Ασθένειες Το ένα πόδι στο καναρίνι το έχει κλειστό

stelios8977

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Ακούστε μου έδωσαν σήμερα ένα αρσενικό καναρίνι και το ένα πόδι του το έχει κλειστό
 
Ορίστε!♡ Το δαχτυλίδι λέει 039
15
GR
rsz_20160420_223133.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_120160420_223338-1.webp
    rsz_120160420_223338-1.webp
    44,8 KB · Προβολές: 51
Είναι ίδια περίπτωση με το θέμα που βρίσκεται εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Νεοσσός-με-ζημιά-στο-πόδι-από-το-δαχτυλίδι.26788/#post-317417
Διαβάζεις... κι αν υπάρχουν απορίες επανέρχεσαι εδώ να τις υποβάλλεις.
Μια ερώτηση μπορώ να τον βάλω να ζευγαρώση με την κανάρα;
Ο αρσενικός ο καινούριος είναι 1 με 1.5 ετών όπως και η θυλικια
 
Η αναπηρία αυτή δεν δημιουργεί προβλήματα ικανά να αναστείλουν την αποδοτικότητα των πουλιών.
Μπορεί να τη δυσχεραίνουν, αλλά δεν μπορούν να την σταματήσουν...
Συνεπώς μπορεί αν θέλεις να το βάλεις να ζευγαρώσει...
Το ζητούμενο όμως κατά τη γνώμη μου είναι να γνωρίζουμε τις αιτίες που προκάλεσαν αυτή την αναπηρία..
Είναι καιρό έτσι το πόδι του;
Γνωρίζεις άπω ποια αιτία προήλθε;
Κουνάει το πίσω δάχτυλο ή είναι ακίνητο σα "νεκρό";
 
Λύσε πρώτα το πρόβλημα με το πόδι του και στην συνέχεια μπορείς να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή.
Αύριο λέω να τον πάω σε petshop να δω μπας και κάνουν κατι. Το ένα νύχι του λείπει από όσο είδα

Η αναπηρία αυτή δεν δημιουργεί προβλήματα ικανά να αναστείλουν την αποδοτικότητα των πουλιών.
Μπορεί να τη δυσχεραίνουν, αλλά δεν μπορούν να την σταματήσουν...
Συνεπώς μπορεί αν θέλεις να το βάλεις να ζευγαρώσει...
Το ζητούμενο όμως κατά τη γνώμη μου είναι να γνωρίζουμε τις αιτίες που προκάλεσαν αυτή την αναπηρία..
Είναι καιρό έτσι το πόδι του;
Γνωρίζεις άπω ποια αιτία προήλθε;
Κουνάει το πίσω δάχτυλο ή είναι ακίνητο σα "νεκρό";
Δεν γνωρίζω δυστυχώς πόσο καιρό είναι έτσι το ποδαράκι του. Ναι βέβαια το κουνάει το πίσω δάχτυλο.
Θα γίνει καλα
 
Αύριο λέω να τον πάω σε petshop να δω μπας και κάνουν κατι.
Καλύτερα να το αποφύγεις... Πολύ πιθανόν να φύγεις με κάποιο "μαντζούνι" για όλες τις χρήσεις.. και με κάποια ευρώ λιγότερα.
Το ένα νύχι του λείπει από όσο είδα
Βγάλε αύριο μια κοντινή στο πόδι του για να δούμε την έκταση του προβλήματος και την κατάσταση των δακτύλων του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Μήπως θα είναι καλύτερο να το πάς σε εναν πτηνίατρο - κτηνίατρο;
Ναι καλά λέτε θα πάω σε κτηνίατρο.

Καλύτερα να το αποφύγεις... Πολύ πιθανόν να φύγεις με κάποιο "μαντζούνι" για όλες τις χρήσεις.. και με κάποια ευρώ λιγότερα.

Βγάλε αύριο μια κοντινή στο πόδι του για να δούμε την έκταση του προβλήματος και την κατάσταση των δακτύλων του.
Εντάξει θα σας στείλω αύριο γιατί τώρα τα καημένα κοιμούνται. Λοιπόν τώρα τον έχω σε άλλο κλουβί. Όταν ξεκινήσω αναπαραγωγή το παλιό αρσενικό θα τον βάλω σε άλλο κλουβί
 
Ακούστε μου έδωσαν σήμερα ένα αρσενικό καναρίνι και το ένα πόδι του το έχει κλειστό
Πρέπει να κάνεις καραντίνα, να επιδιορθώσεις το πόδι και να ενημερωθείς ορθά για την προετοιμασία της αναπαραγωγικής διαδικασίας. Οτιδηποτε άλλο είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο.
https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
 
Πρέπει να κάνεις καραντίνα, να επιδιορθώσεις το πόδι και να ενημερωθείς ορθά για την προετοιμασία της αναπαραγωγικής διαδικασίας. Οτιδηποτε άλλο είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο.
https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
Άψογος ξανά!

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Το πας σε πτηνίατρο, βλέπεις τι έχει, κάνεις κάτι για το ποδαράκι του, ταυτόχρονα κρατάς καραντίνα για 40 μέρες τουλάχιστον και μετά αν είναι εντελώς υγιές, αν το επιτρέπει ο καιρός και αν υπάρχει χρόνος μπορεί να τον βάλεις για αναπαραγωγή.

Γενικά δεν είναι εποχή να παίρνουμε καινούργια πουλιά. Οκτώβρη - Νοέμβρη είναι η πι κατάλληλη περίοδος για αγορά νέων πουλιών.
 
Λοιπόν ο κτίνιατρος μου είπε ότι έγινε έτσι με το δαχτυλίδι γιατί προσπαθούσε να το βγάλει η μαμά του τώρα έχει στο πόδι του σαν επί δεσμό
 
Δηλαδή του έδεσε το δάκτυλο στο πόδι; Πίσω ; Το λέω γιατί σπάνια επανέρχεται και πολύ δύσκολα "δένεται" ένα δάκτυλο ενός έτους. Βάλε αν θέλεις μια φωτό να δούμε πώς το τακτοποίησε ο γιατρός.
Υ. Γ Σταμάτα να ταΐζεις το πουλάκι σκέτο καναβούρι. Δεν του κάνεις καλό.
 
Βασικα το κλουβακι ειναι παρα πολυ μικρο..

Γιατθ του εχεις φαγητο στη μπανιερα; Εγω κουτσο πουλακι μια χαρα του χα κ ετρωγε στην ταιστρα.. Φυσικα οχι μονο καναβουρι αλλα συσκευασμενο μειγμα σπορων. Οχι σε χυμα βαφτισμενες αυγοτροφες και βιταμινες. Αλλαγη πατηθρας απο πλαστικο κλαδι σε στρογγυλη ή ξυλινη.
 
Βασικα το κλουβακι ειναι παρα πολυ μικρο..

Γιατθ του εχεις φαγητο στη μπανιερα; Εγω κουτσο πουλακι μια χαρα του χα κ ετρωγε στην ταιστρα.. Φυσικα οχι μονο καναβουρι αλλα συσκευασμενο μειγμα σπορων. Οχι σε χυμα βαφτισμενες αυγοτροφες και βιταμινες. Αλλαγη πατηθρας απο πλαστικο κλαδι σε στρογγυλη ή ξυλινη.
Άκου του έβαλα εκεί καναβουρι γιατί δεν είχα άλλη αυγοθήκη. Έχει και κανονική τροφή στις 2 ταιστρες
 
Άκου του έβαλα εκεί καναβουρι γιατί δεν είχα άλλη αυγοθήκη. Έχει και κανονική τροφή στις 2 ταιστρες
και γιατί του δίνεις extra καναβούρι και σε αυτήν την ποσότητα;
 
Back
Top