Γενικά Τι να κάνω με τον επισκέπτη που μπήκε απ' το παράθυρο;

Κατάσταση
Κλειστό.
Λοιπόν που λέτε...
Να θεωρήσουμε τα παραπάνω λήξαντα. Δεν είχαμε ποτέ περιστατικά ειρωνίας, ούτε εξυπνακισμού και δεν θα ήθελε κανείς φαντάζομαι να κάνουμε τώρα την αρχή.
Από την άλλη, με όλο τον σεβασμό που τρέφω για τις εν λόγω επιστήμες, ωστόσο θεωρώ ότι έναντι πολλών από τους κτηνιάτρους ή ορνιθολόγους, ο Ανέστης έχει απείρως ανώτερες γνώσεις.

Καλώς δέχθηκες το πανέμορφο καναρινάκι σου και μπράβο που προσπαθείς για το καλύτερο.
Τώρα για το κλουβί, στρογγυλό ή ορθογώνιο, θα σου πω ένα απλό παράδειγμα, που ακουμπάει στον ένστικτο της ασφάλειας κάθε ζωντανού οργανισμού.
Όταν μια παρέα κάθεται σε τραπέζι για να φάει, ποιες θέσεις καταλαμβάνονται πρώτες; Αυτές που ακουμπούν στον γωνιακό τοίχο φυσικά και έχουν ασφαλισμένη την πλάτη και πλήρες το οπτικό πεδίο μπροστά. (Εκτός κάποιων ηλικιωμένων με συχνοουρία που προτιμούν την εύκολη έξοδο προς το wc). Από κει και πέρα οι πλέον κοντινές σ' αυτό το σημείο ακολουθούν στην προτίμηση, με τελευταίες αυτές που έχουν ακάλυπτη την πλάτη και βλέπουν μόνο τους απέναντι συνομιλητές. Χάλι. Και να σκεφτείς ότι μιλάμε για μια ασήμαντη χρονική στιγμή στην ζωή μας και όχι για την ζωή μας όλη και όμως ενστικτωδώς διαλέγουμε την θέση εκείνη.
Το στρογγυλό κλουβί δεν παρέχει κατά κανέναν τρόπο αυτήν την ασφάλεια, την γωνία αλλά αφήνει την αίσθηση του παντελώς ακάλυπτου και ευάλωτου. Τώρα ίσως μπορείς να μετριάσεις αυτήν την αίσθηση αν το κρεμάσεις στην γωνία του τοίχου και τοποθετήσεις τις πατήθρες καθαρά παράλληλες όπως είναι και το σωστό για τις πτήσεις του καναρινιού σου.
Και για παπαγάλους δεν θέλουμε στρογγυλά κλουβιά. Η ύπαρξη και πώλησή τους, αφορά μόνο την αίσθηση του γούστου του κοινού.
Διάβασε κι αυτό και καθώς και με αναζήτηση μπορείς να βρεις πολλά θέματα γύρω από το ζήτημα.
Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο
 
Λυπών αν το δω κατσούφικο θα του πάρω ένα μεγαλύτερο.

Το θέμα είναι να μην το δεις κατσούφικο γιατί αν το δεις δεν θα το σώσει ένα νέο κλουβί.

Μάλιστα, δηλαδή εδώ απαγορεύετε ο διάλογος. Ότι μου πει ο άλλος θα το κάνω δίχως πολλά πολλά γιατί εδώ υπάρχει γνώση.


Εσείς κύριε είσαστε κτηνίατρος η ορνιθολόγος και αν ναι σα ζήτω συγγνώμη ….

Μην γίνεσαι άδικος! Επειδή ακριβώς γίνεται διάλογος σου απάντησε έτσι.

Από όσα ξέρω η δομή και η λειτουργικότητα των στρόγγυλων κλουβιών για παπαγάλους είναι τέτοια που να επιτρέπει την αναρρίχηση με τη χρήση ποδιών και ράμφους και άρα την εκγύμναση τους. Τα κυκλικά κλουβιά που δεν έχουν γωνίες βοηθούν αφάνταστα αυτό το σκοπό. Εδώ μπορούν να πουν τη γνώμη τους και οι καλύτερα ενημερωμένοι από μένα στους παπαγάλους.
Στα καναρίνια χρειαζόμαστε χώρο για πτήση (να κουνήσει κάποιες φορές τις φτερούγες του) και όχι μικρές αποστάσεις που απλά καλύπτονται με μικρά πηδηματάκια.

Οι παπαγάλοι είναι οι πιο αδικημένοι στο θέμα κλουβιού. Έχει επικρατήσει η άποψη ότι δεν πετάνε παρά μόνο σκαρφαλώνουν. Είναι λογικό να μην πετάει ένα πουλί; Αντιθέτως οι παπαγάλοι κάνουν μεγάλες πτήσης και έχουν ανάγκη να πετάνε και μέσα στα κλουβιά.
Τα περισσότερα είδη έχουν σχετικά μεγάλο άνοιγμα φτερών σε σχέση με το μήκος τους και για αυτό το λόγο χρειάζονται φαρδιά και μακριά κλουβιά. Τα στογγυλά κλουβιά είναι ακατάλληλα και για τους παπαγάλους.

Επιπλέον όμως έχουν και ανάγκη για αναρρίχηση για τους λόγους που αναφέρεις.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας αν και μερικοί εδω μεσα βγάλανε κακία και συμπλεγματα.Φυσικα παντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
 
Όχι Μπάμπη μου, επειδή έχω παρακολουθήσει για καιρό τα γραφόμενα όλων των συμμετεχόντων στην συζήτησή σου, παρερμήνευσες. Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Είναι πολλές φορές και η στιγμή και η ερμηνεία του γραπτού λόγου. Όλα τα παιδιά χαρακτηρίζονται πρώτ' απ' όλα από διάθεση δοτικότητας. Μην χαλάμε την διάθεσή μας άνευ λόγου. Παρακαλώ πολύ να κλείσει το θέμα εδώ, χωρίς πικρίες.
 
Έχω ταξιδέψει δεκάδες φορές στην ανατολή (Κίνα, Βιετνάμ, Φιλιππίνες) σας βεβαιώνω οτι τα κλουβιά που παρατήρησα στα παζάρια ηταν όλα στρογγυλά.
 
Μάλιστα, δηλαδή εδώ απαγορεύετε ο διάλογος. Ότι μου πει ο άλλος θα το κάνω δίχως πολλά πολλά γιατί εδώ υπάρχει γνώση.
Εάν συνέβαινε πραγματικά κάτι τέτοιο, τότε δεν θα διαβαζες αυτό το μήνυμα.
Εσείς κύριε είσαστε κτηνίατρος η ορνιθολόγος και αν ναι σα ζήτω συγγνώμη
Ο συγκεκριμένος... Μπάμπη, έχει ειδίκευση στην μπουρδολογία. Η συγκεκριμένη κοινότητα έχει επίσης παρόμοια παράδοση εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια, και παρόλο που αποτελείται από τα πιο αξιόλογα μέλη αυτού του χώρου, εξακολουθεί να θεωρεί τον εαυτό της "λίγο", σε ό,τι αφορά θέματα φροντίδας πουλιών που κρατά σε αιχμαλωσία.

Για να είμαστε όμως δίκαιοι, θα πρέπει να σου θυμίσω ότι κανείς από αυτήν την κοινότητα δεν ήρθε για να σου πει τη γνώμη του χωρίς να την ζητήσεις.

Σε παρακαλώ λοιπόν, εάν για οποιοδήποτε λόγο σκέφτεσαι να συνεχίσεις την τακτική της άγονης αντιπαράθεσης, να κάνεις μια ακόμη αναζήτηση στο google για να βρεις ένας σωρό ειδικούς ώστε να λύσεις το πρόβλημα σου.
 
Μπορείτε να μου πειStavros, post: 222296, member: 1"]Εάν συνέβαινε πραγματικά κάτι τέτοιο, τότε δεν θα διαβαζες αυτό το μήνυμα.

Ο συγκεκριμένος... Μπάμπη, έχει ειδίκευση στην μπουρδολογία. Η συγκεκριμένη κοινότητα έχει επίσης παρόμοια παράδοση εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια, και παρόλο που αποτελείται από τα πιο αξιόλογα μέλη αυτού του χώρου, εξακολουθεί να θεωρεί τον εαυτό της "λίγο", σε ό,τι αφορά θέματα φροντίδας πουλιών που κρατά σε αιχμαλωσία.

Για να είμαστε όμως δίκαιοι, θα πρέπει να σου θυμίσω ότι κανείς από αυτήν την κοινότητα δεν ήρθε για να σου πει τη γνώμη του χωρίς να την ζητήσεις.

Σε παρακαλώ λοιπόν, εάν για οποιοδήποτε λόγο σκέφτεσαι να συνεχίσεις την τακτική της άγονης αντιπαράθεσης, να κάνεις μια ακόμη αναζήτηση στο google για να βρεις ένας σωρό ειδικούς ώστε να λύσεις το πρόβλημα σου.[/QUOTE]
Μπορειτε
 
Θα σου πώ με καλή προαίρεση πάντα (γιατί με τον γραπτό λόγο είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις επειδή δεν μπορούμε να δούμε το ύφος με το οποίο μας μιλάει κανείς) ότι σε αυτές τις χώρες επίσης έχουμε επανειλημμένα περιστατικά κακής συμπεριφοράς απέναντι σε ζώα. Το πουλάκι σου είναι πανέμορφο :)
 
Τη απάντηση σας μετά την συγνώμη μου μπορώ να λάβω σαν ερέθισμα για να συνεχίσω την αντιπαράθεση που δεν ξεκίνησα εγω.

Τη απάντηση σας μετά την συγνώμη μου μπορώ να λάβω σαν ερέθισμα για να συνεχίσω την αντιπαράθεση που δεν ξεκίνησα εγω.
Για τον κυριο Σταύρο το μηνυμα
 
Βρε ένα όμορφο πουλάκι μπήκε σπίτι σου, είναι τύχη και γούρι, μην την μετριάζουμε με γκρίνιες και χαζομάρες.
Πήρες ένα κλουβί που σου λέμε όλοι ότι δεν είναι το ιδανικό, τι να κάνουμε ουδείς "άσφαλτος" , μείωσε τα αρνητικά του με σωστή τοποθέτηση και μην εστιάζουμε στα επουσιώδη μιας άστοχης συζήτησης.
Μια δυσάρεστη κουβέντα αφήνει πικρή γεύση σε όλους και δεν έχει νικητές. Καλύτερα να σιωπούμε κάπου κάπου.
Άντε να σου ζήσει και καλότυχο να είναι!
 
Να σου ζήσει ο νέος φίλος σου babis1974. Μια τέτοια κανάρα έχω δει σε ένα petshop στην Πάτρα και θέλω να την προσθέσω στο σμήνος μου.

Υ. Γ Εδώ είμαστε για να παίρνουμε και να δίνουμε βοήθεια. Ο καθένας μπορεί να πει την γνώμη του. Αν δεν συμφωνούμε με την άποψη κάποιου μέλους δεν υπάρχει λόγος να αρχίζουμε ειρωνεία.
 
Για τον κυριο Σταύρο το μηνυμα
Νομίζω ότι αναφέρεσαι στο μήνυμα #27, αλλά επειδή δεν βγαίνει νόημα όπως είναι γραμμένο, κανε σε παρακαλώ επεξεργασία για να το διορθώσεις. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. :)
 
Βρε ένα όμορφο πουλάκι μπήκε σπίτι σου, είναι τύχη και γούρι, μην την μετριάζουμε με γκρίνιες και χαζομάρες.
Πήρες ένα κλουβί που σου λέμε όλοι ότι δεν είναι το ιδανικό, τι να κάνουμε ουδείς "άσφαλτος" , μείωσε τα αρνητικά του με σωστή τοποθέτηση και μην εστιάζουμε στα επουσιώδη μιας άστοχης συζήτησης.
Μια δυσάρεστη κουβέντα αφήνει πικρή γεύση σε όλους και δεν έχει νικητές. Καλύτερα να σιωπούμε κάπου κάπου.
Άντε να σου ζήσει και καλότυχο να είναι!

Κυρία Μαρία εδω με είπαν ανορθόγραφο εριστικό και οτι κινδυνεύει το πουλί απο τον χαρακτήρα μου. Με ξέρετε και από χτες.; Ζήτησα συγνώμη δίχως να έχω ξεκινήσει οποιαδήποτε αντιπαράθεση. Τι άλλο θέλετε να κάνω ίσως να αποχωρήσω απο το φόρουμ για να μην το λερώνεται.

, post: 222309, member: 18984"]Να σου ζήσει ο νέος φίλος σου babis1974. Μια τέτοια κανάρα έχω δει σε ένα petshop στην Πάτρα και θέλω να την προσθέσω στο σμήνος μου.

Υ. Γ Εδώ είμαστε για να παίρνουμε και να δίνουμε βοήθεια. Ο καθένας μπορεί να πει την γνώμη του. Αν δεν συμφωνούμε με την άποψη κάποιου μέλους δεν υπάρχει λόγος να αρχίζουμε ειρωνεία.[/QUOTE]
Που την ειδατε την ειρωνεία.? Σας παρακαλω να μου πειτε
 
Παιδιά, θεωρείτε την όποια ατάκα, παρεξήγηση, ερμηνεία άκυρη και λειτουργείστε έτσι ώστε να λάβει ο Μπάμπης τις συμβουλές που χρειάζεται για την όσο το δυνατό καλύτερη φροντίδα του πουλιού.
Μπάμπη, την 1η συμβουλή την έλαβες: το κλουβί καλά θα ήταν να ειχε ορθογώνιο σχήμα και μήκος τέτοιο ώστε το πουλακι να μπορεί να πετάξει έστω και λίγο. Αν μπορείς λοιπόν, άλλαξε το κλουβί, αν όχι βάλε τις πατηθρες παράλληλα και όσο το δυνατό πιο μακριά τη μια απο τη άλλη. Εννοείται οτι μιλάμε για 2 κλαδάκια και όχι περισσότερα και σε τέτοια απόσταση απο τα κάγκελα ώστε να μην ακουμπά η ουριτσα του καναρινιου και χαλάει. Θα δεις οτι το στρογγυλό κλουβί δίνει σαφώς μικρότερη δυνατή απόσταση απο οτι το ορθογώνιο, ενώ όσο μεγαλύτερη ειναι η απόσταση αυτή τόσο το καλύτερο για το πέταγμα κι επομένως για το καλώς έχειν του καναρινιου.
Στη συνέχεια καλό θα ήταν να αναφερθούν ζητήματα τροφής κατάλληλης, ασβεστίου, καθαριότητας κλπ. Εγώ λοιπόν και ειμαι σίγουρος οτι θα συμφωνήσετε και όλοι οι υπόλοιποι, κάπως έτσι θα συνέχιζαν το θεμα
 
Δεν μου επιτρέπεται και δεν θέλω να εκφράσω γνώμη στα συγκεκριμένα λεγόμενα, ούτε είμαι δικαστής να μοιράσω δικαιοσύνη.
Διαβάζοντας ο τυχαίος αναγνώστης όλο το θέμα, θα συμπεράνει πιστεύω σωστά. Γι αυτό συστήνω να κλείσει η συζήτηση γιατί λόγο στον λόγο θα χαθεί η ουσία και κάθε δίκιο που υπάρχει.
 
Καταρχάς γράφω απο ενα μικρό κινητό τηλέφωνο είμαι στην δουλειά 12 ώρες την ημέρα. Δεν είμαι συνταξιούχος σαν μερικούς και ουτε θα βγω ποτέ στην σύνταξη γιατι θα πρέπει να δουλέψω μέχρι τα εβδομήντα μου. Δεν εχω καμιά διάθεση αντιπαράθεσης απλά αμφισβητώ οτι τα στρογγυλά κλουβιά είναι ακατάλληλα για τα καναρίνια. Μπορείτε να μου πείτε μια έρευνα που να υποδεικνύει τούς ισχυρισμούς σας; Αν ναι! τότε με χαρά να την διαβάσω γιατι ψάχνω στο διαδίκτυο και δεν βρίσκω μια σοβαρή τεκμηριωμένη απάντηση.

Μπάμπη, στο petshop σου έδωσαν και βιταμίνες;
Ναι αλλα τις πεταξα
 
Οι παπαγάλοι είναι οι πιο αδικημένοι στο θέμα κλουβιού. Έχει επικρατήσει η άποψη ότι δεν πετάνε παρά μόνο σκαρφαλώνουν. Είναι λογικό να μην πετάει ένα πουλί; Αντιθέτως οι παπαγάλοι κάνουν μεγάλες πτήσης και έχουν ανάγκη να πετάνε και μέσα στα κλουβιά.
Τα περισσότερα είδη έχουν σχετικά μεγάλο άνοιγμα φτερών σε σχέση με το μήκος τους και για αυτό το λόγο χρειάζονται φαρδιά και μακριά κλουβιά. Τα στρογγυλά κλουβιά είναι ακατάλληλα και για τους παπαγάλους.


Το δέχομαι ως πληροφορία... άλλωστε παρότρυνα να μιλήσουν οι πιο ειδικοί
 
Μπάμπη σου εξηγούμε με τη λογική οτι αν μη τι άλλο το στρογγυλό κλουβί υπολείπεται σε αποτελεσματικότητα του ορθογωνίου. Για έρευνα δε γνωρίζω.
Όσον αφορά τη σύνταξη στα 70, μάλλον όλοι κάπως έτσι είμαστε, αν και κάποιοι έν ώρα εργασίας, δεν έχουν καν τη δυνατότητα η το χρόνο να γράφουν ούτε και απο κινητό τηλ.
 
Δεν είμαστε οπαδοί του τετραγώνου, ούτε μαχητές ενάντια στα στρογγυλά. Μπορείς να κρατήσεις το στρογγυλό. Η αποδοχή των προτάσεών μας δεν αποτελεί προϋπόθεση για να συνεχίσει να ρωτάς, εφόσον πιστεύεις ότι οι υπόλοιπες απόψεις μας μπορούν να σε βοηθήσουν.

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία, είμαστε στη διάθεσή σου. Μια άποψη θα την εκφράσουμε ευχαρίστως. Μαζεύεις και κρατάς ότι θεωρείς σωστό. Εξάλλου, όπως ανέφερα και προηγουμένως, εδώ μοιραζόμαστε εμπειρίες. Μακριά από εμάς οι ειδικότητες.

Να το χαίρεσαι.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top