Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

Τα μπολ των αγοριών σήμερα! κοκατιλ(κολοκυθάκια,παντζαροφυλλα,δυόσμος,σπόροι chia,βερίκοκο) African(κολοκυθακι,παντζαροφυλλα,δυόσμος,βερίκοκο,σπόροι chia,αφυδατωμένα μούρα κ άνθη)3FC11B51-6361-4B4F-A283-FBB595E57E3B.webp
 
@Ιβαν Μαρία φαίνεται πολύ καλό! Έχεις πάει την ποικιλία σε άλλο επίπεδο! Μπράβο σου. Το τιμάνε;
[automerge]1718211541[/automerge]
Μου θύμισες φρέσκα λουλούδια ιβίσκου που δίνει ο @ianos κ ο @Φοίβος . Νομίζω κ καπουτσίνου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 ναι αμε! Ειδικά ο ιβαν δεν αφήνει τίποτα !ο τσικο προσπαθεί! Τσιμπάει λίγο απο όλα 😂
[automerge]1718212054[/automerge]
@Ιβαν από φρέσκα μέχρι στιγμής έχω δώσει μόνο τριαντάφυλλο
[automerge]1718212142[/automerge]
Και τα λουλούδια από πικραλίδες!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δύσκολη μέρα είχαμε σήμερα και τα μπολ έγιναν κάπως βιάστηκα και λειψά (καρότο ,κολοκυθάκι ,βρώμη ,σπόροι chia,ρίγανη ) επειδή έχω τύψεις όμως , το απογευμα θα φτιάξω μπουκιτσες τύπου nutri berries αν πετύχει θα σας το ανεβάσω )459A3005-57B2-47B6-9E7E-42D1587301FA.webp
 
Η συνταγή που δοκίμασα τελικά με γλυκοπατάτα δεν είχε κ τόσο επιτυχία , για αυτό δεν την ανέβασα! Οποτε θα σας δείξω τα μπολ μας σήμερα και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που αναμιγνύει τρεις εταιρείες πελλετ η αν το βρίσκεται καλή ιδέα ! Χρησιμοποιώ τα Τops k Psittacus και θέλω να προσθέσω και τα harisson
 

Συνημμένα

  • 58CF6D7B-1D6D-4A81-BD1E-470F0BB5AE09.webp
    58CF6D7B-1D6D-4A81-BD1E-470F0BB5AE09.webp
    78,8 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
@Ιβαν
Το τελευταίο διάστημα δίνω τα Harrison και τα psittacus μαζί.
Και τα δύο έχουν ικανοποιητική αποδοχή από την Λίλα.
Τα pellets τα βάζω μαζί με τα λαχανικά, όσπρια κάθε πρωί σαν πρώτα γεύμα.
 
@Ιβαν
Συνήθως δυο γεύματα, ένα το πρωί με διάφορα λαχανικά, όπως καρότα, αρακά, φασολάκια, μπρόκολο, επίσης όσπρια δηλαδή, φασόλια, φακές, ρεβίθια.
Ρίχνω και από 4-5 pellets και λίγο σουσάμι.
Το δεύτερο το απόγευμα μείγμα σπόρων.
Ενδιάμεσα το μεσημέρι, όχι πάντα, κανένα φρέσκο φρούτο, ή αυγό ή φιστίκι, αμύγδαλο, καρύδι.
Δεν είναι λαίμαργη, τρώει όσο χρειάζεται για να χορτάσει, και σε γενικές γραμμές είναι σταθερή στο βάρος της, περίπου 490 γραμμάρια.
 
Back
Top