Γενικά Τι να κάνω με τον επισκέπτη που μπήκε απ' το παράθυρο;

Κατάσταση
Κλειστό.

babis1974

Banned
Εγγραφή
16 Σεπ 2014
Μηνύματα
24
Και ξαφνικά μπήκε απο το παράθυρο ένα κόκκινο με καφε βούλες πουλάκι.Ίσως ειναι καναρίνι όπως θα καταλάβατε είμαι εντελώς άσχετος με τα πτηνά. Του πειρα ενα κόκκινο μεγάλο στρογγυλό κλουβί δυο ταϊστρες μια αυγοθήκη για της βιταμίνες και δοχείο νερού., σύμφωνα με τις υποδείξεις του παιδιού στο πετσοπ. Και τώρα τι κάνω όποιος θέλει ας με βοηθήσει.
 
Αύριο αρκετά για σήμερα να ξεκουραστεί

Οι καφε βούλες είναι στην πλάτη του
 
Πρέπει να βάλεις πάντως φωτογραφίες για να αναγνωριστεί ώστε να ξέρεις πως να το χειριστείς και κυρίως το είδος της διατροφής του.
 
Αν είναι άγριο μπορεί και να μην αντέξει μέχρι αύριο μέσα στο κλουβί...

Υ. Γ.: οι "βιταμίνες" που σου πούλησε ο ιδιοκτήτης του πετ σοπ το μόνο που προσφέρουν στα πουλάκια είναι λίπος. Καλό θα ήταν να τις αποφεύγουμε..
 
IMG_3251_zpsec3d4151.jpg


IMG_3262_zps5bc2c774.jpg


IMG_3260_zps44813623.jpg


IMG_3258_zps207e1f5d.jpg
 
Ωραία έχεις ένα πανέμορφο καναρινάκι... ελπίζω να βρει σε σένα καταφύγιο!
Στο κλουβί έχεις ένα θέμα. Μοιάζει να είναι παπαγάλου στρόγγυλο ή κάνω λάθος;
 
Καναρινάκι είναι! Και όμορφο! Αυτό που χρειάζεται άμεσα είναι ένα καλό μείγμα σπόρων και φρέσκο νερό. Δωστου και λίγο μήλο.
Βάλε φωτό απο το κλουβί να δουμε αν ειναι κατάλληλο.
 
Ναι είναι στρόγγυλο μου το πρότεινε ο μαγαζάτορας υπάρχει κάποιο θέμα;

Αύριο θα ανεβάσω και άλλες φωτος, είναι αρκετά μεγάλο το κλουβί νομίζω .
 
Γενικά τα στρογγυλά κλουβιά τα αποφεύγουμε επειδή αποπροσανατολίζουν τα πουλιά. Αν μπορείς να το αλλάξεις κάντο και πάρε ένα κλουβί στα 60 εκατοστά μήκος. Αν είναι πολύ μεγάλο τότε ίσως είναι ανεκτό με προϋποθέσεις. Τι διάμετρο έχει;
 
Περίμετρος 48 εκατοστά ύψος 55 εκατοστά.

Τον αποπροσανατολισμό από πού τον συμπεράνατε. Τα πουλιά αυτά είναι μεγαλωμένα σε αιχμαλωσία δεκάδες χρόνια δεν μπορούν να προσανατολιστούν και για πιο λόγο να το κάνουν;
 
βασικα πρεπει να εχει χωρο να πεταει ωστε να περναει ανωδυνα την πτερορροια και τα μικρα πουλια πετουν κατα μηκος γι'αυτο τα παιδια σου λεν οτι θα βολευε ενα μακροστενο κλουβι αντι του στρογγυλου που πηρες. Αλλα και παλι για ενα τοσο μικρο πουλακι δε νομιζω να πειραζει! Να το χαιρεσαι ειναι κουκλι!
 
Καναρινάκι είναι! Και όμορφο! Αυτό που χρειάζεται άμεσα είναι ένα καλό μείγμα σπόρων και φρέσκο νερό. Δωστου και λίγο μήλο.
Βάλε φωτό απο το κλουβί να δουμε αν ειναι κατάλληλο.

Του έχω βάλει κανναβούρι, λιναρόσπορο, μήλο και αυγό!

βασικα πρεπει να εχει χωρο να πεταει ωστε να περναει ανωδυνα την πτερορροια και τα μικρα πουλια πετουν κατα μηκος γι'αυτο τα παιδια σου λεν οτι θα βολευε ενα μακροστενο κλουβι αντι του στρογγυλου που πηρες. Αλλα και παλι για ενα τοσο μικρο πουλακι δε νομιζω να πειραζει! Να το χαιρεσαι ειναι κουκλι!

Λυπών αν το δω κατσούφικο θα του πάρω ένα μεγαλύτερο.
 
Ρωτας σε ενα φορουμ ατομα με αγαπη γι' αυτο χομπι και με πολλες γνωσεις. Σου δινουν απαντησεις και παρολα αυτα εξακολουθεις να λες τα δικα σου. Ποιο το νοημα σε ολο αυτο, πραγματικα δεν καταλαβαινω..
 
Τον αποπροσανατολισμό από πού τον συμπεράνατε. Τα πουλιά αυτά είναι μεγαλωμένα σε αιχμαλωσία δεκάδες χρόνια δεν μπορούν να προσανατολιστούν και για πιο λόγο να το κάνουν;

Από όσα ξέρω η δομή και η λειτουργικότητα των στρόγγυλων κλουβιών για παπαγάλους είναι τέτοια που να επιτρέπει την αναρρίχηση με τη χρήση ποδιών και ράμφους και άρα την εκγύμναση τους. Τα κυκλικά κλουβιά που δεν έχουν γωνίες βοηθούν αφάνταστα αυτό το σκοπό. Εδώ μπορούν να πουν τη γνώμη τους και οι καλύτερα ενημερωμένοι από μένα στους παπαγάλους.
Στα καναρίνια χρειαζόμαστε χώρο για πτήση (να κουνήσει κάποιες φορές τις φτερούγες του) και όχι μικρές αποστάσεις που απλά καλύπτονται με μικρά πηδηματάκια.
 
Ρωτας σε ενα φορουμ ατομα με αγαπη γι' αυτο χομπι και με πολλες γνωσεις. Σου δινουν απαντησεις και παρολα αυτα εξακολουθεις να λες τα δικα σου. Ποιο το νοημα σε ολο αυτο, πραγματικα δεν καταλαβαινω..
Μάλιστα, δηλαδή εδώ απαγορεύετε ο διάλογος. Ότι μου πει ο άλλος θα το κάνω δίχως πολλά πολλά γιατί εδώ υπάρχει γνώση.

Εσείς κύριε είσαστε κτηνίατρος η ορνιθολόγος και αν ναι σα ζήτω συγγνώμη ….
 
Λυπών αν το δω κατσούφικο θα του πάρω ένα μεγαλύτερο.

για αρχη να πω οτι εισαι ανορθογραφος και στη συνεχεια να πω οτι σιχαινομαι την ειρωνεια! Σου ευχηθηκα να σου ζησει, σου απαντησα σε κατι που ρωτησες και η συμπεριφορα σου ειναι απαραδεκτη. Εδω μεσα ουτε ορνιθολογοι ειμαστε ουτε κτηνιατροι και το ηξερες πριν ανοιξεις θεμα! τα bold ειναι γιατι μας φωναζεις; Καημος μεγαλος... φωναζουν οσοι δεν εχουν τιποτα σπουδαιο να πουν και ξερουν οτι μονο ετσι θα ακουστουν εστω και για λιγο... λυπαμαι πολυ που το πουλακι ηρθε σε σενα που σου λειπει η παιδεια, αμφιβαλω αν θα περασει καλα στην συντομη ζωουλα του...
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top