Αναπαραγωγή Τι φαγητό να βάλω στο κλουβί τώρα που βγαίνουν τα πουλάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ELENI PAG
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ELENI PAG

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
162
Πόλη
Κέρκυρα
Καλημερα σημερα το πρωι ακουσα τιτιβισματα πρεπει να βγαινουν τα πουλακια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας εδω. Οσον αφορα το φηγητο τι να βαλω τωρα στο κλουβΙ;Λαχανικα και φρουτα να βαλω;
 
Πολύ προσοχή στο ζευγάρι.. Βάλε βρασμένο αυγό, αυγοτροφή και πλούσιο μείγμα σπόρων.
σημερα το πρωι ακουσα τιτιβισματα
Τα μικρά αρχίζουν να βγάζουν ήχους (τιτιβίσματα) μετά τη δεύτερη βδομάδα.
Στην πρώτη ακόμη και σε απόλυτη ησυχία ακούγονται από καθόλου έως ελάχιστα.
 
Αυτο εννοουσα και γω ακουσα πολυ χαμηλους ηχους αλλα αυτη δεν σηκωνετε για ναδω,Τι εννοεις προσοχη στο ζευγαρι;:DΤους εβαλα ολα αυτα το πρωι και το μεσημερι που θαπαω σπιτι θα βρασω αυγο.Αυτο νατο λιωσω με πιρουνι η νατο βαλω μισο στην αυγοθηκη; Μηλο να βαλω; Σπανακι;!meh

Βοηθεια τα μικρουλια βγαινουν απο το αυγο.👍Τι θα πρεπει να κανω οσον αφορα τη διατροφη. Ποτε να δωσω λαχανικα και φρουτα;!meh
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτο νατο λιωσω με πιρουνι η νατο βαλω μισο στην αυγοθηκη;
Να μην το λιώσεις και να βάλεις το 1/4 του αυγού το πρωί και 1/4 του αυγού το μεσημέρι αφού πετάξεις τα υπολείμματα που θα βρεις.
αυτη δεν σηκωνετε για ναδω,
Δεν χρειάζεται να τη σηκώσεις.. κάποια στιγμή θα σηκωθεί για τις βιολογικές της ανάγκες και θα δεις τη δράση μέσα στη φωλιά.
Μηλο να βαλω; Σπανακι;
Όχι.. με τίποτε... αργότερα ίσως
 
Τώρα, εφόσον Ελένη έβαλες αυγοτροφή είσαι καλυμμένη. Θα σου έλεγα να μην βάλεις τίποτε πράσινο (λαχανικό, φρούτο ή χορταρικό) για τουλάχιστον 10 ημέρες από την εκκόλαψη του τελευταίου νεοσσού
Ναι, το αυγό μπορείς να το βάλεις μισό (με το τσόφλι) στην αυγοθήκη, δεν χρειάζεται απαραίτητα να το λιώσεις.
 
Βοηθεια τα μικρουλια βγαινουν απο το αυγο.
Αν δε θέλεις να έχεις κακές επιπτώσεις.. Φύγε από κει...
Άστα ήσυχα.
Είναι απείρως πιο καλά να αισθάνονται ασφαλή.
 
Αν δε θέλεις να έχεις κακές επιπτώσεις.. Φύγε από κει...
Άστα ήσυχα.
Είναι απείρως πιο καλά να αισθάνονται ασφαλή.
Α μπα τωρα δεν ακουμπαω τιποτα:D ελπιζω με τη βοηθεια σας να τα παω καλα.. Ευχαριστω για ολα👍🙂
 
Α μπα τωρα δεν ακουμπαω τιποτα:D ελπιζω με τη βοηθεια σας να τα παω καλα.. Ευχαριστω για ολα👍🙂
Βρε (το λέω φιλικά το βρε:) φύγε σου λέει ο άνθρωπος. Εννοείται ότι δεν ακουμπάς τπτ, αλλά φύγε και από εκεί κοντά, να μην σε βλέπουν. Μην αλλάξεις όμως τίποτα στον χώρο, μην βάλεις π.χ. κάτι μπροστά για να μην σε βλέπουν διότι χαλάς τη "γεωγραφία' του χώρου που έχει στο μυαλό της η κανάρα.
 
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε όλοι μας είναι να ενοχλούμε τα πουλιά συνέχεια. Ειδικά σε αυτή την ευαίσθητη περίοδο της αναπαραγωγής δεν πρέπει να τα πολυζαλίζουμε αλλά να τα αφήνουμε στην ησυχία τους.
Αυτά ξέρουν πολύ καλά τι πρέπει να κάνουν, εμείς μόνο τα προμηθεύουμε με φρέσκια κατάλληλη τροφή και καθαρό νερό.
Δεν αλλάζουμε της συνήθειες μας όταν υπάρχουν αυγά, νεοσσοί. Δεν αλλάζουμε την διακόσμηση του κλουβιού. Δεν αλλάζουμε την θέση του κλουβιού. Δεν ενοχλούμε τα πτηνά για να δούμε το περιεχόμενο της φωλιάς.

Τα πουλιά έχουν ένα δυνατό φυσικό ένστικτο να εγκαταλείπουν φωλιά και νεοσσούς όταν αισθανθούν ότι η φωλιά τους έγινε αντιληπτή σε αρπαχτικά και είναι πλέον εκτεθειμένη σε κίνδυνο.
Στο κόσμο του κλουβιού αυτό αντιστοιχεί στην δική μας παρουσία και τα δικά μας λάθη όπως κάποια δραματική αλλαγή στο περιβάλλον του κλουβιού.
 
Βρε (το λέω φιλικά το βρε:) φύγε σου λέει ο άνθρωπος.
Εχω φυγει απο το σπιτι ειμαι στη δουλεια το μεσημερι θα παω αλλα και παλι δεν θα πειραξω τιποτα.Απλα απο περιεργεια κοιταω απο μακρυα δεν νομιζω να πειραζει:D. Τα εχω μεσα στο σπιτι στο σαλονι πανω σε ενα ντουλαπι στο παραθυρο για να εχουν φως. Επειδη περναμε απο κει ολοι, απο την μερια μας εχω βαλει ενα διατρυτο υφασμα για να μην ενοχλουντε.Αυτο δεν το πειραζω τωρα.👍Το ειχα βαλει απο την αρχη αυτο αρα πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα!meh😎

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε όλοι μας είναι να ενοχλούμε τα πουλιά συνέχεια.
Καλα τα λες τωρα. Αλλα που να ξερω και γω οτι θα παρατουσαν τα πρωτα μικρα γιατι εκανα βλακειες.Απο τη χαρα μου βασανιζα τη καναρα:D Τωρα θελω να πιστευω οτι θα τα παω καλα, ευχαριστω για τη βοηθεια 😳
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αλλα που να ξερω και γω οτι θα παρατουσαν τα πρωτα μικρα γιατι εκανα βλακειες.Απο τη χαρα μου βασανιζα τη καναρα
Τώρα για να είμαστε και έτσι πιο ας το πούμε ολιστικοί, δεν ξέρουμε και ακριβώς γιατί τα παράτησαν... Το πιθανότερο είναι επειδή είχαν διαταραχθεί οι γονείς από τα πήγαινέλα της φωλιάς, το οποίο φυσικά αρκεί για να τα παρατήσουν. Αλλά θα μπορούσαν να συμβάλλουν ή να ευθύνονται και άλλοι παράγοντες μεταξύ των οποίων και η ύπαρξη αυγού επί 1-2 ημέρες μέσα στο κλουβί, το οποίο θα μπορούσε να σημαίνει ότι αυγό χαλασμένο καταναλώθηκε από τους νεοσσούς, αυτοί έπαθαν λοίμωξη και σε συνδυασμό με το ήδη ασθενές ανοσοποιητικό σύστημα που έχουν οι νεοσσοί, ο οργανισμός τους δεν μπορούσε να την παλέψει άλλο ούτε για να κάνει τις κινήσεις που είναι απαραίτητες για να ζητήσουν τροφή, οπότε και έμειναν ατάιστα και πέθαναν.
 
Οχι δεν ηταν το αυγο γιατι δεν τους εβαζα καν. Τους εβαζα καροτο τριμενο, μηλοκαι μαρουλι. Τα ταιζαν κανονικα αλλα εγω η "εξυπνη"΄εκτος που εβγαζα τα πουλακια εξω γυρω στην 10η μερα τους αλλαξα νημα γιατι θεωρουσα οτι η φωλια θα βρωμισει.''', δεν εφτανε μονο αυτο αλλα εγω που να καταλαβω οτι η καναρα παρατουσε τα μικρα και υπεθεσα οτι δεν της αρεσει το νημα που εβαλα διοαφορετικο αυτη τη φορα και ετσι την αλλη μερα παλι τουμπα τα μικρα και ξανα νεο νημα. Αυτη εξαφανιστηκε.λογικο ηταν να πεθανουν απο πεινα μετα. Ειχαν μισανοιξει τα ματια τους πηρα κρεμα τα ταιζα με συριγγα αλλα δεν τα καταφερα γιατι ελειπα πολλες ωρες απο το σπιτι και το αποτελεσμα το ξερετε!meh
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
θα μπορούσες να αγοράσεις και ''τροφή φωλιάς'' που είναι ειδική για τα μικρά και γίνεται εύκολα αποδεκτή από τα καναρίνια.
Εγώ χρησιμοποιώ μια της vitakraft την vitalife pro baby, σίγουρα και άλλες εταιρίες θα έχουν αντίστοιχες.
καλή επιτυχία!
 
Καλημερα σε ολη τη παρεα. Τα μικρουλια εχουν βγει αλλα δεν ξερω αν εχουν βγει ολα δεν τολμω να κοιταξω..Βεβαια απο κατι κλεφτες ματιες γινεται χαμος στο κλουβι 😉 πεφτει ταισμα πυρετωδως. Και τα δυο εχουν αρχισει, ο καναρινος ολο ταιζει τα μικρα αλλα και τη μανα. Καθοντε πανω στη φωλια και σημερα ταιζουν και οι δυο:). Σημερα εβαλα αυγο το πρωι βραστο μεχρι τι ωρα να το αφησω; Μπορω να το αφησω μεχρι το απογευμα;δεν θελω να βαζω χερι συνεχεια:D
 
Πολύ καλά τα νέα σας..
Καλή η εξέλιξη και θα διαπιστώσεις πως αν συνεχίσεις έτσι θα αρθούν και οι φοβίες και ανασφάλειες των πουλιών και θα φερθούν λιγότερο επιφυλακτικά απέναντί σου.
Βεβαια απο κατι κλεφτες ματιες γινεται χαμος στο κλουβι
Κλεφτές όμως εντάξει;
 
Πολύ καλά τα νέα σας..
Καλή η εξέλιξη και θα διαπιστώσεις πως αν συνεχίσεις έτσι θα αρθούν και οι φοβίες και ανασφάλειες των πουλιών και θα φερθούν λιγότερο επιφυλακτικά απέναντί σου.

Κλεφτές όμως εντάξει;
Παντα σα το κλεφτη τωρα το παθημα μαθημα ελπιζω :DΟσο για το αυγο τι να κανω;να το αλλαζω συνεχεια;!meh!meh
 
Δύο φορές τη μέρα.
Βάζεις το 1/4 από καλά βρασμένο αυγό (κάθε φορά) και αφαιρείς το παλιό και μισοφαγωμένο.
Ευχαριστω. Εγω βαζω καθε φορα το μισο το χαρακωνω στη μεση και το βαζω σε μια αυγοθηκη μαζι με το τσοφλι γιατι βλεπω οτι τρωνε και αυτο.Βραζω μερικα αυγα και τα εχω στο ψυγειο για να μη βραζω συνεχεια. Ειναι σωστο αυτο;Επισεις τους εχω διαφορους σπορους βιταμινη κιτρινη και αυγοτροφη εμποριου. Μονο παστιτσιο δεν τους εχω μαγειρεψει ακομη:D.Αυτα δεν τα αλλαξω καθε μερα μονο φρεσκο νερο βαζω 👍
 
Back
Top