Αναπαραγωγή Τι κάνω τώρα με τα μικρά των καναρινιών;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημερα! Πως ειστε εσεις και τα πουλακια σας; Εδω τα πουλια ειναι μια χαρα εγω ομως αγχωμενη!
λοιπον, σημερα το πρωτο πουλακι γινεται 10 ημερων και το τριτο 6 ημερων οποτε εκανα τον καθαρισμο της φωλιας που προτεινει ο κος Μακης! Ολα καλα μεχρι εδω, εβγαλα τα 2 αυγουλακια που δε σκασαν (το ενα ηταν ασπορο κ το αλλο ειχε ενα περιεργο ζουμι αρα σπορο ειχε κατι αλλο εγινε ενδιαμεσα... Οκ συμβαινουν αυτα...), καθαρισα την φωλια απο τα υλικα, εβαλα τσοχα και ξαναβαλα μεσα τα καμαρια μου! Οι αποριες μου λοιπον... Οσον αφορα στη διατροφη των νεοσσων, λετε μετα τις 10 μερες να βαλω λαχανικα αλλα να γινουν πρωτα ολα 10 ημερων ε;.. Να χωρισω τον αρσενικο για να μην πυρωσει η θηλυκια κι αρχισει να μαδαει τα μικρα;δεν πειραζει που δεν τρωνε λαχανικα τα μεγαλα αυτες τις μερες;
 
τα εχω διαβασει αυτα αλλα οι αποριες μου παραμενουν... Δε λεει καπου ποσων μερων πρεπει να φτασουν τα μικρα για να βαλω λαχανικα ☹ ουτε αν πειραζει που τα μεγαλα τρωνε πολυ αυγο και καθολου λαχανικα...
 
Δεν πειράζει καθόλου Εύα. Αυγό και σπόρους χρειάζονται. Φρούτα και λαχανικά μπορείς να αρχίσεις να τους δίνεις ακόμη και μετά τον "απογαλακτισμό" τους. Δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί αυτό.
 
αυτο που με ανησυχει πιο πολυ ειναι οτι ο αρσενικος μου οταν βρισκει αυγο τρωει μονο αυτο και τιποτα αλλο και μετα κουρνιαζει κ φουσκωνει, μετα ξαναορμαει στο αυγο κ παει λεγοντας! Το εκανε και πριν την ωοτοκια (που ειχα γραψει θεμα οτι φουσκωνει το πτερωμα κ μετα μια χαρα) και σταματησε να το κανει μολις αρχισε η θηλυκια να κλωσσαει οποτε κ σταματησα το καθημερινο αυγο. Μηπως τον πειραζει το πολυ αυγο; Κατα τα αλλα μια χαρα τα πανε,τα μικρα ειναι παντα καλοταισμενα και τα μεγαλα δραστηρια! Επισης να ρωτησω κατι;το μεσημερι ειναι φυσιολογικο να κουρνιαζουν και τα μεγαλα; Αν δεν κοιμηθει ο αρσενικος το μεσημερι εστω κ λιγο το απογευμα απο τις 8μιση αρχιζει που κ που να φουσκωνει σα να λεει κλεισε το φως επιτελους! Η θηλυκια ειναι πιο ανετη κ υποθετουμε οτι επειδη καθεται πιο πολυ απο τον αρσενικο.. Μπορει να κανουμε κ λαθος πειτε εσεις που ξερετε καλυτερα...

επισης να πω εδω οτι οταν βγαινει η θηλυκια απο την φωλια ειναι πιο δραστηριος ο αρσενικος χωρις να ερωτοτροπουν. Μολις ξαναμπαινει στη φωλια ο αλλος τι. Αρχιζει και βαριεται;! Κι αρχιζει το φαι-κουρνιασμα-ξυσιμο-τριψιμο στις πατηθρες και παλι απο την αρχη!
 
Έχεις δει τον αρσενικό σου από κάτω; Να δεις ότι όλα είναι καλά και ότι είναι υγιής; Εμένα η συμπεριφορά που περιγράφεις με το αυγό θα με προβλημάτιζε... Το ότι πέφτει να κοιμηθεί πιο νωρίς το κάνουν και μετά μερικά.. Πριν νυχτώσει εντελώς ήδη κοιμούνται.. Όπως και το μεσημέρι για λίγο αν κοιμάται δε θεωρείται σύμπτωμα.. Αλλά αν κοιμάται το πρωί ή το απόγευμα ή κάθεται όλη μέρα φουσκωμένο στη γωνία κάτι έχει... ☹

Τα μικρά τα ταΐζει και ο αρσενικός;

Όχι για τις ερωτήσεις σου περίμενε να γίνει και το μικρότερο 10 ημερών και μετά βάλε στο κλουβί μήλο, μπρόκολο, σπανάκι κτλ Αν ο αρσενικός δεν είναι επιθετικός δεν τον χωρίζεις εκτός κι αν ο δικός σου είναι άρρωστος που επιβάλλεται για να μην κολλήσουν και τα μικρά.. Και τέλος δεν πειράζει που δεν τρώνε σε λίγες μέρες θα πρέπει καθημερινά να δίνεις και από κάτι διαφορετικό σε λαχανικό ή φρούτο ώστε να πάρουν τα μικρά βιταμίνες και να μάθουν γεύσεις ώστε να τα τρώνε και ενήλικα.
 
Αλικη τον εχω δει απο κατω ειναι φυσιολογικος. Δεν καθεται ολη μερα φουσκωμενος απλα μεσα στη διαρκεια της μερας μπορει για λιγο να φουσκωσει λιγο (οχι δλδ οσο οταν κοιμαται) και μετα ξεφουσκωνει κ ειναι δραστηριος. Ταιζει και τα μικρα και την θηλυκια, τρωει μια χαρα και τιτιβιζει!
 
Καλημερα! Εχω νεα! Η θηλυκια βγηκε απο την φωλια πλεον σχεδον μονιμα, εχουν αρχισει να τρεχουν σαν τρελα τα μεγαλα να προλαβαινουν να ταιζουν τα μικρα! Το πρωι σχεδον χωθηκαν μεσα στις ποτιστρες κ τα 2 για να πλυθουν ενω την μπανιερα που τους εβαλα μετα ουτε την ακουμπησαν. Ο αρσενικος αρχισε να κελαηδαει παλι!φουσκωμενος δεν καθεται ουτε δευτερολεπτο(ειναι πιθανο να βαριοταν πριν που η καναρα μονο με τα μωρα ασχολιοταν;...). Να υποθεσω οτι ετοιμαζονται για 2η φαση ζευγαρωματος;το πρωτο μωροπουλακι ειναι 11 ημερων. Να βαλω για καλο και για κακο νημα κ νεα φωλια πριν αρχισουν τα μαδηματα λετε;
 
Όχι ακόμα! Να γίνουν 15-20 ημερών! Θα το καταλάβεις από τη θηλυκια θα μαζεύει χαρτιά κτλ. Τώρα αν δεις πιο μπροστά να μαδάει κάνα μικρό βάζεις νήμα και φωλιά.. Πολύ ευχάριστα νέα! Με το καλό να βγουν στο κλαδί τα μικρά! :)
 
αλικη σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
ελπιζω να τα δω και να μην μου ξεφυγει καμια τετοια κινηση... Τα πηγαν τοσο καλα μεχρι τωρα που θελω να πιστευω οτι θα συνεχισουν ολα καλα! ξεχασα να πω οτι τα μικρα εχουν κουτσουλησει παρα πολυ την τσοχα, να την αλλαξω ή να την καθαριζω απλα. Αυτην πλενεται και ξαναχρησιμοποιειται; μπορω δλδ να βαζω μια και να εχω πλυμμενη την δευτερη για να τα καθαριζω καθε μερα;
 
Όχι να βάλεις καινούργια... Η παλιά πετιέται! Εγώ έτσι κάνω τουλάχιστον... Μια μέρα πριν τη βάλεις να την έχεις ψεκάσει με σπρέι για τις ψείρες! Όλα να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά!
 
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια! Χωρις την πολυτιμη βοηθεια σας δε θα ειχα κανει τιποτα...
 
ωπ επομενη απορια! Ενω αρχισε να κουρνιαζει ο αρσενικος, η θηλυκια σε δειχνει να εχει διαθεση να παει στην φωλια να σκεπασει τα μικρα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Ειναι 12 ημερων το μεγαλυτερο και 9 το μικροτερο. Μηπως κρυωσουν;
 
Δεν νομίζω να κρυώνουν! Το βράδυ όσο να ναι πέφτει βέβαια η θερμοκρασία.. Εμένα το μικρό είναι 10 ημερών και ακόμα το βράδυ κοιμάται μέσα στη φωλιά.. Όλα πάνε ρολόι! :)
 
σας ελειψα;δε σας ελειψα;κακως! Ειχα 2 μερες να γραψω απορια!:D
θα σας αποζημιωσω ομως τωρα και με το παραπανω! Λοιπον...
απο προχθες που η καναρα βγηκε μονιμα απο την φωλια εχουν αλλαξει τα πραγματα ριζικα! Ο αρσενικος την ξαναβαλε στο ματι, ολο κελαηδαει(ω ναι ξανακουσαμε την φωνη του, οσο ηξερε οτι η καναρα ασχολειται μονο με τα μικρα δε μας εκανε το χατηρι να κελαηδησει για εμας!) κ τους ειδα σημερα να ζευγαρωνουν! Τωρα τι κάνω;βαζω φωλια και νημα;τα μικρα τα ταιζουν οι γονεις και τρωνε σαν παλαβα! Δε το πιστευω ποσο γρηγορα αδειαζουν οι ταιστρες! Το πρωτο πρωτο μικρο δεν κουρνιαζει πια σαν χνουδομπαλα αλλα περιεργαζεται οτι φτανει το ματι του μεσα απο την φωλια! Κι εκει που δεν ακουγονταν παρα ελαχιστα τωρα χαλαν τον κοσμο οταν ζηταν φαι! Περιττο να σας πω ποσο εχουν ξετρελλαθει τα παιδια μου!(καλα ποσο εχω ξετρελαθει εγω θα το εχετε καταλαβει! 😛)
 
Kαλησπέρα! Αν κατάλαβα καλά τα μικρά είναι περίπου 15 ημερών. Σε λίγο θα αρχίσουν και τις βόλτες. Τα μικρά απογαλακτίζονται περίπου στο μήνα. Αν θές να πας για δεύτερη γέννα, βάζεις νήμα και νέα φωλιά στην άλλη πλευρά της ζευγαρώστρας, ώστε η θηλύκια να κάνει εκεί την δεύτερη γέννα. Προσοχή όταν αρχίσει να γεννάει να τις πάρεις τα αυγά και να βάλεις ψεύτικα. Μόλις γεννήσει το τέταρτο τα επιστρέφεις και χωρίζεις την μάνα από μικρά και πατέρα για να μην πάνε τα μικρά στην νέα (καθαρή) φωλιά και σπάσουν τα αυγά. Τα μικρά θα τα ταίζουν οι γονείς από το χώρισμα μην ανησυχείς.
 
ναι το πρωτο ειναι 14ων ημερων. Να βαλω απο αυριο δλδ ή να περιμενω καμια 5 μερουλες να γινουν 20 ημερων τα μικρα;ζευγαρωνουν αλλα οχι μετα μανιας οπως πριν την γεννα, μια δυο φορες το πρωι μονο. Να περιμενω να δω εκεινο τον φοβερο οιστρο που ειχαν την προηγουμενη φορα και μετα να βαλω φωλια; Επισης (μια που σε βρηκα ας σε ζαλισω..) την προηγουμενη φορα ειχε προτιμησει την εξωτερικη φωλια οποτε να βαλω παλι εξωτερικη;
 
Συμφωνώ με τον προλαλλησαντα! Βάλε εξωτερική και αν δεις πως δεν τη στρωνει βάλε και μια εσωτερική! 😉
 
Aυτό στο λέω για να μην αρχίσει να μαδάει η θηλυκιά τα μικρά για να στρώσει νέα φωλιά. Εσύ από την συμπεριφορά τους μπορείς (προσπάθησε) να καταλάβεις αν είναι έτοιμα να ξεκινήσουν το νέο κύκλο. Όσο πιο αργά τόσο καλύτερα για τα μικρά. Ο αρσενικός αλήθεια ταίζει;
 
Back
Top