Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

Για πείτε μου γνώμες και για τη διατροφή που ακολουθώ εγώ, είναι καλή; Πως μπορώ να την εμπλουτίσω; Σε παπαγαλο Princess of Wales δίνω τροφή Versele laga prestige premium Australian με λίγο πέλλετ nutribird tropical G14 που ακόμα παλευω να το φάει. Υπόστρωμα έχω τριμμένη οξιά, οπότε δίνω grit με κάρβουνο χωριστά σε μια ταιστρα μόνιμα μέσα στο κλουβί μαζί πάντα με σουπιοκοκαλο και mineral block. Δευτέρες δίνω μισό αυγό με το τσόφλι, λάχανο και βραστό μακαρόνι, Τρίτες σπανάκι, πιπεριά και φράουλα, Τεταρτη μήλο, μουλιασμένο ρεβυθι και αμύγδαλο, Πέμπτη φυτρα κινοα τρίχρωμη, γαλοπούλα και κασέρι, Παρασκευή μπρόκολο, φυτρα ξανά και δυόσμο φρέσκο, Σάββατο καρότο, φυτρα άλλη μια φορά και ηλιόσπορους έξτρα που τρελαίνεται και Κυριακή ρύζι βρασμένο, μπανάνα, σταφίδα και σέλινο φρέσκο. Τρεις φορές την εβδομάδα δίνω τσαγακι από βότανα (ιβίσκο, ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο με λίγο μέλι) και μια φορά τη βδομάδα πολυβιταμηνες.

Άλλες φορές τρελαίνεται για ρύζι πχ και άλλες φορές ούτε να το φτύσει, όμως προσπαθώ να έχω ψιλό-σταθερό πρόγραμμα με αλλαγές στα φρούτα ανά εποχή γιατί του αρέσει η συνήθεια. Μια φορά την εβδομάδα δίνω το parrot's snack mix versele laga και μια φορά τον μήνα ένα στικάκι φρούτων versele laga.

Στην πτεροροια δίνω έξτρα σουσάμι, καναβουρι και περιλλα τρεις φορές τη βδομάδα, μηλοξιδο στο νερό δύο φορές τη βδομάδα, antistress σταγόνες μια φορά τη βδομάδα, αυγό 2 φορές τη βδομάδα και 2 φορές τη βδομάδα αυγοτροφη πάτε για παπαγάλους orlux. Φυσικά τον ψεκάζω καθημερινά με νερό και μηλοξιδο κατά την πτεροροια.
 
Πως μπορώ να την εμπλουτίσω;
Ειναι ο παπαγαλος που σκεφτεσαι να δωσεις γιατι δεν εχεις το αναγκαιο χρονο να ασχοληθεις μαζι του? Ελπιζω να βρεις καποιον που θα εχει την πολυτελεια χρονου να του φτιαχνει αυτο το "φτωχο" σιτηρεσιο που τηρεις αλλα κομματακι δυσκολο. Υποθετω η ερωτηση για εμπλουτισμο ειναι ρητορικη 😀
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης ναι αυτός είναι, δεν ξέρεις πόσο πολύ θέλω να τον κρατήσω, αλλά δεν τον αφήνω να πετάει ελεύθερος, δεν τον έχω εκπαιδεύσει, έχω τον χρόνο για το φαγητό του το πρωί αλλά πέρα από αυτό την υπόλοιπη μέρα είναι στον κλαδάκι του και ....αυτό είναι όλο. Το βασικό μου πρόβλημα είναι η κοινωνικοποίηση, όχι η διατροφή του... Εύκολο είναι να κάτσω μια φορά να κόψω λαχανικά και φρούτα και να τα ξεπαγωνω όταν είναι να τα δώσω, και τα βρασμένα είναι από αυτά που θα φάμε εμείς για μεσημέρι (ρύζι, μακαρόνι), χορταρικά δίνω από την σαλάτα μας και το τσαι του το πίνω και εγώ, οπότε αν το καλοσκεφτείς απλά γεμίζω ένα μπολακι :(
[automerge]1680018857[/automerge]
@φιλομαθης και βασικά το "εμπλουτισμός" μάλλον είναι λάθος μου, ήταν ρητορικό ναι, κυρίως ψάχνω για καμία διόρθωση γιατί του δίνω βασικά ότι θα φάμε και εμείς εκείνη τη μέρα και δεν ξέρω αν είναι σωστό (κάνουμε και διατροφή στο σπίτι τρομάρα μας και έχουμε συγκεκριμένο μενού)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Φοίβος επιτέλους βρήκα κάποιον να δίνει λουλούδια!❤️ όταν διάβασα σχετικά με την διατροφή των παπαγαλων βρήκα ένα άρθρο εδώ για ασφαλή λουλούδια στο οποίο είχε σημείωση ότι δεν προτείνονται για βρώση! Παρόλα αυτά παρακολουθώ ξένους κατόχους παπαγαλων που δίνουν ποικιλία σε βρώσιμα λουλούδια νωπά η αποξηραμένα! Σε ξένα σάιτ έχω δει και συσκευασίες με αφυδατωμένα άνθη κ φρούτα! Πιστεύεται καλύτερα να τα προσφέρουμε νωπά η αποξηραμένα και σε τι συχνότητα ;
 
@Φοίβος επιτέλους βρήκα κάποιον να δίνει λουλούδια!❤️ όταν διάβασα σχετικά με την διατροφή των παπαγαλων βρήκα ένα άρθρο εδώ για ασφαλή λουλούδια στο οποίο είχε σημείωση ότι δεν προτείνονται για βρώση! Παρόλα αυτά παρακολουθώ ξένους κατόχους παπαγαλων που δίνουν ποικιλία σε βρώσιμα λουλούδια νωπά η αποξηραμένα! Σε ξένα σάιτ έχω δει και συσκευασίες με αφυδατωμένα άνθη κ φρούτα! Πιστεύεται καλύτερα να τα προσφέρουμε νωπά η αποξηραμένα και σε τι συχνότητα ;

Θα προτιμούσα τα φρέσκα. Μπορείς να τα προσφέρεις και καθημερινά, εγώ τα δίνω όσο είναι διαθέσιμα. Επιτρέπονται και οι πανσέδες που είναι εύκολοι στη διατήρησή τους (μην δώσεις τα πρώτα λουλούδια μολις τα αγοράσεις μήπως περιέχουν λιπάσματα κτλ) όπως και τα λουλούδια απο πικραλίδες που τα βρίσκεις εύκολα και μπορείς να τα σπείρεις και σε γλάστρες αν δεν έχεις κήπο οπου συνήθως βγαίνουν μόνα τους ως ζιζάνια.
 
@ianos τα προσφέρεται κάθε μέρα ; Τα δίνεται φρέσκα η αγοράζετε απόξηραμενα για βρώση ;
Όταν έχω πολλά λουλούδια, ναι, τα προσφέρω κάθε μέρα. Είναι δικά μου και τα δίνω μόλις τα κόψω.
 
Επειδή κάθε εβδομάδα(η και συχνότερα )ετοιμάζω chop για τα αγόρια ,εκτός από πελλετ κ σπόρους που τους δίνω, σκέφτηκα να σας τα δείχνω να ανταλλάσουμε ιδέες!
 

Συνημμένα

  • 7CB72592-4300-4286-852B-96D3B9659DC6.webp
    7CB72592-4300-4286-852B-96D3B9659DC6.webp
    172,5 KB · Προβολές: 20
@Ιβαν
Επειδή κάθε εβδομάδα(η και συχνότερα )ετοιμάζω
Δηλαδή Μαρία ετοιμάζεις ποσότητα για μια εβδομάδα; Το υπόλοιπο εκτός της μέρας που προσφέρεις, το βάζεις κατάψυξη;
Εσείς τι φάγατε σήμερα ;
Τοστ, τι άλλο; 😁 Ακόμα γελάω με το βιντεάκι σου κ την σούπερ μουσική επένδυση.
 
@MARY58 ανάλογα με τα λαχανικά και φρούτα που έχω και τις βάρδιες στην δουλεια ! Αν είναι εβδομάδα που είμαι πρωινή τα ετοιμάζω και τα βάζω κατάψυξη! Όταν είμαι τα πρωινά σπίτι τους τα φτιάχνω εκείνη την ώρα ! Αχχχ πόση αλήθεια κρυβει αυτό το βίντεακι 🤣🤣🤣🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Ευχαριστώ
Αντιδράσεις: MARY58
@Ιβαν Μαρία βλέπω αυγό ορτυκιού ή μου φαίνεται;
[automerge]1718026144[/automerge]
Κ το άλλο το περίεργο, δίπλα στο αυγό κότας τι είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top