Αναπαραγωγή Τι κάνω τώρα με τα μικρά των καναρινιών;

Αν ταιζει ο πατερας τα μικρα ειναι ενταξει νομιζω να την αφησεις.
 
τα ταιζει ναι... Οποτε αν ααφησω τελικα εχω το νου μου να παρω τα αυγα ε; Και τα φυλαγω με την μυτη προς τα κατω ε;
 
Εγω δεν το κανω αυτο.. Δεν με εμπιστευομαι :).. Οποτε δεν ξερω τι και πως. Τα πλαστικα που αγορασα τα εβαλα για στηριγμα για τους νεοσσους..
 
Mια χαρά τα πας. Υπολόγισε στο τέταρτο αυγό να έχεις τη δυνατότητα να απομονώσεις την μαμά με τα νέα αυγά και ο μπαμπάς θα παραμείνει να ταίζει τα μικρά. Προυπόθεση να έχουν βγει από την φωλιά ώστε να τον κυνηγούν και να ζητάνε φαγητό για να τον παρακινούν να ταίζει. Θα δεις μαλιστα ορισμένες φορές και την θηλυκιά να ταίζει από το κάγκελο. Περί τις 25-28 ημέρες περνάς το αρσενικό με την μητέρα ή αν δεν θες αλλή γέννα (που είναι και το καλύτερο, 2 γεννες είναι αρκετές) αφήνεις μόνη την μάνα να μεγαλώσει τα μικρά της.
 
να μην αφησω δλδ τον αρσενικο να ταιζει την θηλυκια οσο κλωσσαει και να ταιζει και τα νεα μικρα με την μανα οσο τα ζεσταινει; Μεχρι δλδ να αρχισουν παλι οι ορεξεις τους; Επισης επειδη κολλησε το μυαλο μου ποτε περιπου βγαινουν απο την φωλια ωστε να κυνηγαν τον πατερα οπως λες;
 
ετσι οπως λες θα κανεις θα τα αφησεις ολα μαζι μεχρι να τους ξαναρθουν οι ορεξεις.. Τοτε θα αφησεις το πατερα με τα μικρα μεχρι να απογαλακτιστουν κι τη μανα χωρια να ταισει απ το καγκελο αν θελει χωρις φωλια ή με φωλια να ξαναγεννησει ασπορα να κλωσσησει καμποσο να κλεισει πιο ομαλα τον κυκλο(εχει γραψει ο κ. Μακης σχετικα πως σταματαμε τη θηλυκια). Για ποιο λογο να μεινει η μανα μονη στην τελευταια γεννα να τα κανει ολα.. Αυτο γινεται σε οσους εχουν επιβητορες αρσενικα που τα βαζουν με πολλες θηλυκιες κι οι μαμμαδες τα αναλαμβανουν ολα
 
Ο πατέρας θα μείνει με την θηλυκιά μέχρι το τέταρτο αυγό. Μετά πηγαίνει με τα μικρά για να τα απογαλακτίσει και μετά φεύγει τελείως μαζί με τα μικρά. Η θηλυκιά θα μεγαλώσει μόνη της τα μικρά της δεύτερης γέννας.
 
Γενικα παντως μεχρι στιγμης ο αρσενικος ειχε πολυ καλη συμπεριφορα, ταιζε την κλωσσα κ τα μικρα οσο καθοταν πανω η μανα! Μπορω βεβαια να τα παρακολουθω κ εχοντας στο νου και τις 2 γνωμες σας κρινω και πραττω αναλογως τη στιγμη! 🙂
 
η πρακτικη που λεει ο Νικος ειναι για μενα εντελως λαθος, δεν το κανει κανεις ετσι σε μονογαμικα ζευγαρια, πρωτη φορα το ακουω, να αναγκαζεις θηλυκια να μεινει μονη στην τελευταια γεννα χωρις κανενα λογο, ο αρσενικος γιατι να φυγει κουραστηκε ή πρεπει να παει σε αλλη θηλυκια;
 
Είναι απλό! Για να μην κάνει άλλα αυγά η θηλυκιά και να ασχοληθεί αποκλειστικά με τα μικρά της δεύτερης γέννας. Αν μάλιστα αυτό συνδυαστεί με δυνατότητα να μην ακούει τον αρσενικό ακόμα καλύτερα.
 
Δεν εχω αλλη θηλυκια, μια την εχω και πρωτη φορα εχω ζευγαρι γι'αυτο ρωταω συνεχεια. Οχι οτι του χρονου -γεροι να ειμαστε- δε θα ρωταω! Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι!
 
Ειμαι της αποψης ο αρσενικος να μενει μεχρι το τελος να βοηθαει. Οταν δεν ενοχλει.. Αλλα αποψεις ειναι αυτες 🙂
 
ναι ομως κι παλι ξαφνικά μπορει η θηλυκια να θελει επομενη γεννα και να μην πολυασχοληθει με το ταισμα γιατι παντα απο ενα σημειο κι μετα αναλαμβανει ο πατερας.συν η ευχαριστηση να μεγαλωνει το ζευγαρι μαζι τα μικρα κλπ. Οταν τους ερθουν οι ορεξεις τοτε επεμβαινεις γιατι ετσι κι αλλιως ειναι δουλεια του πατερα να τα απογαλακτισει, η μανα μενει χωρια να ταιζει κι ας ξαναγεννησει ασπορα
 
Γενικα τα αυγα που ειναι ασπορα μπορουμε να τα αδειασουμε κ να τα κανουμε να μην σπαζουν για να δωσω ενα στον γιο μου να κανει μια παρουσιαση στο μαθημα της μελετης; (ασχετη ερωτηση αλλα αμα ξερατε θα με βοηθουσατε!)
 
Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες... Δώστου το άσπορο και με προσοχή να μην το σπάσει γιατί θα γίνει χάλια και θα μυρίζει αυγουλίλα! 😛
 
Back
Top