Αναπαραγωγή Τι κάνω τώρα με τα μικρά των καναρινιών;

Το μικρο μωροπουλακι εκανε επισκεψη στην μαμα του στην απεναντι φωλια για να της πει χρονια πολλα απο κοντα! 😀 το αυγο της το πηρα αλλα μερα που ειναι την αφησα με τα μωρα της!
 
θα μπορουσες να τα βαλεις στο νεο κλουβι να ναι πιο ανετα(γιατι στην τωρινη μιση ζευγαρωστρα ο πατερας με τα μικρα λογικα ειναι πολυ στριμωχτα) αρκει η φωλια να ναι και παλι στο ιδιο σημειο οπως πριν(με τον ιδιο προσανατολισμο το κλουβι οπως ειπες). Αν δεις τη θηλυκια να χει αντιρρησεις-να μην κλωσσαει, τα επαναφερεις και κανεις την αλλαγη οταν βγουν τα νεα μικρα και μεγαλωσουν λιγο.

για το αν ειναι μαλινουα.. Εκτος απο το κελαηδημα που ακους, αν εχουν δαχτυλιδια μπορεις να μας πεις τι γραφουν για να δουμε αν ειναι η συγκεκριμενη ρατσα καναρινιων φωνης και τις υπολοιπες πληροφοριες.
 
Θα το δοκιμασω αυριο λευτερη ετσι κι αλλιως 2 αυγα εκανε (κανει μερα παρα μερα αυτη τη φορα, ελπιζω να μην σημαινει κατι αυτο) κ δεν κλωσσαει ακομη. Τα χωρισα σημερα γιατι ολο πανω της ηταν την λυπομουν την δολια. Δαχτυλιδια εχουν μαυρα ανοιχτου τυπου οποτε δεν αναφερουν κατι.. Τα μικρα εχουν πολυ γελιο, ολη μερα στην φωλια πανω στη μανα τους καθονται κ το βραδυ κουρνιαζουν στο κλαδι να κοιμηθουν. Μαγκιες! 😀
 
πφφφφ ειμαι να σκασω...η καναρα μου σημερα εκανε αυγο (πιστη στο μερα παρα μερα σε αυτη την γεννα) αλλα ηταν διαφανο και μαλιστα η πιο μυτερη πλευρα ηταν ενα τσακ πριν αποκοπει το τσοφλι τελειως... Το δε αυγο ειχε σπορο κανονικα (απ'οσο δλδ ξερω απο τα αυγα της κοτας που μου εδειχνε η γιαγια μου ☹ )τι να επαθε. Ασβεστιο παιρνει και απο το αυγο με το τσοφλι που βαζω καθε μερα και απο το σουπιοκοκαλο...
 
Φανερή έλλειψη ασβεστίου θεωρώ... Τσόφλι αυγού, σουσάμι, σαπιοκόκκαλο, που πρέπει να το ξύνεις με το μαχαίρι πάνω στην αυγοτροφή, και ακόμη καλύτερα να της χορηγήσεις υδατοδιαλυτό ασβεστιό... Πόσα αυγά έχει κάνει ως τώρα συνολικά όλη την σεζόν;
 
πως μπορει να εχει ελλειψη αφου εχει αυγο καθημερινα και σουπιοκοκκαλο ομως;☹ απο αυγα εκανε 5 στην πρωτη γεννα και αυτο ηταν το 3ο της 2ης γεννας! Ολα τα αλλα ηταν τετραγερα! Το σουπιοκοκκαλο δε της το εξυνα γιατι παει και το ραμφιζει και θεωρησα οτι προσλαμβανει το ασβεστιο. Της εβαλα κ ασβεστιο στο νερο, να της δωσω μηπως κ απευθειας στο στομα;τι αλλο να κάνω;να την αφησω να κλωσησει; Ή θα μου παθει τιποτα;
 
λοιπον σημερα ηταν η μερα της δρασης... Τους εβαλα ολους μαζι στο μεγαλο κλουβι, ο προσανατολισμος ιδιος με το παλιο. Τα λυπομουν σε μονη ζευγαρωστρα απο την μια απο την αλλη ειπα και να τρομαξει και να μην κλωσσησει δεν πειραζει, αν εχει ελλειψη ασβεστιου ισως ειναι και καλυτερα, αλλα μια χαρα τους βλεπω και τους 5! Η μαμα κουρνιασε στην φωλια της,τα μικρα εχουν χωρο και πεταριζουν... Θα δειξει αυριο...
ΥΓ η μερα της δρασης ηταν γιατι εβγαλα και την κορη μου απο την κουνια της και οπως και τα πουλια μας εχει χωρο κι αυτη και πεταριζει... ΟΙΜΕΕΕΕΕΕΕ
 
εν τω μεταξυ (και μια που η κορη μου δεν λεει να κοιμηθει) ας ρωτησω κατι γιατι το εχω εγνοια, στην πρωτη γεννα εκανε ενα αυγο την ημερα.. Τωρα στην δευτερη γεννα κανει ενα αυγο μερα παρα μερα... Μηπως το οτι δεν γενναει καθε μερα υποδεικνυει καποιο προβλημα;
 
Και πάλι η ΜΗ καθημερινή ωοτοκία δείχνει έλλειψη ασβεστίου... Υδατοδιαλυτο ασβέστιο στο νερό, σαπιοκοκκαλο, τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι και όλα θα πάνε καλά! 8 αυγά δεν είναι και λίγα...
 
σουσαμι το ωμο που πασπαλιζουμε τα κουλουρια εννοεις; Πως το επαθε αυτο το πουλακι μου μου λετε. Απ'ολα της εβαζα καθημερινα... ☹
 
Εγώ δίνω σκέτο ωμό σουσάμι ναι! Με υδατοδιαλυτό ασβέστιο, τσόφλι αυγού, λίγο σουσάμι και άμα τρίψεις και το σαπιοκόκκαλο στην αυγοτροφή είσαι καλυμμένη πιστεύω! Μην πανικοβάλλεσαι!
 
Το ασβεστιο για να το απορροφησει ο οργανισμος χρειαζεται ηλιο.. Αν δεν εχουν επαφη με τον ηλιο, αλλαξε τους θεση.. Μην γινει κατι χειροτερο.
 
εβαλα και σουσαμι, ετριψα και το κοκκαλο στο αυγο πανω γιατι αυγοτροφη δεν τρωνε και το εφαγε απο εκει. Και στον ηλιο τα εχω τωρα πεταριζουν. Εχει πολλη διαφορα η ενεργεια τους οταν τα βγαζω στο μπαλκονι! Αλλα δεν μπορω ακομη να τα βγαλω εκτος σπιτιου, ακομη ο καιρος ειναι επιφοβος κι εγω δουλευω κυλιομενο οποτε μπορει να σηκωσει αερα πχ και να λειπω...
 
Μην τα μετακινείς από μέσα-έξω ειδικά τώρα που είναι σε περίοδο αναπαραγωγής... Και όπως είπε πολύ σωστά η Αριάδνη πρέπει να έχουν απευθείας ήλιο.. Όχι να περνάει από το τζάμι παραδειγματος χάρη...
 
Υπάρχει νομίζω ειδικό σκεύασμα που μπαίνει στο νερό βιταμίνη D δλδ και έτσι απορροφά το ασβέστιο ξυσε η κανάρα... Αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί εγώ τα έχω σε εξωτερικό χώρο.. Αλλά πιστεύω αυτός είναι ο λόγος που σου κάνει λεπτά αυγά..
 
Βαλτα σε παραθυρο που να ανοιγει.. Αλλα πιστευω πως τα πουλια πρεπει να ειναι σε εξωτερικο χωρο. Να εχουν καθαρο αερα, ηλιο και να ακουνε κι αλλα πουλια..
 
Ναι απλά τώρα δεν μπορεί να τα μετακινεί... Ακόμη και μέχρι το παράθυρο... Ήδη έχουν στρεσαριστει από την αλλαγή του κλουβιού..
 
Εεε οταν μπορει.. Απλα θα ηταν καλυτερα για αυτα να ειναι εξω.. Θα τα δει κι απο μονη της την διαφορα.. Τωρα δεν ξερω τι μπορει να κανει ☹
 
Back
Top