Διατροφή Τι τροφη μπορω να δωσω στο παπαγαλακι μου;

Τρυφωνας

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2009
Μηνύματα
51
Πόλη
Αθήνα
Επειδη ειναι πρωτη φορα που εχω παπαγαλακι θα ηθελα να ρωτησω τι μπορω να δωσω να φαει ο παπαγαλος μου;

Εγω δινω του παπαγαλου μου:σπορους(σας το λεω οπωε το λεει το κουτι)Vitakraft premium menu με μελι +βιταμινες A,D3,C,B1,B2,B3,B12,E. Επισης του δινω σπορους πανω σε ενα ξυλαρακι που το κρεμαω στο κλουβι του(παλι σας το λεω οπως ειναι πανω στο κλουβι)Vitakraft multi-vitamin A,C,E funny fitness.Αυτα αλλα ρωταση και μου ειπαν οτι μπορω να του δινω μηλο και αχλαδι! Τι μου προτινετε;
Ο παπαγαλος μου ειναι bu... Κατι😕 αυτος στο avatar!
Ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Ευχαριστω με σωνεις με αυτα που μου εδωσες διαβασα οτι δεν πρεπει να δινεις στον παπαγαλο νερο απο την βρυση😱 τωρα του πηρα και του δινω εμφυαλομενο 😉! Οταν λεει πουλια και πτηνα ενωει και τους παπαγαλους ε;
 
τωρα του πηρα και του δινω εμφυαλομενο 😉! Οταν λεει πουλια και πτηνα ενωει και τους παπαγαλους ε;

Φυσικα, ΚΑΙ τους παπαγαλους! 🙂
Διαβασε τα αρθρα προσεκτικα και αν ακολουθησεις τις οδηγιες τους, θα εχεις υγιη και ευτυχισμενα πουλακια!
Βαλε μας και καμια φωτο 😉
 
Οκ ευχαριστω θα θαλω καμια φοτογραφια του σε σε λιγο καιρο αλλα ειναι σαν το δεξια στο avatar! 😉
 
Να ρωτησω κατι τα περιτωματα του παπαγαλου τι χρωμα πρεπει να ειναι εμενα ειναι ασπρομαυρα και κατι αλλο ο παπαγαλος μου κανει μερικες φορες ψτουτ σαν να φτερνιζετε ειναι κακο αυτο;
 
Xωρίς να θέλω να σε τρομάξω, παραθέτω πολύ χρήσιμο άρθρο, που πρέπει να γνωρίζουν οι κάτοχοι παπαγάλων kiklos.info/kot-check.html.
 
Ευχαριστο πολυ:D ηταν πολυ ενημερωτικο απο οτι ειδα μια χαρα ειναι ο παπαγαλος αλλα θα τον παω σε κτηνιατρο σε μερικες μερες!



Ναι ειναι ακριβως σαν το avatar μου😎!
 
Ο παπαγαλος μου εφαγε για πρωτη φορα πεπονι:D και δεν περιμενα:D καθολου με το που του το εβαλα πηγε διπλα του και αρχισε να το τρωει:D(το πεπονι το καρφωσα σε ενα ξυλο που το βαζουν στα σουβατζιδικα π.χ. στο κοτοπουλο και το λεμε κοτοπουλο καλαμακι). Ειμαι πολυ χαρουμενος:Dμε τον που τον ειδα να το τρωει χοροπηδουσα απο την χαρα μου!
 
Μπραβο σου! Να του βαζεις καθε μερα φρουτα και λαχανικα να δοκιμαζει! Καποια απο αυτα θα γινουν και αγαπημενα του!
 
Μπραβο, τολμηρος ο Μπιλλαντεν!

κανει μερικες φορες ψτουτ σαν να φτερνιζετε ειναι κακο αυτο;
Οχι, δεν ειναι κακο. Ολα τα πουλακια το κανουν μερικες φορες.
Προβλημα θα υπαρχει αν το κανει συνεχεια και αν τρεχει υγρο απο τη μυτουλα του
 
Ευχαριστω θα του βαζω φρουτα καθε μερα!:DΥγρο δεν τρεχει απο την μυτη μονο το ψτουτ κανει μερικες φορες εως σπανιως!
 
Ο Μπιλ αυτη τη στιγμη ξανατρωει πεπονι!:DΚαι να πω κατι αλλο εγω του μπιλ του βαζω προληπτηκα σκονη στο νερο του για 7 ημερες καθε μηνα τη λενε:beaphar BOGENA ASTRICYCLINE αστρικυκλινη για πουλια θεραπεια για: πνευμονια καταρροη και διαρροια και μια αλοιφη που του την βαζω γιατι εχει γβαλει μπροστα απο το αριστερο του ματι κατι σαν τσιμπλα και του την βαζω και αυτη για 7 ημερες καθε μηνα μεχρι να φυγει. Τις πρωτες μερες που του την εβαλα σαν να μικρηνε η τσιμπλα τωρα δεν του βαζω γιατι του βαζω καθε 14-20 του μηνα οπως και την σκονη! Την αλοιφη την λενε beaphar BOGENA EPITHOL-ENWOONDZALF! Εχετε τιποτα να μου προτηνετε;
 
Ο Μπιλ επρεπε να κοιμαται ηδη... Δεν ειναι νυχτεριδα.. :D

Περα απο την πλακα πρεπει να κλεινει ενα δεκαωρο συνεχομενο υπνο το βραδυ σε ησυχο δωματιο χωρις τηλεοραση και φωνες.

Επισης καλο θα ηταν να του εδινες κι αρκετα λαχανικα κι οχι μονο φρουτα. Δες κι αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Ο Μπιλ αυτη τη στιγμη ξανατρωει πεπονι!
Ο Μπιλ αυτη τη στιγμη επρεπε να ηταν για υπνο! Απο νωρις να τον βαζεις για υπνο. Τα παπαγαλοειδη πρεπει να κοιμουνται τουλαχιστον 10 ωρες για να ειναι ηρεμα και ορεξατα την αλλη μερα. Μολις δυει ο ηλιος να τον βαζεις για υπνο!



Ωχ μαζι γραφαμε Ανεστη!
 
εγω του μπιλ του βαζω προληπτηκα σκονη στο νερο του για 7 ημερες καθε μηνα τη λενε:beaphar BOGENA ASTRICYCLINE αστρικυκλινη για πουλια θεραπεια για: πνευμονια καταρροη και διαρροια Εχετε τιποτα να μου προτηνετε;

Μην του δινεις φαρμακα προληπτικα, γιατι μπορει να του κανουν κακο, πχ να βλαψουν το εντερο του και να εχει διαρροιες!
Επισης ο οργανισμος του θα "συνηθισει" στην αντιβιωση και αν ποτε του αρρωστησει και χρειαστει να παρει αντιβιωση, αυτη δεν θα δρα!

Φαρμακα δινουμε ΜΟΝΟ οταν το πουλακι ειναι αρρωστο. Ο δικος σου εχει κατι; Οχι! Αρα δεν χρειαζεται!
 
Οκ ευχαριστω δεν ηξερα οτι πρεπει να κοιμαται νωρις ειδικα μολις δει ο ηλιος θα τον βαζει απο νωρις και δen θα του δεινω φαρμακα χωρις λογο! Αλλα συνεχεια τον βλεπω να ειναι σαν χνουδομπαλα να ειναι σαν φουσκομενος δηλαδη! 🙂Α και κατι αλλο ξερει κανενας κανενα καλο κτηνιατρο στο Αιγαλεω ή Χαιδαρι ή Περιστερι ή Κοριδαλο(οχι μεσα στην φυλακη:D) γαι να παω να δει τον Μπιλ ετσι για ενα check up!😎
 
Back
Top