Φροντίδα Τι προτείνετε να βάλω στον πάτο του κλουβιού;

Kotsaros

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2015
Μηνύματα
8
Πόλη
Αγρίνιο
To καναρινι το εφερα χτες στο σπιτι και σημερα κελαηδησε κιολας! Το κλουβι το εχω εξω στο μπαλκονι σε απανεμο μερος που δεν το χτυπαει ηλιος. Το βραδυ το βαζω στο σπιτι σκεπασμενο με ενα σεντονι να μην ταραζεται. Τι προτεινεται να βαλω στον πατο του κλουβιου;
11422689_10205062942468091_1972078729_n.webp
 
Δεν ειμαι σίγουρος αλλα βλέπω οτι το κλουβι εχει σχάρα που απομονωμένο τον πάτο. Μπορείς να βάλεις στον πάτο χαρτί κουζίνας.
Εννοείται οτι και στο κέντρο εκτός απο καρακάξας, εχει και όλα τα αλλα αρπακτικά. Δεν είναι πολυ δύσκολο να κάνει κανείς προστασία. Βρες όμως πρώτα το σημείο που θα είναι το κλουβι.

Αν βαλω στο κλουβι διχτυ ψαρά θα κανω δουλεια;

Απο τις φωτο μπορει καποιος να υπολογισει την ηλικια;
 
Δεν ειμαι σίγουρος αλλα βλέπω οτι το κλουβι εχει σχάρα που απομονωμένο τον πάτο. Μπορείς να βάλεις στον πάτο χαρτί κουζίνας.
Εννοείται οτι και στο κέντρο εκτός απο καρακάξας, εχει και όλα τα αλλα αρπακτικά. Δεν είναι πολυ δύσκολο να κάνει κανείς προστασία. Βρες όμως πρώτα το σημείο που θα είναι το κλουβι.

Στον πατο εχει οντως σχαρα και ηδη εβαλα χαρτι κουζινας. Απο περιστερια κινδυνευει; Βρηκα την ιδανικη θεση πιστευω. Τι λετε; Οριστε και "ντοκουμεντα"11355655_10205065308807248_29297066_n.webp 11356144_10205065332327836_1814388600_n.webp 11428989_10205065308887250_1092339840_n.webp 11428989_10205065308887250_1092339840_n.webp
 
Η καρακάξα είναι πουλί της οποίας ο υπερπληθυσμός οφείλεται ακριβώς στην μεγάλη αστικοποίηση των περιοχών αφού βρίσκονται περισσότερο κοντά στον άνθρωπο, αποσκοπώντας για τροφή από τα απορρίμματα.
Δεν είναι ευχάριστος ο ρόλος της Κασσάνδρας αλλά καλά θα κάνεις να φροντίσεις για την ασφάλεια του κλουβιού σου.
Έχουμε πολλά θέματα στο φόρουμ για επιθέσεις στα κέντρα των πόλεων, όπως πχ Κυψέλη.
Διάβασε αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threa...ε-ένα-από-τα-καναρίνια-μου.22837/#post-247902 καθώς και όσα ακόμα θέματα προτείνει ο Γιάννης στο #2# του ίδιου θέματος.
 
Ωραία θέση... καλά τραγερωτησειούδια!

Σε ευχαριστω πολυ. 2 ερωτησεις μου επιτρεπεις να σου κανω, επειδη προφανως ξερεις απο καναρινακια.
1) Μηπως μπορεις να υπολογισεις την ηλικια του;
2) Ξερεις που μπορω να βρω καλο καναρινι τραγουδιστη;
 
Θα ήθελα επίσης να σου πω για τις πατήθρες, τόσο την θέση τους που πρέπει να είναι δύο και απέναντι η μία στην άλλη και όχι κάθετη γωνία και ακόμη να είναι στρογγυλές, ιδανικά ξύλινες αλλά έστω και πλαστικές δύο διαφορετικών διαστάσεων. Διάβασε το άρθρο που σου βάζω, καθώς και για τα κλουβιά .
 
Επειδη μενω στο κεντρο, δεν εχω δει καρακαξες ή αλλα αρπακτικα. Δεν πιστευω οτι θα εχω τετοιο προβλημα. Ευχαριστω για την συμβουλη παντως
Αυτό δεν ισχύει. Η Αθήνα είναι γεμάτη ιπτάμενα αρπακτικά. Ένας λόγος που προσελκύονται είναι τα κλουβιά. Και να μην ξεχνάμε της γάτες που κάνουν βόλτες στα οικοδομικά τετράγωνα. Καλύτερα να στερεώσεις καλά το κλουβί και να το καλύψεις περιμετρικά.
 
Παρατηρησα οτι χτυπα το ραμφος - τσιμπαει τις πατηθρες. Γιατι το κανει;
 
Συνήθως βάζουμε κάποιο είδος πλέγματος όπως κοτετσόσυρμα, κουνελόσυρμα, πλαστικό πλέγμα, η και σήτα που προστατεύει και από τα κουνούπια (είναι επικίνδυνα για τα πτηνά μας). Δίχτυ ψαρά δεν θα έβαζα εκτός ίσως από κάποιο αθερινόδιχτο για το λόγο ότι δεν θέλουμε να μπλεχτεί κάποιο ζωντανό πάνω του.
 
Να κανει τι ακριβως; το πιο πιθανο ειναι ειτε οτι θα σκιστει, αντε και να πιασεις κανα πουλι. Και τι θα το κανεις;

Να βαλω το διχτυ γυρω απο το κλουβι ωστε να μην μπορουν να το πειραξουν αρπακτικα πουλια.
 
Να βαλω το διχτυ γυρω απο το κλουβι ωστε να μην μπορουν να το πειραξουν αρπακτικα πουλια.
Σου απαντησε καταλληλα ο @YannisK πιο πανω, γιατι ΔΕΝ δουλευει ουσιαστικα το διχτυ. Μπορεις αντ'αυτου να δοκιμασεις το πρασινο πλεγμα που βαζουμε στα μπαλκονια, αλλα να μην εφαπτεται στο κλουβι.
 
Υπάρχουν εδώ στις ιδιοκατασκευές κάποιες ιδέες όπως αυτή που είναι βέβαια αρκετά μεγάλη για περισσότερα κλουβιά αλλά θα μπορούσες σ' αυτό το στυλ να κάνεις και μικρότερη. Υπάρχουν ακόμα και έτοιμα στα καταστήματα, όπως αυτό
9924-800x700_0.jpg

Το θέμα είναι να στερεωθούν επίσης πολύ καλά στον τοίχο, με γυριστές γωνίες ούπα, ώστε να μην μετακινείται εύκολα σε περίπτωση επίθεσης και αν είναι δυνατόν να υπάρχει εξωτερική επένδυση από σήτα ψιλή για να αποφύγεις τα τσιμπήματα κουνουπιών που ευθύνονται για την μετάδοση της νόσου ευλογιάς στα καναρίνια.
 
θα πρέπει να βγάλεις όλα αυτά τα κλαδάκια ( πατήθρες ) και την κούνια για να μπορεί το πουλάκι να πετάει. Αν αφήσεις 2 κλαδάκια ( προτίμηση στα στρογγυλά) θα είναι το πουλάκι πολύ ευχαριστημένο.
Μετά θα πρέπει να αλλάξεις το κλουβί διότι αυτό που έχεις δεν κάνει για καναρίνια.
Τελευταίο, θα πρέπει να αποφασίσεις αν το πουλάκι θα είναι μέσα ή έξω.

Τελειώνοντας θα σου προτείνω να διαβάσεις λίγο κάποια άρθρα.

Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες
 
Όλες οι κουτσουλιές, έτσι όπως κάθεται, πάνε απευθείας στην τροφή του. Τι μήκος έχει το κλουβί;
 
Δεν ειμαι σίγουρος αλλα βλέπω οτι το κλουβι εχει σχάρα που απομονωμένο τον πάτο. Μπορείς να βάλεις στον πάτο χαρτί κουζίνας.
Εννοείται οτι και στο κέντρο εκτός απο καρακάξας, εχει και όλα τα αλλα αρπακτικά. Δεν είναι πολυ δύσκολο να κάνει κανείς προστασία. Βρες όμως πρώτα το σημείο που θα είναι το κλουβι.

Αν βαλω στο κλουβι διχτυ ψαρά θα κανω δουλεια;

Απο τις φωτο μπορει καποιος να υπολογισει την ηλικια;
Στον πάτο του κλουβιού χρειάζονται απορροφητικά υλικά που θα περιορίσουν την ύπαρξη της υγρασίας και θα μειώσουν τον κίνδυνο ανάπτυξης μικροβίων, βακτηρίων κλπ
Ως προτάσεις λοιπόν (για να απαντήσουμε και στο ερώτημά σου), ως πιο κατάλληλο υπόστρωμα για το κλουβί θεωρώ τα κομματάκια ξύλου (οξιάς 6mm) και ακολουθεί το απορροφητικό χαρτί.
Και τα δύο όμως χρειάζονται αντικατάσταση - αλλαγή στο σωστό χρόνο...
Γιατί το να βάλω υπόστρωμα με μεγάλη απορροφητική ικανότητα δε μου επιτρέπει η υγρασία να σχηματίζει μούχλα στον πάτο του κλουβιού όπως πριν λίγους μήνες είδα.
 
Να προσθεσω στα παραπανω και λιγο πιο μακρια το φυτο που εχεις διπλα. Εχω την εντυπωση πως καποια φυλλα του μπορει να εφαπτονται λιγο.
 
Λοιπον ακούστε τι εκανα φιλοι μου: αλλαξα τις πατηθρες, κπομάκρυνα το φυτο,έβαλα τις ταιστρες ψηλά για να μην τις κουτσουλαει και περιμένω το απόγευμα μια τσάντα με υλικό για το υπόστρωμα. Το καναρινάκι είναι 9 μηνών και για αυτό δεν έχει πτεροροια. Σας ευχαριστώ για τη βοηθεια
 
@Kotsaros πολύ όμορφο το καναρινάκι σου! Να το χαίρεσαι!

Σε ευχαριστω πολυ. 2 ερωτησεις μου επιτρεπεις να σου κανω, επειδη προφανως ξερεις απο καναρινακια.
1) Μηπως μπορεις να υπολογισεις την ηλικια του;
2) Ξερεις που μπορω να βρω καλο καναρινι τραγουδιστη;
  1. Από τα ποδαράκια του δε φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλο. Ίσως να είναι 1-2 χρονών αλλά δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά. Από εκεί που το πήρες δεν σου είπαν πόσο είναι;
  2. Από εκτροφέα που εκτρέφει καναρίνια φωνής (timbrado, malinois κτλ). Αλλά θες να πάρεις κι άλλο; Τώρα δεν πήρες αυτόν τον κούκλο;
Το κλουβάκι όμως (συγγνώμη κιόλας) δεν μ αρέσει.. Όχι αισθητικά, απλά δεν είναι κατάλληλο για καναρίνια. Ιδανικό θα ήταν να πας να πάρεις ένα μεγάλο σχετικά κλουβί - ζευγαρώστρα, έτσι ώστε να πετάει και να έχεις και χώρο σε περίπτωση που θες να μεγαλώσεις το σμήνος σου. Αυτό:
https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
είναι και οικονομικό και πάρα πολύ πρακτικό.

Αν πάρεις το κλουβί που σου προτείνω, βάζεις τις 2 ξύλινες και εξαιρετικές πατήθρες που έχεις στις 2 άκρες (πρόσεχε μην τρίβεται η ουρίτσα του στα κάγκελα του κλουβιού) και βάζεις και μία ακόμα στη μέση πιο χαμηλά και θα έχει και άπλετο χώρο να πετάει και να σου γεμίζει το σπίτι με τραγούδι!

Μιας και είσαι νέος καναρινομπαμπάς, πρέπει να πάρεις μια συσκευασμένη τροφή για καναρινάκια, και 1-2 φορές την εβδομάδα να βράζεις καλά ένα αυγουλάκι (για 12 λεπτά), να το κάνεις κομματάκια με το πιρούνι και να το βάζεις στην ταίστρα μόνο του. Χόρτα, λαχανικά και φρούτα κάνουν μόνο καλό! Δες εδώ: https://community.petbirds.gr/threa...-μπορουμε-να-δίνουμε-στα-καναρινια-μας.15920/

Όσον αφορά τον πάτο διάβασε αυτό το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/ . Εγώ βάζω χαρτί κουζίνας που το αλλάζω μια φορά την εβδομάδα που κάνω γενική στα κλουβιά. Και για την προστασία των δικών μου έχω πάρει από τα Jumbo το πράσινο πλαστικό που βάζουμε στα μπαλκόνια και έχω φτιάξει μια κατασκευή που με αυτό προστατεύω τα κλούβια! 😉

Καθαριότητα, καλή, σωστή, ισορροπημένη διατροφή και φρέσκο καθαρό νεράκι κάθε μέρα και θα σου κάνει παρέα με το τραγούδι για πολλά χρόνια!
 
Back
Top