Φροντίδα Τι να κάνω για να ζήσει νεοσσός καρδερίνας;

Είναι λογικό και αναμενόμενο η αλλαγή διατροφής, να προκαλέσει σχετική αλλαγή και στις κουτσουλιές.
 
ολο κελαηδαει το πουλακι παιδια... Τσιπ τσιπ τσιπ κανει συνεχεια... Τι αλλο μπορω να κάνω; Του εχω κ αυγο κομενο μεσα μηπως κ τσιμπισει
 
Εμένα πάντως Αλέξανδρε με στενοχώρησε η όλη κατάσταση έτσι όπως διαμορφώθηκε: ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το πουλακι δεν μπήκε σε ενα σκεύος το οποίο να σταθεροποιηθεί οσο πιο ψηλά γινόταν στον ευκαλυπτο. Δεν υπήρχε μια σκάλα; Θα ήταν τόσο χαμηλά, επομένως και έκθετο στους θηρευτές; Δεν ξερω, δεν ειμαι κι εκεί για να βοηθούσα.
Μην με παρεξηγήσεις, απλως νιώθω οτι οι πιθανότητες για κάτι τετοιο δεν εξαντλήθηκαν. Αλλά επισης γνωρίζω οτι όλοι έξω απο το χορό, πολλά τραγούδια λέμε, και ίσως ενας απο αυτούς να ειμαι κι εγώ.
Σας ευχομαι κάθε επιτυχια στην ανατροφή του μικρού και σύντομα... φτού ξελευτερία για όλους!
 
ολο κελαηδαει το πουλακι παιδια... Τσιπ τσιπ τσιπ κανει συνεχεια... Τι αλλο μπορω να κάνω; Του εχω κ αυγο κομενο μεσα μηπως κ τσιμπισει
Τα καναρινακια μου όταν κάνουν έτσι, ειναι γιατι ζητούν επίμονα τροφή, αλλά έχουν ήδη τους γονείς τους. Ίσως κι αυτο να πεινάει ή απλως να φωνάζει τους γονείς του να το πάρουν...
 
ιανε προς τα εκει πηγαινα κ εγω.. Δλδ να παω το πουλακι πισω... Μετα μολις μιλησα με την κυρια στο τηλ απ το ανιμα κτλβ οτι του πουλακι θα ηταν ηδη νεκρο.. Ιανε δν σε κατηγορω προς 8εου αλλα πιστευω πως κ εσυ θα εκανες το ιδιο με μενα... Θα σε επιανε η ευαισθησια σου πιστεψε με.. Μαρια δεν μου ανοιγει το στομα του. Ισα ισα γλυφει την συριγγα..φοβαμαι του ανοιξω το στομα μηπως του κανω κακο...☹
 
Θα του χτυπάς ελαφρά το ράμφος, δεν θα το ανοίγεις με το ζόρι. Προσπάθησε να μπει η σύριγγα από το πλάι όχι από μπροστά.
 
8α προσπαθησω, συνεχεια τσιπ τσιπ ειναι.. Εχω ανχωθει υπερβολικα, δεν μου ανοιγει με τιποτα το στομα του, δεν ξερω τι αλλο να κανω.. Του εβαλα μεσα το αυγουλακι... Ελπιζω πως θα τσιμπισει
 
Στην περιοχή που είναι ο φίλος μήπως υπάρχει κάποιος έμπειρος να το αναλάβει; Οι πιθανότητες να πετάξει δυστυχώς μικραίνουν.
 
Δεν υπάρχει θέμα συγγνώμης, απλά να κάνεις την προσπάθειά σου.
 
μαρια δεν μου ανοιγει το στομα του με τπτ... Το εχω κανει χρυσο να πουμε, συνεχιζει να κελαηδαει... Ισως να ψαχνει τους γονεις του...
 
Το σπίτι σου είναι κοντά στον ευκάλυπτο; Ρωτάω μήπως αφού φωνάζει, αν το βγάλεις έξω, έρθουν οι γονείς για τάϊσμα.
 
συγνωμη παιδια αν δεν τα καταφερω

Αλέξανδρε αν έμενε κάτω θα είχε τελειώσει η ζωή του νωρίτερα. Εσύ κάνεις μια προσπάθεια μεγάλη να το σώσεις και πρέπει να είσαι περήφανος.

Δοκίμασε αν έχεις κοντά το δέντρο με την φωλιά του να το βάλεις σε ένα ρηχό δοχείο με την ελπίδα πριν νυχτώσει να έρθουν οι γονείς του. Να το προσέχεις από μεγάλη απόσταση για πιθανά προβλήματα με γάτες στο χωριό.
 
οχι μαρια δυστυχως δεν ειμαι μεσα μεσα στο χωριο...υπαρχει περιπτωση να το ελευθερωσω κ να παει;
Αποκλείεται να πάει μόνο του. Άλλωστε τώρα βραδιάζει. Πεινάει γι αυτό και τσιρίζει. Καλεί τους γονείς του για να το ταισουν.
 
δεν ξερω τι αλλο να κανω παιδια, δεν μου ανοιγει με τπτ το στομα του... Με τπτ ομως... Τι χρυσο μ το εχω πει.. Τι αστερι μου... Ανενδοτο το μικρουλι... Προσπαθησα κ θα προσπαθησω για οσο ζει να το ταιζω, σημερα το βραδυ ειναι κρισιμα τα πραγματα! του εχω κ νερακι κ το αυγουλακι μεσα... Ο θεος μαζι του! Δεν ειμαι κοντα στο δεντρο το οποιο ειχε φωλια η μαμα του.. Δεν ειμαι γαμοτο ☹ ;( ;(
 
Κοίτα να φάει όσο γίνεται σήμερα να βγάλει την νύχτα και αύριο πρωί-πρωί, βάλε το σε κάτι σαν φωλιά και πήγαινε βάλτο κάτω από το δέντρο, μήπως πάνε να το ταΐσουν οι γονείς. Πρόσεχε να μην το χτυπάει ο ήλιος και εσύ χωρίς να σε φοβούνται, κάτσε σε απόσταση ασφαλείας, να μην το επιτεθεί κάποιο αρπακτικό. Δεν ξέρω πως αλλιώς να βοηθήσω.
 
αυτο κανω απ την ωρα που με ξυπνισε ο αδερφος μου μαρια... Προσπαθω να το ταισω... Μακαρι να μου ζησει σμρ... Μακαριιι! Ηρεμισε καπως τωρα, σμρ το βραδυ με κοβω να κοιμαμαι... Θα ειμαι απ πανω του συνεχεια!
 
Back
Top