Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

τον νικ αυτο σημαινει οτι ειμαι κυνηγος,

Συγνώμη εκ των προτέρων που ανασύρω αυτό το post αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι το nickname σου φίλε Γιώργο, δεν σημαίνει ότι είσαι κυνηγός αλλά φονιάς. (Killer = Φονιάς, Hunter = Κυνηγός, )
Εκτός εάν στους κυνηγετικούς κύκλους δεν σας ενοχλεί να σας αποκαλούν "φονιάδες" και θεωρείται ότι "κυνηγός" και "φονιάς" είναι ένα και το αυτό. Που δεν είναι!

Δεν είναι επί προσωπικού αυτό που θα σου πω παρακάτω δεδομένο ότι δεν σε ξέρω. Διατυπώνω απλώς μια οπτική μου.
Η οπτική αυτή μου υπαγορεύει να πω ότι όταν κάποιος ο οποίος γράφεται σε ένα forum όπου επικρατούν φιλοζωικά αισθήματα με το νικ "Λαγοφονιάς", κατά κάποιον τρόπο.. Προκαλεί.. Έμενα προσωπικά από το όλα όσα ειπωθήκαν που τα σέβομαι απολύτως σαν απόψεις και σαν επιλογές, αυτή την συγκεκριμένη επιλογή δεν μπορώ να την σεβαστώ και την καταδικάζω θεωρώντας την.. Ενοχλητική. Ξαναλέω δεν είναι επί προσωπικού. Απλά είναι θέμα τακτ..

Εύχομαι αυτό το nickname να μην αποτελεί επιλογή "μαγκιάς" αλλά άγνοια της Αγγλικής γλώσσας.

Εαν τα staff members θεωρούν το post μου εριστικό μπορούν να το διαγράψουν ανά πάσα στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγνώμη εκ των προτέρων που ανασύρω αυτό το post αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω...
Άστο ρε Δημήτρη, τι ασχολείσαι; Ξέρεις τι λέει μια παροιμία; Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βροντα!
 
Άστο ρε Δημήτρη, τι ασχολείσαι;
Γιάννη, σε ένα χώρο συζητήσεων εκφράζουμε τις απόψεις μας. Δεν προσπαθούμε να επιβληθούμε στη ζωή, τη νοοτροπία ή τις συνήθειες κανενός. Τα επιχειρήματά μας είναι αυτά που μπορούν να ενημερώσουν ή να ενεργοποιήσουν τις ευαισθησίες του αναγνώστη και να τον κατευθύνουν σε επιλογές που θεωρούμε σωστές. Σε αυτό προσδοκούμε και μόνο.

Καμία άποψη δεν είναι περιττή. Γράψε αν θέλεις και τη δική σου. Να είσαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν αναγνώστες που θα την ασπαστούν.
 
Γιάννη, σε ένα χώρο συζητήσεων εκφράζουμε τις απόψεις μας. Δεν προσπαθούμε να επιβληθούμε στη ζωή, τη νοοτροπία ή τις συνήθειες κανενός. Τα επιχειρήματά μας είναι αυτά που μπορούν να ενημερώσουν ή να ενεργοποιήσουν τις ευαισθησίες του αναγνώστη και να τον κατευθύνουν σε επιλογές που θεωρούμε σωστές. Σε αυτό προσδοκούμε και μόνο.

Καμία άποψη δεν είναι περιττή. Γράψε αν θέλεις και τη δική σου. Να είσαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν αναγνώστες που θα την ασπαστούν.
Σταύρο, ο σκοπός μου δεν είναι να εμποδίσω άτομα από το χώρο να εκφραστούν και να πουν την γνώμη τους. Πιστεύω όμως πως αυτή η συζήτηση μερικούς δεν τους αγγίζει καθόλου, οπότε ποιος ο λόγος να ασχολούμαστε περισσότερο; Εννοηται πως δεν τα βάζω με κανέναν και δεν βρίσκω και τον λόγο να το κάνω αυτό.
 
Σταύρο, ο σκοπός μου δεν είναι να εμποδίσω άτομα από το χώρο να εκφραστούν και να πουν την γνώμη τους
Βρε σε καταλαβαίνω. Δεν παρεξήγησα το μήνυμά σου. :)

Το δικό μου μήνυμα αναφερόταν περισσότερο σε αυτό:
Πιστεύω όμως πως αυτή η συζήτηση μερικούς δεν τους αγγίζει καθόλου, οπότε ποιος ο λόγος να ασχολούμαστε περισσότερο;
Κάποιοι άνθρωποι έχουν κάνει τις επιλογές τους, σωστές ή λάθος. Αυτό δεν μπορεί να είναι λόγος για να μας κάνει να μη λέμε την άποψή μας. Σκέψου ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν κάνει ακόμη τις επιλογές τους. Η άποψή μας μπορεί να τους βοηθήσει να πάρουν τη σωστή απόφαση, τουλάχιστον κατά τα δικά μας κριτήρια.
 
Back
Top