Φροντίδα Τι καθαριστικό να χρησιμοποιήσω για το κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagelis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ πλένω το κλουβί και τα εξαρτήματά του μία φορά την εβδομάδα με σφουγγάρι και άβα πιάτων

Ντίνα τα πουλάκια είναι μέσα; Αν είναι μέσα πρόσεχε μην καταπιούν την σαπουνάδα και πάθουν τίποτα🙄
Πάντως καλή δουλειά κάνει και το βραστό νερό και είναι ακίνδυνο:)
 
Ναι... είναι μέσα, γραπωμένα στα πάνω κάγκελα... Είμαι πολύ προσεκτική, ξεπλένω πολύ γρήγορα την σαπουνάδα. Τελικά συνήθισαν και εγώ βελτίωσα την τεχνική μου. Ασε που τώρα κάθονται στις πατήθρες και περιμένουν το... Ντους με το λάστιχο! Τρελαίνονται για το νερό! αυτό το ξέρουμε. Αλλά όταν τα είδα να μην αποφεύγουν το νερό αλλα αντίθετα, να πηγαίνουν προς τα εκεί, κάνουν το λουτρό τους ωραιότατα! Επίσης, όταν ποτίζω τις γλάστρες ή πλένω το μπαλκόνι με το λάστιχο, αρχίζουν να φωνάζουν γιατί θέλουν μπάνιο, προφανώς! Το είπα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εσύ τι λες; Ενάμιση χρόνο τώρα έτσι τα πλένω και δεν είχαμε προβλήματα. Θα ήθελα την άποψή σου.
 
Αν βλέπεις ότι δεν πάνε στην σαπουνάδα και δεν υπάρχει κίνδυνος κατάπωσής της τότε πιστεύω ότι θα μπορούσες να συνεχίσεις να πλένεις το κλουβάκι τους με το αβα πιάτων.
Αν παρατηρήσεις όμως ότι πάνε στην σαπουνάδα ή κάτι τέλος πάντων θα ήταν καλύτερα να αρχίσεις να το πλένεις με βραστό νεράκι.:)
 
εγω καθαριζω το κλουβι μου με ντετολ καθε 15 μερες και ξεπλενω με λαστιχο. Το πιατακι με αβα οπως επισης και τον πατο τουλουβιου καθε 4-5 μερες και μια φορα το μηνα το ψεκαζω με ενα σπρεΐ τηςταμπερνιλ(ολα αυτα γινονται με τα πουλια εξω απο το κλουβι). Πιστευω οτι μονο του το βραστο νερο δεν κανει τιποτα.
 
εγω καθαριζω το κλουβι μου με ντετολ καθε 15 μερες και ξεπλενω με λαστιχο. Το πιατακι με αβα οπως επισης και τον πατο τουλουβιου καθε 4-5 μερες και μια φορα το μηνα το ψεκαζω με ενα σπρεΐ τηςταμπερνιλ(ολα αυτα γινονται με τα πουλια εξω απο το κλουβι). Πιστευω οτι μονο του το βραστο νερο δεν κανει τιποτα.
Για την αποστείρωση είναι άψογο το βραστό νερό, για τις βρωμιές δεν είναι πάντα κατάλληλο.. Τα μικρόβια όμως δεν επιβιώνουν standar!
 
Βραστο νερό, ξύδι και για τις επίμονες βρωμιές χρησιμοποιώ depol... Kαι μετά βέβαια καλό ξέβγαλμα με άφθονο νερό...
 
Back
Top