Φροντίδα Τι να κάνω για να ζήσει νεοσσός καρδερίνας;

Έχω μπερδευτεί. Μα εσείς κύριε Γιάννη δεν ήσασταν αντίθετος σε αυτό?
Σύμφωνα με το όγδοο ποστ αναφέρετε να το ξεχάσουμε αυτό το σενάριο. Έχετε αλλάξει άποψη ή δεν έχω καταλάβει σωστά;
Και εξακολουθώ να είμαι αντίθετος με όλο αυτό.
Άλλα από την ώρα που δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει για τις ομάδες άμεσα... η μόνη λύση είναι να φάει με κάθε τρόπο.
Διαφορετικά θα πεθάνει.
Αφήσαμε και χάθηκε πολύτιμος χρόνος.

μακαρι να επιβιωσει το πουλακι... Κ να ειστε σιγουροι οτι θα το απελευθερωσω...
Να ξαναπώ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ να το απελευθερώσεις.
 
Αφήσαμε και χάθηκε πολύτιμος χρόνος.
Δηλαδή τι θα μπορούσε να γίνει και δεν έγινε, για να είμαστε συγκεκριμένοι;
Εντός μιας ώρας είχε επικοινωνήσει με την ΑΝΙΜΑ και πήρε οδηγίες να το ταΐσει ο ίδιος.
Αντιπρόσωπος του ΕΚΠΑΖ δεν υπάρχει στο Αγρίνιο.
 
Δηλαδή τι θα μπορούσε να γίνει και δεν έγινε, για να είμαστε συγκεκριμένοι;

Δεν βοηθάει να ψάξουμε τώρα να δούμε που είναι το λάθος. Πρέπει να δώσουμε βοήθεια στον φίλο να σώσει το καρδερινάκι.

Φίλε @Αλεξανδρος1313 αύριο πρωί πρωί αν ζει ακόμα θα πρέπει να πας στην πλατεία - δεντρο που το βρήκε ο αδερφός σου και να βρεις κάπου να το βάλεις να ερθουν οι γονείς του να το ταΐσουν.
 
Δεν ξερω αν ειναι παρακινδυνευμένο, αλλά στη θέση του Αλεξάνδρου, θα έβαζα οδοντογλυφίδα, οχι απο τις μυτερες, αλλά απο τις άλλες τις πλακέ, και θα του άνοιγα το στομα ώστε να του βάλω λίγη τροφή με τη σύριγγα. Μια, δυο, τρεις φορες, δεν μπορεί, θα μάθαινε σιγά-σιγά σιγά να τρώει και να ανοίγει το στομα απο μονο του στη θέα της σύριγγας.
 
Δεν βοηθάει να ψάξουμε τώρα να δούμε που είναι το λάθος. Πρέπει να δώσουμε βοήθεια στον φίλο να σώσει το καρδερινάκι.

Φίλε @Αλεξανδρος1313 αύριο πρωί πρωί αν ζει ακόμα θα πρέπει να πας στην πλατεία - δεντρο που το βρήκε ο αδερφός σου και να βρεις κάπου να το βάλεις να ερθουν οι γονείς του να το ταΐσουν.
Αν διάβασες Κώστα μου, δεν έψαξα τίποτα εγώ. Όμως όταν σου λένε ότι "χάθηκε πολύτιμος χρόνος", ενώ σ' έχει πιάσει πονοκέφαλος από το άγχος να βοηθήσεις, πρέπει αυτός που το λέει, να μας πει τι εννοεί, να ξέρουμε κι εμείς το λάθος μας για επόμενη φορά, καθώς επίσης και να εξηγήσει, γιατί δεν πρότεινε το επειγόντως σωστό, στην ώρα του.
Δεν είναι αυτά θέματα απόψεων, είναι θέμα σωτηρίας ζωών και εγώ τουλάχιστον, τα ζω τα περιστατικά, δεν τα χρησιμοποιώ.
Όσο γι αυτό που προτείνεις, συμφωνώ, αυτό του είπα κι εγώ ως ύστατη προσπάθεια στο #59#.
 
καθώς επίσης και να εξηγήσει, γιατί δεν πρότεινε το επειγόντως σωστό, στην ώρα του.

Μαρία μου ο @misalouris πολύ σωστά πρότεινε το παρακάτω:

Στο ύψος που φτάνεις (ακόμη και με σκάλα) κάρφωσε μια παλιά φωλιά ή κάτι σαν φωλιά και βάλτο μέσα...
100% οι γονείς θα το δουν... και σε μια δυο μέρες θα πετάει ελεύθερο..

αλλά δυστυχώς δεν εφαρμόστηκε, κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω από την στιγμή που δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος, αλλά δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα για το μικρό. Μακάρι να διαψευστώ.
 
Αν διαβάσεις όλο το θέμα Στέφανε, αυτό το πρότεινα κι εγώ, μέχρι που η ΑΝΙΜΑ έδωσε οδηγίες να μην το κάνει, οπότε προχωρήσαμε βάσει των εντολών της να προσπαθήσουμε για τάϊσμα. Επειδή το έζησα πόντο-πόντο το περιστατικό, ξέρω τι είπε ο καθένας μας. Μέχρι ενός σημείου, υπήρχε ομοφωνία, να επιστραφεί το πουλί, πράγμα που αποδείχθηκε αδύνατον από τα δεδομένα που έχουμε.
Εγώ έφτασα να του προτείνω και τρόπους να ανέβει ψηλά. Άρα το θέμα κρίνεται από κει και πέρα. Και καταλαβαίνω, κάποιος μπορεί να μην το παρακολούθησε σχολαστικά αλλά τότε να μην λέει πως όσοι το κάναμε χάσαμε πολύτιμο χρόνο, γιατί πρέπει να το εξηγήσει αυτό και για λόγους δίκαιης κρίσης αλλά κυρίως για λόγους μελλοντικής εφαρμογής. Γιατί πάνω απ' όλα μας ενδιαφέρει να βοηθάμε και κάθε σωστή επισήμανση είναι καλοδεχούμενη.
 
@Αλεξανδρος1313 πως είναι το καρδερινακι; Αν τα κατάφερε την νύχτα το πήγες στο δέντρο που το βρήκε ο αδερφός σου;

Είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε με ιδέες για να τα καταφέρει το μικρό. Εύχομαι να πήγαν όλα καλά.
 
καλημερα σας παιδια... ΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΚΙ ΕΖΗΣΕ... ΕΖΗΣΕ... Επειδη τωρα ξυπνισα θα το ταισω κ ειναι ετοιμη προς αποχωρηση για το δεντρο! to <φουσκωσα στο αυγο> εφαγε καλα ο λεβεντης...
 
μαρια σκοπευω να κανω αυτο που λεει η ηθικη μου κ η φυση.. Θα το αφησω να ζησει εκει που γεννη8ηκε... Ελπιζω να μπορεσει να ζησει εξω!
Ναι αυτό είναι το σωστό, η ερώτησή μου, είναι πετάει; Πρακτικά σε ρώτησα πως θα το κάνεις. Θα μπορέσεις να το ανεβάσεις στην φωλιά;
Ερωτήσεις που προκύπτουν από όσα εσύ μας έλεγες χθες. Τι σκέφτηκες τελικά; Βρήκες τρόπο;
 
οχι δεν πεταει... Εχει πολυ μικρη ουριτσα ακομα... φτερουγιζει..στην φωλια αποκλειετε να φτασω ειναι αρκετα ψηλα, δεν ξερω πως να κοινιθω
 
Δοκίμασε αυτό που σου είπαμε, φωλιά πολύ ψηλά και παρατήρησε διακριτικά αν το προσεγγίσουν για τάϊσμα οι γονείς του. Αναλόγως πράττεις στην συνέχεια. Να φροντίσεις το σημείο που θα το βάλεις να σκιάζεται από κλαδιά.
 
Δοκίμασε αυτό που σου είπαμε, φωλιά πολύ ψηλά και παρατήρησε διακριτικά αν το προσεγγίσουν για τάϊσμα οι γονείς του. Αναλόγως πράττεις στην συνέχεια. Να φροντίσεις το σημείο που θα το βάλεις να σκιάζεται από κλαδιά.


ωραιααα... Εφυγα κ παω να δω τι θα γινει... Ελπιζω να πανε ολα καλα
 
Μόλις είδα το θέμα.

Υπάρχει περίπτωση αν το βάλει στο δέντρο το πουλάκι να ψοφίσει από την πείνα. Δεν ξέρουμε το λόγο που είναι εκτός φωλιάς.

Το καλύτερο είναι να ταιστεί το πουλί από το φίλο.

Στην αρχή θα είναι κάπως δύσκολο αλλά θα καταλάβει το πουλί... Και όλα θα πάνε καλά.

Πάρε μία συριγκα 1 ml και προσπάθησε να την βάλεις στο στόμα από την δεξιά πλευρα... Θα μπεί.. Έστω και με μικρή δυσκολία... (εννοείται χωρίς τη βελόνα)

Με το τρίτο - τέταρτο τάισμα το πουλί θα έρχεται μόνο του και θα σου ανοίγει το στόμα.

Το καλύτερο βέβαια είναι να το δεχθουν ξανά οι γονείς χωρίς βέβαια να είναι και αυτό σίγουρο γιατί θα τοφάνε οι γατες.
 
Back
Top