Αναπαραγωγή Τι φαγητό να βάλω στο κλουβί τώρα που βγαίνουν τα πουλάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ELENI PAG
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω βαζω καθε φορα το μισο το χαρακωνω στη μεση και το βαζω σε μια αυγοθηκη μαζι με το τσοφλι γιατι βλεπω οτι τρωνε και αυτο
Είναι εντάξει και έτσι. Ο Γιάννης αναφέρθηκε σε 1/4 για να μην υπάρχει σπατάλη.
Βραζω μερικα αυγα και τα εχω στο ψυγειο για να μη βραζω συνεχεια. Ειναι σωστο αυτο;
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Να τα αφήνεις να παίρνουν θερμοκρασία δωματίου πριν το δώσεις.
Επισεις τους εχω διαφορους σπορους βιταμινη κιτρινη και αυγοτροφη εμποριου
Βάλε από μια φωτογραφία να δούμε για ποια προϊόντα πρόκειται.
 
Είναι εντάξει και έτσι. Ο Γιάννης αναφέρθηκε σε 1/4 για να μην υπάρχει σπατάλη.

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Να τα αφήνεις να παίρνουν θερμοκρασία δωματίου πριν το δώσεις.
Βάλε από μια φωτογραφία να δούμε για ποια προϊόντα πρόκειται.
Δυστηχως πριν απο λιγο πεταξα τα κουτια τα εβαλα σε ναιλοσακουλα για να εχω χωρο. Περνω απο μια εταιρια στο ιντερνετ που ψωνιζω χρονια και ο ανθρωπος μου λεει οτι ειναι ΄'''καλα''' θελω να πιστευω!meh!meh
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ο ανθρωπος μου λεει οτι ειναι ΄'''καλα'''
Ό,τι και να πουλά ένας άνθρωπος είναι καλά για εκείνον.

Αν θυμάσαι τις μάρκες, μπορείς να τις αναφέρεις για να γνωρίζουμε τι πραγματικά είναι αυτό που δίνεις.
 
Ό,τι και να πουλά ένας άνθρωπος είναι καλά για εκείνον.

Αν θυμάσαι τις μάρκες, μπορείς να τις αναφέρεις για να γνωρίζουμε τι πραγματικά είναι αυτό που δίνεις.
Ειναι΄..orlux frutti patee,beaphar soft eggsfoods,deli nature premium canaries,hobby first king canary mix.Αυτα αγορασα.Αν μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως να αγορασω αν αυτα δεν ειναι καλα.☹
 
Αυτό, προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο.

beaphar soft eggsfoods
Αυτό, είναι αυγοτροφή πατέ. Δεν είναι κακή αλλά εφόσον δίνεις αυγό, δεν είναι απαραίτητη.

deli nature premium canaries
Αυτή, είναι καλή. Περισσότερα μπορείς να δεις σε αυτή τη συζήτηση. Η deli nature premium canaries, καλή είναι;

hobby first king canary mix
Και αυτή είναι καλή, θα πρέπει να επιλέξεις όμως μεταξύ της προηγούμενης και αυτής. Δεν χρειάζεσαι και τις δύο.
 
βαζω καθε φορα το μισο
Είναι πάρα πολύ και πάει χαμένο.
Το 1/4 του αυγού θεωρώ πως είναι υπέρ αρκετό για δύο δόσεις μέσα στη μέρα.
με το τσοφλι
Πάντα με το τσόφλι.. άσχετα αν το τρώνε ή όχι.
βιταμινη κιτρινη
Αν εννοείς αυτό το κίτρινο με τους μαύρους σπόρους που στα πετ το λένε βιταμίνη καλύτερα να αναθεωρήσεις και να μην ξαναβάλεις.
Μονο παστιτσιο δεν τους εχω μαγειρεψει ακομη
Όχι υπερβολή στα πουλιά.
Η υπερβολή είναι το ίδιο επιζήμια με την στέρηση και ίσως και λίγο περισσότερο.
 
Και αυτή είναι καλή, θα πρέπει να επιλέξεις όμως μεταξύ της προηγούμενης και αυτής. Δεν χρειάζεσαι και τις δύο.
Τις εχω ανακατεψει και τις δυο μαζι και οτι θελουν ας φανε τωρα🙁Το πατε το πηρα ποιο πολυ για τα λοβ μπερντ που εχω δυο και μου ειπε αν θελω να το δινω και στα καναρινια..👎

Αν εννοείς αυτό το κίτρινο με τους μαύρους σπόρους που στα πετ το λένε βιταμίνη καλύτερα να αναθεωρήσεις και να μην ξαναβάλεις.
Αυτη την κιτρινη βιταμινη την τρωνε ομως αλλα αφου μου λετε θα την βγαλω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τις εχω ανακατεψει και τις δυο μαζι και οτι θελουν ας φανε τωρα🙁
Αυτό πρέπει να το αποφεύγεις. Καταλήγουμε σε μια τροφή επειδή υπάρχουν λόγοι που μας κάνουν να τη θεωρούμε καλύτερη από τις άλλες.

Το πατε το πηρα ποιο πολυ για τα λοβ μπερντ που εχω δυο και μου ειπε αν θελω να το δινω και στα καναρινια
Αυτό με τα φρούτα είναι που θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Η Cede είναι καλή και για τα καναρίνια, όταν δεν δίνεις αυγό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό πρέπει να το αποφεύγεις. Καταλήγουμε σε μια τροφή επειδή υπάρχουν λόγοι που μας κάνουν να τη θεωρούμε καλύτερη από τις άλλες.


Αυτό με τα φρούτα είναι που θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Η Cede είναι καλή και για τα καναρίνια, όταν δεν δίνεις αυγό.
Δηλαδη να τα πεταξω τωρα; Ειναι μια ολοκληρη σακουλα.. Πειραζει που ανακατεψα ολους τους σπορους μαζι;☹
 
Δηλαδη να τα πεταξω τωρα;
Ελένη μου, αυτή είναι δική σου απόφαση. Κράτησέ τα αν θες, δεν είναι κάτι τρομερό πάντως, από τη στιγμή που και τα δύο είναι συσκευασμένα προϊόντα του εμπορίου. Απλώς, την επόμενη φορά τουλάχιστον απόφυγε τα ανακατέματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ελένη μου, αυτή είναι δική σου απόφαση. Κράτησέ τα αν θες, δεν είναι κάτι τρομερό πάντως, από τη στιγμή που και τα δύο είναι συσκευασμένα προϊόντα του εμπορίου. Απλώς, την επόμενη φορά τουλάχιστον απόφυγε τα ανακατέματα.
Το θεμα ειναι αν και σε''''ζαλισα" μηπως κανω κακο στα πουλια με τις κουταμαρες που κανω ☹
 
Δύο φορές τη μέρα.
Βάζεις το 1/4 από καλά βρασμένο αυγό (κάθε φορά) και αφαιρείς το παλιό και μισοφαγωμένο.
Καλημερα ολα καλα.. 😉. Μπορω κυριε Γιαννη να βαλω σουσαμι στα καναρινια τωρα που εχουν τα μικρουλια;🙁
 
Μπορω κυριε Γιαννη να βαλω σουσαμι στα καναρινια τωρα που εχουν τα μικρουλια;
Ασφαλώς και ναι...
Μπορείς να βάλεις extra σπόρους (όχι μόνο σουσάμι) όπως περίλλα, βρώμη, κια κλπ
 
Εκπληκτική φωτογραφία! Μάνα και μωρά τέλεια όλα τους και τα πάνε περίφημα! Και τα μικρά διαφέρουν μεταξύ τους! Καλύτερα, θα τα αναγνωρίζεις πιο εύκολα!:D Σε ευχαριστούμε που την μοιράστηκες μαζί μας!
 
όπως περίλλα, βρώμη, κια κλπ
Κάποιοι άλλοι πολύ σημαντικοί σπόροι είναι οι εξής:
  • Κία
  • Καμελίνα
  • Κινόα
  • Φιονοπάντυ
  • Bella di note
Είναι πολύ θρεπτικοί σπόροι! Λογω μεγεθους (ειναι πολυ μικροι σε μεγεθος) τους βαζουμε ολους μαζι τους ανακατευουμε και τους δινουμε σε κοινή ταίστρα.
 
Καλημερα αυτα ολα που θα τα βρω;υπαρχει περιπτωση να μου πεις πως θα τα βρω;🙂
 
Back
Top