Τι τροφη δινετε στα σκυλια σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τη γυναίκα μου την ξεγέννησε κα στα δυό παιδιά ο κουμπάρος μου, γιατί του είχαμε τυφλή εμπιστοσύνη... Δεν είναι μαιευτήρας ούτε γυναικολόγος, αλλά χειρούργος
Πιθανόν να έχεις δίκιο Νίκο, αλλά θα είναι αν μη τι άλλο αστείο αν ξεκινήσουμε να πηγαίνουμε τα σκυλιά μας σε ορθοπεδικό επειδή γνωρίζει πώς να φροντίσει τον σκύλο του. :)
 
Πιθανόν να έχεις δίκιο Νίκο, αλλά θα είναι αν μη τι άλλο αστείο αν ξεκινήσουμε να πηγαίνουμε τα σκυλιά μας σε ορθοπεδικό επειδή γνωρίζει πώς να φροντίσει τον σκύλο του. :)
Πάλι δεν με κατάλαβες..Απλά εννοώ αφού φροντίζουμε πουλιά, μπορούμε κάλλιστα να ασχοληθούμε και με τα προβλήματα άλλων οικόσιτων ειδών όπως π.χ. τα σκυλιά.. Εκεί πάει η ''γενική ιατρική'' ... 😉
 
Η κατάσταση στους πουλάδες είναι χειρότερη ίσως. :)
Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες ούτε για τους μεν, ούτε για τους δε, αλλά στους σκυλάδες, μπήκα σε δύο και ήταν έτσι... Τι να πω, μπροστά τους οι πουλάδες μοιάζουν αρσακειάδες :) Τώρα να έφταιγαν τα φόρουμς; Μπορεί τι να πω, δεν είχα κουράγιο να δω τρίτο. Ένα γεύμα ξηρά τροφή και όχι πάντα την ίδια, ένα κονσέρβα ή μαγειρευτό που φτιάχνω με συκωτάκια πουλιών, κοτόπουλο, καρδιά μοσχαριού (πιο σπάνια αν και είναι τσάμπα), κανένα φτηνό κιμά αν εντοπίσω και ρύζι, λίγο αρακά, φασολάκια και διάφορα άλλα και από πάνω ωμό λάδι και από εδώ και στο εξής ωμό λιωμένο σκόρδο για τις σκνίπες. Ωραίες μυρωδιές αυτό το σπίτι :)
 
Φοβερο ειναι το λαδι σολομου για το τριχωμα τους και βοηθαει φοβερα στην τριχοπτωση. Το εχω δοκιμασει, ειναι τσιμπημενη η τιμη του αλλα εχει αποτελεσματα.
 
and turtles :)

Και κάτι σχετικό:
Εξαιρετική λύση για την αποπαρασίτωση του σκύλου σας είναι ο κολοκυθόσπορος (άσπρος πασατέμπος). Περιέχει το αμινοξύ που ονομάζεται cucurbitin, το οποίο παραλύει τα σκουλήκια στο πεπτικό σύστημα με αποτέλεσμα να απαλλάσσεται ο σκύλος σας όταν "ξαλαφρώνει". Επίσης έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες, άλλα αμινοξέα, φυτικές ίνες, σίδηρο, χαλκό, φώσφορο και μαγνήσιο, ασβέστιο, ψευδάργυρο, κάλιο, φολικό οξύ και νιασίνη. 'Ολα τα σημαντικά θρεπτικά συστατικά για τη συνολική καλή υγεία του σκύλου σας δηλαδή. Οδηγίες: Δίνετε ωμό ανάλατο κολοκυθόσπορο ολόκληρο. Αν δεν του αρέσουν σαν λιχουδιά αλέστε τα και προσθέστε τα στην τροφή του ή ανακατέψτε τα με φυστικοβούτυρο για το οποίο τρελλαίνονται όλοι οι σκύλοι ανεξαιρέτως. Δίνετε ένα πολύ γεμάτο κουταλάκι του γλυκού ανά 5 κιλά σωματικού βάρους μία φορά ή δύο φορές την ημέρα (ανάλογα με τα γεύματα) για όσες μέρες χρειάζεται, μέχρι ναπαλλαγεί πλήρως από τα παράσιτα. Η μέθοδος είναι δοκιμασμένη, λειτουργεί καλά και φυσικά και βέβαια είναι απόλυτα οικονομική.

Πηγή: ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ-ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ | Facebook
 
Ελα ρε Μαρια με τις πηγες σου! Φοβερο θα το δοκιμασω.. με τα φλουδια ετσι. Αυτο εννοει ολοκληρο;
 
Προφανώς, τώρα το διάβασα κι εγώ και είμαι φαν των φυσικών λύσεων 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Και κάτι σχετικό:
Εξαιρετική λύση για την αποπαρασίτωση του σκύλου σας είναι ο κολοκυθόσπορος (άσπρος πασατέμπος). Περιέχει το αμινοξύ που ονομάζεται cucurbitin, το οποίο παραλύει τα σκουλήκια στο πεπτικό σύστημα με αποτέλεσμα να απαλλάσσεται ο σκύλος σας όταν "ξαλαφρώνει". Επίσης έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες, άλλα αμινοξέα, φυτικές ίνες, σίδηρο, χαλκό, φώσφορο και μαγνήσιο, ασβέστιο, ψευδάργυρο, κάλιο, φολικό οξύ και νιασίνη. 'Ολα τα σημαντικά θρεπτικά συστατικά για τη συνολική καλή υγεία του σκύλου σας δηλαδή. Οδηγίες: Δίνετε ωμό ανάλατο κολοκυθόσπορο ολόκληρο. Αν δεν του αρέσουν σαν λιχουδιά αλέστε τα και προσθέστε τα στην τροφή του ή ανακατέψτε τα με φυστικοβούτυρο για το οποίο τρελλαίνονται όλοι οι σκύλοι ανεξαιρέτως. Δίνετε ένα πολύ γεμάτο κουταλάκι του γλυκού ανά 5 κιλά σωματικού βάρους μία φορά ή δύο φορές την ημέρα (ανάλογα με τα γεύματα) για όσες μέρες χρειάζεται, μέχρι ναπαλλαγεί πλήρως από τα παράσιτα. Η μέθοδος είναι δοκιμασμένη, λειτουργεί καλά και φυσικά και βέβαια είναι απόλυτα οικονομική.

Πηγή: ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ-ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ | Facebook
Σιγά τις πηγές...Αμ πως νομίζεις ότι ''διώχναμε'' τα σκουλήκια, όταν είμαστε παιδιά;
 
Η τροφη friskies για κουταβια που παιρνω (διαβασα τωρα) οτι περιεχει λαχανικα, γαλα σε σκονη και κρεας εκ του οποιου το 4 % 😕 είναι κοτόπουλο. Το υπόλοιπο δηλαδή τι περιέχει; Πάντως με όλα αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι ο καθένας εικάζεται για το καλύτερο αλλά επειδήο χρόνος δείχνει καλύτερα το σωστό, αν θυμηθούμε όλοι τις προηγούμενες γενιές στις οικογένειες μας τα σκυλάκια και τα γατάκια τα τάιζαν με ότι είχαν και για την οικογένεια τους και ζούσανε μια χαρά και για πολλά χρόνια. Προσωπική μου άποψη πάντα αλλά θεωρώ όλα έχουν να κάνουν με το κέρδος. Για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας θα μαγειρεύουμε μόνοι μας το φαγητό για το σκυλάκι μας με βάση τις ανάγκες του και έτσι θα ξέρουμε ακριβώς τι τρώει. Ένα πιατάκι την ημέρα δεν είναι τόσος κόπος(όπως λέει και η σύζυγος -μαγείρισσα του σπιτιού) ούτε είναι η τρελή ποσότητα φαγητού ώστε να έχεικάθε μέρα και κάτι άλλο.
 
Η τροφη friskies για κουταβια που παιρνω (διαβασα τωρα) οτι περιεχει λαχανικα, γαλα σε σκονη και κρεας εκ του οποιου το 4 % 😕 είναι κοτόπουλο. Το υπόλοιπο δηλαδή τι περιέχει; Πάντως με όλα αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι ο καθένας εικάζεται για το καλύτερο αλλά επειδήο χρόνος δείχνει καλύτερα το σωστό, αν θυμηθούμε όλοι τις προηγούμενες γενιές στις οικογένειες μας τα σκυλάκια και τα γατάκια τα τάιζαν με ότι είχαν και για την οικογένεια τους και ζούσανε μια χαρά και για πολλά χρόνια. Προσωπική μου άποψη πάντα αλλά θεωρώ όλα έχουν να κάνουν με το κέρδος. Για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας θα μαγειρεύουμε μόνοι μας το φαγητό για το σκυλάκι μας με βάση τις ανάγκες του και έτσι θα ξέρουμε ακριβώς τι τρώει. Ένα πιατάκι την ημέρα δεν είναι τόσος κόπος(όπως λέει και η σύζυγος -μαγείρισσα του σπιτιού) ούτε είναι η τρελή ποσότητα φαγητού ώστε να έχεικάθε μέρα και κάτι άλλο.
Αχιλλέα μαζί σου για το μαγειρευτό (αρκεί φυσικά να μαγειρεύεται όπως πρέπει για τα σκυλάκια μας, χωρίς αλάτι κτλ) απλά τώρα που είναι κουταβάκι ίσως πρέπει να του δίνετε ξηρά τροφή και μια φορά την εβδομάδα βραστό αυγουλάκι για να παίρνει τις απαραίτητες βιταμίνες. Πάντως κι γω δεν είμαι πολύ φαν των Friskies, Pedigree, Royal Canin και όλων των γνωστών. Πολύ καλές είναι η Barking Heads, η Acana, η Sams Field και η Hills, που είναι φαρμακευτική και πολύ καλή σε σκυλάκια που έχουν ιατρικά θέματα. Όλες αυτές που σου αναφέρω τις έχω δώσει και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Ίσως η καλύτερη λύση είναι να δίνεις και ξηρά τροφή και μαγειρευτό! Ποικιλία! 😉

Και όσον αφορά το αυγό: Θρεπτικό ή επικίνδυνο το αυγό για τους τετράποδους; — ΤΡΙΧΕΣ
 
Αλίκη δίνουμε ξηρά τροφή μόνο το πρωί, που ακόμα δεν έχει γίνει το φαγητό. Αυγό δώσαμε πρώτη φορά προχθές, με λίγο ελαιόλαδο απο το χωριό, γιατί δεν ξέραμε ότι το τρώνε (και χωριάτικο παρακαλω, αποδικές μας κότες) και το τσάκισε! Φαγητό εννοείται χωρίς αλάτι και τσιγαρισματα, το λάδι μπαίνει πάντα στο τέλος ωμό, άλλωστε έτσι τρώμε και εμείς. Αυτό εννοούσα όταν είπα ανάλογα με τις ανάγκες του σκυλιού. Όσο για τις μάρκες ξηρών τροφών που ανέφερες, απο μια πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα είδα ότι η acana κοστίζει απο 15-20 ευρώ τα 2 1/2 κιλά! Τα θεωρώ πάρα πολλά. Θα κοιτάξω καιτις άλλες μάρκες που μου γράφεις, πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
τα πραγματα ειναι απλα θα σταματησει ν τρωει κροκετα εφοσον τις δινεις μαγειρευτω.. ακομη ο σκυλος θελει 70% κρεας στην διατροφη του του δινεις τοσο μαγεορευοντας; ακομα στην ηλικια του κουταβιου πρεπει να περνει 28 % προτεινη δινεις τοσο; Το 75% τις εκατι σκυλον που τρωνε μαγειρευτω ειναι παχυσαρκα.. λογω απειριας και ελειψη γνωσεων.. Οσο για ξηρα τροφη οικονομικη παρε της farmina τσεκαρε και δες.. ΥΓ Η ξηρα τροφη ειναι οτι καλυτερο για τα σκυλια
 
Λιγο αλατι επιτρεπεται και το προτεινουν και κτηνιατροι στο μαγειρευτο. Οχι σαφως οσο θα βαζαμε στο δικο μας φαγητο αλλα ελαχιστο.

and turtles :)

Και κάτι σχετικό:
Εξαιρετική λύση για την αποπαρασίτωση του σκύλου σας είναι ο κολοκυθόσπορος (άσπρος πασατέμπος). Περιέχει το αμινοξύ που ονομάζεται cucurbitin, το οποίο παραλύει τα σκουλήκια στο πεπτικό σύστημα με αποτέλεσμα να απαλλάσσεται ο σκύλος σας όταν "ξαλαφρώνει".

Αποπαρασιτικα λειτουργουν επισης η κολοκυθα που ταιζουμε και στους παπαγαλους οπως και η ινδικη καρυδα. Εγω χρησιμοποιω συχνα για τα πουλια και δινω και στο μικρο σκυλακι διοτι ο μεγαλος ουτε να τα μυρισει δεν καταδεχεται αυτα.

200708161334068778.jpg
coconut.jpg


Επισης σε κουταβια που παρουσιαζουν κοπροφαγια τρωγοντας τα ιδια τα κακα τους (οχι και τοσο ασυνηθιστο), μια κουταλια του γλυκου (για μεσαιο-μεγαλο τελικο μεγεθος σκυλου) βρασμενης κολοκυθας σε καθε γευμα συνηθως σταματα το προβλημα.
 
Back
Top