Αναπαραγωγή Τι να κάνω όταν έρθουν αυγά από τις ροζέλες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tmairoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tmairoula

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2019
Μηνύματα
12
Πόλη
Ξυλόκαστρο
Καλησπερα. Εχω ενα ζευγαρι ροζελες 1μιση ετων περιπου, τον Πέπερ και την Τσίλι. Περυσι το καλοκαιρι ειχαμε μια αποτυχημενη γεννα οπου και τα 5 αυγα δεν τα καταφεραν. Στην δευτερη προσπαθεια τους είχαμε 5 νεα αυγουλακια και τελικα βγάλαμε ένα νεο πουλακι τον Χοτ. Ολο το χειμωνα η συμβιωση τους ηταν πολυ αρμονικη με τον Χοτ να κανει την πιο πολλη φασαρια, οπως καθε παιδακι αλλωστε. Ολα καλα. Ομως πλεον οι γονεις εχουν αρχισει ξανα να ζευγαρωνουν. Τα θεματα λοιπον ειναι δύο: πρωτον, όταν του ερθει και του Χοτ, τι θα γινει; Ανατωτιεμαι και δεν ξερω τι να κανω. Και δευτερον: αν οι γονεις τελικα κανουν κι αλλα αυγουλακια, οταν βγουν τα πουλακια, αν εγω τα παρω απο το κλουβι και τα δωσω, θα εχει αντικτυπο στα υπολοιπα πουλια; Ξερω πως οι παπαγαλοι υποφερουν απο καταθλιψη καμια φορα. Αν λοιπον τους παρω τα μικρουλια; Παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας. Ευχαριστω.
 
@Tmairoula δεν σε κατάλαβα! Εννοείς να δώσεις τα μικρά όταν είναι νεογέννητα η όταν ανεξάρτητοποιηθουν; Επίσης, αν δεν θες να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή απλά δεν τοποθετείς φωλιά στο κλουβί!
 
Σε τι κλουβί ζουν 3 ροζέλες; Καθώς είχα παλιότερα και ξέρω πόσο δυναμικά πουλιά είναι απορώ που δεν έχουν αρχίσει ήδη να χτυπάνε τον μικρό. Το μικρό πώς και το κράτησες; Θέλω να πω δεν βλέπω μια "λογική" ροή στην εκτροφή σου δηλαδή να φύγει η μια γέννα απο τη μέση για να έχεις κι εσύ αλλά κυρίως το ζευγάρι χώρο για την επόμενη. Εκτός κι αν έχεις το χώρο να τα κρατάς όλα. Αν δεν τον έχεις τότε θα πρέπει να αποχωρίζεσαι τα μικρά στη σωστή ηλικία ή να βγάλεις τη φωλιά και να απομακρύνεις τα αυγά αν παρόλα αυτά γεννιούνται κατα διαστήματα.
 
Σε τι κλουβί ζουν 3 ροζέλες; Καθώς είχα παλιότερα και ξέρω πόσο δυναμικά πουλιά είναι απορώ που δεν έχουν αρχίσει ήδη να χτυπάνε τον μικρό. Το μικρό πώς και το κράτησες; Θέλω να πω δεν βλέπω μια "λογική" ροή στην εκτροφή σου δηλαδή να φύγει η μια γέννα απο τη μέση για να έχεις κι εσύ αλλά κυρίως το ζευγάρι χώρο για την επόμενη. Εκτός κι αν έχεις το χώρο να τα κρατάς όλα. Αν δεν τον έχεις τότε θα πρέπει να αποχωρίζεσαι τα μικρά στη σωστή ηλικία ή να βγάλεις τη φωλιά και να απομακρύνεις τα αυγά αν παρόλα αυτά γεννιούνται κατα διαστήματα.
Γεια χαρα κι ευχαριστω για την απαντηση. Κατ αρχην η πρωτη γεννα (αν αυτο εννοεις) εφυγε απο τη μεση απο μονη της! Εννοω οτι δυστυχως δε βγηκε κανενα πουλακι απο τα αυγα, αν και κλωσσουσε κανονικά η τσιλιλού μας! Απο τη δευτερη πηραμε μονο τον χοτ και ενω εγω ειχα αρκετες αντιρρησεις η κορη μου δεν ηθελε με τπτ να τον αποχωριστει για να καταφερει λεει, να τον εξημερωσει. Και τα καταφερε! Λατρευονται! Επισης δεν ειχαμε κανενα προβλημα με τσακωμους των τριων πουλιων μεταξυ τους κ τετοια. Ολα περιφημα. Κι οσο για το κλουβι, θα σου το στειλω μια φωτο γιατι εκτος απο απιστευτα τελειο(!) ειναι και αρκετα μεγαλο. Ομως δε γνωριζα οτι για να μην κανουν αυγουλακια αρκει να μη βαλω φωλια. Αλλα πως γινεται μωρε; Αφου αυτα ζευγαρωνουν!
[automerge]1551987405[/automerge]
Ε οχι
@Tmairoula δεν σε κατάλαβα! Εννοείς να δώσεις τα μικρά όταν είναι νεογέννητα η όταν ανεξάρτητοποιηθουν; Επίσης, αν δεν θες να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή απλά δεν τοποθετείς φωλιά στο κλουβί!
Ε οχι και νεογγενητα ντε! Αλλα μετα; Θα τα παρω απο τη μανουλα; Μεχρι κι εγω θα εχω δεθει μαζι τους! Αλλα αυτο με τη φωλια δεν το ηξερα και αληθεια δεν το καταλαβαινω, αν και κοκκινομάλλα! Αφου ζευγαρωνουν ηδη, δεν θα κανουν αυγουλακια; Τι σημασια εχει αν υπαρχει φωλια; Βλακειες λεω;!
[automerge]1551987560[/automerge]
Β
Αν κατάλαβα καλά οι γονείς και ο νεοσσός ζουν όλοι μαζί στο ίδιο κλουβί;
ναι ναι. Καλα καταλαβες. Ειναι πλεον 8 μηνων το μικρουλι μας και ηδη πιο μεγαλοσωμος απο τη μαμα του!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια χαρα κι ευχαριστω για την απαντηση. Κατ αρχην η πρωτη γεννα (αν αυτο εννοεις) εφυγε απο τη μεση απο μονη της! Εννοω οτι δυστυχως δε βγηκε κανενα πουλακι απο τα αυγα, αν και κλωσσουσε κανονικά η τσιλιλού μας! Απο τη δευτερη πηραμε μονο τον χοτ και ενω εγω ειχα αρκετες αντιρρησεις η κορη μου δεν ηθελε με τπτ να τον αποχωριστει για να καταφερει λεει, να τον εξημερωσει. Και τα καταφερε! Λατρευονται! Επισης δεν ειχαμε κανενα προβλημα με τσακωμους των τριων πουλιων μεταξυ τους κ τετοια. Ολα περιφημα. Κι οσο για το κλουβι, θα σου το στειλω μια φωτο γιατι εκτος απο απιστευτα τελειο(!) ειναι και αρκετα μεγαλο. Ομως δε γνωριζα οτι για να μην κανουν αυγουλακια αρκει να μη βαλω φωλια. Αλλα πως γινεται μωρε; Αφου αυτα ζευγαρωνουν!
[automerge]1551987405[/automerge]
Ε οχι

Ε οχι και νεογγενητα ντε! Αλλα μετα; Θα τα παρω απο τη μανουλα; Μεχρι κι εγω θα εχω δεθει μαζι τους! Αλλα αυτο με τη φωλια δεν το ηξερα και αληθεια δεν το καταλαβαινω, αν και κοκκινομάλλα! Αφου ζευγαρωνουν ηδη, δεν θα κανουν αυγουλακια; Τι σημασια εχει αν υπαρχει φωλια; Βλακειες λεω;!
Χάχα! Όχι μην φοβάσαι! Δεν θα πάθει απολύτως τίποτα το ζευγάρι! Ακόμα και τον Hot να βγάλεις από το κλουβί δεν θα αλλάξει κάτι! Εάν έχεις την δυνατότητα να δώσεις κάπου τα μικρά και εφόσον θέλεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή μπορείς να το κάνεις! Αν δεν βάλεις φωλιά δεν θα γεννήσουν αυγά! Αλλά και αυγά να γεννήσουν εσύ θα τα πάρεις από το κλουβί και θα τελειώσει η υπόθεση!
 
Χάχα! Όχι μην φοβάσαι! Δεν θα πάθει απολύτως τίποτα το ζευγάρι! Ακόμα και τον Hot να βγάλεις από το κλουβί δεν θα αλλάξει κάτι! Εάν έχεις την δυνατότητα να δώσεις κάπου τα μικρά και εφόσον θέλεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή μπορείς να το κάνεις! Αν δεν βάλεις φωλιά δεν θα γεννήσουν αυγά! Αλλά και αυγά να γεννήσουν εσύ θα τα πάρεις από το κλουβί και θα τελειώσει η υπόθεση!
Οτι εχω να δωσω καπου τα μικρα, εχω. Εχω να κανω δωρααα, ουουου! Ξερεις ποσοι μου τα ζητανε ηδη; Μαλλον θα τη βαλω τη φωλιτσα γιατι αν τελικα γινουν αυγουλακια και πρεπει να τα παρω, θα νιωθω σαν να της κανω εκτρωση! Πολυ μελό;!
[automerge]1551988558[/automerge]
Να λοιπον και το κλουβακι μας!61243
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρχικά η ύπαρξη της φωλιάς είναι αυτή που τα κάνει συνήθως να ζευγαρώνουν. Αν δεν την είχαν δεν θα ζευγάρωναν τουλάχιστον όχι σίγουρα κι όχι συχνά. Το να ζευγαρώνουν μια στο τόσο είναι φυσιολογικό ακόμη και για μη αναπαραγωγικά ζευγάρια.

Τα ζώα δεν είναι καθόλου καλά δώρα. Δεν τα βλέπουμε και δεν τα αντιμετωπίζουμε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Το τζάμπα επίσης να ξέρεις ότι δεν θα το εκτιμήσει ποτέ κανείς. Πολλοί θα πουν ναι στο να πάρουν δωρεάν ένα χρωματιστό παπαγάλο που δεν έχουν ξαναδεί, μετά θα το βαρεθούν αφούς τους ζαλίσει τα αυτιά και θα το ξεφορτωθούν ή δεν θα το φροντίζουν σωστά. Αφού μπαίνεις στη διαδικασία να τα αφήνεις να αναπαράγονται, να ξέρεις (το έχω περάσει) ότι το δυσκολότερο κομμάτι της εκτροφής είναι η εύρεση κατάλληλων ανθρώπων να τα αναλάβουν.

Αν σε ενδιαφέρει διάβασε κι αυτό για το πως να μεγαλώσεις τη φουρνιά που έρχεται. Αν τα εξημερώσεις απο τη φωλιά θα έχεις την ελπίδα ότι όποιοι τα πάρουν για πετ θα τα χαρούν και θα τα προσέξουν ίσως λίγο παραπάνω λόγω της επαφής μαζί τους. Τέλος όπως σου είπα ήδη, θα σου πρότεινα να μην τα χαρίσεις ή έστω αν τα χαρίσεις να ζητήσεις πρώτα να τους αγοράσουν κλουβάρες κι εξοπλισμό που να τους αξίζει για να ζουν σωστά.
 
Ποσο μα ποσο ΜΑ ΠΟΣΟ δικιο εχεις. Μαλλον τελικα δεν θα βαλω καθολου φωλια στο κλουβι. Υποφερω ηδη στην ιδεα ακομα κι ενος μικρου κλουβιου. Ποσο μαλλον στην μη σωστη περιποιηση τους απο καποιον. Ή λοιπον δεν θα βαλω φωλια, ή δεν θα χαρισω. Ευχαριστω που με εκανες να δω πως δεν σκεφτονται ολοι οπως εγω.
 
Ποσο μα ποσο ΜΑ ΠΟΣΟ δικιο εχεις. Μαλλον τελικα δεν θα βαλω καθολου φωλια στο κλουβι. Υποφερω ηδη στην ιδεα ακομα κι ενος μικρου κλουβιου. Ποσο μαλλον στην μη σωστη περιποιηση τους απο καποιον. Ή λοιπον δεν θα βαλω φωλια, ή δεν θα χαρισω. Ευχαριστω που με εκανες να δω πως δεν σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Μαίρη δεν είσαι η μόνη που σκέφτεται με αυτό τον τρόπο! Οι περισσότεροι από εμάς που νοιάζονται πραγματικά για τα κατοικίδια τους παρόλο που θέλουν να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή, στη συνέχεια βρίσκουν αυτό το δύσκολο εμπόδιο. Τι θα κάνω τα μικρά στη συνέχεια; Πολύ τα ζητάνε, πολύ λένε ότι τα θέλουν αλλά... Ισχύουν πραγματικά τα λεγόμενά τους; Πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε το αν θα δώσουμε τα ζώα μας σε κάποιον που θα τα αγαπάει και θα τα προσέχει και όχι να τα δώσουμε σε κάποιον που μας τα ζητάει μόνο και μόνο για να τα "ξεφορτωθουμε"
 
Συμφωνω με τους προλαλησαντες! Ο μικρος θα παραμεινει με τους γονεις του ειναι η επομενη απορία! Με τοσο μεγαλο κλουβι θα ηταν αδικο να παει σε μικροτερο η να μεινει μονο του εφοσον εχει συνηθίσει την παρεα, απο την αλλη σε λιγο θαχει βλεψεις για την μαμα του και μετα ο μπαμπας; Το αντιθετο θα γινει αν ειναι θηλυκο εφοσον δεν εχεις κανει τεστ dna
 
Συμφωνω με τους προλαλησαντες! Ο μικρος θα παραμεινει με τους γονεις του ειναι η επομενη απορία! Με τοσο μεγαλο κλουβι θα ηταν αδικο να παει σε μικροτερο η να μεινει μονο του εφοσον εχει συνηθίσει την παρεα, απο την αλλη σε λιγο θαχει βλεψεις για την μαμα του και μετα ο μπαμπας; Το αντιθετο θα γινει αν ειναι θηλυκο εφοσον δεν εχεις κανει τεστ dna
Ναι. Ειμαι κι εγω λιγο μπερδεμενη με το θεμα αλλά νομιζω πως θα τα αφησω ετσι κι ο,τι παιξει. Ας κανουν οτι νομιζουν αρκει οταν ζευγαρωσουν χιαστί να μην τα δω! Μου ρχεται καπως!
 
Ναι. Ειμαι κι εγω λιγο μπερδεμενη με το θεμα αλλά νομιζω πως θα τα αφησω ετσι κι ο,τι παιξει. Ας κανουν οτι νομιζουν αρκει οταν ζευγαρωσουν χιαστί να μην τα δω! Μου ρχεται καπως!
Νομίζω πως δεν κάνει αυτό που λέτε! Τις προάλλες υπήρχε ένα παρόμοιο θέμα με δυο αδέλφια που δεν έκανε να αναπαραχθούν διότι θα υπήρχε θέμα! Είμαι υπέρ του να αλλάξει κλουβί για να μην υπάρξει τέτοιο πρόβλημα! Περιμένετε και τις απόψεις των ειδικων!
 
Ναι. Ειμαι κι εγω λιγο μπερδεμενη με το θεμα αλλά νομιζω πως θα τα αφησω ετσι κι ο,τι παιξει. Ας κανουν οτι νομιζουν αρκει οταν ζευγαρωσουν χιαστί να μην τα δω! Μου ρχεται καπως!
Τα πουλια δεν αναγνωριζουν την συγγένεια οταν μεγαλωσουνε κ στο ζευγαρωμα μετα θα εχεις καυγαδες
 
Να προσθεσω εναν προβληματισμο μου ως προς την θεση των ταιστρων ! Ετσι οπως ειναι τοποθετημενες, οι κουτσουλιες υπαρχει περιπτωση να πεσουν μεσα σε αυτες και επισης για να εχουν προσβαση τα πουλια θα πρεπει να πατησουν στο πλεγμα που σιγουρα θα εχει ακαθαρισιες! Η καλυτερη λυση να ανεβουν ψηλοτερα η στο υψος των πανω πατηθρων ! Αν δεν υπαρχει καποια βαση μπορεις να παρεις αυτες που εχουν βιδα

Ακομα μπορουν να μπουν ενδιαμεσα των μεγαλων 2 ακομα μικροτερες ωστε να ανεβοκατεβαινουν ευκολοτερα!
 
Πρωτο Ωχ! Λες να εχω καβγαδες αληθεια; Για να δουμε... κι αν οντως εχω, θα δω τι θα κανω, αλλά μάλλον θα μπω εδω και θα ζητησω παλι τη γνωμη σας!
Δευτερο Ωχ! Εκει που βλεπεις τις ταιστρες, δεν ειναι οι ταιστρες. Ειναι το νερακι τους. Κουταμάρα ε; Πεφτει καμια φορα
Καμια κουτσουλιτσα αλλα τους το αλλαζω καθημερινα, ενω αν δω κουτσουλια, αμεσως. Το φαγητουλι τους απο την αλλη, τους το εχω σε ενα πλακε μεγαλο μπωλ στον πατο του κλουβιου. Ο λογος; Δεν αντεχω αλλο ολη αυτη την ακαταστασια που προκαλουν στην κακομοιρα την κουζινουλα μου οταν το φαγητο τους ειναι πιο ψηλα! Και με αυτον τον τροπο τουλαχιστον δεν λερωνουν τοσο πολυ. Ομως μηπως ψιλοτσαμπα τα κουβεντιαζουμε ολα αυτα; Αφου τα πουλακια μου ορισμενες φορες τα εχω δει να τρωνε τις ξεραμενες κουτσουλιτσες απο τα πλαινα καγκελα του κλουβιου! (Ιιιιουυυ αλλα ειναι αληθεια). -εκτος κι αν τα κανω ολα λαθος πια... Ουφ!
 
Παιδιά δεν είναι βέβαιο ότι ο μικρός ή η μικρή θα διεκδικήσει να αναπαραχθεί με τον γονιό του αντίθετου φύλου. Το πιθανότερο κατά τη γνώμη μου είναι να μην συμβεί εάν το αρχικό ζευγάρι είναι "δεμένο" και δεν του αφήσει το περιθώριο ούτε να το σκεφτεί. Μπορούν όμως ξαφνικά να αρχίσουν να τον χτυπάνε εάν προχωρήσουν σε άλλη γέννα. Και οι ροζέλες μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά, δεν είναι τα πιο φιλειρηνικά πουλιά.
 
Back
Top