Ασθένειες Το θηλυκό Budgie εδώ και 2 εβδομάδες κοιμάται συνέχεια

Πολύ ευχάριστα νέα! Αυτή είναι ιατρική περίθαλψη για ένα παπαγαλάκι λίγων γραμμαρίων! Μπράβο τους! Αν επιτρέπεται πόσο κόστισε η όλη επίσκεψη;

Επίσης άσχετο αλλά εξίσου σημαντικό, πως μεταφέρατε το ζευγαράκι σας από Ελλάδα Λονδίνο; Ένα μέλος παλαιότερα ήθελε να μετακομίσει και ήθελε να πάρει μαζί το ζευγαράκι του στο Λονδίνο. Αυτό είναι το θέμα και το μέλος ήταν η @Anastasia5
 
...Φυγαμε απο πατρα με πλοιο μεχρι την ιταλια και μετα με αυτοκινητο μεχρι αγγλια
Δηλ είδαν τα πουλάκια στα σύνορα και είπαν: περάστε ή, δεν έτυχε να τα δουν;😉
 
Μετα την ιταλια πηγαμε γαλλια οπου περασαμε με το eurotunnel
Χαρτια ηθελαν μονο για το σκυλο να δουν τα εμβολια και πληρωσαμε για να περασουμε με το σκυλο... Τα budgies δεν ηθελαν κατι και ουτε πληρωσαμε
 
Μάλιστα άρα είναι πιο αυστηροί με τα ζώα που έρχονται σ' επαφή με το έδαφος. Λογικό.
 
Μετα την ιταλια πηγαμε γαλλια οπου περασαμε με το eurotunnel
Χαρτια ηθελαν μονο για το σκυλο να δουν τα εμβολια και πληρωσαμε για να περασουμε με το σκυλο... Τα budgies δεν ηθελαν κατι και ουτε πληρωσαμε
Σ ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες Σπύρο!
 
Ο κτηνιατρος ειπε να την εχουμε σε ζεστο δωματιο, αυτη τη στιγμη το δωματιο ειναι στους 25 βαθμους ειναι καλο;
 
αυτη τη στιγμη το δωματιο ειναι στους 25 βαθμους ειναι καλο;
Όχι... Χρειάζεται από 30 βαθμούς και πάνω.. 32-35 για να μην χάνει ενέργεια για να ζεσταθεί..
 
Σ ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες Σπύρο!
Ευτυχώς που το είπε η Αλίκη το ευχαριστώ και ξεντροπιαστήκαμε γιατί καθώς είμαστε αχόρταγοι με τις πληροφορίες σε ταράξαμε στην ανάκριση :) Ευχαριστούμε πολύ!
το δωματιο ειναι στους 25 βαθμους ειναι καλο;
Καλύτερα γύρω στους 28-30 να είναι, μην ξεχνάς έχουν μέση θερμοκρασία γύρω στους 39 βαθμούς τα πουλιά.
Περαστικά!
 
Επισης δεν ανοιγει το στομα να της δωσω την αντιβιωση με τη σύριγγα
Τι να κανω ;
 
Να την τυλίγεις απαλά σε πανάκι ή χαρτί υγείας σαν ρολό για να μην κουνιέται και τραυματιστούν οι φτερούγες της. Με το αριστερό χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας :) ) θα πιάνεις το κεφαλάκι της, έχοντας το σώμα στην χούφτα και θα βάζεις την σύριγγα στο πλάι του ράμφους, οπότε το ανοίγει. Αν δεν τα καταφέρεις και έτσι, θα το ρίξεις στα ρουθούνια, αργά με υπομονή, να απορροφάται η πρώτη σταγόνα μέχρι να ρίξεις την δεύτερη. Το καταπίνει και από εκεί.
Πόσα ml θα δίνεις;
 
Με το αριστερό χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας :) ) θα πιάνεις το κεφαλάκι της, έχοντας το σώμα στην χούφτα και θα βάζεις την σύριγγα στο πλάι του ράμφους, οπότε το ανοίγει.
Εγώ πάντως που είμαι δεξιόχειρας, με βολεύει να πιάνω το καναρίνι με το δεξί χέρι και να ταίζω με σύριγγα με το αριστερό. Τον δείκτη του δεξιού χεριού τον έχω στο ράμφος, πιέζω την σύριγγα απ την άλλη μεριά του ράμφους (στο πίσω μέρος του ράμφους), και έτσι ανοίγει το στόμα και ταίζω ή δίνω το φάρμακο.
Αν δεν το καταφέρεις ούτε έτσι αν το στάξεις στα ρουθούνια νομίζω θα το λάβει... Δε ξέρω κιόλας γιατί τα παπαγαλάκια έχουν άλλο ράμφος...
 
0.05 ml δυο φορες τη μερα
Εντάξει, έτσι θα το κάνεις, μισό να σου δώσω να διαβάσεις πως θα ετοιμάζεις την σύριγγα για να μην χάνεται φάρμακο λόγω του αέρα.
Λοιπόν διάβασε εδώ και εδώ
 
Εντάξει, έτσι θα το κάνεις, μισό να σου δώσω να διαβάσεις πως θα ετοιμάζεις την σύριγγα για να μην χάνεται φάρμακο λόγω του αέρα.
Λοιπόν διάβασε εδώ και εδώ
Ευχαριστω
 
Back
Top