Φροντίδα Τι καθαριστικό να χρησιμοποιήσω για το κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagelis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω τα πλενω με χλιαρο νερο και με ενα σφουγγαρακι.Αμα τα ξεπλυνεις καλα δεν θα υπαρχει προβλημα πιστευω!
 
Αν διαλύσετε λίγη μαγειρική σόδα σε χλιαρό νερό και πλύνεται με ένα σφουγγαράκι σκοτώνει τα πάντα εκτός το πουλάκι :). Τον πάτο ή τα πατηματα του κλουβιού μπορείτε να τά αφήσετε για 10 λεπτα μέσα σε νερό με σόδα και με πολύ ευκολο ξέβγαλμα γίνονται σχεδόν αποστηρωμένα.
 
Telika diapistwnw gia mia akoma fora oti o erwtwn energei san na mhn eide apanthseis. Kanei ta akrivws antitheta kai epanerxetai me erwthsh ..lete na pathei tipota? ekana kati lathos? Vaggeli ola lathos ta ekanes ..alla sou eipane kai alla ekanes.. thn epomenh fora na tou valeis kai ligo malaktiko na fountwsoun ta poupoula kai na ton aplwseis ston iskio mhn ksethwriasoun ta xrwmata...kai h aporia mou h megalh " giati opoios rwta den kanei ayta pou tou lene ; ( Vaggeli den eisai o monos ..pistepseme ..aformh phra apo esena) alla shmera den anteksa...sygnwmh kai gia ta grammata alla kleidwse to plhktrologio mono sta agglika ..th deytera paei gia episkeuh kai elpizw oxi gia petama ...
 
Φιλε Σταματη δεν λεω οτι εχεις αδικο σε οσα λες αλλα ειναι καινουριος στην φροντιδα πουλιων, εχει το πουλακι μια μονο εβδομαδα και απ'οτι καταλαβα αν καταλαβα σωστα ειναι η πρωτη φορα που φροντιζει πουλι. Δεν χρειαζεται να μειωνουμε κανεναν οταν μιλαμε τη στιγμη που δε μας προκαλεσε και ουτε να δημιουργουμε περισσοτερη ενταση απο αυτη που ενιωσε ο ιδιος. Καταλαβε και παραδεχτηκε πως εκανε λαθος, ας μην πεσουμε να τον φαμε...
 
Φίλε σταμάτη μαλλον εσύ δεν καταλαβες καλα. Το κλουβί είναι σε αθλια κατασταση και χρειαζόταν απολύμανση. Ζει και περπαταει σε αυτο και αυτο με την σειρά του στο δωματιο μου. Επισης να επισημανω οτι εγω πρωτη φορά ερχομαι σε επαφη με παπαγαλο και δεν εχω ιδέα απο συμπεριφορα και διατροφη.
Οταν καποιος σας ζητάει μια γνωμη"
1ον: μην τον πανικοβαλετε
2ον: δωστε άμεση απαντηση αν γνωρίζετε (χωρίς υπερβολές) Βλέπε παραδειγμα Χριστιανας
3ον: φίλε Σταματη μην ειρωνευεσαι γιατι κανενας δεν ειναι τέλειος, κι εσύ καποτε φανταζομαι θα έκανες τις βλακειουλες σου.
 
File Anesth den meiwnw kanena ..megalhhhhhh aporia ekfrazw ...epeidh kapoios einai neos kai molis katapianete me kati giati den kanei oti tou lene? kai egw erwtw giati thelw na mathw kai epainw opoion rwta giati ayto dixnei endiaferon kai gia auto tou apantoun autoi pou kseroun ..epeidh noiothoun thn agwnia tou neoy kai thn anasfaleia pou noiothei gia kati pou anelabe na frontizei ...pisteyw pws o kathenas mas loipon to kalytero pou exei na kanei einai na thrhsei kata gramma ayta pou tou apantoun oi empeiroi kai oi gnwstes giati aloios to mono pou katafernei einai na megalwsei thn agwnia tou kai thn anasfalia tou.
 
Το πατωμα εγω το βγαζω και το πλενω με ενα παλιο σφουγγαρι πιατων και απορρυπαντικο πιατων. Μετα το ξεπλενω πολυ καλα! Το απορρυπαντικο πιατων ειναι πολυ καλο στο να ξεκολλανε οι βρωμιες και αφου το χρησιμοποιουμε και στα πιατα-ποτηρια που χρησιμοποιουμε για εμας το θεωρω το πιο ασφαλες σε σχεση με χλωρινες-azax κτλ. Αλλα πολυ καλο ξεπλυμα μετα! 😉 Τα καγγελα με σκετο χλιαρο νερο στο σφουγγαρι καθαριζουνε! 😉
'
file
vaggeli pisteuw oti einai mia safestath apanthsh apo ton Anesth alla kai apo ta alla paidia... oso gia mena vlakioules ekana prin mpw edw kai prin na mporw na exw ayth thn asteireyth gnwsh olwn twn paidiwn tou foroum ...alla sevomai kai thrw ayta pou mou lene ..eyxomai na kaneis to idio kai tha deis oti edw tha vreis ta panta ...na eisai kala
 
Αν θέλεις κοιτα και τα αλλα παραδείγματα και πάλι τις ενεργειες μου. Σίγουρα το μονο μου λάθος ήταν που αφησα το πουλί μεσα αλλα δεν γινόταν διαφορετικα. Τα κάγκελα δεν καθαριζαν με σκετο νερό (ούτε αυτό καταλαβαίνεις). Χρειάζομαι λιγο χρόνο και χρημα για να παρω τα απαραίτητα. Το μήνυμα που μου έκανες forward θα μπορούσες απο την αρχή να μου το ξαναεπισημανεις, εσύ όμως προτίμησες την ειρωνεια και την επίθεση. Συγχαρητήρια λοιπόν, με απογοήτευσες.
 
Παιδια σας παρακαλω πολυ δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση και για επιπλεον κουβεντες τετοιου ειδους...

Ας θεωρηθει το θεμα ληξαν και ας προχωρησουμε σε αλλα! Εξαλλου ειμαστε εδω ολοι για τον ιδιο λογο! Για την αγαπη και την καλυτερη φροντιδα των κατοικιδιων πτηνων μας! Και πανω απ'ολα για να περναμε καλα!
 
Ανέστη έχεις δικιο και ζητάω συγνωμη απο το παιδί απλα εκνευριστηκα με το πικροχολο σχολιο του. Γίνεται να σβήσουμε αυτες τις απαντήσεις και να κρατήσουμε μόνο τις συμβουλές πλυσίματος;
 
Σε τετοιες περιπτοσεις μπωρεις να χρησιμοποιεις το EVIROX. Εκτος απο απολυμαντικο ειναι και πρωτης ταξεως καθαριστικο
 
Σε τετοιες περιπτοσεις μπωρεις να χρησιμοποιεις το EVIROX. Εκτος απο απολυμαντικο ειναι και πρωτης ταξεως καθαριστικο

τι ειναι αυτο; δωσε μας μερικες πληροφοριες αν μπορεις... 😉 Ειχε ενα καθαριστικο για κλουβια πολυ ισχυρο στο πετ σοπ αλλα δε θυμαμαι μαρκα...
Απαραιτητη προυποθεση ηταν ομως να χρησιμοποιηθει ενω το ζωο η πτηνο βρισκεται μακρια απο το κλουβι και με πολυ καλο ξεβγαλμα!
 
Είναι ίσως άριστο για σταύλους και πτηνοτροφικές μονάδες.
Για κλουβιά ;

Σύνθεση.
Δωδεκυλο-διμέθυλο χλωριούχο αμμώνιο, Γλουταραλδεϋδη, Φορμαλδεϋδη, Οκτύλ-φαινοξύ-πολυαιθόξυ-αιθανόλη.

- Καθαριστικό με απολυμαντική δράση ευρέως φάσματος.
- Το EVIROX 01 δεν είναι διαβρωτικό για τα μέταλλα, δεν επηρεάζει τα λάστιχα και τα πλαστικά.
 

Συνημμένα

  • EVIROX 01.webp
    EVIROX 01.webp
    2,8 KB · Προβολές: 57
Εκτος απο σταυλους και πτηνοτροφικες μοναδες κανει και για καθαρισμο-απολυμανση χειρουργιων και χειρουργικων εργαλειων.
Το δουλευω χρονια για εκολαπτικες, αναθρεπτηρια, κλουβια και εξαρτιματα χωρις προβλημα.
Δεν θα συστηνα ποτε κατι που δεν το ειχα δοκιμασει.
 
Εθεσα το ερώτημα στον ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ ΚΥΚΛΟ που το
εμπορεύεται. Η απάντησή τους ήταν η ερώτηση που παρέθεσα
πάρα πάνω ."Για κλουβιά ;"
Αν οι ίδιοι είναι δυστακτικοί, δεν προορίζεται γι' αυτήν την χρήση.
Η σκέψη μου νομίζω είναι λογική.
 
φιλε vangeli καταρχήν αμα διαβασεις ολο το θεμα απο την αρχή θα καταλαβεις γιατι καποιοι δυσαρεστιθηκαν με τις απαντησεις σου.
δεν σε κατηγορισε κανενας οτι εισαι ασχετος η νεος! Ολοι μα ολοι ασχετοι ηματσαν καποτε!
το θεμα ειναι αλλου, δεν ηξερες και πολυ σωστα, ρωτησες! Ομως δεν εκανες τιποτα απο αυτα που σου ειπανε καποιοι απο εδω μεσα και οχι μονο αυτο αλλα μετα ξαναρωτας αν εκανες κατι λαθος και τι να κανεις για επομενη φορα! Ε αυτο ειναι οσο νανε προλκητικο, δεν το καταλαβαινεις;
κανενας δεν εχει κατι μαζι σου αλλα αμα σου λενε τι να κανεις, δεν το κανεις και μετα ξαναρωτας τι να κάνω; Ε ειναι λιγο σαν κοροιδια, ετσι το βλεπω εγω και αρκετοι αλλοι οπωτε δεν θαπρεπε να παρεξηγεισαι γιατι το λαθος εδω ειναι δικό σου.
τελοσπαντων δεν θα ασχοληθουμε αλλο με το περιστατικο γιατι δεν αξιζει, δεν εγινε και κατι σοβαρο, απλα πιστευω να καταλαβες το λαθακι σου και να μην τα βαζεις με τους αλλους γιατι οποιος μπαινει στον κοπο να απαντησει το κανει απο καλη διαθεση και αγαπη για τα πουλια, τωρα αμα μετα τον κανεις να μετανιωσει που ασχοληθηκε ε εκει ειναι που νευριαζει και λεει μα καλα τι εκατσα εγω και εγραφα αμα ειναι να πανε στο βροντο! Καταλαβες;
φιλικα παντα!
 
Εγώ πλένω το κλουβί και τα εξαρτήματά του μία φορά την εβδομάδα με σφουγγάρι και άβα πιάτων, ξεπλένω καλά με το λάστιχο.
Καθημερινά καθαρίζω τα κάγκελα και τις ποτίστρες με χαρτί κουζίνας εμποτισμένο με ξύδι. Είναι απολυμαντικό και δεν είναι βλαβερό.
Τον πάτο τον καθαρίζω επίσης κάθε μέρα και αν μένουν κουτσουλιές, τις ξύνω με μία σπατουλίτσα. Στρώνω με εφημερίδα και ρίχνω άμμο κοχυλιών επίσης.
Ψεκάζω τα πουλιά αλλά και τα κάγκελα με σκορδόνερο, όπως έμαθα εδώ στο φόρουμ. Μυρίζει λίγο αλλά δεν πλησιάζουν άλλα πουλιά... Επίσης, ψεκάζω το κλουβί μία στις 15 με ένα οικολογικό σπρέϋ για παράσιτα. Ελπίζω να σε βοήθησα, αν και πάει καιρός που υπέβαλες την ερώτησή σου.
 
Μια άλλη ιδέα είναι διάλυμα Ξύδι και Σόδα..Αλλά όχι για τα κάγκελα του κλουβιού γιατί από ότι μου είπαν τα σκουριαζεί. Για τον πάτο όμως είναι μια καλή λύση. Για αποστείρωση, θεωρώ ότι το βραστό νερό, είναι μια καλή λύση! Υπάρχουν και προιόντα καθαρισμού για κλουβιά σε pet shops και παλιώτερα χρησιμοποιούσα..Απλά είναι δυσεύρετα..Βρήκα όμως μια γερμανική εταιρία που πουλα προιόντα για τα κατοικίδια και είναι βιολογικά..Από βδομάδα σχεδιάζω να τα αγοράσω και να τα χρησιμοποιήσω.. Θα σας πω εντυπώσεις! 😉
 
Ωραία, καλή λύση και η σόδα, κάνει θαύματα.
Κράτησέ μας ενήμερους για τα γερμανικά οικολογικά προϊόντα που ανέφερες, αν είναι καλά και πού να τα βρούμε.
Να'σαι καλά!
 
Back
Top