Τι τροφη δινετε στα σκυλια σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ερωτηση πως η καρυδα σταματα την κοπροφαγια; αφου η κοπροφαγια ειναι κακια συνηθεια η ψιχολογικο,ρωταω γιατι φιλος μου με γιορκι, επειδη το μαλωσε που εκανε την αναγκη του μεσα απο τοτε οταν κανει κατι τα τρωει..
 
Προς το παρών τα τρώει όλα. Όσον αφορά την ποσότητα πρωτεϊνών και συναφών, νομίζω ότι ούτως ή άλλως και απο τις κροκετες είναι δύσκολο να το ξέρεις (εμπιστεύεσαι τόσο πολύ τιςετικέτες της κάθε εταιρίας 😉 Θα δω και την μάρκα που μου λες και σε ευχαριστώ. Όσο για το να δίνουμε μόνο ξηρά τροφή... Ερώτηση: Πριν ανακαλυφθεί η ξηρά τροφή (τελευταία χρόνια) τι έτρωγαν τα σκυλιά; Μην γινόμαστε υπερβολικοί! Είδα μέχρι και διαφορετικές τροφές ανάλογα με τη ράτσα του σκυλιού! Είναι σημαντικότερη η ράτσα ή ο τρόπος ζωής του σκυλιού; Εννοώ αν για τα χάσκει, παράδειγμα, υπάρχει τροφή ειδική για τις ανάγκες του, μέσα σε αυτές είναι το ότι δεν πρέπει να ζει σε θερμά κλίματα, άρα ποιες η ανάγκες της τροφής του όταν ζει στην Ελλάδα; Ή μήπως θα βγάλουν ειδική τροφή για τα χάσκει που ζούνε στην μεσόγειο; Τώρα βέβαια στο όνομα του κερδους δεν θα μου φαινόταν απίθανο και αυτό.
 
Οι τροφες που απευθυνονται σε συγκεκριμενες ρατσες εχουν να κανουν με ποση ενεργεια χρειαζονται, καποια σκυλιΑ εχουν προβλημα με ασβεστιο κτλ αρα ειναι εμπλουτισμενες διαφορετικα αναλογα με τα χαρακτηριστικα της καθε ρατσας.
 
Και όταν ένα σκυλί είναι διασταύρωση απο διαφορετικές ράτσες το του δίνεις; Μείγμα απο όλες;
 
ερωτηση πως η καρυδα σταματα την κοπροφαγια; αφου η κοπροφαγια ειναι κακια συνηθεια η ψιχολογικο,ρωταω γιατι φιλος μου με γιορκι, επειδη το μαλωσε που εκανε την αναγκη του μεσα απο τοτε οταν κανει κατι τα τρωει..

Δεν εγραψα οτι η καρυδα σταματα την κοπροφαγια Παναγιωτη, ξαναδιαβασε το. :) Για την κολοκυθα το εγραψα. Δινει ασχημη (για τα σκυλια) γευση κι οσμη στα κακα και τα αποτρεπει να τα φανε. Να μην το κανει μονο μια φορα αν το δοκιμασει αλλα να τηρησει το προγραμμα για καμποσες ημερες για να δει αποτελεσμα.
 
ααα εχεις δικιο ποιος ξερει τι γλυκο με καρυδα σκεφτομουν,θα του πω να το εφαρμοσει..
 
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι παρ' όλη την πρόοδο της επιστήμης και την εξέλιξη της γνώσης, στο θέμα του σκύλου, το αποτέλεσμα είναι το προσδόκιμο ζωής του που περιστρεφόταν γύρω από το 20 τώρα να περιστρέφεται γύρω από το 10.
Υποτίθεται ότι όλες οι ενέργειές μας τείνουν στην αύξηση του ορίου και όχι στην δραματική μείωσή του.
Από την μια οι επιλεκτικές διασταυρώσεις στις ράτσες και από την άλλη η μονολιθική διατροφή είναι για μένα οι λόγοι αυτής της εξέλιξης.
Στα πουλιά και τα ψάρια ακόμα, που το οικονομικό ενδιαφέρον είναι μικρότερο, επιστήμονες και χομπίστες ερευνούν σε πιο ελεύθερο κλίμα και βλέπουμε την ποικιλία στην διατροφή να παίζει πρωταρχικό ρόλο στην ευζωία τους.
Αντίθετα ζώα όπως οι σκύλοι και οι γάτες, με ευφυία προχωρημένη και τόσο δυνατά συναισθηματικά δεμένοι με την οικογένεια, έχουν γίνει θύματα μιας τακτικής, που προσωπικά έχω διαπιστώσει με μεγάλη πίκρα πόσο λάθος είναι.
Μην ακούσω για την διατροφή του σκύλου στην φύση. Πότε; Πριν την ανακάλυψη της φωτιάς;
Τι έτρωγε ο άνθρωπος τότε;
Είναι δυνατόν ένας οργανισμός να τρέφεται μονίμως με λιπαρές πλην όμως στερεές τροφές που δεν επιτρέπουν στον οργανισμό του να ενυδατώνεται και να λιπαίνεται, να καθαρίζεται μέσω φυτικών ινών;
Μπορώ να βλέπω εγώ το σκυλί μου να τρέχουν τα σάλια του και να το αφήνω ατάιστο από μία λιχουδιά;
Δεν αμφιβάλλω ότι όσοι υπακούουν σ' αυτές τις τακτικές το κάνουν για το καλό των σκυλιών τους, όπως εξάλλου το έκανα κι εγώ στο παρελθόν αλλά δεν θα ήθελα να περάσει κάποιος άλλος τις ίδιες πίκρες.
Δέχομαι ότι μπορεί οι κροκέτες να είναι πλήρης τροφή και τις δίνω μία φορά την ημέρα για να καλύψω αυτό το πλήρες. Με το δεύτερο γεύμα, επιθυμώ να καλύψω και άλλες πιθανόν παραμέτρους που μόνο μια ποικιλία μπορεί να προσφέρει.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο Μαρία. Οι εταιρίες πολύ καλά κάνουν.. Θέλουν να εξαρτήσουν- δεσμεύσουν τους κατόχους αποκλειστικά με τα προιόντα τους. Οι γιατροί είναι από πολλές πλευρές ενταγμένοι σ'αυτή τη συλλογιστική... Όλα τα σεμινάρια χρηματοδοτούνται από τις μεγάλες εταιρίες του χώρου...όπως και οι τσέπες τους.
Το ίδιο προσπαθούν να περάσουν και στα πουλιά με τα πέλλετς.Από κει και πέρα όποιος μπορεί να σκεφτεί λογικά και αντικειμενικά, καταλήγει στο πασιφανές και αυτονόητο. Ποικιλία που περιλαμβάνει και κροκέτες και κόκκαλα και μαγειρεμένα φαγητά και κάπου κάπου κονσέρβες. Δε γίνεται να πληρώνεις το marketing και να είσαι και επαναπαυμένος ότι δίνεις ότι χρειάζεται.
 
η δοατροφη του σκυλου απασχολει πολους για πολλα χρονια.. αλλα περα απο τις κροκετες που εγω ο κτηνιατρος και ο. Εκτροφεας που πηρα τον σκυλο ειμαι υπερ.. αλλα ποιος ξερει τι και ποσο να μαγειρεψει στον σκυλο; να βαλω κουοπουλο με ρυζι οκ τι να λεει; Ποσο. Και τι;δεν γινεται ουτε να δινεις οσο. Θες ουτε οτι θες με λιγα λογια το μαγειρευτω θελει γνωσεις..
 
αλλα ποιος ξερει τι και ποσο να μαγειρεψει στον σκυλο; να βαλω κουοπουλο με ρυζι οκ τι να λεει; Ποσο. Και τι;δεν γινεται ουτε να δινεις οσο. Θες ουτε οτι θες με λιγα λογια το μαγειρευτω θελει γνωσεις..
Και εγώ αυτό φοβάμαι... Ενώ με την ξηρά τροφή ξέρεις πόσο θα φάει ημερησίως.. Όταν μαγειρεύεις πόσα να του κάνεις;

Και τελικά ποια η άποψη σας για την BARF; Εγώ είμαι 50-50... Απόψεις παίρνω από παντού!
 
Αχιλλέα μου, ο Άργος ο σκύλος του Οδυσσέα, αν υπολογίσουμε ότι ζούσε πριν φύγει από την Ιθάκη, ότι έλειψε 20 χρόνια (10 ο Τρωικός Πόλεμος και 10 η περιπλάνηση) και ζούσε επίσης, υπέργηρο αλλά ζούσε και κατά την επιστροφή του, αφού ήταν ο μόνος που τον αναγνώρισε, δηλαδή το σκυλί αυτό έζησε γεμάτα 21 χρόνια και... Δηλαδή τα σκυλιά στα ομηρικά χρόνια ζούσαν περί τα 20 έτη, όσα και στα δικά μου παιδικά χρόνια. Τι μεσολάβησε με την "εξέλιξη" και ζουν γύρω στα 10 με 12;
 
Αχιλλέα μου, ο Άργος ο σκύλος του Οδυσσέα, αν υπολογίσουμε ότι ζούσε πριν φύγει από την Ιθάκη, ότι έλειψε 20 χρόνια (10 ο Τρωικός Πόλεμος και 10 η περιπλάνηση) και ζούσε επίσης, υπέργηρο αλλά ζούσε και κατά την επιστροφή του, αφού ήταν ο μόνος που τον αναγνώρισε, δηλαδή το σκυλί αυτό έζησε γεμάτα 21 χρόνια και... Δηλαδή τα σκυλιά στα ομηρικά χρόνια ζούσαν περί τα 20 έτη, όσα και στα δικά μου παιδικά χρόνια. Τι μεσολάβησε με την "εξέλιξη" και ζουν γύρω στα 10 με 12;
Ίσως το ο,τι τα σκυλιά έπαψαν να είναι σκυλιά και έγιναν γονιδιακές διασταυρώσεις, ίσως στο ο,τι έπαψαν να τρώνε (ωμό) κρέας και το γύρισαν σε προϊόντα σόγιας... Δημητριακών, ιχθυο-ζωόπερισσευμάτων και πολλά άλλα.
Στα ομηρικά χρόνια τα σκυλιά ήταν "σκυλιά" σε αντοχές και κακουχίες...
 
Τα μεγαλόσωμα σκυλιά γερνούν ταχύτερα
Μια αύξηση βάρους κατά 2 κιλά δείχνει να μειώνει το προσδόκιμο ζωής κατά 1 μήνα
38667B34A2FBA1A3398D6905AB5B00A8.jpg

Γκέτινγκεν, Γερμανία

Γιατί τα μεγαλόσωμα σκυλιά ζουν συνήθως λιγότερο; Πιθανότατα επειδή γερνούν ταχύτερα, δείχνει γερμανική μελέτη που εξέτασε 56.000 κατοικίδια από 74 ράτσες.

Σε γενικές γραμμές, αναφέρουν οι ερευνητές, τα μεγαλόζωμα είδη ζώων τείνουν να ζουν περισσότερο: ο ελέφαντας για παράδειγμα μπορεί να φτάσει τα 70 χρόνια σε άγρια κατάσταση, ενώ το οικιακό ποντίκι σπάνια ξεπερνά τα 2.

Το περίεργο είναι ότι, μεταξύ ατόμων του ίδου είδους, φαίνεται να ισχύει ο αντίστροφος κανόνας. Προηγούμενες μελέτες έχουν δείξει ότι τα μεγαλόσωμα ποντίκια και άλογα ζουν λιγότερο από τους μικρόσωμους συγγενείς τους. Ανάλογες ενδείξεις υπάρχουν για τον άνθρωπο, αν και ορισμένες μελέτες υποδεικνύουν ότι τα κοντά άτομα είναι συχνά λιγότερο υγιή.

Η σχέση της σωματικής μάζας με τη μακροβιότητα είναι πιο εύκολο να μελετηθεί στον σκύλο, δεδομένης της τεράστιας ποικιλίας μεγεθών ανάμεσα στις εκατοντάδες ράτσες που έχουν δημιουργηθεί ως σήμερα.

Το βαρύτερο και το ελαφρύτερο σκυλί

Σύμφωνα με το LiveScience.com, ο βαρύτερος γνωστός σκύλος ήταν ο «Ζορμπάς», ένα αγγλικό μαστίφ των 155 κιλών, ενώ το μικρότερο εν ζωή σκυλί ίσως είναι η «Μέιζι», ένα τεριέ των 110 γραμμαρίων,

Σε γενικές γραμμές, οι μικρόσωμες ράτσες ζουν περισσότερο, με τα κανίς να μπορούν να ελπίζουν ότι θα φτάσουν τα 14, και τα γιγαντόσωμα ντανουά να περιορίζονται στα 7 χρόνια κατά μέσο όρο.

Οι ερευνητές του Πανεπιστημίου του Γκέτιγκεν, με επικεφαλής την εξελικτική βιολόγοΚορνίλια Κράους, ήθελαν να εξετάσουν πού οφείλεται αυτή η διαφορά.

Χρησιμοποιώντας δεδομένα από 56.000 σκύλους που εξετάστηκαν σε πανεπιστημιακά κτηνιατρικά νοσοκομεία, η Κράους και οι συνεργάτες της διαπιστώνουν ότι δεν φαίνεται να υπάρχει άμεση σχέση ανάμεσα στο μέγεθος και την εμφάνιση των πρώτων σημείων γήρανσης.

Καταλήγουν όμως στο συμπέρασμα ότι «τα μεγαλόσωμα σκυλιά πεθαίνουν νεότερα κυρίως επειδή γερνούν ταχύτερα».

Ζωή σε γρήγορη κίνηση για τα μεγαλόσωμα σκυλιά

Συγκριμένα, μια αύξηση του βάρους κατά 2 κιλά δείχνει να μειώνει το προσδόκιμο επιβίωσης κατά 1 μήνα.

«Οι ζωές των μεγαλόσωμων σκύλων δείχνουν να ξετυλίγονται σε γρήγορη κίνηση»σχολιάζει η δρ Κράους.

Ο μηχανισμός του φαινομένου παραμένει ασαφής, δεν αποκλείεται όμως να έχει σχέση με την εμφάνιση καρκίνου: τα μεγάλα σκυλιά πιθανότατα παθαίνουν καρκίνο πιο συχνά, ίσως επειδή αποτελούνται από περισσότερα κύτταρα, κάποιο από τα οποία μπορεί να μετατραπεί σε καρκινικό.

Η έρευνα δημοσιεύεται στην επιθεώρηση American Naturalist.
 
Αχιλλέα μου, ο Άργος ο σκύλος του Οδυσσέα, αν υπολογίσουμε ότι ζούσε πριν φύγει από την Ιθάκη, ότι έλειψε 20 χρόνια (10 ο Τρωικός Πόλεμος και 10 η περιπλάνηση) και ζούσε επίσης, υπέργηρο αλλά ζούσε και κατά την επιστροφή του, αφού ήταν ο μόνος που τον αναγνώρισε, δηλαδή το σκυλί αυτό έζησε γεμάτα 21 χρόνια και... Δηλαδή τα σκυλιά στα ομηρικά χρόνια ζούσαν περί τα 20 έτη, όσα και στα δικά μου παιδικά χρόνια. Τι μεσολάβησε με την "εξέλιξη" και ζουν γύρω στα 10 με 12;
Μιλάς για κάτι σου δν ξέρεις αν ισχύει Και κάνεις μας δεν ξέρει.. Είναι ένα σκυλί στα εκατομμύρια που υπάρχουν όπως και στον άνθρωπο υπάρχουν ρεκόρ ηλικίας τι σημαίνει έτρωγε καλύτερα δεν νομίζω το προσδόκιμο ηλικίας όσο παρεμβαίνουμε στην φύση με χημικά απόβλητα, ψεκασμούς και αλλα πολλά που κάνουμε εμείς.. Το προσδόκιμο ζωής Θ μειώνεται για όλα όντα.. Βέβαια οτι τρώμε είμαστε. Αλλα.. Η άποψη για την αλλαγή του μέσου όρου διάρκειας ζωής φταίνε οι παρεμβάσεις και μονο.. Και απο την άλλη οταν έχεις σκύλο αυτό σημαίνει πρόγραμμα συγκεκριμένα τα πάντα.. Ιεραρχία στην αγέλη, κόψιμο τον κυρίαρχων ενστίκτον από κουτάβι, αλλιώς κλάματα χαραλαμπε. Ακόμη όσο για το μαγειρευτω θέλει χρήμα χρόνο γνώσης και όχι απλό ψάξιμο κάθε σκύλος είναι διαφορετικος οπότε δεν ξερω αν θα μπορούσα να μαγειρεύω κάθε μέρα την.ίδια ώρα σωστά μαγειρεμένο για σκύλο φαγητό σωστά μαγειρεμένο το τονίζω..
 
για κάτι σου δν ξέρεις αν ισχύει
Ένας ποιητής του μεγέθους του Ομήρου ποτέ δεν θα έβαζε, έστω και στο παραμύθι, έναν σκύλο της εποχής του να ζει 22 χρόνια, ενώ τα σκυλιά τότε ζούσαν π.χ 10 χρόνια.
Το προσδόκιμο ζωής Θ μειώνεται για όλα όντα..
Πως το λες αυτό; Το ανθρώπινο αυξήθηκε κατά πολύ από χρήση εμβολίων και αντιβιοτικών.

Τέλος πάντων Παναγιώτη μου, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, ούτε υπάρχει η περίπτωση να πεισθώ από κάποιον, απλά ανταλλάσσουμε γνώσεις και εμπειρίες και έχει τύχει να έχω κακές από την τακτική που αναφέρεις ως βέλτιστη. Να μην το πω;
Εννοείται ότι όλοι νομίζουμε και πιστεύουμε ότι κάνουμε την καλύτερη επιλογή για τους φίλους μας.
 
Σοκολατες οπως και σταφυλια και καποια αλλα φρουτα ειναι τοξικα. Μπορεινα προκαλεσουν εμετους διαρροιες κωμα κτλ.
Βλαβερές - επικίνδυνες τροφές για σκύλο | Dogs World

Εγω δυστυχως μαγειρευω καθε μερα και αναμειγνυω με σχετικα φτηνες ξηρες τροφες, ειναι αδυνατον να συντηρησω 4 γαιδουρια με pedigree & friskies... ☹


σωστη! Κι εγώ όταν είχα τα 4 καθαρόαιμα καβουροδεινόσκυλα (μαζεμένα από φιλοζωική) μαγείρευα 6 κατσαρόλες τη βδομάδα με ρύζι ή ζυμαρικά για σκύλους με διάφορα κρέατα από φίλο χασάπη και έριχνα μέσα και διάφορα λαχανικά (εκτός από ντομάτες) και πολύ σκόρδο.. Αλλιώς δεν έβγαινα με τίποτα.. κροκέτες σπανίως... μόνο για συμπλήρωμα...
 
Η ACANA είναι μια τροφή υπερεκτημιμενη και για να πω την αλήθεια η παραπάνω πρωτεΐνη τα στουμπώνει...
Η royal canin στον δικό μου σκύλο προσωπικά εν ήταν ούτε γευστικά ούτε ποιοτικά κάτι το ιδιαίτερο
Η PRO PLAN ούλο εμετούς του έφερνε
την orijen είχα σκοπό να την πάρω άλλα όταν είδα την τιμή. Γενικά τι έχει μέσα και ανεβάζει την τιμή τόσο πολύ. Μπούρδες
έχω καταλήξει στην brit ...
ξέρω ξέρω δεν είναι τόσο ακριβή και είναι χάλια γιατί δεν διαφημίζετε, δεν οργανώνει εκθέσεις δεν την πουλάνε όλα τα πετ
πιο κάτω εξηγώ τους λογούς για τους οποίους σας την προτείνω
1.λιγα και πολύ σκληρά κόπρανα χωρίς οσμές
2. Μιση ποσοτητα τροφης σε σχεση με πανακριβες τροφες
3. Γευστηκα ενδιαφερουσα
.4απαλο και γιαλιστερο τριχομα
5. Δεν εχει τσιμπλες
6. Πολυ καλη τιμη (40 ευρω τα 15 κιλα)
 
Back
Top