Διατροφή Το γάλα στη διατροφή των πτηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα, Χριστος Ανεστη και χρονια πολλά με υγεία! Ηθελα να ρωτήσω σαν αναγνώστης του θέματος, γιατί το γάλα είναι αντικείμενο συζήτησης; Ας εξηγήσει κάποιος γιατί επιλέγεται το γάλα, απ όσους επιλέγεται; Τί προσφέρει παραπάνω που δεν προσφέρουν άλλα συστατικά; Συγνώμη αν έχει αναφερθεί αλλά με το θέμα χάθηκα λιγο...

Mod edit: Από μεταφορά
Πρώτες ύλες
250ml γάλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στις σπιτικές συνταγές κι εγώ δεν το καταλαβαίνω. Το βρίσκω τουλάχιστον περιττό καθώς δεν πλησιάζει καν τη φύση των ζώων στα οποία αφορά. Του εμπορίου σαφώς το περιέχουν μιας και περιέχουν μπισκότα.
 
Η άποψη μου...
Φαίνεται πως ο άνθρωπος, ως το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ζώο που πίνει το γάλα (σε όλες τις μορφές παραγωγής) άλλων ζώων και δεν απογαλακτίζεται ΠΟΤΕ, προσπαθεί (μάλλον από συνήθεια ή λάθος πληροφόρηση), να το επιβάλει ώπου μπορεί. Από τα παιδιά του (όχι στα μωρά αλλά και σε προχωρημένη ηλικία) έως και στα πουλιά ή τα ζώα του...
 
Η αυγοτροφη είναι ένα πολύ απλό παρασκεύασμα από το οποίο εκ πρώτης αναζητούνται 2-3 βασικά πράγματα.

Σε αυτήν την κατεύθυνση το γάλα μπορεί να βοηθήσει θεωρητικά ως βιομηχανικό προϊόν στον εμπλουτισμό του προφίλ των πρωτεϊνών και των μεταλλων κάθε προϊόντος στο οποίο περιέχεται.

Πχ γιατί να είναι το απλό γάλα πιο επικίνδυνο από το επεξεργασμένο γάλα χωρίς λακτόζη. Γιατι ελαιόλαδο και όχι λάδι σολωμού, γιατί αυγό και όχι τόνο, γιατί πρωτεινη σόγιας και όχι αρακά ή πατάτας... Και άλλα τέτοια.

Απο το τι εν τέλει κάνει να φάνε τα πτηνά μέχρι το τι θα τα σκοτώσει, χωράνε τόσα πολλά πράγματα σε σημείο που πρακτικά κάποιος ίσως να μην μπορεί να οδηγηθεί σε ασφαλες συμπερασμα.
 
Καλημέρα, το ερώτημα είναι το εξης: Γαλα διότι περιέχει πρωτεΐνες σε μεγαλύτερο βαθμό (τόσο που να αξίζει τον κόπο ή χρήση του), σε σχέση με σκουλήκια και αυγό, τα οποία ανοίκουν στο διαιτολόγιο των καναρινιων ή γάλα διότι είναι άμεσα διαθέσιμο και όχι δυσεύρετο όπως τα σκουλήκια; Εάν υπάρχει και άλλος λόγος πέρα απ την πρωτεΐνη του, παρακαλώ οποιος επιθυμεί ας τον αναφέρει, ας είναι και προσωπική μη τεκμηριωμένη επιστημονικά άποψη για να καταλάβουμε τη γενικότερη φιλοσοφία και να ψαχτεί ο καθ ένας μας αναλογα
 
Καλημέρα, το ερώτημα είναι το εξης: Γαλα διότι περιέχει πρωτεΐνες σε μεγαλύτερο βαθμό (τόσο που να αξίζει τον κόπο ή χρήση του), σε σχέση με σκουλήκια και αυγό, τα οποία ανοίκουν στο διαιτολόγιο των καναρινιων ή γάλα διότι είναι άμεσα διαθέσιμο και όχι δυσεύρετο όπως τα σκουλήκια; Εάν υπάρχει και άλλος λόγος πέρα απ την πρωτεΐνη του, παρακαλώ οποιος επιθυμεί ας τον αναφέρει, ας είναι και προσωπική μη τεκμηριωμένη επιστημονικά άποψη για να καταλάβουμε τη γενικότερη φιλοσοφία και να ψαχτεί ο καθ ένας μας αναλογα

Πχ γιατί να είναι το απλό γάλα πιο επικίνδυνο από το επεξεργασμένο γάλα χωρίς λακτόζη. Γιατι ελαιόλαδο και όχι λάδι σολωμού, γιατί αυγό και όχι τόνο, γιατί πρωτεινη σόγιας και όχι αρακά ή πατάτας... Και άλλα τέτοια.


Το πραγμα ειναι πολυ πιο απλο, ειναι δομημενα τα πουλια απο την φυση τους να τρεφονται με γαλα;
Οχι δεν ειναι.

Μεταβολιζουν την λακτοζη;
Οχι, ειναι αδυνατον.

Συνηθιζαν ποτε τα πουλια στην φυση να τρεφονται με γαλα, γιαουρτι, τυρι;
Ποτε και ουτε θα το κανουν.

@MrNek36 δεν προκειται ποτε απο οποιον χρησιμοποιει γαλακτοκομικα στις αυγοτροφες να παρεις επιστημονικα τεκμηριωμενη απαντηση γιατι θα πρεπει να τρεφονται δυσανεκτικοι στην λακτοζη οργανισμοι με αυτα.
[automerge]1556474267[/automerge]
Σε οτι αναφορα τα ελαια, ειτε ειναι σιτελαιο, ειτε ελαιολαδο, ειτε παπαρουνελαιο απο την στιγμη που δεν παρουσιαζουν παθολογικη ασυμβατοτητα ως προς τα πτηνα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Σε οτι αναφορα οποιοδηποτε αλλο υλικο που πολυ απλα ειναι εξω απο το σειτηρεσιο των πτηνων εκει υπαρχει θεμα.
Καπου εκει αρχιζει ο εκφυλισμος του ειδους και το πρωτο παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αυτο που πολυ "γυριζουν" εντομοφαγα σε σποροφαγα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αντώνη αν θα πρεπε να τοποθετηθώ θα στηριζα την άποψη σου για το λόγο που αναφέρεις ακριβώς. Όμως ο σκοπός μου δεν είναι να υποστηρίξω μια άποψη αλλά να εξάγουμε όσο πιο πολλά συμπεράσματα μπορούμε απ τον "απαγορευμένο καρπό", δηλαδή το ζουμί του θέματος. Καταλαβαίνω δε ότι πιθανός λόγος που επιμένεις σε αυτό είναι για να μην παρασυρθουν νέοι άπειροι εκτροφείς και υιοθετήσουν παρόμοιες μεθόδους με κίνδυνο να βλάψουν τα πουλιά. Σεβαστό και ηθικά σωστο. Το θέμα είναι όμως να μάθουμε κάτι που ίσως δεν ξέρουμε από ανθρώπους που έχουν μελετήσει, εφαρμόσει και εν τέλη ας μου επιτραπεί "πειραματιστει" (χωρίς να εκτοξευσω κατηγορίες σε κανέναν) στα δικά τους πουλιά.
 
Σε καταλαβαινω απολυτα Νεκταριε και επειδη γνωριζομαστε ξερω και το κινητρο της ερωτησης σου και ξερω οτι δεν εχεις σκοπο να κατηγορησεις ή να υποστηριξεις καποιον.

Η δικη μου αποψη ειναι οτι αν αυριο με ενα μαγικο τροπο έπαυε να υπαρχει το γαλα δεν θα ειχε το παραμικρο αντικτυπο στα πουλια. Η ζωη γι αυτα θα συνεχιζοταν κανονικα χωρις την παραμικρη διαφορα.

Αλλα για να υποστηριξω το ερωτημα σου θα ηθελα κι εγω καποιος απο αυτους που δινουν γαλα στα πουλια να μας τεκμηριώσει με επιστημονικο τροπο(αναλογο με τον επιστημονικο τροπο που τεκμηρειωνεται οτι τα πουλια δεν μεταβολιζουν την λακτοζη)γιατι θα πρεπει θα αυτο να γινεται.
Γιατι η λογικη οτι το βαζει ο ταδε εκτροφεας ή υπαρχει στη δεινα αυγοτροφη στερειται οποιασδηποτε τεκμηριωσης.
 
Τα πουλιά στη φύση δεν τρέφονται με γάλα, είναι γνωστό. Επίσης, είναι γνωστό ότι δεν τρέφονται με αυγό, σωστά; Με σπιρουλίνα; Μαγιά μπύρας; bakery products? Μέλι; Σουπιοκόκκαλο;

Θυμάμαι πριν 20 χρόνια στο καναρινάκι που με συντρόφευε του έδινα μόνο κελαϊδίνη (αυτή με τα πολύχρομα μπισκότα = bakery products), την οποία τώρα που ασχολούμαστε συστηματικά μέσα από τα φόρουμ αποτρέπουμε στα νέα μέλη να χρησιμοποιούν. Σιγά σιγά έμαθα για τη χρησιμότητα του αυγού, της αυγοτροφής, των superfoods κλπ και προσπαθώ για να βελτιώσω την ποιότητα ζωής των πτηνών που διαθέτω.

Σχετικά με το γάλα, να σημειώσω ότι στην αυγοτροφή που φτιάχνω δεν είναι ωμό. Μέσα από τη θέρμανση κατά την παρασκευή της, ως γνωστόν οι πρωτεΐνες χάνουν τη δομή τους, μεταξύ αυτών και η καζεϊνη. Θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία και επιστημονική τεκμηρίωση.
 
Τα πουλιά στη φύση δεν τρέφονται με γάλα, είναι γνωστό. Επίσης, είναι γνωστό ότι δεν τρέφονται με αυγό, σωστά; Με σπιρουλίνα; Μαγιά μπύρας; bakery products? Μέλι; Σουπιοκόκκαλο;
Νώντα, τα πουλιά στη φύση ΔΕΝ τρέφονται με ένα σωρό άλλα πράγματα που τους δίνουμε. Στα πλαίσια της έγνοιας μας για την καλύτερη φροντίδα τους δίνουμε πολλά πράγματα που δεν λαμβάνουν στη φύση αλλά αυτό γίνεται στα πλαίσια μιας σύμβασης που αφορά στη φροντίδα πουλιών εκτροφής και όχι πουλιών της φύσης.

Το μοναδικό ενδιαφέρον που θα έβρισκα σε αυτή τη συζήτηση είναι η παράθεση στοιχείων που θα τεκμηριώνουν ΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ ΤΡΟΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ. Αν δηλαδή είναι μία τροφή που που μπορεί να ανεχτεί, να διαχειριστεί και να μεταβολίσει ο οργανισμός των πουλιών. Αυτό είναι ένα θέμα που έχει ξεκαθαρίσει στο χώρο της κοινότητας των ατόμων που φροντίζουν σκυλιά, αλλά στο δικό μας χώρο παραμένει, δυστυχώς άλυτο μυστήριο.
 
Σταύρο, θα παραθέσω στοιχεία ώστε να συμβάλω στο ζητούμενο του θέματος (θέλω λίγο χρόνο για μελέτη).

Αναφέρεις "στα πλαίσια μιας σύμβασης που αφορά τη φροντίδα των πουλιών εκτροφής" το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι η ηθική της εκτροφής και όχι κάποιο νομοθετικό πλαίσιο. Για το σκοπό αυτό μέσα από τις συζητήσεις μας προσπαθούμε να πάμε ένα βήμα πιο πέρα και όχι να "παπαγαλίζουμε" ότι μας προσφέρετε από εμπόρους, εταιρίες, ειδήμονες κλπ
 
προσπαθούμε να πάμε ένα βήμα πιο πέρα και όχι να "παπαγαλίζουμε" ότι μας προσφέρετε από εμπόρους, εταιρίες, ειδήμονες
Βρίσκεσαι σε χώρο που αποδεδειγμένα δέχεται το νέο... Δεν πατρονάρεται από κανέναν έμπορο ή εταιρεία, απέχει από συμπάθειες ειδημόνων και κυρίως έχει ανοιχτά τα μέσα του σε κάθε "νέο"... ακόμη και στα ανατρεπτικά.
Αν σεβόμαστε τους κανόνες στο petbirds τότε ο χρόνος δεν αποτελεί πρόβλημα και προσωπικά θα χαρώ να "σπάσεις" αυτά που θεωρείς ως κακώς κείμενα...
Θα περιμένουμε.
 
Το μοναδικό ενδιαφέρον που θα έβρισκα σε αυτή τη συζήτηση είναι η παράθεση στοιχείων που θα τεκμηριώνουν ΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ ΤΡΟΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ. Αν δηλαδή είναι μία τροφή που που μπορεί να ανεχτεί, να διαχειριστεί και να μεταβολίσει ο οργανισμός των πουλιών. Αυτό είναι ένα θέμα που έχει ξεκαθαρίσει στο χώρο της κοινότητας των ατόμων που φροντίζουν σκυλιά, αλλά στο δικό μας χώρο παραμένει, δυστυχώς άλυτο μυστήριο.

Μα δεν είναι αυτό το άλυτο μυστήριο. Είναι ξεκάθαρο νομίζω εδώ και πολλά χρόνια.
Lactose, the disaccharide contained in milk, is a very poor energy source for avian species because of an inefficient supply of lactase in birds to hydrolyze lactose into its components of glucose and galactose.
πηγή: Avian Madicine (1994), Branson, Harrison & Harrison

Το άλυτο μυστήριο είναι γιατί επιμένουμε να το χρησιμοποιούμε στα πουλιά. Στο ίδιο βιβλίο συνιστούν τυρί ως συμπλήρωμα σε ειδική διατροφή για πουλιά με χαμηλό ασβέστιο ορού και προειδοποιούν ότι η μεγάλη του χρήση του κάνει τα κόπρανα νερουλά.
 
Στο ίδιο βιβλίο συνιστούν τυρί ως συμπλήρωμα σε ειδική διατροφή για πουλιά με χαμηλό ασβέστιο ορού και προειδοποιούν ότι η μεγάλη του χρήση του κάνει τα κόπρανα νερουλά.

Aνέστη μηπως γνωριζεις σε αυτες τις περιπτωσεις ποιο ειδος τυριου δινουν;
Ρωτω γιατι τα σκληρα και ημισκληρα τυρια εχουν χαμηλοτερη λακτοζη αλλα αυξημενα ποσοστα νατρίου, σε αντιθεση με τα μαλακα τυρια που έχουν χαμηλοτερο νατριο αλλα υψηλοτερα ποσοστα λακτοζης.
 
Με την ευκαιρια που υπαρχει αυτο το θεμα σε εξελιξη και αναφερομαστε στο γαλα γενικοτερα αλλα και ως υλικο αυγοτροφης και επειδη στην αγορα κυκοφορουν μειγματα ως βαση αυγοτροφης που περιεχουν αλευρα χωρις να εχουν υποστει θερμικη κατεργασια/επεξεργασια, να υπενθυμισω οτι το αψητο αλευρι εχει συσχετιστει με το παθογονο Εcoli.

 
Aνέστη μηπως γνωριζεις σε αυτες τις περιπτωσεις ποιο ειδος τυριου δινουν;
Ρωτω γιατι τα σκληρα και ημισκληρα τυρια εχουν χαμηλοτερη λακτοζη αλλα αυξημενα ποσοστα νατρίου, σε αντιθεση με τα μαλακα τυρια που έχουν χαμηλοτερο νατριο αλλα υψηλοτερα ποσοστα λακτοζης.

Τα σκληρά και ημίσκληρα συνήθως. Γνωρίζω πολλούς (ανάμεσα κι εγώ) που το δίνουν ως λιχουδιά μια στο τόσο σε μεγάλου μεγέθους πουλιά. Τονίζω το μέγεθος διότι ανάλογες είναι και οι ανάγκες που απαιτούμαστε να καλύψουμε με τη διατροφή τους. Επίσης τα καθαρά σποροφάγα πουλιά θεωρώ πώς πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε ως ξεχωριστή κατηγορία απο τα πουλιά που τρώνε καρπούς, προνύμφες, σαλιγκάρια κτλ.

Νάτριο εννοείς το χλωριούχο νάτριο (αλάτι); Διότι όλα τα τυριά που παίρνουμε εμείς δεν είναι καθόλου αλμυρά όπως τα ελληνικά κασέρια π.χ.
 
Νάτριο εννοείς το χλωριούχο νάτριο (αλάτι); Διότι όλα τα τυριά που παίρνουμε εμείς δεν είναι καθόλου αλμυρά όπως τα ελληνικά κασέρια π.χ.

Ναι γενικα τα τυρια της ελληνικης αγορας εχουν πανω κατω τα ιδια ποσοστα σε αλατι. Την διαφορα την κανουν τα cottage και η mozzarella κυριως.

Παραδειγμα

Κασερι Τρικαλινο Φαγε 2%
Κασερι Λεβετι 2%
Γραβιερα Λεβετι 2.5%
Φετα Δωδωνη 2.5%
Φετα Ηπειρος 2.3%
Ανθροτυρος Δωδωνη 1.5%
Dirollo cottage 1%
Dirollo mozzarella 0.5%
 
Βρίσκεσαι σε χώρο που αποδεδειγμένα δέχεται το νέο... Δεν πατρονάρεται από κανέναν έμπορο ή εταιρεία, απέχει από συμπάθειες ειδημόνων και κυρίως έχει ανοιχτά τα μέσα του σε κάθε "νέο"... ακόμη και στα ανατρεπτικά.
Αν σεβόμαστε τους κανόνες στο petbirds τότε ο χρόνος δεν αποτελεί πρόβλημα και προσωπικά θα χαρώ να "σπάσεις" αυτά που θεωρείς ως κακώς κείμενα...
Θα περιμένουμε.

Στον παρακάτω υπερσύνδεσμο παρουσιάζονται σχόλια αναφορικά με το "Poultry Rations and Feeding Methods" που δημοσιεύτηκε το 1945 και εφαρμόζεται μέχρι σήμερα, με τις κατάλληλες βελτιώσεις φυσικά στο πέρασμα των χρόνων.

Αν και η αρθρογραφία για την πτηνοτροφία είναι τεράστια, δυστυχώς δε βρίσκω εύκολα βιβλιογραφία, νομοθεσία και σχετικές μελέτες αναφορικά με τη σίτιση καναρινιών. Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή δεν προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση όπως τα πουλερικά, η υγεία των πτηνών μας που θα τα καταναλώσουν έρχεται σε δεύτερη μοίρα μπροστά στο κέρδος των εταιριών. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κατάλληλες τροφές του εμπορίου για τα πτηνά μας – ποτέ δεν έβαλα όλες τις έτοιμες αυγοτροφές στο ίδιο τσουβάλι – αλλά δε μπορώ να τις χαρακτηρίσω όλες «ισορροπημένες», όπως απευθύνθηκα στον @misalouris σε σχετικό ποστ μου. Για το λόγο αυτό είχα αναφέρει στη συνέχεια και το παράδειγμα με τα πράσινα και κόκκινα bakery products στην κελαϊδινη που χρησιμοποιούν ακόμη και σήμερα οι εταιρίες και νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι μας ότι όχι μόνο δεν προσφέρουν διατροφικά τίποτα στα πτηνά μας, αλλά είναι και βλαβερά για την υγεία τους.

Όπως θα δείτε στο https://www.gov.mb.ca/agriculture/l...ents-poultry-rations-and-feeding-methods.html μεταξύ των συστατικών που χρησιμοποιούνται για τη σίτιση των πουλερικών είναι και το γάλα. Αναφέρει ότι επειδή δεν ήταν διαθέσιμα τα προμίγματα βιταμινών, το γάλα ήταν χρήσιμη αν και ατελής πηγή βιταμινών για τα πουλερικά. Το χαρακτηρίζει μέτρια πηγή πρωτεΐνης και για το λόγο αυτό προστέθηκε η σόγια τα τελευταία χρόνια στο σιτηρέσιο τους. Επίσης, αναφέρεται ότι τα υψηλά επίπεδα γάλακτος μπορεί να προκαλέσουν διάρροια επειδή τα πουλιά παράγουν χαμηλές ποσότητες ενζύμου που χρειάζονται για την πέψη γαλακτικών σακχάρων.

Στην περίπτωση της σπιτικής αυγοτροφής μου αντί για σόγια ως έξτρα πρωτεΐνη χρησιμοποιώ αλμπουμίνη. Διάρροια δεν έχω παρατηρήσει στα πτηνά μου με τη χορήγηση της συγκεκριμένης αυγοτροφής – μπορώ να παραθέσω και φωτογραφίες από τις κουτσουλιές τους. Σχετικά με σχόλια για θάνατο πτηνών μου από εντερικά και τις νεκροψίες σε ζωντανά πουλιά νομίζω δε χρειάζεται να ξανά αναφερθούμε και έχει λήξει αυτό το θέμα.

Παράκληση, όποιο μέλος έχει βρει σχετική νομοθεσία με τις απαιτήσεις, όρια, μελέτες (πέρα από τις μελέτες των εταιριών) κλπ για συσκευασμένες τροφές, όπως είναι οι αυγοτροφές θα ήθελα να τα αναφέρει για να τα μελετήσουμε και να συζητήσουμε σχετικά.
 
Αρχικα το αρθρο αναφέρεται σε ορνιθες και γαλοπουλες και εξιστορεί μεθοδους της δεκαετίας του 40.

Περιγραφει μια πρακτικη σε καιρο που η τεχνολογια των τροφίμων,τοσο για ζωικη αλλα και ανθρωπινη κατανάλωση, δεν ειχε την εξέλιξη που υπαρχει σημερα.
Δεν προκυπτει απο το αρθρο οτι προκειται περι καποιας οδηγίας ή προτεινομενης πρακτικης αλλα εχει περισσοτερο στοιχεία "ντοκιμαντερ".
Σημερα λοιπον,79χρονια μετα οι πρακτικες εχουν αλλαξει, επιστημη και τεχνολογια προχώρησαν και εχουνε νεα προιοντα στα χερια μας.

Και παλι ομως κατα την γνωμη μου μια συσχετιση αναμεσα σε πτηνα (γαλοπουλες/ορνιθες) και σε πτηνα συντροφιας ειναι αστοχη.
Τα πρωτα ξερουμε πολυ καλα οτι προοριζονται να εχουν μια συντομη ζωη και μαλιστα μια ανορθοδοξη αναπτυξη γιατι ο χρονος ειναι χρημα στην περιπτωση τους.

Εν κατακλειδη δεν ανατρεπεται καπου το κοινως παραδεκτο και επιστημονικα τεκμηριωμένο περι δυσανεξιας των πτηνων στην λακτοζη,το αντιθετο μαλιστα το αρθρο ερχεται να το επιβεβαιώσει.
 
Back
Top