Τι τροφη δινετε στα σκυλια σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
and turtles :)

Και κάτι σχετικό:
Εξαιρετική λύση για την αποπαρασίτωση του σκύλου σας είναι ο κολοκυθόσπορος (άσπρος πασατέμπος). Περιέχει το αμινοξύ που ονομάζεται cucurbitin, το οποίο παραλύει τα σκουλήκια στο πεπτικό σύστημα με αποτέλεσμα να απαλλάσσεται ο σκύλος σας όταν "ξαλαφρώνει". Επίσης έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες, άλλα αμινοξέα, φυτικές ίνες, σίδηρο, χαλκό, φώσφορο και μαγνήσιο, ασβέστιο, ψευδάργυρο, κάλιο, φολικό οξύ και νιασίνη. 'Ολα τα σημαντικά θρεπτικά συστατικά για τη συνολική καλή υγεία του σκύλου σας δηλαδή. Οδηγίες: Δίνετε ωμό ανάλατο κολοκυθόσπορο ολόκληρο. Αν δεν του αρέσουν σαν λιχουδιά αλέστε τα και προσθέστε τα στην τροφή του ή ανακατέψτε τα με φυστικοβούτυρο για το οποίο τρελλαίνονται όλοι οι σκύλοι ανεξαιρέτως. Δίνετε ένα πολύ γεμάτο κουταλάκι του γλυκού ανά 5 κιλά σωματικού βάρους μία φορά ή δύο φορές την ημέρα (ανάλογα με τα γεύματα) για όσες μέρες χρειάζεται, μέχρι ναπαλλαγεί πλήρως από τα παράσιτα. Η μέθοδος είναι δοκιμασμένη, λειτουργεί καλά και φυσικά και βέβαια είναι απόλυτα οικονομική.

Πηγή: ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ-ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ | Facebook
Το δοκίμασα και όντως! Την πρώτη κιόλας μέρα το σκυλάκι έβγαλε στα κακά του σκουληκάκια ( ψόφια μου φάνηκαν) Μετά συνέχισα για 2 ακόμα μέρες και δεν είδα κάτι στα κακάκια του. Και κάτι ακόμα. Δοκίμασε η γυναίκα μου να δώσει ένα μικρό κομματάκι από σκελίδα σκόρδο στο σκυλάκι. Η αλήθεια είναι ότι δεν του άρεσε γιατί απλά το μάσησε σαν τσίχλα και μετά το έφτυσε... αλλά μάλλον αυτό ήταν αρκετό για να μην πλησιάζουν τα κουνούπια κοντά του (έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με κουνούπια κάθε καλοκαίρι ) μιας και παρατηρήσαμε ότι με το πλησίαζαν λίγο εξαφανίζονταν! Το ότι δεν άρεσε στο σκυλάκι η μυρωδιά του σκόρδου της έδωσε την ιδέα να περάσει με μια σκελίδα σκόρδο το χείλος από τις γλάστρες μήπως και σταματήσει να πηγαίνει η Κούτη ( το σκυλάκι μας ) για να σκαλίζει και να πετάει έξω το χώμα. Και ''έπιασε'' και αυτό! Μυρίζει βέβαια η ΄βεράντα μας λίγο σαν... Τζατζίκι 🙄 αλλά προτιμάμε τις φυσικές μεθόδους. Μου θυμίζει όταν φτιάχναμε σκορδόνερο στα καναρινάκια μας και ξεβρώμαγε ο τόπος σκόρδο :)
 
Το δοκίμασα και όντως! Την πρώτη κιόλας μέρα το σκυλάκι έβγαλε στα κακά του σκουληκάκια ( ψόφια μου φάνηκαν) Μετά συνέχισα για 2 ακόμα μέρες και δεν είδα κάτι στα κακάκια του. Και κάτι ακόμα. Δοκίμασε η γυναίκα μου να δώσει ένα μικρό κομματάκι από σκελίδα σκόρδο στο σκυλάκι. Η αλήθεια είναι ότι δεν του άρεσε γιατί απλά το μάσησε σαν τσίχλα και μετά το έφτυσε... αλλά μάλλον αυτό ήταν αρκετό για να μην πλησιάζουν τα κουνούπια κοντά του (έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με κουνούπια κάθε καλοκαίρι ) μιας και παρατηρήσαμε ότι με το πλησίαζαν λίγο εξαφανίζονταν! Το ότι δεν άρεσε στο σκυλάκι η μυρωδιά του σκόρδου της έδωσε την ιδέα να περάσει με μια σκελίδα σκόρδο το χείλος από τις γλάστρες μήπως και σταματήσει να πηγαίνει η Κούτη ( το σκυλάκι μας ) για να σκαλίζει και να πετάει έξω το χώμα. Και ''έπιασε'' και αυτό! Μυρίζει βέβαια η ΄βεράντα μας λίγο σαν... Τζατζίκι 🙄 αλλά προτιμάμε τις φυσικές μεθόδους. Μου θυμίζει όταν φτιάχναμε σκορδόνερο στα καναρινάκια μας και ξεβρώμαγε ο τόπος σκόρδο :)
Τα κουνούπια και κυρίως οι σκνίπες δεν είναι μόνο ενοχλητικά για τα σκυλιά αλλά φορείς επικίνδυνων και θανατηφόρων ασθενειών όπως η λεϊσμανίαση (καλαζάρ).
Υπάρχουν λοιπόν ειδικά απωθητικά που δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, που μας επιτρέπουν αυτούς τους μήνες να κρατούμε μακρυά αυτά τα έντομα και ταυτόχρονα και κάθε είδους παράσιτα...
 
Υπάρχουν λοιπόν ειδικά απωθητικά που δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, που μας επιτρέπουν αυτούς τους μήνες να κρατούμε μακρυά αυτά τα έντομα και ταυτόχρονα και κάθε είδους παράσιτα...
Αγορασα ενα μικρο σπρευ 20 ευρω για τα κουνουπια τσιμπουρια κτλ...

Το συννεφακι με τα κουνουπια απλα ηταν εκει, δειχνοντας ιδιαιτερη προτιμηση στη μουσουδα του σκυλου που δεν εχει τριχες και ειναι και αψεκαστο...

Ποσα πραγματα πια να δοκιμασουμε για τα ζουζουνια; Εγω θα δοκιμασω και το σκορδο να δω αν εχει διαφορα. Αν εχει, θα αλειφτω και εγω με σκορδο μπας και ησυχασω.
 
Το σκόρδο το βάζετε στην τροφή ωμό όπως θα το βάζατε και σε μία σαλάτα, ψιλοκομμένο. Δεν δίνουμε την ίδια την σκελίδα στον σκύλο γιατί φυσικά δεν θα την φάει, όπως δεν τους αρέσουν και τα κρεμμύδια.
 
Εμένα μου το έχει συστήσει ο κτηνίατρός μου και φυσικά δεν εντάσσεται στο καθημερινό διαιτολόγιο των σκύλων.
 
Αγορασα ενα μικρο σπρευ 20 ευρω για τα κουνουπια τσιμπουρια κτλ...

Το συννεφακι με τα κουνουπια απλα ηταν εκει, δειχνοντας ιδιαιτερη προτιμηση στη μουσουδα του σκυλου που δεν εχει τριχες και ειναι και αψεκαστο...

Ποσα πραγματα πια να δοκιμασουμε για τα ζουζουνια; Εγω θα δοκιμασω και το σκορδο να δω αν εχει διαφορα. Αν εχει, θα αλειφτω και εγω με σκορδο μπας και ησυχασω.
Άστα να πετούν... ακόμη κι αν ακουμπούν στα εκτεθειμένα μέρη του ζώου, δεν θα κάνουν προσπάθεια "άντλησης" τροφής... Δεν θα τα αφήσει το πρώτο διάστημα το αντιπαρασιτικό που χορήγησες.
 
Το κρεμμύδι απαγορεύεται στην διατροφή των σκύλων!

Κρεμμύδια: Τα κρεμμύδια προκαλούν ένα είδος αιμολυτικής αναιμίας, που ονομάζεται Heinz body anemia και προκαλεί την καταστροφή των ερυθροκυττάρων, ενώ επέρχεται και καταστροφή των νεφρών. Η τοξικότητα μπορεί επίσης να προέρθει από παρόμοια τρόφιμα με το κρεμμύδι, όπως σκόρδο ή πράσο.

Δεν είναι σαφές ακόμη σε τι ποσότητα τα κρεμμύδια μπορεί να προκαλέσουν δηλητηρίαση, ωστόσο, όταν επέλθει η δηλητηρίαση είναι συσσωρευτική, γιατί μπορεί να προέλθει από όλες τις μορφές κρεμμυδιού (βρασμένο, ωμό, αποξηραμένο). Γενικά, αποφύγετε να δίνετε στο σκύλο σας τα απομεινάρια του τραπεζιού, γιατί σχεδόν όλα τα φαγητά που μαγειρεύουμε έχουν κρεμμύδια σε κάποια μορφή.

Τα συμπτώματα της δηλητηρίασης από κρεμμύδι είναι παρόμοια με αυτά της αναιμίας, δηλαδή άσπρα ούλα, γρήγορος καρδιακός παλμός, αδυναμία και λήθαργος ή ακόμα και εμετός, διάρροια και αίμα στα ούρα. Η θεραπεία περιλαμβάνει μετάγγιση αίματος ή παροχή οξυγόνου, καθώς και πολλά υγρά.

ΠΗΓΗ: Newsbeast.gr | ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ : Οι απαγορευμένες τροφές για τους σκύλους
 
Το κρεμμύδι απαγορεύεται στην διατροφή των σκύλων!
Δεν ισχυρίστηκε κάποιος ότι πρέπει οι σκύλοι να τρώνε κρεμμύδια.

Από ορισμένα πράγματα που διαβάζω αλλά και ακούω περί διατροφής και εκπαίδευσης των σκύλων, θαυμάζω την καταστροφική βιομηχανία που έχει στηθεί γύρω από αυτό το θέμα. Που προσπαθεί να μετατρέψει την αυθόρμητη και διαδραστική σχέση του ανθρώπου με τον σκύλο και το αντίστροφο σε προκαθορισμένη διαδικασία, λες και ο σκύλος είναι λούτρινος ή τσίγκινος και όχι ζωντανό πλάσμα με ευφυία, προσωπικότητα και αγάπη για μας.
Σας λέω αν θέλετε μια τόσο κλισαρισμένη σχέση, διαλέξτε ένα ενυδρείο ή κάποιο άλλο pet που μπορεί να ζήσει εντός πλαισίου (αν υπάρχει τέτοιο), ή καλύτερα πάρετε έναν σκύλο σαν αυτόν του video, υποθέτω μόνο λάδι singer θα χρειάζεται
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τα κουνούπια και κυρίως οι σκνίπες δεν είναι μόνο ενοχλητικά για τα σκυλιά αλλά φορείς επικίνδυνων και θανατηφόρων ασθενειών όπως η λεϊσμανίαση (καλαζάρ).
Υπάρχουν λοιπόν ειδικά απωθητικά που δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, που μας επιτρέπουν αυτούς τους μήνες να κρατούμε μακρυά αυτά τα έντομα και ταυτόχρονα και κάθε είδους παράσιτα...
Το ξέρω Γιάννη το ψεκάζουμε με αυτά τα σπρέι αλλά όπως και η Μιράντα δεν είδαμε διαφορά, για αυτό είπα να δοκιμάσω το σκόρδο. Αν περάσεις με σκορδόνερο με ένα βαμβάκι λίγο στο πλαίσιο της μπαλκονόπορτας δεν πλησιάζουν ούτε εκεί.

Επίσης το ξέρω ότι απαγορεύεται το κρεμμύδι. Δεν έδωσα ολόκληρη σκελίδα βρε παιδιά, έκοψα ένα πολύ μικρό κομματάκι από την σκελίδα ( λίγο μεγαλύτερο από μία φακή ).
 
Νομίζω πως εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε αν τα κουνούπια τσίμπησαν το φίλο μας ή απλά γυρίζουν γύρω του αλά δεν μπορούν.
Φρονώ πως πρέπει να το δεχτούμε πως κάνουν δουλειά.
 
Οταν καθονται επανω του, οχι δεν κανουν δδουλεια. Επισης, δωρον αδωρον, αντι για 300 κουνουπια θα το τσιμπησουν 100, οσα χωρανε στη μουσουδα του δηλαδη. Η κατασταση στην Αττικη ειναι τουλαχιστον δραματικη.
 
Οταν καθονται επανω του, οχι δεν κανουν δδουλεια. Επισης, δωρον αδωρον, αντι για 300 κουνουπια θα το τσιμπησουν 100, οσα χωρανε στη μουσουδα του δηλαδη. Η κατασταση στην Αττικη ειναι τουλαχιστον δραματικη.
Επιμένω πως δεν μπορούν να χώσουν τη μουσούδα τους...
 
Στη μουσουδα του σκυλου το τριχωμα ειναι πολυ κοντο. Εχω "χαστουκισει" επανειλλημενως το σκυλι που εχει εκει κουνουπια και ολα εχουν, αιματηρο τελος που σημαινει οτι ρουφανε. Για το λογο αυτο δεν κουρευω και το ενα μου σκυλι, γιατι θα τους αφησω μεγαλυτερη εκταση για να εξασκησουν τα βαμπιρικα τους οργια.
 
Στη μουσουδα του σκυλου το τριχωμα ειναι πολυ κοντο. Εχω "χαστουκισει" επανειλλημενως το σκυλι που εχει εκει κουνουπια και ολα εχουν, αιματηρο τελος που σημαινει οτι ρουφανε. Για το λογο αυτο δεν κουρευω και το ενα μου σκυλι, γιατι θα τους αφησω μεγαλυτερη εκταση για να εξασκησουν τα βαμπιρικα τους οργια.
Ωχ... λες;
 
Δεν λεω, ειμαι σιγουρη. Και δυστυχως γενικα απαγορευεται να ψεκαζεις σκυλια στο ρυγχος. Εδω στην πλατη τους εβαλα και τρεχανε να ξυσουν τα μουτρα τους.

Ρυγχος, κεφαλι (κοντα στα ματια), μυτη, μασχαλες, πατουσες ειναι το νουμερο ενα σε κινδυνο, ακριβως επειδη εχουν κοντο τριχωμα και πιο ευαισθητο δερμα.

Παραθετω και το σχετικο με το κουρεμα νημα που ειχα βαλει.
https://community.petbirds.gr/threads/Άνοιξη-και-κούρεμα-τετράποδου-Μήπως-να-το-ξανασκεφτείτε.23231/
 
Που προσπαθεί να μετατρέψει την αυθόρμητη και διαδραστική σχέση του ανθρώπου με τον σκύλο και το αντίστροφο σε προκαθορισμένη διαδικασία,
Δεν καταλαβαίνω που το στηρίζεις αυτό? Από τη διατροφή τι σχέση έχει η σχέση που έχει ο άνθρωπος με τον σκύλο του;
 
Δεν λεω, ειμαι σιγουρη. Και δυστυχως γενικα απαγορευεται να ψεκαζεις σκυλια στο ρυγχος. Εδω στην πλατη τους εβαλα και τρεχανε να ξυσουν τα μουτρα τους.

Ρυγχος, κεφαλι (κοντα στα ματια), μυτη, μασχαλες, πατουσες ειναι το νουμερο ενα σε κινδυνο, ακριβως επειδη εχουν κοντο τριχωμα και πιο ευαισθητο δερμα.

Παραθετω και το σχετικο με το κουρεμα νημα που ειχα βαλει.
https://community.petbirds.gr/threads/Άνοιξη-και-κούρεμα-τετράποδου-Μήπως-να-το-ξανασκεφτείτε.23231/
Και στην κοιλίτσα τους παιδιά. Όταν κοιμάται το σκυλάκι ανάσκελα επανειλημμένα έχουμε δει κουνούπι να αραζει εκεί. Με τα σπρέι βλέπαμε να γυρνοβολανε κουνούπια και μέσα στο σπιτάκι του σκύλου! Όλη την ώρα η Κούτη πεταγοταν να τα κυνηγήσει γιατί την εκνευριζαν, δε την άφηναν να κοιμηθεί. Με το σκορδακι τέλος! Ησυχασαμε και εμείς και εκείνο. Όντως πάντως στην Αττική έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αχιλλεα, υποτιθεται οτι και καλα βαζεις σε μερη που γλειφονται καπως λιγοτερο, γιάυτο οχι στην κοιλια. Φυσικα ετσι οπως ειμαστε εδω, αν το κανεις μπανιο στα απωθητικα ΙΣΩΣ καταφερεις κατι..
 
Back
Top