Ασθένειες Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα Παιδιά! 🙂
Μετά απο όλο αυτό που πέρασε ο Όλιβερ μου,έγινε επιτέλους καλά..
Αλλά ίσως προέκυψε καινούριο προβληματάκι και έχω αγχωθεί πάρα πολύ... Θα το πάω και στο γιατρό άμα είναι αλλά ήθελα πολύ και τη δική σας γνώμη..
Πριν λίγες μέρες παρατήρησα μέσα στα ρουθουνακια του, πως έχει κάτι άσπρα..
Τα οποία αυτά όταν του βάζω ορό φεύγουν αλλά μετά εμφανίζονται ξανά και γι'αυτό και άρχισα να ανησυχώ..
Το πουλάκι είναι μια χαρά.. Τρώει, πίνει κανονικά, παίζει και η αναπνοή του είναι κανονική, δεν φαίνεται να δυσκολεύεται και ούτε τίποτα..
Το πρόβλημα αυτό το εξήγησα και σε μια γιατρό και της έδειξα φωτο του μικρού..
Και μου είπε πως μέσα στα ρουθούνια τους έχουν φίλτρα και ότι δεν βλέπει κάτι παράξενο και πως είναι φυσιολογικό...
Αλλά πάλι θέλω και την δική σας γνώμη, σας έχει τπτ παρόμοιο;
Εδώ σε αυτή την φωτο είναι μετά τον ορό..
IMG_20170302_111808.webp
Και εδώ πέρα είναι προτού τον ορό!
received_157508211430104.webp
 
Δεν είμαι ειδική να απαντήσω πέραν του ότι δεν έχω γνώσεις ιατρικές και μεγάλη εμπειρία πλην όμως με έβαλες σε σκέψεις και είδα τα ρουθούνια του δικού μου αρσενικού (μπατζι όμως) και δεν έχει κατι τέτοιο, δεν ξέρω αν διαφέρει λόγω είδους... Θα περιμένουμε να μας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός. Ευχομαι όχι άλλες περιπέτειες.
 
θα το πάω και στο γιατρό άμα είναι αλλά ήθελα πολύ και τη δική σας γνώμη..
Ευη, αυτό δεν γίνεται. Από τη στιγμή που θα ζητήσεις την γνώμη του γιατρου, όπως είναι και το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις, μένεις σε αυτή και τέλος. Πήγαινε το σε ένα γιατρό.

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό, καθώς δεν βλέπω εκρισεις ή άλλα σημάδια φλεγμονής, αλλά αυτή είναι απλώς η άποψή μου. Θα περιμένουμε να μας πεις τις λεπτομέρειες από την επίσκεψη στο γιατρό.
 
Να κάνω μια ερώτηση σχετική έμμεσα... Τον όρο τον εφαρμόζουμε όπως στα μωρά;δλδ μπαμ κ έξω με ελαφριά πίεση ή ρίχνουμε σταγόνες;(αχρείαστο να ναι)
 
Να κάνω μια ερώτηση σχετική έμμεσα... Τον όρο τον εφαρμόζουμε όπως στα μωρά;δλδ μπαμ κ έξω με ελαφριά πίεση ή ρίχνουμε σταγόνες;(αχρείαστο να ναι)
Σιγά σιγά εγώ του ριχνα απο δυο σταγόνες..
 
Κι εγώ δεν βλέπω κάτι. Θα περιμένουμε τον γιατρό. Βέβαια οι πλύσεις κακό δεν κάνουν. Επειδή είναι και μωρό, δώσε προβιοτικά μετά την αντιβίωση οπωσδήποτε.
Να κάνω μια ερώτηση σχετική έμμεσα... Τον όρο τον εφαρμόζουμε όπως στα μωρά;δλδ μπαμ κ έξω με ελαφριά πίεση
Έτσι ναι, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Οι δίοδοι ρουθουνιών και στόματος επικοινωνούν όπως και στον άνθρωπο.
 
Κι εγώ δεν βλέπω κάτι. Θα περιμένουμε τον γιατρό. Βέβαια οι πλύσεις κακό δεν κάνουν. Επειδή είναι και μωρό, δώσε προβιοτικά μετά την αντιβίωση οπωσδήποτε.
Έτσι ναι, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Οι δίοδοι ρουθουνιών και στόματος επικοινωνούν όπως και στον άνθρωπο.
Σ'ευχαριστώ πολύ και σενα Μαρία μου!
Η αντιβίωση τελείωσε είδη και αύριο το πρωί αρχίζουμε τα προβιοτικά!
 
... Πριν λίγες μέρες παρατήρησα μέσα στα ρουθουνακια του, πως έχει κάτι άσπρα..
Τα οποία αυτά όταν του βάζω ορό φεύγουν αλλά μετά εμφανίζονται ξανά και γι'αυτό και άρχισα να ανησυχώ..
Από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα τα ρουθουνάκια του Εύα μου.
Όσο για τα ''άσπρα'' πιστεύω πως απλά με τον ορό ενυδατώνεται (όλη η περιοχή) και γι΄αυτό εξαφανίζονται και αργότερα πάλι εμφανίζονται... Δες τι θα σου πει η γιατρός, η γνώμη μου πάντως είναι πως δεν έχει πρόβλημα:)
 
Έτσι ναι, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Οι δίοδοι ρουθουνιών και στόματος επικοινωνούν όπως και στον άνθρωπο.
Να είσαι καλά Μαρία μου.σε ευχαριστω.
 
Καλησπέρα παιδιά...Απο την Πέμπτη που μας πέρασε έπαιρνα συνέχεια τηλ στην κλινική για να πάω τον μικρό και δεν μου το σήκωσαν ποτέ...
Νευριασα πάρα πολύ και εκεί ούτε που ξανά πατάω!
Ήθελα να τον πάω στον γιατρό που τον πηγαίνω αλλά λείπει εκτός...
Μου σύστησαν έναν κτηνιατρο/πτηνιατρο και έκλεισα ραντεβού μαζί του...
Αύριο 2 η ώρα θα τον πάω για εξέταση...
Η επίσκεψη κοστίζει 20€!
Επιτέλους θα τον πάω και χάρηκα πολύ...άντε να δούμε τι θα δούμε...
Ελπίζω μην είναι κάτι σοβαρό...
Περιμένετε νέα!
 
Eva αυτα τα ασπρα σφαγγαρακια που λες, τα εχω παρατηρησει και εγω στην δικια μου, νομιζω οτι ολα τα πουλακια τα εχουν και ειναι κατι φυσιολογικο οπως σου ειπε και η γιατρος 🙂
 
Γεια σας παιδιά... Μόλις γυρίσαμε απο το γιατρό και μπήκα για να σας πω τα νέα!
Τι καλός γιατρός, μπράβο! Δεν έχω λόγια!
Πήγαμε,του είπα τι συμβαίνει,ότι πέρασε πνευμονία κλπ και τον έπιασε στα χέρια και τον εξέτασε!
Είδε..ρουθούνια,ράμφος, πόδια, κοιλιά, φτερά και έκανε εξέταση τις κουτσουλιες οι οποίες βγήκαν καθαρές...
Αυτά τα άσπρα λοιπόν είναι φυσιολογικό να υπάρχουν μέσα στα ρουθούνια τους ως ένα μικρό βαθμό όμως... Του Όλιβερ είναι πιο ογκώδεις ας πούμε(κάπως αλλιώς μου το είπε αλλά τεσπα :Ρ )
Και ο λόγος ποιος είναι;
Ο λόγος είναι γιατί έχει ακαρεα στο ράμφος του...
Όπως είδε και αυτός στο κάτω μέρος του ράμφους του είχε ξεφλουδιστει φυσιολογικά, αλλά στο πάνω ράμφος άρχισε σε ένα σημείο να φαίνεται ένας ερεθισμός...
Εγώ ούτε που το είχα προσέξει...
Μου έδωσε να του κάνω θεραπεία με την πομαδα της τεμπερλιν και οχι με την επιθολ γιατί λέει είναι βαριά...
Εγώ απορώ όμως πως το έπαθε...;δεν τον αφήνω έτσι, πολύ συχνά τον καθαρίζω...
Ααα ξέχασα να σας πω του έβαλε και δυο σταγόνες στο σβέρκο πουλμοσαν για προληπτικά... Εγώ δε συμφώνησα, αλλά τις έβαλε...
Τέλος πάντων, αυτά τα νέα μας παιδιά...
(Σήμερα γίναμε 4 μηνών)! 🙂
 
Βρε Εύα ελπιζω οτι το πράγμα θα πάει καλά. Αλλά τι σημαίνει η φραση έβαλε προληπτικά, εγώ δεν συμφώνησα, αλλά αυτός έβαλε;
 
Ααα ξέχασα να σας πω του έβαλε και δυο σταγόνες στο σβέρκο πουλμοσαν για προληπτικά...
... Ο λόγος είναι γιατί έχει ακαρεα στο ράμφος του...
Αν τον δεις λίγο ''πεσμένο'' μην ανησυχήσεις, θα επανέλθει.
Περαστικά του Εύα...
 
Βρε Εύα ελπιζω οτι το πράγμα θα πάει καλά. Αλλά τι σημαίνει η φραση έβαλε προληπτικά, εγώ δεν συμφώνησα, αλλά αυτός έβαλε;
Έβαλε πουλμοσαν Γιάννη... Οι περισσότεροι γιατροί έτσι κάνουν για προληπτικο λογο
 
Αν τον δεις λίγο ''πεσμένο'' μην ανησυχήσεις, θα επανέλθει.
Περαστικά του Εύα...
Να'σαι καλά Σίσσυ μου...
Αυτό λέω, εφόσον δεν συμφωνούσες, γιατι δεν του το είπες;
Του το είπα βρε Γιάννη...Αλλά είπε με μια φορά δε γίνεται κάτι...
Τεσπα...
 
Back
Top