Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

Versele laga premium prestige , zupreem natural pellets . Δευτέρα σπανάκι , Τετάρτη μήλο/φράουλα , Παρασκευή καρότο , Κυριακή αυγό και 4 εκατοστά κεχρί . Φυσικά θα δοκιμάσω και άλλα φρούτα/λαχανικά αλλά μέχρι στιγμής αυτα τα πάνε αμασητα .Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
Με καθυστέρηση στο πάρτυ, αλλά δοκίμασε άνηθο, είναι μανία για τα κορίτσια μου, η Αυγη σχεδόν το προτιμα από το κεχρί! Κάνουμε εκπαίδευση με αυτό. Γενικά ό,τι έχει χοντρό πράσινο κλαδί/κοτσάνι το λατρεύουν, το ανοίγουν στα δύο σαν σπόρο και τρώνε την γέμιση.

Επί του ερωτήματος, στα δύο θηλυκά μπάτζι μου βάζω σπόρους Ριο, όχι από επιλογή αλλά γιατί προέκυψε όταν αυτοπροσκλήθηκε η Ίρις, με κάποιες δικές μου (δλδ του πατέρα μου που ξέρει από φυτά) προσθήκες, όπως σουσάμι, και πελλετ Harrison. Τα πελλετ αυτά τα τσάκισαν και οι δύο, ανεξαρτήτως ηλικίας και προηγούμεης διατροφής. Σπανάκι και άνηθο καθημερινα, μαρούλι που και που, αυγοτροφή της Orlux απλή κάθε μέρα λίγη, περί το 1/4 κουτακιού τσαγιού, γιατί ακόμα είμαστε στην ανάπτυξη. Καρότο προσφέρω κάθε δύο μέρες περίπου, αν και μόνο η Ίρις τρώει λιγο. Φρούτα δεν έχουμε ιδιαίτερη επιτυχία - η Ίρις πάντα τρώει λίγο από οτιδήποτε της προσφερθεί, μπανάνα, μήλο, φράουλα, ροδάκινο, αλλά της Αυγής δεν της αρέσουν. Σκεφτομαι σύντομα να φτιάξω chop, αλλά δεν προλαβαίνω ακόμα και δεν είμαι σίγουρη πώς να το φυλάξω. Ακόμα, όταν μου πετυχαίνουν τους δίνω φύτρα και μικρά φυτά από τους σπόρους που τρώνε, αν και σπανίως αισθάνομαι άνετα ως προς το επίπεδο μούχλας. Κεχρί μόνο για εκπαίδευση και εκείνα τα στικ σε γιορτές και αργίες αντί τούρτας. Τέλος, δεν νομίζω να είαι ακριβώς διατροφή, αλλά καταναλώνουν με μανία και την πέτρα, το σουπιοκόκκαλο μόνο η Αυγή. Περίεργα πλασματάκια!
 
@Nausicaa δίνω και εγώ σπανάκι αν και ρίχνει το ασβέστιο απο ότι έχω διαβάσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@HxC @Stavros Δεν έχω άποψη γιατί δεν είμαι ούτε γεωπόνος ουτε γιατρός, αλλά ξέρω γεωπόνο (:Ρ) και θα ψάξω για άρθρα με το ακαδημαϊκό μου πάσο, νομίζω το αντικείμενο μελέτης μου με καλύπτει να ψάξω μερικά σχετικά άρθρα, και αν προκύψει κάτι χρήσιμο ενημερώνω.
 
Μερικές απο τις φρέσκες τροφές που ταΐζω τα κορίτσια. Η Winter δεν ακουμπάει τίποτα εκτός απο το μάνγκο, τα μανταρίνια και τον αρακά και σπανίως τα μπλούμπερι και το μήλο. Η Μπέττυ τα τσακίζει όλα. 🙃

Φέτος φύτεψα τους καπουτσίνους (πρώτη εικόνα) σε γλάστρα για τα βρώσιμα λουλούδια τους όπως και μερικούς κολοκυθόσπορους. Στην Ελλάδα έδινα στα πουλιά μου κι άλλα λουλούδια όπως καλλιστήμονα και πασιφλόρα τα οποία δεν βρίσκω εδώ. Μερικά απο αυτά που ίσως δεν αναγνωρίζονται εύκολα στις φώτο είναι τα guava (κίτρινο με σποράκια στο κέντρο), φραγκόσυκα, φρέσκος χουρμάς και καρπός τριανταφυλλιάς (αυτό που μένει όταν πέσουν τα πέταλλα). Όλα είναι πολύ καλές τροφές για τα πουλιά μας.
IMG_1638.webpIMG_1755.webp IMG_1881.webp IMG_1938.webp IMG_1998.webp IMG_2046.webp
 
Ανέστη είναι τόσο λιμπιστικά τα πιάτα τους, (και τόσο όμορφα) που πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί.

(Λουλούδια καπουτσίνου και ιβίσκου και φύλλα goji berry ταΐζω κι εγώ τα καναρίνια μου και φαίνονται πολύ ευχαριστημένα.)
 
και ιβίσκου
Nαι κι εγώ δίνω όταν έχουν πολλά. Εδώ οι ιβίσκοι μου είναι μικροί και σε μικρά γλαστράκια και λυπάμαι να κόψω τα λουλούδια τους. 😄
 
Καλησπερα και από μένα. Έχω ένα Παροτλετ τον Πιτερ ο οποίος ειναι 6 μηνών και η διατροφή του αποτελείται από πελλετ περιπου 50%, λαχανικά και φρουτα 30% και σπορους 20% της verselle laga χωρίς ηλιοσπορο.
Από λαχανικά δίνω μπρόκολο, καροτο, πιπεριες, κολοκυθάκια, αρακα και σπανάκι.
Τα λαχανικά προσφερονται πρωινη ώρα σε ζευγάρια. Το μόνο λαχανικό από αυτά που βραζω για 1 λεπτό ειναι ο αρακάς για την Λυστερια, καθώς τον παίρνω κατεψυγμένο.
Μια φορά την εβδομάδα κάθε Κυριακή μεσημέρι δίνω πρασινο μήλο.
Αυγό με το τσόφλι καλόβρασμένο δίνω 3 φορές την εβδομάδα. Όταν ενηλικιωθεί σκόπευω να δίνω 2 φορές.
Επίσης τους χειμερινούς μήνες θα προσθεσω μια φορά το μήνα ένα ξηρό καρπό 1 καρυδι η αμυγδαλο ανάλατο!!
Στο κλουβί του έχω παντα Σουπιοκοκαλο.

Αυτή ειναι η κυρία διατροφη του την οποία έχει μάθει από μικρος χωρίς να έχω δυσκολία κάπου!! 🙂

Φυσικά μας αρέσουν και άλλα πραγματα οπως πχ το ρυζι, η κολοκυθα, η γλυκοπατάτα,το καρπουζι και πολλα άλλα,αλλά αυτά τα δίνω πολυ πιο σπάνια αν φτιάξω κάποια συνταγή από τις πολυ ωραίες που έχετε εδώ στο PB😊
[automerge]1667060627[/automerge]
@Φοίβος Ανέστη πολυ ωραια η Σαλάτα των παιδιων!! Θα ήθελα να σε ρωτήσω τα λουλουδια τα πλένεις πριν τα προσφερεις??
Επίσης ποσο συχνά τα προσφερεις??
Σκεφτόμουν να βάλω και εγώ στην διατροφή του μικρου μου!! 🙂😚
Βέβαια το ζήτημα είναι ότι δεν έχω κήπο να φυτέψω, θα πρέπει να αγοράσω Γλαστρακι..
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Anna Maria Mp Δεν τα πλένω γιατί αν τα ζορίσεις πολύ καταστρέφονται. Οι καπουτσίνοι όχι τόσο εύκολα βέβαια. Είναι σε γλάστρα στην αυλή μου και εκτός απο το χώμα και το νερό βρύσης ξέρω ότι είναι καθαρά απο φυτοφάρμακα κτλ. Τα λουλούδια επίσης δεν ακουμπάνε στο χώμα οπότε δεν βλέπω το λόγο να τα πλύνει κανείς. Το ίδιο και τα μούρα (βατόμουρα, σμέουρα) που δίνω απο την αυλή δεν τα πλένω. Έτσι τα τρώω κι εγώ. 😄

Λουλούδια μπορείς να δίνεις κάθε μέρα. Επίσης πολύ καλό και της εποχής είναι το λουλούδι του ζωχού. Αυτά αν τα μαζέψεις απο χωράφι και δεν τα έχεις σε γλάστρα καλύτερα να τα πλύνεις.
 
@Φοίβος Σε ευχαριστώ παρα πολυ!! Θα δω τι έχουν στο χωράφι οι δικοί μου και θα προμηθευτω αν μπορώ και κανένα γλαστρακι!! 🙂
Πως την βλεπεις την διατροφή του μικρου γενικά?? Εγκρινεις??
Οποιαδήποτε συμβουλή ειναι ευπρόσδεκτη!! Σε ευχαριστώ🙏💕
 
@Anna Maria Mp Mιας και με ρωτάς προσωπικά θα σου πω ότι θα πρόσεχα με τα πέλλετς καθώς υπάρχουν αναφορές στο ίντερνετ για μεταλλάξεις πάροτλετ που απέκτησαν προβλήματα έχοντας τα πέλετς ως βασική τροφή. Δεν μπορώ να σου πω εγώ τι να κάνεις αλλά κράτα το αν θέλεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου.
 
@Φοίβος Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!🙏
Θα το ψαξω λιγάκι παραπανω το θέμα.Σίγουρα θα υπάρχουν έρευνες να βρω και ειναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον αυτό που μου ανέφερες, καθώς στην Αμερική (αν δεν κάνω λάθος) ήξερα ότι τείνουν να τα έχουν σε καποια Εκτροφεια ακομα και ως αποκλειστική τροφή παπαγαλων ,δεν χορηγούν δλδ καθόλου σπόρους...

Όποτε δεν θα μου πήγαινε ποτε το μυαλό σε αυτό ,αν δεν το συζητούσαμε.
Και πάλι ευχαριστώ!!
 
Back
Top