Αναπαραγωγή Τι κάνω τώρα με τα μικρά των καναρινιών;

δε τα μετακινω,θα σηκωνω την τεντα να μπαινει ο ηλιος το μεσημερι στο σαλονι για να τα βλεπει λιγο. Αριανδη δεν εχουμε καλο καιρο ακομη εδω, σημερα το μεσημερι πχ φυσηξε βοριας κ επιασε τρελη βροχη στα καλα καθουμενα. Τα ντεξιον τα εχω στησει αλλα φοβαμαι να τα βγαλω ακομη εξω δεδομενου οτι δεν εχω παρει ναυλον να κλεινει το κλουβι απο αερα! Αυριο ειναι η μερα που περιμενω να γεννησει θα σας πω τα νεα μας! Σας ευχαριστω πολυ για ολες τις φορες που ασχοληθηκατε με την ασχετοσυνη μου :)
 
βρε παιδια υπαρχει περιπτωση να θελει τα μωρα της;την εχω χωρισει απο τα μωρα κ τον μπαμπα κ ενω εχει τα ψευτικα αυγα στην φωλια δεν λεει να κλωσσησει. Παει κ στο χωρισμα συναεχεια. Τα μικρα δεν υπαρχει θεμα, τα ταιζει ο μπαμπας τους... Τι εχει παθει;να ρωτησω κατι. Αμα τα βγαλω στο μπαλκονι, βγαλω την φωλια και την αφησω καμια 10αρια μερες με τα μικρα της και τον αρσενικο, μεχρι τοτε θα εχουν ξεπεταχτει τα μωρα κι αμα θελει τοτε της ξαναβαζω φωλια. Πως το βρισκετε σαν ιδεα;να παρει κι ασβεστιο φουλ μεχρι τοτε αν οντως της λειπει, να την βλεπει κι ο ηλιος... Τι λετε;
να σημειωσω εδω πως γενικα ειναι ανησυχη, στην φωλια μπαινει αλλα δεν καθεται και συνεχως ραμφιζει τα καγκελα της.σιγουρα παιζει σαν πιθανοτητα να την εχω αγχωσει γιατι κι εγω αγχωθηκα που μου ειπατε για ελλειψη ασβεστιου κ ολο και την κοιταζα μην μου κανει κατι περιεργο (απο το αγχος μου κι εγω...😕)
 
βρε παιδια υπαρχει περιπτωση να θελει τα μωρα της;την εχω χωρισει απο τα μωρα κ τον μπαμπα κ ενω εχει τα ψευτικα αυγα στην φωλια δεν λεει να κλωσσησει.
Εύα μου, επειδή το βρίσκω λίγο δύσκολο να διαβάσω 120+ μηνύματα για να καταλάβω την περίπτωση, πες μου αν θέλεις για ποιο λόγο τη χώρισες.

Παρεμπιπτόντως, επειδή πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος, μην χρησιμοποιείτε το πρώτο thread που άνοιξατε στο φόρουμ, για κάθε θέμα που σας απασχολεί. Είναι πολύ πιο εύκολο για όλους να παρακολουθούν την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.
 
σταυρο καταρχην σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον! Την καναρα την χωρισα γιατι εκανε ξανα αυγα για την ακριβεια εκανε το 1ο στις 9/5 αλλα μαλλον τα μικρα επειδη ηταν συνεχως πανω της στην νεα φωλια το ραγισαν.στις 11/5 εκανε το 2ο μια χαρα και στις 13/5 εκανε το 3ο που ηταν διαφανο.σημερα δεν εκανε αυγο (στο στυλ μερα παρα μερα).φοβηθηκα που ειπαν τα παιδια για ελλειψη ασβεστιου (παρα το οτι εχει αυγο καθε μερα και σουπιοκοκαλο 😉 και σιγουρα την αγχωσα γιατι ολο κ κοιταζω να την δω. Νομιζω τα εχω κανει μανταρα. Γι'αυτο λεω μηπως να τα βγαλω στο μπαλκονι;να μη με βλεπει να ηρεμησει;να τα βλεπω κι εγω απο το παραθυρο... φοβαμαι οτι απο το αγχος μου μπορει να τα τρομαζω κ δεν το θελω... Επισης ττα 2 πρωτα αυγα (εκτος απο το διαφανο δλδ) τα εχω σε ταιστρα με σπορια τι να τα κάνω;θα χαλασουν;
 
Καταρχήν δεν έχεις κάνει τίποτα μαντάρα. Δεν υπάρχει κάτι σε αυτά που περιγράφεις που οφείλεται σε διατάραξη ησυχίας. Βέβαια, είναι καλό για τα πουλιά όχι μόνο την περίοδο της αναπαραγωγής αλλά γενικότερα, να βρίσκονται σε χωρο που θα μπορούν να ξυπνούν το πρωί από μόνα τους με την αυγή και να προετοιμάζονται για ύπνο καθώς μειώνεται το φυσικό φως του ήλιου χωρίς να υπάρχει τεχνητός φωτισμός στο χώρο. Πρόκειται για κάτι που μπορεί να μοιάζει επουσιώδες, αλλά είναι πολύ σημαντικό όχι μόνο για τη συμπεριφορά των πουλιών κατά την περίοδο της αναπαραγωγής αλλά και γενικότερα για την ποιότητα ζωής τους.

Σε τι χώρο έχεις το ζευγάρι;
 
Δε ξέρω να σου πω για τα αυγά απλά πιστεύω το ότι τα μετακινησες σε άλλο κλουβί και με όλη αυτή την αναστάτωση
αναστάτωση και το άγχος τα παράτησε τα αυγά... Αν τα βγάλεις έξω ίσως και από την αλλαγή του περιβαλλοντος να μην μπει στη διαδικασία της αναπαραγωγής.. Βέβαια εξαρτάται και από το κάθε πουλί και το χαρακτήρα του...

Αν αποφασίσεις να τα βγάλεις έξω να προσέξεις τον καιρό και τα αρπακτικά!

Αν βγάλεις το χώρισμα μπαίνει στη φωλιά; Για ψείρες έχεις κοιτάξει; Πρέπει να βρούμε το λόγο που δεν μπαίνει...
 
Αλικη στην φωλια μπαινει απλα δεν καθεται. Για ψειρες κ που κοιταξα δεν καταλαβα να εχει, εχω ριξει ομως ψειροσκονη στην νεα φωλια. Το οτι δεν εκανε καθολου αυγο σημερα τι μπορει να σημαινει; Γενικα ειναι ζωηρη-φαγανη... Να πω ακομη οτι και την πρωτη φορα ειχε κανει 2 αυγα με διαφορα ημερων μεταξυ τους κ με μεγαλη διαφορα με την 5αδα που κλωσσησε απο το κλαδι χωρις να εχει διαθεση να φτιαξει φωλια. Της εχω βαλει ασβεστιο στο νερο και σουσαμι στην τροφη απο προχθες και συνεχιζω κανονικα το αυγο-σουπιοκοκκαλο. Να δοκιμασω να βγαλω το χωρισμα παλι λες; 😕
Σταυρο τα πουλακια απο την ωρα που τα πηραμε (2μιση μηνες περιπου) τα εχω στο καθιστικο,ξυπναν με την ανατολη γιατι τους αφηνω παντζουρι ανοιχτο. Τα μονα που αλλαξαν τις τελευταιες μερες ειναι 1. Που τα εβαλα σε μεγαλη διπλη ζευγαρωστρα (απο την ημερα που τα αλλαξα ομως μεχρι σημερα εμπαινε κανονικα στην φωλια) και 2. Εγω που αγχωθηκα μην δεν μπορεσει να κανει αυγο και μου παθει τιποτα. Με κορυφωση το σημερα που η δολια δεν εκανε αυγο κι εγω δεν ξερω τιποτα απο αυτα... Θα μου πεις γιατι τα πηρες αφου δεν ξερεις... Ε τα πηρα γιατι τα αγαπαω και θελω να ζουν ομορφα αλλα με το αγχος μου μαλλον δεν τα καταφερνω...😕
 
εγω που αγχωθηκα μην δεν μπορεσει να κανει αυγο και μου παθει τιποτα.
Και οι γυναίκες καμιά φορά πεθαίνουν στη γέννα. Αυτός δεν είναι λόγος για να σταματήσουν να κάνουν παιδιά. Θα πρέπει να χαλαρώσεις λίγο για να μπορέσουν και αυτά να προχωρήσουν και εσύ να απολαύσεις τη διαδικασία. :)
 
Οποτε τι μου προτεινετε; Τωρα κουρνιασε στο κλαδι κ κοιμαται εκει, απεναντι απο τον αρσενικο... Να της χαλασω την φωλια;να την αφησω; Τα αυγα που εκανε;κ το οτι σταματησε να κανει σημαινει κατι κακο;
 
Εγώ στη θέση σου θα τα ένωνα να δω αν θα μπει να κλωσήσει ή όχι... Ίσως να θέλει τον αρσενικό μαζί της.. Βγάλε το χώρισμα και δες αντιδράσεις... Αν και πάλι δεν τα κλωσήσει άστα στη φωλιά και κάποια στιγμή θα της έρθει να πάει να τα κλωσήσει θεωρώ... Αν πάλι περάσουν μέρες και δεις ότι δεν μπαίνει δώστης πάλι νήμα... Αλλά τα αυγουλάκια να τα πετάξεις; Εγώ θα της τα έβαζα στην νέα φωλιά... Από κει και πέρα είναι δικιά σου η απόφαση.
 
Αυγά μέρα παρά μέρα. Αυγό χωρίς τσόφλι. Αν έχουμε τέτοια συμπτώματα και τέτοια εποχή δεν συνεχίζουμε γέννες. Αφήνουμε το πουλί να ηρεμήσει και να ανακτήσει δυνάμεις. Του χρόνου πάλι και μετά από καλή προετοιμασία.
 
δεν την ξαναβαζω με τον αρσενικο εννοειται! Προς το παρον την κραταω με χωρισμα για να ξεκουραστει και να ειμαι σιγουρη για τις ποσοτητες που τρωει-πινει. Αν την δω να ξαναπηγαινει στην φωλια θα της βαλω τα 2 αυγα της κι αν τα κλωσσησει καλως! Αλλιως δεν πειραζει. Το πουλακι μου να ειναι καλα! Σημερα την βλεπω πιο κεφατη,τιτιβιζει παει κι ερχεται και συμμαζευει την φωλια της. Πραγματικα ομως το εχω απορια γιατι εγινε αυτο αφου τα εκανα ολα οπως τα λετε...
 
Back
Top