Ασθένειες Το θηλυκό Budgie εδώ και 2 εβδομάδες κοιμάται συνέχεια

Σπυρος22

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2016
Μηνύματα
43
Γεια σας... Ειμαι ο Σπυρος και μενω αγγλια εδω και σχεδον 1 μηνα με την κοπελα μου τα 2 budgie μας και ενα σκυλο
Το θεμα ειναι οτι το θυληκο εδω και 2 εβδομαδες κοιμαται συνεχεια
Αυτη την εβδομαδα ομως χειροτερεψε τρωει και μετα κανει εμετο...χθες το βραδυ ξαναεκανε εμετο ομως εβγαζε μονο υγρο και το πρωι δεν μπορουσε να σταθει... Ουτε ετρωγε ουτε επινε νερο.. Και τωρα απο το πρωι την ταιζει το αρσενικο και δεν ειναι τοσο αδυναμη μπορει και στεκεται αλλα ειναι φουσκωμενη και κοιμαται
Να ενημερωσω οτι στις 7 ωρα αγγλιας θα παμε σε κτηνιατρο ωστοσο θελω και καποια αλλη γνωμη.
Επισης ξερεται ποσο καλοι ειναι εδω οι κτηνιατροι;
 
Γεια σας... Ειμαι ο Σπυρος
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Να ενημερωσω οτι στις 7 ωρα αγγλιας θα παμε σε κτηνιατρο
Νομίζω θα κάνετε το καλύτερο που έχετε να κάνετε! Απλά πάρτε ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσετε πως έχει γνώσεις πάνω στα πτηνά. Μην πηγαίνετε τσάμπα...

Επισης ξερεται ποσο καλοι ειναι εδω οι κτηνιατροι;
Όπως σε κάθε χώρα υπάρχουν και καλοί και κακοί, και αξιόλογοι και φραγκοφωνιάδες. Δεν ξέρω για τους κτηνιάτρους στην Αγγλία, αλλά στη δική σας περίπτωση ένας εξαιρετικός κτηνίατρος με γνώσεις στα σκυλιά σας είναι άχρηστος. Πρέπει να βρείτε έναν πτηνίατρο, εξειδικευμένο δηλαδή στα πτηνά...

εδω και 2 εβδομαδες κοιμαται συνεχεια
Αυτη την εβδομαδα ομως χειροτερεψε τρωει και μετα κανει εμετο...χθες το βραδυ ξαναεκανε εμετο ομως εβγαζε μονο υγρο και το πρωι δεν μπορουσε να σταθει... Ουτε ετρωγε ουτε επινε νερο.. Και τωρα απο το πρωι την ταιζει το αρσενικο και δεν ειναι τοσο αδυναμη μπορει και στεκεται αλλα ειναι φουσκωμενη και κοιμαται
Αυτά σίγουρα είναι συμπτώματα μιας σοβαρής ασθένειας. Για αρχή απομακρύνετε άμεσα το αρσενικό και να το βάλετε μόνο του σε ένα κλουβί σε άλλο δωμάτιο, να μην κολλήσει και αυτός!

ωστοσο θελω και καποια αλλη γνωμη.
Μακάρι βρε Σπύρο μου να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε, αλλά μπορεί να έχει πολλά.. Από διατροφική δηλητηρίαση, μέχρι κρύωμα, μέχρι κάποιο μικρόβιο... Με την περιγραφή σου και μόνο δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε... Εγώ θα σε συμβούλευα να της δώσεις στο χέρι νερό με ζάχαρη ή με ηλεκτρολύτες (αν έχετε) να πάρει λίγο τα πάνω του... Το μόνο που μπορώ να πω με ασφάλεια... Μετά, ό,τι πει ο γιατρός.. Αυτός θα δει το πουλί από κοντά θα το εξετάσει και εκείνος έχει τις γνώσεις και το πτυχίο..

Το πρωί που την τάισε ο αρσενικός έκανε εμετό ή όχι; Μήπως έφαγε κάτι που το πείραξε το ζωντανό? ☹
 
Οταν την ταισε δεν εκανε εμετο
Απο οτι εμαθα ο κτηνιατρος εχει γνωσεις για πτηνα και μου ειπαν οτι ειναι και χειρουργος και αγαπαει την δουλεια του ελπιζω να πανε ολα καλα
Και να γινει καλα το κοριτσακι μας το εχουμε 8 χρονια
Το ζαχαρονερο της το δινω απευθειας στο στομα;
 
Οταν την ταισε δεν εκανε εμετο
Αυτό είναι καλό σημάδι! Όπως και να έχει να τον χωρίσετε τον αρσενικό!

Απο οτι εμαθα ο κτηνιατρος εχει γνωσεις για πτηνα και μου ειπαν οτι ειναι και χειρουργος και αγαπαει την δουλεια του
Τότε δε θα πάτε τσάμπα! Νομίζω είναι καλύτερα να σε συμβουλεύσει εκείνος απ ότι εμείς... Μακάρι να μπορούσαμε αλλά πόσο έγκυρη μπορεί να είναι μια διάγνωση από μια απλή περιγραφή των συμπτωμάτων που είναι κοινά σε όλες τις ασθένειες των πτηνών μας.. ☹

Το ζαχαρονερο της το δινω απευθειας στο στομα;
Ναι ναι! Σε ένα ποτήρι νερό διάλυσε λιγότερο από μισό κουταλάκι ζάχαρη, ανακάτεψε καλά καλά, γέμισε μια ποτίστρα και δώστης στο στόμα νεράκι να πιει. Για να μην στρεσαριστεί πολύ να το κάνετε σε ημίφως...

ελπιζω να πανε ολα καλα
Και να γινει καλα το κοριτσακι μας το εχουμε 8 χρονια
Όλοι το ίδιο σας ευχόμαστε! Μακάρι να βρει ο γιατρός τι έχει και να το ξεπεράσει! Να μας ενημερώσεις αν έχεις νεότερα οκ? :)
 
Δεν γνωρίζω σε πια πόλη ζείτε. Εάν βρίσκεστε στο Λονδίνο, έχω επισκεφθεί και μπορώ να σας συστήσω μια κλινική στην περιοχή East Sheen δείτε την σελίδα τους C. J. Hall Veterinary Practices LLPEast
Περαστικά, όλα να πάνε καλά σας εύχομαι.
(... Αν μένετε σε άλλη πόλη ίσως αυτοί να μπορούν να σας καθοδηγήσουν για το πως να κινηθείτε)
 
Όπως και να έχει να τον χωρίσετε τον αρσενικό!
Είναι μεγάλο το διάστημα της ασθένειας και προφανώς είναι κάτι παθολογικό διαφορετικά θα είχε φύγει το πουλάκι.
Επίσης ό,τι έχει ήδη έχει μεταδοθεί αν πρόκειται για κάτι μεταδοτικό. Δεν θα αντέξει μόνη της αν επιβαρυνθεί με την απομόνωση, ειδικά που την φροντίζει το αρσενικό.
Περιμένουμε όλοι με αγωνία τα νέα από τον γιατρό και εύχομαι να είναι περαστικά!
 
Λοιπον πηγαμε στον κτηνιατριο και ειχε κτηνιατρους ειδικα για το καθε ζωακι
δηλαδη αλλος για σκυλο για γατα για ερπετα πολλη καλη εξυπηρετηση
Ο κτηνιατρος λοιπον αρχικα τη ζυγησε
ρωτησε απο ποτε ειναι σε αυτη την κατασταση (ξεχασα να πω πως μετα που της εδωσα το ζαχαρονερο καταφερε και εφαγε μονη της χωρις να κανει εμετο μετα)την πηρε σε καποιο αλλο δωματιο οπου την ειχε 15 λεπτα ειδε και της κουτσουλιες και καναμε και εξετασεις αιματος.
Τελικα εχει μια μολυνση με αποτελεσμα να μην μπορει να χωνεψει μας εδωσε μια αντιβιωση και σε μια εβδομαδα θα ξαναπαμε
 
Μπράβο άντε με το καλό και γρήγορα περαστικά!
Θα κάνεις θεραπεία και στον αρσενικό; Τι σου είπε γι' αυτό;
 
Το αρσενικο δεν το εξετασε γιατι ειχε αλλο ραντεβουκαι μας ειπε αμα θελουμε την αλλη φορα να τον εξετασει
 
Μάλιστα, δεν σου είπε όμως αν κολλάει το μικρόβιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γρήγορα περαστικά! 🙂
Γράψε μας αν θέλεις σε ποιον γιατρό-κλινική πήγατε, μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποιον αυτή η πληροφορία, ποτέ δεν ξέρεις (καλή ώρα όπως στην περίπτωση σας).
 
την πηρε σε καποιο αλλο δωματιο οπου την ειχε 15 λεπτα ειδε και της κουτσουλιες και καναμε και εξετασεις αιματος.
Σπύρο, εσείς ήσασταν παρόντες;

Τελικα εχει μια μολυνση με αποτελεσμα να μην μπορει να χωνεψει μας εδωσε μια αντιβιωση και σε μια εβδομαδα θα ξαναπαμε
Όταν θα πάτε πάλι, να ρωτήσεις ποιο ήταν το μικρόβιο, ποια η ασθένεια και τι ακριβώς έδειξαν οι υπόλοιπες εξετάσεις. Ενημέρωσε εμάς αν θέλεις, είναι πολύ χρήσιμη αυτού του είδους βοήθεια στην κοινότητά μας.

Γενικά, όταν πηγαίνετε σε έναν κτηνίατρο να ρωτάτε τα πάντα. Το, πάρε αυτήν την αντιβίωση, ευχαριστώ πολύ, άντε γεια, δεν πρέπει να γίνεται. Είναι υποχρέωσή μας να ζητάμε πλήρη αναφορά για την κατάσταση του πουλιού και είναι υποχρεωμένοι οι γιατροί να ενημερώνουν με λεπτομέρειες για τα πάντα.
 
Σπύρο, εσείς ήσασταν παρόντες;
Απ΄όσο θυμάμαι (πριν 15 χρόνια, τότε με την περίπτωση του Κόκι) ''εκεί'' προτιμούν να εξετάζουν χωρίς την παρουσία του ιδιοκτήτη, για λόγους που αφορούν την ψυχολογία και την σχέση πτηνού-ιδιοκτήτη...ίσως καλύτερα βέβαια από αυτή την άποψη αλλά...ως Ελληνίδα (μάνα) θα προτιμούσα να παρευρίσκομαι στην εξέταση
 
Back
Top