Γενικά Το αχατάκι και τα άλλα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aineias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είναι και τα 2 πολύ όμορφα και να σου ζήσουν αλλά όντως εγώ έχω μερικές παρατηρήσεις για το καλό των φτερωτών σου φίλων...

  1. όπως είπε η Ηλέκτρα, αν αυτό το κίτρινο στις αυγοθήκες είναι η χύμα κίτρινη βιταμίνη που δίνουν όλα τα πετ σοπς, τότε καλό θα ήταν να την πετάξεις γιατί μόνο κακό κάνει στην υγεία τους. Είναι μέσα στο χρώμα, την χρωστική και τα μπαγιάτικα μπισκότα. Επιβαρύνει το συκώτι τους και δεν τους προσφέρει τίποτα παρά μόνο λίπος. Γι αυτό στη θέση της βιταμίνης, να δίνεις μια φορά την εβδομάδα σφιχτοβρασμένο αυγό! 😉
  2. Αυτές οι πατήθρες δεν είναι κατάλληλες. Οι πιο κάταλληλες είναι οι πατήθρες από φυσικό ξύλο σαν αυτές:
    images

    Και επίσης σε τόσο μικρά κλουβάκια, 2 πατήθρες στις 2 άκρες του κλουβιού είναι αρκετές. Η μία ψηλά και η άλλη πιο χαμηλά. Η μεσαία δε χρειάζεται.
  3. Αν είδα καλά στην πρώτη φώτο, μην κρεμάς τα φρούτα ή τα λαχανικά από τα σκουριασμένα κάγκελα, γιατί κάτι τέτοιο προφανώς είναι βλαβερό για την υγεία τους. Καλύτερα τα φρούτα/λαχανικά/βότανα που δίνεις να τα δίνεις στις αυγοθήκες. :)
Αυτά! Και φυσικά τα λέω φιλικά!

Μιας και τα πουλάκια σου τα έχεις έξω, προστασία από αρπακτικά έχεις κάνει; :)
 
Back
Top