Ασθένειες Το θηλυκό Budgie εδώ και 2 εβδομάδες κοιμάται συνέχεια

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως αρρώστησε.. Έφαγε κάτι μολυσμένο;
Το μικροβιο ειπε ποιο ηταν (που δεν θυμαμαι 👎)και μας ειπε και που πιθανον θα μπορουσε να το κολλησει
Γιάννη με βάση αυτά που ανέφερε ο Σπύρος, πρόκειται για ασθένεια.
 
Λοιπον πριν λιγο εδωσα την πρωτη δοση...χθες ετρωγε κανονικα μονη της οχι παρα πολυ αλλα εφαγε πολλες φορες τη μερα... Τωρα ομως μου φαινεται πολυ αδυναμη μηπως φταιει που δεν εφαγε ολη νυχτα;
Και τωρα καθεται φουσκωμενη και δεν εχει φαει
Επισης το αρσενικο ειναι πολυ στεναχωρημενο
 
Ναι ο κτηνιατρος το ειπε
Μάλιστα... αν έχεις την δυνατότητα να τον ενημερώσεις τηλεφωνικά για την εξέλιξη.
Προφανώς έχει τους λόγους του αλλά μου έχει συμβεί πουλάκι που το πάλευε με ελπίδες επιβίωσης, να μην αντέξει ψυχολογικά την απομόνωση και να καταλήξει.
Μην ξεχνάμε ότι και μόνο η αλλαγή χώρου είναι ιδιαίτερα στρεσογόνος για τα πουλιά ειδικά τα παπαγαλάκια.
Αν μπορέσεις να έχεις μια επαφή μαζί του θα ήταν πολύ καλό.
Μήπως να τσεκάρει και την δόση του φαρμάκου.
Μήπως χρειαστεί να ταΐσεις αν δεν τρώει.
 
Μάλιστα... αν έχεις την δυνατότητα να τον ενημερώσεις τηλεφωνικά για την εξέλιξη.
.
Οταν ειχαμε παρει τηλεφωνο για να κλεισουμε ραντεβου ειπαν οτι διαθεσιμος γιατρος για πουλια υπαρχει δευτερα και τεταρτη, αλλα μιας και το ειπες λεω να παρω να δω
 
Ειναι πολυ αδυναμη δεν μπορει να σταθει βοηθεια
Το γιατρο δεν το βρηκα τι να κανω;
 
Δώσε λίγο ζαχαρόνερο ή ηλεκτρολύτες almora αν έχεις και προσωπικά προτείνω να την γυρίσεις στο κλουβί της στον πάτο πάνω σε μαλακό χαρτί κουζίνας ή πανάκι. Αυγοτροφή έχεις να δώσεις να έχει διαθέσιμη η ίδια ή ο αρσενικός να την ταΐσει;
 
Δυστηχως δεν τα καταφερε...
Βρηκαμε το γιατρο ξαναπηγαμε
Τη ταισε με τη συριγγα τις εδωσε κατι αλλα ηταν πολυ αδυναμη...
Την επομενη εβδομαδα που ειχαμε το ραντεβου μου ειπε να παω το αρσενικο
 
Λυπάμαι πολύ.. ☹ Κάνατε όμως ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό και με το παραπάνω και μπράβο σας γι αυτό! Καλό της ταξίδι...

Την επομενη εβδομαδα που ειχαμε το ραντεβου μου ειπε να παω το αρσενικο
Εύχομαι να είναι υγιής και να μην έχει τίποτα ο μικρούλης σας!
 
Κρίμα... Τι να πεις, μόνο αυτό, κρίμα για του πουλάκι και για την στεναχώρια σας ☹
 
Λεμε να τη θαψουμε στο κηπο, αλλα δεν ξερω αν μπορω να το κανω
Το αρσενικο ειναι πολυ ανησυχο
 
Σπύρο κρίμα για το πουλακι.
Αναρωτιέμαι, ο γιατρός δεν είδε οτι το καημένο ήταν στα τελευταία του;
Αν όμως την επόμενη βδομάδα πάτε τον αρσενικό, ρώτησε τον γιατρό, πως λέγεται η αρρώστια, τί φαρμακο δίνει κλπ.
 
Σπύρο κρίμα για το πουλακι.
Αναρωτιέμαι, ο γιατρός δεν είδε οτι το καημένο ήταν στα τελευταία του;
Αν όμως την επόμενη βδομάδα πάτε τον αρσενικό, ρώτησε τον γιατρό, πως λέγεται η αρρώστια, τί φαρμακο δίνει κλπ.
Ο γιατρος ειπε οτι ηταν μολυνση της αναπνευστικης οδου με αποτελεσμα η τροφη να μην μπορουσε να διασπαστη για αυτο και ο εμετος την τεταρτη που πηγαμε καναμε ολες τις εξετασεις μας ειπε οτι ειχε χασει βαρος και οτι η μολυνση ηταν εδω και καιρο αλλα τα συμπτωματα εμφανιζονται στα τελευταια σταδια για αυτο και μας ειπε να της δωσουμε 0,05 ml και μετα νερο ωστε να μην ειναι πολυ δυνατη η ποσοτητα και να μην την αποδυναμωση
Αν και εχθες εφαγε μονη της και πιστευα οτι θα τα καταφερνε
 
Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας
Και τα σχολια σας
Το αρσενικο ειναι ανυσηχο εχει κανει πολλες φορες το γυρω του κλουβιου λετε να την ψαχνει; ηταν πολυ δεμενοι
Τωρα που ειναι μονος του πως να το χειριστω ;
 
Back
Top