Διατροφή Τι τρωνε τα ζεμπρακια;

nasos55

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Πάτρα
Παιδια μου εδοσε ενας φιλος μου 2 ζεπρακια και δεν χερο τιν τρονε εκτος τιν παπαγαλινι τι αλο να τους δινο. Αυγο τρονε;βιταμινες σε ξιρι τροφι τρονε;
 
Οπως και τα καναρίνια τρώνε και αυγό και φρούτα και λαχανικά.
Ξηρή βιταμινη μάλλον εννοείς τη χύμα που πουλάνε στα πετ σοπ... Προτείνω να μην την δίνεις σε κανένα σου πουλί. Καλύτερα πολυβιταμίνη στο νερό.
 
Παιδιά απο προσωπική εμπειρία τα ζεβράκια τρώνε με τρέλα αυτή την αυγοτρογή της Orlux που έχει μέσα φρούτα (Frutti patee), δηλαδή τα δικά μου τρελαίνονται μόλις τους γεμίζω το κυπελλάκι τους...όπως επίσης τρώνε πολύ και την άλλη αυγοτροφή της Orlux, το gold patee και το Forti patee... Επίσης τους αρέσει πολύ το μαρούλι.
 
Παιδιά απο προσωπική εμπειρία τα ζεβράκια τρώνε με τρέλα αυτή την αυγοτρογή της Orlux που έχει μέσα φρούτα (Frutti patee), δηλαδή τα δικά μου τρελαίνονται μόλις τους γεμίζω το κυπελλάκι τους...όπως επίσης τρώνε πολύ και την άλλη αυγοτροφή της Orlux, το gold patee και το Forti patee... Επίσης τους αρέσει πολύ το μαρούλι.

Όπως και όλες τις αυγοτροφές, είναι λαίμαργα πουλιά. Πρόσεχε μόνο την υπερβολη στη διατροφή γιατί μπορεί και να παχύνουν πολύ εύκολα.
 
Βασικά έχω παρατηρήσει οτι την τρώνε περισσότερο για να ταϊζουνε τα μωρά τους (πού να τα προλάβουνε 4 λαίμαργα 😎 )... Πρίν βγούνε τα πιτσιρίκια δέν το πειράζανε πολύ, αλλά τώρα που τρέχουν και τα ταϊζουν όλη μέρα, την τρώνε συνέχεια
 
Με τα μικρά εννοείται πως δίνεις άφθονη αυγοτροφή, δεν τίθεται θέμα να παχύνουν. Εγώ μιλούσα για περιόδους εκτός αναπαραγωγής.
 
Εμένα τσιμπολογάνε τακτικά σουπιοκόκκαλο. Για βιταμίνη τρελαίνονται, χώνουν το ράμφος τους στο μπολάκι και μπουκωνουν! Επίσης είναι ΠΑΛΑΒΑ για μαρούλι. Τους αρέσει και βραστό αυγό μαζί με το τσόφλι
 
Back
Top