Φροντίδα Τι να κάνω για να ζήσει νεοσσός καρδερίνας;

Ο Αλέξανδρος είναι στο Αγρίνιο. Όπου τηλεφωνήσει, απλά θα του δώσουν οδηγίες πως να το χειριστεί.
Τώρα, ο ευκάλυπτος έχει γυαλιστερό κορμό και γάτες δεν σκαρφαλώνουν πάνω του. Ζήτα από έναν συγχωριανό σου, να διαθέσει ένα ημιφορτηγάκι, βάλτε μία σκάλα και καρφώστε μία φωλιά καναρινιών ψηλά, να πηγαίνουν οι γονείς να ταΐζουν. Εφόσον είναι στο ίδιο δένδρο, θα πηγαίνουν.
 
παιδια πηρα τηλ σ αυτο που μου εδωσε η μαρια... Μιλισα με μια κυρια εκει κ μου ειπε με μια συριγγα να το ταισω αν ανοιγει το στομα του η να το χτυπαω στην μυτουλα του για να καταλαβει οτι ειναι φαγητο.. Αλλιως αν δεν το ανοιγει πρεπει να προσπαθησω ανοιγωντας πολυ απαλα στο στομα του... Την ρωτησα αν γινετε να το παω πισω στην φωλια κ μου απαντησε οτι το πιθανοτερο ειναι να το φανε οι γατες η μεγαλυτερα πουλια πχ καρακαξες... Την ρωτισα για νερο κ μου ειπε οτι η αυγοτροφη που εχω εχει την καταλληλη υγρασια για να ζησει το πουλακι.. Εγω ομως εβαλα κ λιγο νερο... Τι αλλο μπορω να κανω;
 
τι αλλο μπορω να κανω;
Θα κάνεις ό,τι σου είπαν και μια προσευχή.
Να το έχεις σε προφυλαγμένο μέρος από αέρα και ήλιο αλλά ζεστά. Τις σύριγγες και τα δοχεία που χρησιμοποιείς να τα αποστειρώνεις πριν την χρήση ρίχνοντάς τα για λίγο σε βραστό νερό (την σύριγγα πολύ λίγο, για να μην λιώσει το πλαστικό). Φυσικά θα βγάλεις την βελόνα. Μπορείς να βάλεις φωτογραφία; Μπορείς να υπολογίσεις πόσων ημερών είναι; Για τις δοσολογίες και τις ώρες ταΐσματος, διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/ .
Για την γενικότερη διατροφή της καρδερίνας, διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας-εκτροφής.22555/.
Τι σου είπαν στην ΑΝΙΜΑ, αν διασωθεί πως θα είναι η συνέχεια;
 
το εχω μεσα στο δωματιο μου.. Το εχω βγαλει φωτογραφιες ναι... Προσπα8ω να το ταισω... Το προσπαθω.. Αυτο απ τι υπολογιζω μεσοβδομαδα θα πεταγε... Ισως κ λιγοτερο μπορω να πω... Εχει βγαλει φτερα κανονικα..η ουρα ειναι μικρη αλλα εχει βγαλει... Κατι χνουδακια εχει στο κεφαλι μονο μαλλον απ αυτα που βγαζουν οι νεοσσοι... Το χτυπαω πολυ πολυ σιγα μηπως κ φαει... Τσιμπισε κανα 2-3 φορες... Ειμαι εδω απο πανω του συνεχως
 
Πρέπει να είναι ελαφρά σηκωμένο το κεφαλάκι του και να φροντίσεις να πηγαίνει η κρέμα στον πρόλοβο, προσέχοντας μην το πνίξεις όμως. Είναι λεπτοδουλειά, θέλει προσοχή αλλά πρέπει να φάει.
 
ο μικρος μας φιλος τσιμπισε λιγακι αυγοτροφη κ νερακι... Του βραζω αυγουλακι τρ να φαει... Ελπιζω να τα καταφερω.. Οι επομενες ημερες ειναι κρισιμες...8α ειμαι περηφανος να τον δω να πεταει ελευθερος... Κ εαν με θυμιθει καποια στιγμη τον περιμενω στην αυλη μου... Θα σας κρατω ενημερους
 
Ευχές, να μας κρατάς ενήμερους. Το τηλέφωνο που σου έδωσα, θα λειτουργεί και αύριο ας είναι Κυριακή, πάλι μέχρι τις 7. Ελπίζω να τα καταφέρει κι αυτό κι εσύ!
 
ευχαριστω πολυ μαρια :) μου κελαηδισε τσιπ τσιπ εκανε... Ισως να φωναζει την μαμα του... Μπορει να πειναει; Εαν τον βαλω σε μια καναρα που εχω πρωταρα 8α το ταΪσει λετε;
 
εαν τον βαλω σε μια καναρα που εχω πρωταρα 8α το ταΪσει λετε;
Όχι, αφού δεν έχει δικούς της νεοσσούς. Επίσης μην το έχεις κοντά με τα πουλιά σου, τα άγρια πτηνά συνήθως έχουν ψείρες. Βέβαια γι' αυτό φώλιασαν στον ευκάλυπτο για να τις αποφύγουν οι γονείς.
Αφού κάνει τσουρ, πεινάει, τάϊσέ το πάλι.
 
κανει πολυ τσουρ τσουρ... Εχω κ ψειροσκονη... Μπορω να του βαλω η θα τον βλαψω; ακουει την μεγαλη καρδερινα πως κελαηδαει κ μαζι κ αυτο...😀.. Εχω ενθουσιαστει...
 
Σε αυτή την ηλικία δεν υπάρχει περίπτωση αναδοχής από κανένα πουλί.
Η μόνη ελπίδα του είναι να το ταΐσεις.
Να θυμάσαι όμως πως εσύ δεν μπορείς να το ελευθερώσεις... και να περιμένεις πως θα έχει ελπίδα να ζήσει...
Αυτό θα πρέπει να το κάνουν άλλοι (ΕΚΠΑΖ σίγουρα δεν γνωρίζω για ΑΝΙΜΑ) που έχουν την οργάνωση και τις γνώσεις για τη σταδιακή απελευθέρωση.
 
Η μόνη ελπίδα του είναι να το ταΐσεις.
Έχω μπερδευτεί. Μα εσείς κύριε Γιάννη δεν ήσασταν αντίθετος σε αυτό?
Σύμφωνα με το όγδοο ποστ αναφέρετε να το ξεχάσουμε αυτό το σενάριο. Έχετε αλλάξει άποψη ή δεν έχω καταλάβει σωστά;
 
Έχω μπερδευτεί. Μα εσείς κύριε Γιάννη δεν ήσασταν αντίθετος σε αυτό?
Σύμφωνα με το όγδοο ποστ αναφέρετε να το ξεχάσουμε αυτό το σενάριο. Έχετε αλλάξει άποψη ή δεν έχω καταλάβει σωστά;
Παναγιώτα, ειναι εύλογο οτι η καλύτερη πιθανότητα θα ήταν να συνεχίσει να ταιζεται απο τους γονείς του. Εφόσον αυτο δεν έγινε εφικτό, πλέον η μόνη του ελπίδα για επιβίωση ειναι να τραφεί απο άνθρωπο.
Ειναι κατανοητό τωρα, ελπιζω.
 
μακαρι να επιβιωσει το πουλακι... Κ να ειστε σιγουροι οτι θα το απελευθερωσω... Δν ειναι δικο μου παρα μονο της φυσης.. Το πουλακι κινειτε αρκετα... Του εδωσα με την συριγγα φαγητο... Εκανε κ κουτσουλιες στον πατο του κλουβιου... Με προβληματισε ομως η μια κουτσουλια που ηταν καπως νερουλη... φταιει που ηταν αραιωμενο αυτο που του εδωσα με νερο; δεν μπορω να πω αν 8α ζησει η οχι... Εγλυφε συνεχως την συριγγα, δεν ξερω αν χορτασε η οχι... Μακαρι να ζησει κ θα ειμαι πολυ περηφανος...
 
Back
Top