηγαίνει προς το τσάι μου μια μέρα, αλλά τον απομάκρυνα γιατί δεν ξέρω αν κάνει. Για τον καφέ, γνωρίζω ότι δεν κάνει, αλλά το τσάι; Αν πίνει γάλα, κάνει και για εκτός σουπιοκόκκαλου, ώστε να παίρνει παραπάνω ασβέστιο, ή δημιουργεί εντερικό πρόβλημα; Γιατί τυρί και γιαούρτι γνωρίζω ότι είναι εντάξει..
 
Εγώ του έδωσα μια μέρα ψάρι, το έφαγε στην αρχή, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι τρελάθηκε κιόλας.. Να ρωτήσω κάτι άλλο, τον έπιασα να πηγαίνει προς το τσάι μου μια μέρα, αλλά τον απομάκρυνα γιατί δεν ξέρω αν κάνει. Για τον καφέ, γνωρίζω ότι δεν κάνει, αλλά το τσάι; Αν πίνει γάλα, κάνει και για εκτός σουπιοκόκκαλου, ώστε να παίρνει παραπάνω ασβέστιο, ή δημιουργεί εντερικό πρόβλημα; Γιατί τυρί και γιαούρτι γνωρίζω ότι είναι εντάξει..

Εφη το ψαρι ειναι μια χαρα, γαλα δεν κανει διοτι μπορει να προκαλεσει διαροια. Τα γαλακτοκομικα προιοντα που ανεφερες ειναι μια χαρα αλλα οχι σε μεγαλες ποσοτητες. :) Για παραπανω ασβεστιο δοκιμασε τα αναλατα και αψητα αμυγδαλα, ειναι εξαιρετικη πηγη ασβεστιου. :)

Και το τσαι δεν ειναι καλο για τους παπαγαλους διοτι περιεχει καφεινη. 😉
 
Δεν τα τρώει τα αμύγδαλα.. ☹
Έχω στο κλουβί σουπιοκόκκαλο, αλλά δεν ασχολείται ιδιαίτερα.. Η άλλη λύση είναι συμπληρώματα;
 
Δεν τα τρώει τα αμύγδαλα.. ☹
Έχω στο κλουβί σουπιοκόκκαλο, αλλά δεν ασχολείται ιδιαίτερα.. Η άλλη λύση είναι συμπληρώματα;

Δοκιμασε αν θελεις να τα σπασεις σε μικρα κομματια πριν του τα δωσεις. :)

Εγω προσωπικα δεν θα εδινα συμπληρωμα ασβεστιου απο τη στιγμη που εχει σουπιοκοκαλο και τρεφεται κανονικα κατα τ'αλλα και αφου ειναι υγιης πανω απ'ολα.:) Και το τσοφλι αυγου ειναι μια καλη πηγη ασβεστιου.
 
Θα το δοκημάσω και αυτό.. Ευχαριστώ πολύ Ανέστη!
 
Τσάι από βότανα μπορεί να είναι ok για παπαγάλοι, ωστόσο. Όσο δεν υπάρχει καφεΐνη, όπως αναφέρθηκε προηγουμένως. Χαμομήλι ή τσάι τζίντζερ τσάι μπορεί να έχει οφέλη για την υγεία. Εκτός από αυτό, το πουλί να απολαύσετε μία γουλιά μόνο για την εμπειρία κάτι νέο.
 
Παιδιά δώστε μου καμιά ιδέα τι να κάνω; Ο Πάρης τελευταία τρώει από το μείγμα σπόρων που του βάζω τρώει μόνο τους ηλιόσπορους και αγνοεί όλους τους υπόλοιπους και τα αποξηραμένα κομματάκια φρούτων.😕😡😱
 
Παιδιά δώστε μου καμιά ιδέα τι να κάνω; Ο Πάρης τελευταία τρώει από το μείγμα σπόρων που του βάζω τρώει μόνο τους ηλιόσπορους και αγνοεί όλους τους υπόλοιπους και τα αποξηραμένα κομματάκια φρούτων.😕😡😱


Κωνσταντινε, αν ημουν στη θεση σου δεν θα του εδινα καθημερινα ηλιοσπορο στο μιγμα του. Θα τους αφαιρουσα ολους και ετσι θα ετρωγε τους υπολοιπους και τα πελετς του. Θα κρατουσα τους ηλιοσπορους μονο για κινητρο στην εκπαιδευση κι εκει με μετρο. 😉
 
Πως να τους βγάλω; 😕θέλω μια μέρα. Υπάρχουν μείγματα χωρίς ηλιόσπορους να πάρω; 😕
 
Πως να τους βγάλω; 😕θέλω μια μέρα. Υπάρχουν μείγματα χωρίς ηλιόσπορους να πάρω; 😕

Aφου βαλεις στο μπολ του την ποσοτητα που τρωει την ημερα, αδειασε τα σε μια κολλα χαρτι και ξεχωρισε τους ηλιοπσορους. Δυσκολα θα βρεις μιγμα εμποριου χωρις ηλιοσπορους η safflower η niger που ειναι παρομοιοι λιπαροι σποροι με την ηλιοσπορο και επισης θα τους προτιμα.
 
Back
Top