Φροντίδα Τι να κάνω για να ζήσει νεοσσός καρδερίνας;

Κρίμα, λυπάμαι πάρα πολύ ☹ Σήμερα πέθανε; Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να κρατήσεις στην ζωή έναν νεοσσό άγριων πουλιών, γι αυτό λέγαμε μήπως γινόταν να γυρίσει στην φωλιά του αλλά η ατυχία του ήταν πως ήταν αδύνατον. Κρίμα και για τις προσπάθειές σου και τις ελπίδες σου...
Είχαμε όλοι ελπίσει ότι θα το βλέπαμε μεγαλωμένο να απελευθερώνεται, κρίμα.
 
Ας γίνει για όλους μάθημα.
Μόνο έτσι δεν θα πάει χαμένη η θυσία του μικρού.
Ευθύνες έχουμε όλοι. Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο.
Ταμείο "συνείδησης" ας κάνει ο καθένας μόνος του.
 
Αφου το ηξερες ότι δεν μπορεις να το μεγαλώσεις γιατι δεν το πηγες πισω στην φωλιά;


Ηλια εσυ που ξερεις αν μπορουσα να το μεγαλωσω η οχι; Τι εισαι εσυ για να μου πεις αν μπορουσα; ο κριτης μου; Σε παρακαλω πολυ...ζητησα συγνωμη δημοσιως... Οσο αγαπη του εδωσα 3 μερες δν εχω δωσει πουθενα, σε παρακαλω ανακαλασε αυτο που ειπες!
Ας γίνει για όλους μάθημα.
Μόνο έτσι δεν θα πάει χαμένη η θυσία του μικρού.
Ευθύνες έχουμε όλοι. Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο.
Ταμείο "συνείδησης" ας κάνει ο καθένας μόνος του.

Για ποια θυσια μιλας γιαννη; να με τρελανεις θες βραδυατικα;Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΗ... Προσπαθησα στο επακρο για το πουλακι... Εκανα οτι μπορουσα... Εχω ολη την ευθηνη εγω... Μονο εγω φταιω!
Έλα Χριστέ κι απόστολε...

μαρια μου συγνωμη ☹ σημερα το πρωι πεθανε... Εκανα οτι περνουσε απ το χερι μου

Ποιος ξέρει να μου πει από τι πέθανε το πουλάκι;

σημερα το πρωι αβατον...☹ συγνωμη που απετυχα ☹
 
σημερα το πρωι αβατον...☹ συγνωμη που απετυχα ☹

Έκανα μια ερώτηση και Περιμένω απάντηση από τους πιο έμπειρους Αλέξανδρε.

Εσύ δεν έχεις κανένα λόγο να απολογηθείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έκανα μια ερώτηση και Περιμένω απάντηση από τους πιο έμπειρους Αλέξανδρε.

Εσύ δεν έχεις κανένα λόγο να απολογηθείς.[/
Έκανα μια ερώτηση και Περιμένω απάντηση από τους πιο έμπειρους Αλέξανδρε.

Εσύ δεν έχεις κανένα λόγο να απολογηθείς.

συγνωμη που απετυχα! Προσπαθησα αληθεια αβατον...
 
συγνωμη που απετυχα! Προσπαθησα αληθεια αβατον...

Είμαι σίγουρος ότι έκανες ότι μπορούσες.

Το πουλί έτρωγε το ίδιο και τις τρεις μέρες ή άλλαξε κάτι χθες;
 
Είμαι σίγουρος ότι έκανες ότι μπορούσες.

Το πουλί έτρωγε το ίδιο και τις τρεις μέρες ή άλλαξε κάτι χθες;

ετρωγε κανονικοτατα! Οπως μου ειπες απ οσο θυμαμαι στο 5ο ταισμα ερχοτανε μονο του κ μου ανοιγει το στομα του..ηταν ζορικο πουλακι..υγειεστατο.. Ειχε ζωντανια...
 
Νομίζεις.

Τι έγινε ρε παιδιά ;

Δεν απαντάει κανείς, από πέθανε το πουλάκι;

Απλά επιμένω γιατi την πέσετε αμέσως στον Αλέξανδρο

ετσι μου φαινοταν αβατον, δεν μπορω τιποτα με σιγουρια αλλα λεω απ την συμπεριφορα του νεοσσου! Δεν πειραζει αβατον...ηξερα οτι θα γινοτανε αυτο οτι θα μου την επεφταν.. Αλλα δεν με πειραζει γτ οπως ειπα εχω καθαρη την συνειδηση μου, αλλα ηταν κ απ το τελευταιο ποστ που ανοιξα... Προτιμω να μιλαω σε μηνυματα με μερικα παιδια εδω κ οχι με ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ!
 
Οταν μιλαμε για τοσο μικρα πλασματα ολα ειναι πιθανα. Ειναι πολυ ευαισθητα.
Εδω ειμαστε για να βοηθαμε και οχι να κρινουμε.
Ο φιλος επραξε οπως μπορεσε καλυτερα, και αυτο θα πρεπει να κρατησουμε. Δε βλεπω το λογο ουτε να ψαξουμε αιτιες ουτε ενοχους.

Τουλαχιστον το προσπαθησες Αλεξανδρε.
 
Ας γίνει για όλους μάθημα.
Μόνο έτσι δεν θα πάει χαμένη η θυσία του μικρού.
Ευθύνες έχουμε όλοι. Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο.
Ταμείο "συνείδησης" ας κάνει ο καθένας μόνος του.

Τι εννοεις; Γνωμες ειπαμε. Τωρα αν καποιες ηταν σωστες ή λαθος φανηκε στο τελος. Εχουμε να κανουμε με ζωντανους οργανισμους. Δεν ξερει κανενας ποιο θα ηταν το μελλον του οποια και να ηταν η κινηση του φιλου.

Δεν πειραζει. Προσπαθησες. Ισως αν το επεστρεφες απο την αρχη να ειχε καλυτερη εξελιξη. Ισως και οχι. Κανεις δεν ξερει. Και κανενας δεν μπορει να δικασει κανενα. Γιατι κανενας δεν ξερει τι θα συμβει στο μελλον.
 
Μάλιστα...
-

Για να κλείσω...

Αλέξανδρε... Εκανες ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει.

Και είμαι σίγουρος γι αυτό... Το έργο το έχω νιώσει πολύ καλά στο πετσί μου γιατί μου "εχει τύχει πολλές πολλές φορές όπως είπα και σε προηγούμενο post μου. Και έχω κάνει ατελείωτες συζητήσεις με τα παιδιά από την ΑΝΙΜΑ. Γιατί ένας νεοσσός μπορεί να βρίσκεται εκτός φωλιάς.

Οπως εχω ξαναπεί και πιο παλιά και έχω κατηγορηθεί γι αυτό... Πριν γράφουμε κάτι να το σκεφτόμαστε πιο καλά... Και μάλιστα όταν πρόκειται για ζήτημα ζωής ενός πουλιού... Μην γράφουμε αρλούμπες.

Εσύ απευθύνθηκες στο σωστό μέρος (ΑΝΙΜΑ) όπως πολύ σωστά σου είπαν τα παιδια εδώ και έκανες αυτο που σου είπαν.

παιδια πηρα τηλ σ αυτο που μου εδωσε η μαρια... Μιλισα με μια κυρια εκει κ μου ειπε με μια συριγγα να το ταισω αν ανοιγει το στομα του η να το χτυπαω στην μυτουλα του για να καταλαβει οτι ειναι φαγητο.. Αλλιως αν δεν το ανοιγει πρεπει να προσπαθησω ανοιγωντας πολυ απαλα στο στομα του... Την ρωτησα αν γινετε να το παω πισω στην φωλια κ μου απαντησε οτι το πιθανοτερο ειναι να το φανε οι γατες η μεγαλυτερα πουλια πχ καρακαξες... Την ρωτισα για νερο κ μου ειπε οτι η αυγοτροφη που εχω εχει την καταλληλη υγρασια για να ζησει το πουλακι.. Εγω ομως εβαλα κ λιγο νερο... Τι αλλο μπορω να κανω;

Γι αυτό το λέω και το ξαναλέω... ΕΚΑΝΕΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΝΟΤΑΝ.

Τα υπόλοιπα είναι... Να χαμε να λέγαμε.
 
Λυπάμαι πολύ Αλέξανδρε για την άσχημη αυτή εξέλιξη. Ήλπιζα ότι το καρδερινακι θα τα καταφέρει. Κανείς μας δεν ξέρει ακόμα και αν το επέστρεφες στη φωλιά αν σήμερα θα ζούσε. Μόνο το γεγονός ότι γράφτηκες στο φόρουμ για να ρωτήσεις και να μάθεις πως θα μπορέσεις να το σώσεις, δείχνει το ενδιαφέρον σου και πόσο πολύ ήθελες το πουλάκι να ζήσει.
 
προσπαθησα κ εκανα οτι καλυτερο περνουσε απ το χερι μου, αγαπαω πολυ τα πουλια αλλα κυριως τις καρδερινες... Ενα συγνωμη κ παλι στα μελη του φορουμ... φιλε βασιλη θα ηθελα παρα πολυ να μιλισουμε για τις καρδερινες... Θα ηθελα να μου δωσεις οτι γνωσεις εχεις πανω σ αυτα τα πουλια... Θελω να μου μεταφερεις τα παντα! Παναγιωτα απογοητευτικα παρα πολυ με τον θανατο της καρδερινας... Ενιωσα παρα πολυ ασχημα...
 
Ηρέμησε βρε παιδί μου, τι συγγνώμη και συγγνώμη; Άνθρωποι είμαστε δεν είμαστε θεοί, κάνουμε ό,τι μπορούμε το καλύτερο. Έκανες αυτό που μπορούσες, μακάρι να το έσωζες, θα ήταν μεγάλη χαρά για όλους και ιδίως για σένα.
Ξέρεις πόσες φορές έχω βιώσει αυτή την πίκρα, την αδικία και την απογοήτευση με κάθε είδους ζώα; Σε καταλαβαίνουμε αλλά "άλλαι αι βουλαί"...
Ηρέμησε, ηρέμησε και αφοσιώσου στα κατοικίδιά σου αυτές τις ζεστές ημέρες του καλοκαιριού που χρειάζονται μεγαλύτερη φροντίδα.
 
Δεν απαντάει κανείς, από πέθανε το πουλάκι;

Βασίλη, @ΑΒΑΤΟΝ θέλεις να μας εξηγήσεις από τι πέθανε το πουλάκι μιας και όπως καταλαβαίνω έχεις μεγαλώσει μικρά του έπεσαν από την φωλιά;

προτιμω να μιλαω σε μηνυματα με μερικα παιδια εδω κ οχι με ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ!

Χωρίς να γνωρίζω ποιους λες παντογνώστες, νομίζω ότι δεν κρίνεις σωστά τα άτομα που συμμετέχουν εθελοντικά στο PB επειδή είπαν την γνώμη τους πάνω στο θέμα της ανατροφής του νεοσσού την οποία ζήτησες ο ίδιος ανοίγοντας το θέμα.
 
Back
Top